WSZYSTKIE WYDANIA DO 30/09/2009 FORUM ZDJĘCIA NK     STATYSTYKI   KONTAKT

Szukaj z Google informacji na stronach GPI GOLDAP.INFO


statystyka
 

21 lipiec 2009 - 27 lipiec 2009, wydanie nr 55
poprzednie wydanie | kolejne wydanie

   Podziękowania
Z serca płynące wyrazy podziękowania zespołowi pogotowia ratunkowego pod kierownictwem lek. Ewy Leoniak, personelowi izby przyjęć oddziału chirurgicznego gołdapskiego szpitala, strażakom z PSP w Gołdapi i OSP w Grabowie oraz gołdapskiej policji za okazana pomoc i życzliwość składają piłkarze i kierownik drużyny Rominty Gołdap, którzy ulegli wypadkowi drogowemu pod Boćwinką.
[26-07-2009 / nr art. 5523]

   "TAXI 24h * tel. 886-911-666" organizuje konkurs dla swoich klientów
Taksówki z "TAXI 24h * tel. 886-911-666" poznać można
po żółtych oznaczeniach na drzwiach.
Część gołdapskich taksówkarzy widząc problem braku taksówek w nocy oraz w okresach świątecznych zawarła porozumienie, na mocy którego już od 4 miesięcy można telefonicznie pod numerem 886-911-666 zamówić usługę o każdej porze dnia i nocy. Obecnie w porozumieniu uczestniczy ośmiu taksówkarzy. Każda taksówka jest oznaczona na przednich drzwiach żółtym emblematem z numerem telefonu i dopiskiem "TAXI 24h * tel. 886-911-666".

"TAXI 24h * tel. 886-911-666" ogłasza konkurs dla swoich klientów!

Korzystając z taksówki "TAXI 24h * tel. 886-911-666" otrzymasz specjalny kupon, w którym należy zebrać 10 pieczątek (każdy przejazd uprawnia do otrzymania jednej). Po uzyskaniu dziesiątej kupon zostaw kierowcy, a w zamian otrzymasz drobny upominek. Dodatkowo dwa razy w roku twój kupon weźmie udział w wielkim losowaniu atrakcyjnych nagród.

Szczegóły konkursy dostępne są u wszystkich taksówkarzy porozumienia "TAXI 24h * tel. 886-911-666".

[26-07-2009 / nr art. 5522 / informacja partnera współpracujacego z GPI GOLDAP.INFO]

   Wypadek ekipy Rominty Gołdap
O wielkim szczęściu może dziś mówić ekipa Rominty Gołdap. Zawodnicy oraz kierownictwo klubu wracało kilkoma samochodami w meczu w Sępopolu. Tuż przed Boćwinką w busa, którym podróżowało osiem osób, uderzył łoś. Samochód wpadł do rowu. Wezwane pogotowie zabrało do szpitala pięć z nich.

- Lekarze założyli poszkodowanym po kilka szwów - informuje Piotr Mościński, kierownik drużyny. - Niektórzy uskarżają się też na bóle głowy i kręgosłupa. Trzy lub cztery osoby zostaną prawdopodobnie w szpitalu na noc na obserwację.

Łoś zderzenia nie przeżył. Przez dwie godziny ruch na drodze odbywał się wahadłowo. Teren zabezpieczali strażacy z PSP w Gołdapi oraz OSP w Grabowie. Na miejscu byli też policjanci. Samochód wyciągnęła z rowu wezwana przez właściciela auta pomoc drogowa. Po ściągnięciu zwierzęcia na pobocze ruch na drodze wrócił do normy.

W meczu towarzyskim w Sępopolu Rominta Gołdap pokonała miejscową Łynę3:0.

 

   

   
[25-07-2009 / nr art. 5521]

   Apel IPN
W związku ze zbliżającą się 65 rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego, Instytut Pamięci narodowej i Muzeum Powstania Warszawskiego pragną upamiętnić to wydarzenie w całej Polsce. Głównym zamiarem organizatorów jest uświadomienie mieszkańcom naszego kraju, że Powstanie Warszawskie nie było lokalnym bojem o Polskę, lecz wspólna walką całego narodu o niepodległość Polski. Dlatego też apelujemy, aby 1 sierpnia o godzinie 17 w całym kraju, w tym również w Gołdapi, odezwały sie syreny, mieszkańcy na chwilę przystanęli w hołdzie poległym w powstaniu, a kierowcy zatrzymali na minutę swoje samochody.

dr hab. Cezary Kuklo   
dyrektor białostockiego oddziału IPN  

[25-07-2009 / nr art. 5520]

   Oficjalne otwarcie nowej komendy straży pożarnej dopiero za rok

Oficjalne otwarcie nowej strażnicy nastąpi w przyszłym roku - twierdzi komendant straży Krzysztof Giedrojć
Nowa siedziba straży pożarnej na ulicy Wojska Polskiego z dnia na dzień robi się coraz ładniejsza. Minie jednak jeszcze trochę czasu, zanim strażacy tam się wprowadzą.

- Wg umowy wykonawca ma czas na zakończenie prac do końca października - informuje Krzysztof Giedrojć, komendant KP PSP w Gołdapi. - Na pewno zrobi to szybciej, w tej chwili trudno jednak jest określić, kiedy to dokładnie nastąpi.

Wykonawca zakończył już większość robót zewnętrznych i obecnie pracuje głównie wewnątrz budynku, wykańczając go. Na wniosek strażaków w pierwotnym projekcie zostały wprowadzone zmiany, które mają ułatwić przyszłości korzystanie z komendy. Po zakończeniu prac i odbiorze inwestycji, strażacy zaczną się przeprowadzać.

- Nastąpi to prawdopodobnie już w tym roku - dodaje Krzysztof Giedrojć. - Na pewno jednak nie będzie to szybki proces. Wiąże się to z tym, że oprócz przewiezienia sprzętu trzeba również przenieść linie telefoniczne czy też podłączyć Internet.

Okazuje się, że może to być trudne zadanie. W pobliżu nie ma bowiem kabli telefonicznych, a TP SA dopiero planuje je położyć. Aby to zrobić, będzie musiała między innymi przekopać się pod drogą.

 
[25-07-2009 / nr art. 5519]

   Powiat remontuje drogi
Już za rok w kierunku Skocz pojedziemy nową, szeroką drogą. W środę na ul. Żeromskiego, w obecności wykonawcy, władz miejskich i powiatowych oraz pracowników starostwa uroczyście otwarto inwestycję.

- Przystępujemy w tej chwili do realizacji pierwszego etapu inwestycji - powiedział Jarosław Podziewski - Ze względu na budowę obwodnicy rozpoczniemy pracę od strony Skocz, aby obie budowy nie kolidowały ze sobą. Nie chcemy sytuacji, że rozjeżdżą nam to, co zrobimy.

Projekt zakłada przebudowę drogi na odcinku Gołdap-Skocze (6040m.) oraz 10 skrzyżowań i 1800m. sieci kanalizacji deszczowej. Powstanie też ścieżka pieszo-rowerowa do Kośmidr o długości 3140m. oraz 4 zatoki autobusowe. Szerokość nowej jezdni będzie miała 5,5 metra. Jak zapewnia Jacek Pasik, przedstawiciel wykonawcy, prace z użyciem ciężkiego sprzętu rozpoczną się już za miesiąc. Do tego czasu pracować będą geodeci, mierząc i wytyczając przebieg modernizowanej drogi. Przez cały okres prac będzie ona przejezdna, miejscami jednak może być wprowadzony ruch wahadłowy.

Podczas przemówienia starosta poinformował też, że złożył wniosek do wojewody o przyznanie 8mln złotych na poprawę drugiej drogi, położonej wzdłuż granicy z Rosją (Mażucie, Jagoczany, Rogale, Ziemiany, Banie Mazurskie).

- Ten kierunek miałby stanowić nie obwodnicę, a odwodnicę dla ewentualnie zatkanej obwodnicy i innych dróg wojewódzkich - uważa Jarosław Podziewski. Starosta podziękował również swoim współpracownikom, całej radzie, zarządowi dróg oraz innym osobom wspierającym działania powiatu.

     

Warto zauważyć, że to kolejna inwestycja drogowa powiatu w ostatnim okresie. 15 lipca uroczyście oddany do użytku został przebudowany za 411 tysięcy złotych prawie kilometrowy odcinek drogi w Grabowie. Świadkami tego wydarzenia poza pracownikami starostwa byli między innymi Bożena Kądziela z urzędu wojewódzkiego w Olsztynie oraz Marek Miros, burmistrz Gołdapi. Wszyscy obecni wyrażali zadowolenie z nowej drogi. Niestety, dało się zauważyć pewne niedociągnięcia w jej wykonaniu. Na wysokości OSP uszkodzona jest nawierzchnia. Wyjeżdżający z Grabowa w kierunku Dunajka mogą zaś poczuć skoki, spowodowane "plackami" na jezdni z niepotrzebnego asfaltu. Jak jednak zapewnia dyrektor zarządu dróg powiatowych zostanie to wkrótce poprawione.

     

     

 
[24-07-2009 / nr art. 5518]

   Policyjne podsumowanie Dni Gołdapi 2009
Policjanci podsumowali tegoroczne Dni Gołdapi. Według szacunków wzięło w nich udział około 11-12,5 tysiąca osób (3,5-4 tys. w piątek, 4,5-5 w tys. w sobotę i 3-3,5 tys. w niedzielę). W tym okresie do zabezpieczenia imprezy skierowane zostały 242 osoby, w tym 112 funkcjonariuszy policji i 121 pracowników ochrony. Łącznie w służbie patrolowej wykorzystano 24 radiowozy, które przejechały 1581km. Powyższe liczby podane są na zasadzie wielokrotności (jeśli dana osoba pełniła służbę przez dwa dni przyjmuje się to jako pracę dwóch osób).

Przez trzy dni policjanci wystawili łącznie 80 mandatów karnych na sumę 10.250zł. Przeprowadzili też 130 interwencji, podczas których 23 osoby zostały pouczone, a w 8 przypadkach będą przeprowadzone czynności wyjaśniające. Wylegitymowanych zostało 286 osób, w tym 7 pijanych nieletnich. Dwie osoby zatrzymano do wytrzeźwienia. Policjanci skontrolowali też 16 pojazdów.

W trakcie Dni Gołdapi policjanci w każdym przypadku natychmiast reagowali na wszelkiego rodzaju zdarzenia mające znamiona przestępstw i wykroczeń. Nie odnotowali zbiorowego zakłócenia ładu i porządku publicznego.

Andrzej Żyliński, zastępca komendanta powiatowego policji w Gołdapi

Tegoroczne Dni Gołdapi były najspokojniejsze ze wszystkich dotychczasowych. Na taki efekt wpłynęła między innymi dobra współpraca służb i pracowników ochrony, a także zastosowanie się organizatorów do narzuconych ustawą wymogów, stawianym imprezom masowym. Nadal największym problemem jest spożywanie przez gołdapian alkoholu w miejscach publicznych. Część społeczeństwa ciągle nie rozumie, że po pierwsze jest to niekulturalne, po drugie niezgodne z ustawą o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. Zapewniam, że policjanci będą zawsze stanowczo reagować w takich przypadkach.

 
[24-07-2009 / nr art. 5517]

   W poniedziałek ruszy III etap rozbudowy przejścia granicznego w Gołdapi
W najbliższy poniedziałek o godzinie 12.00 gołdapskim urzędzie miejskim wojewoda warmińsko-mazurski Marian Podziewski podpisze umowę na wykonanie ukształtowania terenu pod rozbudowę drogowego przejścia granicznego w Gołdapi .

- Tym samym ruszy kolejny, III etap rozbudowy przejścia - informuje burmistrz marek Miros.

Po zrealizowaniu tego etapu na przejściu granicznym możliwy będzie ruch ciężkich samochodów ciężarowych. Obecnie obsługiwane są auta tylko o masie całkowitej do 7,5 tony. Realizacja tego etapu inwestycji uzależniona była od wybudowania zachodniej obwodnicy miasta. Jej budowa już trwa, oddanie do użytku planowane jest w 2010 roku. Po wykonaniu w 2011 roku obwodnic Olecka i Ełku, droga krajowa nr 65 będzie jednym z najważniejszych szlaków towarowych łączących Polskę z Rosją.

 
[24-07-2009 / nr art. 5516]

   Czy gołdapscy policjanci są najlepsi w kraju?
Policja obchodzi dziś swoje święto. Formacja ta została powołana do istnienia dokładnie 90 lat temu. Gołdapscy funkcjonariusze świętowali już wczoraj. O godzinie 11 wzięli udział we mszy świętej w kościele w Grabowie. Dwie godziny później w sali konferencyjnej odbyła się godzinna, oficjalna uroczystość. Poza czynnymi funkcjonariuszami i ich rodzinami wzięli w niej udział między innymi emerytowani policjanci, przedstawiciele władz miejskich i powiatowych oraz straży granicznej.

- Składam podziękowania wszystkim współpracującym z nami instytucjom: staroście i radzie powiatu, burmistrzowi i radzie miejskiej, straży granicznej, straży pożarnej, straży miejskiej, wojsku, kapelanowi i wszystkim innym, których pominąłem - powiedział do obecnych Bogusław Turek, komendant KPP w Gołdapi.

Podczas uroczystości brązowym odznaczeniem przyznanym przez prezydenta RP za długoletnią służbę i wyjątkowo sumienne wykonywaniem obowiązków służbowych oznaczony został Marek Ciszewski. Brązową odznakę "Zasłużony policjant", przyznaną przez ministra MSWiA Grzegorza Schetynę, otrzymał Ryszard Antolak. 22 funkcjonariuszy otrzymało też awanse na wyższe stopnie.

- W tym roku w pierwszym półroczu gołdapscy policjanci uzyskali najlepsze wyniki w województwie w swoich działaniach - chwalił podwładnych Andrzej Żyliński, zastępca komendanta KPP w Gołdapi. - Stało się tak po raz pierwszy w historii. To są oczywiście słupki, ale to właśnie dzięki pracy obecnych tu gołdapskich policjantów ja ze spokojem patrzę przyszłość. W styczniu powiedziałem, że jest dobrze, ale stać nas na więcej. I tak się właśnie stało. Mamy wiekowo najmłodszy zespół funkcjonariuszy w historii Gołdapi, w tej chwili są też najmłodsi w województwie warmińsko-mazurskim.

Za ciężką pracę podziękował policjantom starosta gołdapski.

- Na ręce komendanta składam wyrazy najwyższego uznania i szacunku dla działań prowadzonych przez funkcjonariuszy KPP w Gołdapi - powiedział Jarosław Podziewski - To pana osobiste zaangażowanie i profesjonalizm pańskich podwładnych sprawiają, że nie bacząc na codzienne trudy i niedogodności coraz skuteczniej realizujecie podstawową misję policji jaką jest zapewnienie spokoju i bezpieczeństwa naszego powiatu.

Podziękowania i gratulacje złożyli też przedstawiciele władz miejskich oraz różnych służb mundurowych funkcjonujących na terenie powiatu. Całą uroczystość w podsumował komendant policji sugerując, że gołdapska policja jest najlepsza w kraju.

- W całej Polsce najlepsze wyniki osiągnęli policjanci z województwa warmińsko-mazurskiego. A w województwie najlepsza jest Gołdap. To mówi samo za siebie - powiedział Bogusław Turek. Na zakończenie spotkania policjanci i goście wypili po lampce szampana, oczywiście bezalkoholowego :)

 

     

     

     

     
[24-07-2009 / nr art. 5515]

   PRZEGLĄD PRASY: "Na ścieżkach wspólnej historii"
GOLDAP.PL
Od 24 lipca do 4 sierpnia w Polsce odbędą się dwudzieste siódme już spotkania pod hasłem "Na ścieżkach wspólnej historii". - W tegorocznych weźmie udział około czterdziestu osób - informuje Justyna Charkiewicz, która od lat wraz z Bogusławem Antosiewiczem zajmuje się zdobywaniem środków i organizowaniem spotkań.

[24-07-2009 / nr art. 5514]

   Pogorzelcy z Siedliska proszą o pomoc
We wtorek ogień strawił dorobek życia państwa Iwony i Ryszarda Jarzębowiczów z Siedlisk (pisaliśmy o tym TUTAJ). W tej mieszkają oni w stodole, pilnując tego , co zostało. Dzieci w wieku 14-18 zamieszkały u znajomych. Pogorzelcy apelują o pomoc. Potrzebne jest wszystko, ubrania, buty, sprzęt AGD i RTV, materiały budowlane i pieniądze. Te ostatnie można wpłacać na konto nr 75 1020 4724 0000 3602 0027 4886. Rzeczy można przekazać bezpośrednio poszkodowanym lub za pośrednictwem urzędu miejskiego w Gołdapi.

- Jeśli ktoś chce pomóc poszkodowanym i coś materialnego przekazać, proszę kontakt pod nr telefonu 606-942-899 - informuje Władysław Frydrych, zastępca przewodniczącego gminnego centrum zarządzania kryzysowego. - Podstawimy wówczas pod wskazany adres samochód i obierzemy dary.

Władysław Frydrych dodaje, że gmina podjęła również inne kroki pomocowe. Z Ośrodka Pomocy Społecznej państwo Jarzębiczowie otrzymają 8 tys. złotych. Urząd Miejski sfinansuje też wyjazd i pobyt trzech córek na obozie Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych oraz sfinansuje zakup potrzebnego tam wyposażenia (przybory toaletowe i kuchenne, dresy, buty, kurtki nieprzemakalne, śpiwory, stroje kąpielowe).

Jeśli mają państwo pytania, co w danej chwili jest najbardziej potrzebne pogorzelcom, można się kontaktować bezpośrednio z poszkodowanymi pod numerem telefonu 782-212-061.

[23-07-2009 / nr art. 5513]

   Kronika policyjna
BUDWIECIE. W nocy z 13 na 14 lipca nieznany sprawca ukradł z prywatnej posesji psa rasy Husky. Poszkodowany wycenił stratę na 500zł.
GOŁDAP. 16 lipca około godziny 11 nieznany sprawca ukradł telefon komórkowy Nokia N73 z dachu samochodu zaparkowanego przy ul. Sikorskiego. Położył go tam sam właściciel, po czym zapominając o nim oddalił się od auta.
GOŁDAP. 18 lipca o 11.20 policjanci zostali poinformowani, że klient sklepu przy ul. Matejki ukradł z niego puszkę piwa. Obsługa sklepu zatrzymała sprawcę na gorącym uczynku, ten jednak nie chciał oddać fantu. Przybyłej na miejsce policji odmówił zaś podania danych personalnych. Ustalono je dopiero w komendzie. Złodziej został ukarany 500zł mandatem.
ŻABOJEDY. 18 lipca o godzinie 17.30 patrol ruchu drogowego zatrzymał VW Golfa. Jego kierowca Marek E., mieszkaniec tej wsi, był pijany. Miał 1,9 promila alkoholu w wydychanym powietrzu. Samochód został odholowany na parking w Jabramowie.
GOŁDAP. 18 lipca o 20.35 na ulicy Mickiewicza z okna na 1 piętrze wyskoczył dorosły, pijany mężczyzna. Przeżył upadek, został odwieziony do szpitala w Olecku. Powodem desperackiego kroku był konflikt z matką.
GOŁDAP. 19 lipca na klatce schodowej w jednym z budynków na ulicy Armii Krajowej mężczyzna siłą ukradł mieszkańcowi bloku telefon komórkowy i 70zł w gotówce. Policja jeszcze tego samego dnia ustaliła sprawcę.
GOŁDAP. 19 lipca o godzinie 20.25 dyżurny policji otrzymał zgłoszenie, że nieznany sprawca porysował klapę bagażnika w mercedesie zaparkowanym przy ul. Paderewskiego. Właściciel auta wycenił koszty naprawy na 600zł. Godzinę później zgłosił się też właściciel stojącego w pobliżu Opla Astry. Tu również była porysowana karoseria. W tym przypadku właściciel poniósł stratę wysokości 1000zł.
GOŁDAP. 19 lipca patrol ruchu drogowego zatrzymał na ulicy Żeromskiego 30-letniego rowerzystę. Marcin S. wydmuchał 0,77 promila. Rower zabezpieczyła osoba wskazana przez pijanego.
BANIE MAZURSKIE. 20 lipca na ulicy Kościuszki nieznany sprawca wyłamał drzwi w jednym z domów, po czym ukradł z niego biżuterię i gotówkę. Poszkodowani wycenili straty na 5000zł.
JABŁOŃSKIE-JUCHNAJCIE. 21 lipca około godziny 7.30 kierowca Audi 100 podjeżdżając na wzniesieniu do zakrętu przekroczył oś drogi i uderzył w jadącego z naprzeciwka Fiata Cinquecento. Sprawca kolizji został ukarany 250zł mandatem i punktami karnymi.

 
[23-07-2009 / nr art. 5512]

   Jest szansa na tańsze ogrzewanie i ciepłą wodę

W środę zastępca burmistrza Jacek Morzy podpisał z inwestorem akt notarialny dotyczący budowy miejskiej ciepłowni.
Po wielu latach poszukiwań władzom Gołdapi udało sie znaleźć inwestora, który wybuduje miejską ciepłownię. Wczoraj podpisany został odpowiedni akt notarialny.

- Spotkaliśmy Stanisława Andrysiewicza z Tarnobrzega, który zechciał tu zainwestować - mówi zastępca burmistrza Jacek Morzy. - Mam nadzieję, że dzięki temu mieszkańcy miasta będą zdecydowanie mniej płacić za ciepło. Możliwe, że rachunki będą niższe od obecnych nawet o 30-40%.

Stanisław Andrysiewicz zapowiada, fundamenty kotłowni powstaną do końca listopada. Do lipca przyszłego roku dostarczać już będzie ciepłą wodę jednostce wojskowej, urzędowi miasta i na basen.

- W sezonie zimowym 2010/11 roku chcemy też ogrzewać gołdapskie mieszkania z naszej, 18-megawatowej kotłowni - twierdzi inwestor.

Według obecnych planów kotłownia ma być zasilana skroplonym gazem. Stanisław Andrysiewicz stara się jednak pozyskać środki unijne, które pozwoliłyby mu zbudować kotłownię zasilaną biomasą. Ostateczna decyzja inwestora co do paliwa zależy od jej otrzymania. Pierwszy krok do rozpoczęcia budowy został już uczyniony. Stanisław Andrysiewicz zakupił odpowiednią działkę na ul. Żeromskiego, obecnie zaś przygotowuje mapy projektowe.

- To będzie szybko zrealizowana inwestycja - przekonuje Jacek Morzy. - Jeśli chodzi o decyzję o warunkach zabudowy, to zrobimy to bardzo sprawnie. Jednak nie od nas będzie zależał czas jej wydania. Jesteśmy uzdrowiskiem, dlatego minister zdrowia będzie musiał zaopiniować jej projekt. Wierzę, że uda się to załatwić w ciągu miesiąca.

Do kotłowni będą mogły się podłączyć wszystkie zainteresowane wspólnoty mieszkaniowe.

 
[23-07-2009 / nr art. 5511]

   Otwarcie wystawy "Kobiety internowane. Gołdap 1982"
W gołdapskim muzeum otwarto dziś wystawę "Kobiety internowane. Gołdap 1982", przygotowaną przez białostocki oddział IPN.

- Wystawa poświęcona jest kobietom, które zostały w stanie wojennym internowane i osadzone w Gołdapi - mówi Krzysztof Jurczyk, przedstawiciel IPN. - Pochodziły one z całego kraju. Ośrodek, w którym przebywały, zapewniał nim stosunkowo dobre warunki bytowe. Było to celowe działanie władz komunistycznych.

Wystawa składa się z kilkunastu paneli. Przedstawiają one przekrojowo zagadnienia dotyczące wydarzeń poprzedzających wprowadzenie stanu wojennego, okoliczności samego internowania, a także życie codzienne w ośrodku RTV. Do przygotowania wystawy wykorzystano materiały własne IPN oraz inne, pochodzące ze zbiorów prywatnych.

- Większość gołdapian nie miała dotąd okazji, by bliżej poznać fakty z życia kobiet z tego okresu - twierdzi Beata Otto, kustosz muzeum. - Myślę, że było czymś oczywistym, że wystawa musi w końcu dotrzeć do Gołdapi. Współpracujemy z IPN, często bierzemy od nich różne wystawy,

"Kobiety internowane. Gołdap 1982" można oglądać od wtorku do piątku w godzinach 10-16, w soboty 10-14.

Posłuchaj, co powiedział podczas otwarcia ks. Aleksander Smędzik

     

     

 
[22-07-2009 / nr art. 5510]

   Aktor znany z "M jak miłośc" promował swoją ksiażkę
Dziś gołdapską księgarnię "Dom Książki" odwiedził Tadeusz Chudecki, aktor znany z serialu telewizyjnego "M jak miłość". Nie przyjechał jednak rozdawać autografów i mówić o pracy aktora, a promować swoją książkę "Wspaniałe podróże na każdą kieszeń, czyli Europa za 100 euro". Opisuje w niej 14 krajów spośród 46 odwiedzonych w ubiegłym roku.

- Nie trzeba być milionerem, by tego dokonać - twierdzi aktor. - Zachęcam wszystkich do zwiedzania świata.

Książka Tadeusza Chudeckiego to przewodnik dla każdego globtrotera. Przykuwające oko fotografie oraz przystępny język pomaga zaplanować tanie wakacje nawet w najdalszych zakątkach Europy.

Konrad Sierzputowski    

[22-07-2009 / nr art. 5509]

   Festiwal Pogranicza "Kartaczewo 2009" - program imprezy
Tegoroczne "Kartaczewo" odbedzie się 9 sierpnia w Park Miejskim w Gołdapi. Patronat honorowy nad imprezą sprawują marszałek województwa warmińsko mazurskiego, burmistrz Gołdapi i starosta gołdapski. Poniżej prezentujemy wstępny program imprezy.

 • 11.00 - rozpoczęcie konkursu "Mistrz Kartaczy 2009"
 • 13.00 - oficjalne otwarcie imprezy (wystąpienie przedstawicieli samorządów: marszałka, burmistrza i starosty); w tym czasie Jarosław Słoma objawi "Wielką Tajemnicę Tworzenia Kartaczy"
 • 13.30 - ogłoszenie zasad konkursów i programu
 • 14.00 - występ zespołu muzycznego
 • 14.30-16.00 - degustacja kartaczy "Mistrz kartaczy - kartacze domowe 2009"
 • 15.00-17.00 - gry i zabawy dla dzieci
 • 15.00 - "Mistrzostwa Świata w Jedzeniu Kartaczy" - kategoria dzieci
 • 15.30 - występ zespołu muzycznego
 • 16.00 - "Mistrzostwa Świata w Jedzeniu Kartaczy" - kategoria kobiet
 • 16.30 - występ zespołu muzycznego
 • 17.00 - ogłoszenie wyników konkursów "Mistrz Kartaczy 2009" i "Mistrz Kartaczy - Kartacze Domowe 2009"
 • 17.30 - "Mistrzostwa Świata w Jedzeniu Kartaczy" - kategoria mężczyzn
 • 17.45 - wręczenie nagród w konkursach
 • 18.30 - występ "Kwartetu Rampa"

 
[22-07-2009 / nr art. 5508]

   OPS zrealizuje projekt za środki UE

21 lipca w siedzibie Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Olsztynie została podpisana przez Ośrodek Pomocy Społecznej w Gołdapi umowa ramowa dotycząca realizacji projektu "Zacznij od nowa - aktywna integracja sposobem przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu w Gołdapi". Projekt ten, współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Priorytetu VII PO KL, zakłada zwiększenie aktywności społeczno-zawodowej osób długotrwale bezrobotnych korzystających ze świadczeń OPS, będących w wieku aktywności zawodowej, poprzez zastosowanie aktywnej integracji i pracy socjalnej.

Docelowo projekt swymi działaniami ma objąć grupę 61 osób. Skorzystają one z porad psychologa, prawnika, doradcy zawodowego oraz ze szkoleń dopasowywanych do indywidualnych predyspozycji beneficjentów. Dodatkowo w świetlicach wiejskich w Grabowie i Boćwince, dzięki uprzejmości i chęci współpracy Dyrektora Domu Kultury Zbigniewa Mieruńskiego, zostanie zrealizowany Program Aktywności Lokalnej. Działania aktywizujące w ramach PAL, oprócz doradztwa i szkoleń, przewidują podjęcie działań o charakterze środowiskowym i lokalnym.

Koordynator projektu Agnieszka Iwanowska    

[22-07-2009 / nr art. 5507]

   ...i po Dniach Gołdapi 2009
Jak oceniasz tegoroczne Dni Gołdapi? (1-najniższa, 5-najwyższa ocena)
5   4
3   2
1      

...i po tegorocznych Dniach Gołdapi. Nie było niespodzianek i odbyły się wszystkie zaplanowane imprezy i zawody. Każdego dnia przyciągały one mnóstwo uczestników. Pewnym zaskoczeniem mogła być mała liczba chętnych kobiet do tytułu Miss Mokrego Podkoszulka. Nie zachęciły ich nawet wartościowe nagrody. Gołdapski Klub Honorowych Dawców Krwi podczas przeprowadzonej w sobotę akcji obsłużył 39 osób, które pozostawiły 17,5 litra drogocennego płynu. Choć organizacyjnie były to najlepiej przygotowane obchody dni miasta w ostatnich latach, policja miała jednak w tym czasie sporo pracy. Kronikę policyjną z weekendu przedstawimy już wkrótce.

Jak Państwo oceniają Dni Gołdapi 2009? Zapraszamy do komentowania.       

 
[21-07-2009 / nr art. 5506]

   Ogień pochłonął dorobek życia
Dziś rano w domu jednorodzinnym w Siedlisku wybuchł pożar.

- Wszystko zaczęło się w kuchni od butli gazowej - mówi zrozpaczona właścicielka domu. - Ogień rozprzestrzeniał się błyskawicznie. Zdążyłam jeszcze wbiec do pokoju i wyprowadzić na zewnątrz troje dzieci.

Na szczęście, wszyscy się uratowali. Gospodyni ma jednak poparzone plecy. Pod domem stały dwa osobowe samochody. Niestety, nie było już możliwości wrócić do domu po kluczyki. Na szczęście z pomocą sąsiadów udało się je przestawić siłą na bezpieczną odległość.

Działania strażaków z PSP w Gołdapi i ochotników z Grabowa oraz Dunajka trwały ponad trzy godziny. Niestety, straty są ogromne. Spalił się dach i poddasze. Dolna kondygnacja, choć w mniejszym stopniu, również została zniszczona. Nie nadają się do użytku meble oraz wyposażenie RTV i AGD.

- Straciliśmy wszystko - załamuje ręce właściciel domu Ryszard Jarzębowicz, pokazując na spaloną lodówkę i pralkę. - Na piętrze domu składowałem zakupione jakiś czas temu materiały na nowy dach. Nic z tego nie zostało.

Sześcioosobowa rodzina zamieszka na razie u swoich bliskich. Ryszard Jarzębowicz zapewnia, że jak najszybciej przystąpi do remontu domu. Wiąże się to jednak z ogromnymi kosztami, a budynek nie był ubezpieczony. Prosi ludzi dobrej woli o pomoc.

- Potrzebujemy wszystkiego - mówi gospodarz. - Jeśli ktoś ma niepotrzebną pralkę, lodówkę, kuchenkę, jakieś meble i chciałby nam je przekazać, będziemy bardzo wdzięczni. Potrzebujemy też materiałów budowlanych oraz odzieży. Ta wyniesiona z domu jest prawie wszystka zniszczona lub przesiąknięta dymem. Bardzo prosimy ludzi dobrej woli oraz przedsiębiorców o pomoc.

Jeśli chcą Państwo wesprzeć poszkodowanych, prosimy o kontakt telefoniczny pod numerem 087-615-67-04. Niestety, w pożarze spaliły się też telefony komórkowe gospodarzy, podany numer należy do bliskiej rodziny poszkodowanych.

     

     

     

     

     

 
[21-07-2009 / nr art. 5505]

   Elbląg pomaszeruje do Gołdapi

- Przyszłość tutejszej jednostki wojskowej jest bezpieczna - powiedział mieszkańcom premier Donald Tusk 8 września ubiegłego roku podczas swojego pobytu w Gołdapi. Od pewnego czasu w MON są też plany przeniesienia 13 Pułku Przeciwlotniczego z Elbląga do Gołdapi. W ubiegłą środę w Rzeczpospolitej ukazał się artykuł krytykujący je. Zdaniem autorów oraz cytowanych ekspertów to posunięcie nie ma podstaw merytorycznych, a ma jedynie charakter polityczny. W artykule przeczytać można też było, że w Gołdapi życie toczy się wokół małej jednostki wojskowej, która jest głównym pracodawcą w mieście. Już dzień po ukazaniu się artykułów do Gołdapi przyleciał minister obrony narodowej Bogdan Klich. Wizytę rozpoczął od wizytacji jednostki.

- Minister zapoznał się z rozmieszczeniem pododdziałów pułku oraz obejrzał bazę szkoleniową i koszarową - mówi mjr Grzegorz Łapiński, oficer prasowy dowódcy pułku. - Bogdan Klich w sposób rzeczowy i wnikliwy interesował się życiem codziennym naszej jednostki. Następnie na hali sportowej odbyło się spotkanie z żołnierzami i pracownikami wojska, na którym zgromadzeni zadawali ministrowi wiele pytań dotyczących życia wojskowego.

Po wizytacji jednostki minister udał się na spotkanie z władzami Gołdapi. Niestety, nie wpuszczono na nie żadnych przedstawicieli mediów. Jego przebieg zrelacjonował dzień później na mini konferencji burmistrz Gołdapi Marek Miros. Uzyskał na to zgodę Bogdana Klicha.

- Minister przyjechał do Gołdap z dobrą nowiną. Oficjalnie w obecności samorządowców stwierdził, że gołdapski pułk pozostanie w naszym mieście - mówi burmistrz. - W najbliższych latach do Gołdapi przejdzie też jeden z dywizjonów z Elbląga, co znacznie wzmocni kadrowo i finansowo naszą formację.

Burmistrz zwrócił też uwagę, że istnienie jednostki było zagrożone i są na to dokumenty. Jeszcze w 2006 roku sztab generalny podjął decyzję o likwidacji jednostki w Gołdapi i przeniesieniu jej do Elbląga.

- Podjąłem wówczas intensywne, dyskretne starania o pozostawienie jednostki - dodaje Marek Miros. - Zakończyło się to sukcesem. Dużą rolę w tej walce odegrali poseł Jarosław Zieliński, minister Aleksander Szczygło, premier Donald Tusk i Bogdan Klich.

W związku z artykułem w Rzeczpospolitej Bogdan Klich upoważnił burmistrza do przekazania mediom swojego oświadczenia.

- Artykuł deprecjonował plany ministerstwa i podawał ich nieprawdziwe dane i przyczyny. - relacjonuje słowa ministra Marek Miros. - Nigdy nie podjąłem decyzji o charakterze politycznym. Mając na uwadze dyslokację wojsk, w celu poprawy obronności kraju i ekonomii czy oszczędności w dobie kryzysu, zawsze podejmuję decyzje merytoryczne. Po pierwsze mają one charakter strategiczny, po drugie ekonomiczny, a po trzecie w niektórych przypadkach społeczny. Oprócz funkcji strategicznych główną przyczyną, dla której pozostawiamy pułk w Gołdapi, są przyczyny społeczne. Jeśli częściowo się likwiduje liczebność wojska w dużym mieście, to gospodarka i problemy społeczny w nim nie są dużym problemem. Natomiast dla małego, które obroniło się po upadku PGR-ów przed degradacją i stopniowo się rozwija, zabranie takiego pułku wtrąciłoby je ponownie w stan dużego bezrobocia i stopniowego osłabiania ekonomiki.

Burmistrz dodaje, popiera ten pogląd. Dziękuje też wszystkim, którzy wspierali go w walce o gołdapski pułk. Zwraca też uwagę na finansowe korzyści pozostawienia jednostki w Gołdapi.

- Wpływy do budżetu gminy z tytułu podatku od osób fizycznych pracujących w wojsku wynoszą około 2 mln złotych - twierdzi Marek Miros. - Kolejne kilkaset tysięcy to podatek od nieruchomości. To są wartości bezpośrednie, policzalne. Są jednak i pośrednie zyski. Osoby pracujące w wojsku zarabiają zwykle więcej niż inni mieszkańcy miasta. Pieniądze te zostawiają w lokalnych sklepach i firmach. Dzięki temu w Gołdapi może istnieć wiele miejsc pracy.

Przenoszenie 13 pułku z Elbląga do Gołdapi będzie kilkuletnim procesem. Pierwszy dokument mówiący o reorganizacji jednostek przeciwlotniczych Bogdan Klich podpisał w kwietniu. Odpowiednie rozporządzenie jest w obecnie w uzgodnieniach międzyresortowych i zostanie podpisane prawdopodobnie po wakacjach.

     

 
[21-07-2009 / nr art. 5504]

   Wystartowały tylko 3 kandydatki

Tegorocznego konkursu Miss Mokrego Podkoszulka nie można zaliczyć do udanych. Licznie przybyła publiczność zobaczyła tylko trzy startujące dziewczyny. Zdaniem pięcioosobowego jury najlepiej zaprezentowała się Katarzyna Nowak z Gołdapi.

- Nie spodziewałam się wygranej - mówi zwyciężczyni - Dotychczas tylko obserwowałam ten konkurs. W tym roku rodzina mnie wypchnęła i pierwszy raz wystartowałam.

Katarzyna Nowak była zaskoczona bardzo małą ilością uczestniczek. Jej zdaniem to właśnie niewielka konkurencja przyczyniła się do jej zwycięstwa. Oprócz tytułu Miss Mokrego Podkoszulka pani Katarzyna otrzymała pralkę i lodówko-zamrażarkę o wartości 3000 złotych.

Posłuchaj, co powiedziała Katarzyna Nowak, nowa Miss Mokrego Podkoszulka

Zobacz też zdjęcia z wyborów miss.

 
[21-07-2009 / nr art. 5503]

   Zaproszenie na obchody rocznicy Powstania Warszawskiego
Burmistrz Gołdapi zaprasza wszystkich, którzy w sercu mają pamięć o bohaterach Powstania Warszawskiego, na chwilę zadumy przy Pomniku Niepodległości na Placu Zwycięstwa. W programie uroczystości, które odbędą się 1 sierpnia o godzinie 17 przewidziany jest między innymi występ orkiestry z Chmielnej. Zagra ona piosenki powstańcze i warszawskie szlagiery z tamtego okresu.
[21-07-2009 / nr art. 5502]

   Miejski zabytek odzyskał swój blask

Jako ostatni wstegę przecinał
Henryk Górny, właściciel wieży.
Wieża ciśnień na ulicy Suwalskiej przez długie lata niszczała. Jej ówczesny właściciel był za granicą, nie interesował się losem budynku. Sytuacja zmieniła się dwa lata temu.

- W 2007 roku podjęliśmy próbę odnalezienia właściciela wieży i nakłonienia go do jej sprzedaży - mówi burmistrz Marek Miros. - W między czasie dowiedziałem się, że Henryk Górny z Giżycka nabył podobny budynek w swojej miejscowości. Gdy zobaczyłem, jak ją odrestaurował natychmiast zadzwoniłem do niego i zasugerowałem kupno gołdapskiej.

Henryk Górny zgodził się na to. Prace remontowe rozpoczęły się w ubiegłym roku. Wieżę otwarto w miniony piątek, był to jednocześnie pierwszy punkt obchodów tegorocznych Dni Gołdapi. W uroczystościach, poza licznie przybyłymi mieszkańcami, wzięły też udział władze miasta i powiatu oraz członek zarządu województwa Jarosław Słoma.

- Dziękuję panu za tą inicjatywę, jest pan prawdziwym pasjonatem - powiedział w przemówieniu burmistrz Marek Miros. - Wieża była w stanie agonalnym, a pan doprowadził ją do takiego stanu jaki dzisiaj widzimy.

- Z Gołdapią historia obeszła sie bardzo surowo - dodał Jarosław Słoma. - Obie wojny spowodowały, że nie ma tu praktycznie żadnych zabytków. To, co zostało, to tylko symbole architektoniczne. Obok kościołów to właśnie dwie wieże są takimi symbolami. Serce rośnie, że znalazł się człowiek pozytywnie zakręcony i podjął się jej remontu. Chylmy czoło z szacunkiem dla tego człowieka.

Po przemówieniach włodarzy odremontowany budynek poświecił ks. Stanisław Gadomski, po czym goście oraz mieszkańcy mogli wejść na samą górę budynku i podziwiać panoramę Gołdapi. Pierwszego dnia było to bezpłatne.

- Wstęp na wieżę dla mieszkańców powiatu gołdapskiego oraz studentów będzie kosztował 5zł - informuje Henryk Górny. - Uczniowie zapłacą po 2zł, a pozostałe osoby po 10zł.

W budynku mieści się kawiarnia. Jak zapewnia właściciel, ceny są porównywalne z tymi w innych lokalach na terenie miasta. Poza ciastkami, dostępne będą też napoje oraz alkohol. Czynna będzie od godziny 10 do 21. W wieży powstanie też mini wystawa kolejnictwa. W ubiegłym roku Henryk Górny nabył również drugą gołdapska wieżą. Planuje tam utworzyć hotelik.

Posłuchaj informacji dotyczących wieży, udzielonych przez jej współwłaściciela Henryka Górnego

Zobacz też zdjęcia z uroczystego otwarcia wieży.

 
[21-07-2009 / nr art. 5501]

   
Gołdapski Portal Internetowy GOLDAP.INFO * ISSN 1899-7759
redakcja: 19-500 GOŁDAP, ul. PARTYZANTÓW 16F (sklep SPECJALISTA) * tel. 87-427-25-87, 504-475-522 * fax 22-349-25-25
wydawca: JACEK RAKOWSKI *** Wszelkie prawa zastrzeżone *** Copyright © 2002-2009