WSZYSTKIE WYDANIA DO 30/09/2009 FORUM ZDJĘCIA NK     STATYSTYKI   KONTAKT

Szukaj z Google informacji na stronach GPI GOLDAP.INFO


statystyka
 

28 lipiec 2009 - 3 sierpień 2009, wydanie nr 56
poprzednie wydanie | kolejne wydanie

   Ostrzeżenie przed burzami
Centrum Zarządzania Kryzysowego wojewody warmińsko-mazurskiego przesyła ostrzeżenie wydane przez Centralne Biuro Prognoz Meteorologicznych IMGW Zespół w Białymstoku.

Ważność: od godz. 11:30 dnia 03.08.2009 do godz. 22:00 dnia 03.08.2009

Obszar: woj. warmińsko-mazurskie

Przebieg: w południowo-zachodniej i zachodniej części województwa obserwowane i prognozowane są miejscami burze, którym towarzyszyć będą przelotne opady deszczu. Przewidywana wysokość opadów 5-15mm, porywy wiatru od 50 do 70km/h.

Skutki: Zakłócenia w pracy urządzeń elektrycznych, zagrożenie pożarowe, zagrożenie życia od uderzenia piorunów.

[03-08-2009 / nr art. 5617]

   Wypadek w Botkunach
Do wypadku drogowego doszło dziś około godziny 11 w Botkunach. Kierowca dostawczego Lublina, jadący od strony Dubeninek, skręcał w lewo na pole. Jadący za nim VW Golfem mieszkaniec Jurkiszek zachował zbyt małą odległość od busa, nie dostosował prędkości do sytuacji na drodze i uderzył w lewy tył skręcającego Lublina. W wyniku zdarzenia pasażerka Golfa oraz dwoje dzieci w wieku 2,5 roku i 6 lat trafiło do szpitala w Suwałkach. Kierowcom obu aut nic się nie stało, obaj byli trzeźwi. Smutnym faktem jest też to, że w VW Golfie nikt nie miał zapiętych pasów, dodatkowo dzieci nie były przewożone w wymaganych przepisami fotelikach. Postępowanie wyjaśniające w sprawie wypadku prowadzi Komenda Powiatowa Policji w Gołdapi.

   

   

 
[03-08-2009 / nr art. 5616]

   Kolizja w okolicach Kozak
Do kolizji doszło wczoraj około godziny 21 na drodze krajowej nr 65 w pobliżu Kozak. Z pola wyjeżdżał skręcając w lewo ciągnik z dwoma przyczepami załadowanymi sianem. W tylną oś drugiej przyczepy uderzył Fiat Seicento, który nadjechał od strony Gołdapi. Na miejscu bardzo szybko zjawiła się powiadomiona gołdapska straż pożarna oraz pogotowie ratunkowe. Na szczęście obie osoby jadące Fiatem nie doznały poważniejszych obrażeń i nie wymagały odwiezienia do szpitala. Jak sugerują przybyli na miejsce policjanci, przed być może utratą życia uratowały ich zapięte pasy bezpieczeństwa.

Droga była zablokowana przez prawie dwie godziny. Ruch został przywrócony dopiero po zabraniu na lawecie Fiata i oczyszczeniu jezdni przez straż pożarną. Kierowca ciągnika zapewnia, że wjeżdżając na drogę miał ją pustą. Nie widać też na niej śladów hamowania samochodu osobowego. W ciągniku i przyczepach sprawne też były przednie i tylne światła. Policjanci obecni na miejscu zdarzenia nie rozsądzali jednak, który z kierowców jest winny zdarzenia. Ustalą to w dochodzeniu funkcjonariusze ruchu drogowego Komendy Powiatowej Policji w Gołdapi.

     

     

 
[03-08-2009 / nr art. 5615]

   PRZEGLĄD PRASY: Rominta wygrywa kolejny mecz
ROMINTA.GOLDAP.NET
We wczorajszym meczu sparingowym Rominta pokonała w Węgorzewie miejscową Vęgorie 2:1. Bramki dla naszego zespołu zdobyli Sobolewski oraz Wierzbowski.

[02-08-2009 / nr art. 5614]

   Obchody rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego
Obchody rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego rozpoczęły się wczoraj w Gołdapi punktualnie o godzinie 17 wyciem syren. Po nich na Placu Zwycięstwa przedstawiciele władz oraz służb mundurowych złożyli wieńce pod Pomnikiem Niepodległości.

- W Warszawie i w całej Polsce przez pięć lat trwał terror okupacyjny. - powiedział do przybyłych na obchody burmistrz Marek Miros. - Po pięciu latach młodzi ludzie chwycili za broń, nie bacząc na skutki. Do dziś naukowcy spierają się, czy to powstanie miało sens. Zostaliśmy pokonani, ale nie zwyciężeni. Ten wielki zryw pozostawił pozytywne skutki. To, że Rosjanie w 1956 nie weszli do Polski, gdy Chruszczow przyjechał uśmierzyć niepokorny Polski lud w Warszawie, być może zostało skalkulowane, że z Polakami tak się nie da, że jeśli wejdą, to za każdym rogiem będą na nich czekały koktajle Mołotowa. To, że nie weszli na wybrzeże w 1970 roku, być może też jest wynikiem tego powstania. Podobnie w 1981 roku. Jestem przekonany, że bez tego powstania bylibyśmy kolejną republiką Związku Sowieckiego, jak radzili niektórzy patrioci spod znaku Wandy Wasilewskiej. Warszawa wtedy obroniła Polskę przed innym systemem, Polska został półsuwerenna.

Na obchody przybyło około 200-300 osób, w większości osoby starsze. Wśród nich był między innymi Józef Borowy, uczestnik powstania.

- Byłem synem 13 pułku Armii Krajowej, którego sztab był w Pułtusku - mówi Józef Borowy. - Miałem pseudonim Żak. Działałem na terenie Ostrowii Mazowieckiej. Te czasy wspomina się teraz bardzo smutno. Miałem wówczas 14 lat. Moja rodzina też była w AK. Rodzina mnie wysyłała na różne akcje, gdzie nawet nie wiedziałem co robię, gdzie idę. Często moja matka płakała. Mówiła wówczas tylko, że muszę wrócić. Przykro mówić o tych sprawach.

Za zakończenie obchodów odbył się koncert Orkiestry z Chmielnej. Muzycy zagrali utwory, które przed laty można było usłyszeć na ulicach Warszawy. To jeszcze bardziej przywołało wspomnienia u słuchaczy. Na wielu twarzach starszych ludzi pojawiały się łzy.

     

Inne zdjęcia można obejrzeć TUTAJ w fotogalerii NASZA GOŁDAP

 
[02-08-2009 / nr art. 5613]

   XV Międzynarodowy Bieg Gusiew-Gołdap
23 sierpnia odbędzie się XV Międzynarodowy Bieg Gusiew-Gołdap. Jego trasa liczy 21,097km. Linia startu usytuowana jest między Olchowatką a Smirnowem w Rosji, mety przy Placu Zwycięstwa w Gołdapi. Honorowy start uczestników obędzie się w Gusiewie o godzinie 11 (wg czasu polskiego), ostry start dwie godziny później.

Dziesięciu najlepszych zawodników w klasyfikacji generalnej kobiet i mężczyzn otrzyma nagrody finansowe w kwocie do 760zł). Każdy uczestnik, który ukończy półmaraton dostanie pamiątkowy dyplom i medal. Przewidziane są też nagrody rzeczowe dla najlepszego zawodnika z Gołdapi i Gusiewa.

Zgłoszenia chętnych zawodników przyjmowane są do 20 sierpnia. Prawo startu będą miały pełnoletnie osoby, posiadające w dniu zawodów ważny paszport i rosyjską wizę. Pomocy w jej uzyskaniu udziela gołdapski OSiR.

Szczegółowe informacje dotyczące biegu znajdują się na stronie www.osirgoldap.pl

 
[01-08-2009 / nr art. 5612]

   Festiwal Pogranicza "Kartaczewo 2009" - program imprezy
Tegoroczne "Kartaczewo" odbedzie się 9 sierpnia w Park Miejskim w Gołdapi. Patronat honorowy nad imprezą sprawują marszałek województwa warmińsko mazurskiego, burmistrz Gołdapi i starosta gołdapski. Poniżej prezentujemy ostateczny, szczegółowy program imprezy.

 • 11.00 - rozpoczęcie konkursu "Mistrz Kartaczy 2009"
 • 13.00 - oficjalne otwarcie imprezy (wystąpienie przedstawicieli samorządów: marszałka, burmistrza i starosty); w tym czasie Jarosław Słoma objawi "Wielką Tajemnicę Tworzenia Kartaczy"
 • 13.30 - ogłoszenie zasad konkursów i programu
 • 14.00 - występ zespołu "Rominczanie" z Dubeninek
 • 14.30-16.00 - degustacja kartaczy, konkurs "Mistrz kartaczy - kartacze domowe 2009", konkurs dla publicznosci
 • 15.00-17.00 - gry i zabawy dla dzieci
 • 15.00 - "Mistrzostwa Świata w Jedzeniu Kartaczy" - kategoria dzieci
 • 15.30 - występ zespołu "Absolwent" z Buder
 • 16.00 - "Mistrzostwa Świata w Jedzeniu Kartaczy" - kategoria kobiet
 • 16.30 - występ zespołu "Zorepad" z Bań Mazurskich
 • 17.00 - ogłoszenie wyników konkursów "Mistrz Kartaczy 2009" i "Mistrz Kartaczy - Kartacze Domowe 2009"
 • 17.30 - "Mistrzostwa Świata w Jedzeniu Kartaczy" - kategoria mężczyzn
 • 17.45 - wręczenie nagród w konkursach
 • 18.30 - występ "Kwartetu Rampa"

 
[01-08-2009 / nr art. 5611]

   XIII Ogólnopolski Konkurs Picia Piwa
Jutro o godzinie 12 w Leśnym Zakątku rozpocznie się XIII Ogólnopolski Konkurs Picia Piwa. Podobnie jak w latach ubiegłych wygra ten, kto najszybciej wypije otrzymany trunek. Kobiety będą miały do wypicia po 0,5l, mężczyźni po 1l piwa. Zapisy chętnych do startu prowadzone będą na miejscu od godziny 10.

W ubiegłym roku w kategorii mężczyzn zwyciężył Adam Sranrski z Gdańska (12,12s), w kategorii kobiet Wiktoria Kowalska z Gołdapi (5,46s.).

[01-08-2009 / nr art. 5610]

   1 sierpnia zawyją syreny
Zgodnie z zarządzeniem nr 147/09 wojewody warmińsko-mazurskiego z dnia 15 lipca 2009 roku oraz paragrafem 10 ust. 4 Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 16 października 2006 roku uprzedza się mieszkańców miasta i gminy Gołdap, że w dniu 1 sierpnia 2009 roku o godzinie 17 na czas jednej minuty zostaną włączone wszystkie syreny będące na wyposażeniu Powiatowej Straży Pożarnej, Ochotniczych Straży Pożarnych, Jednostki Wojskowej 4808 oraz sygnały dźwiękowe Policji i Pogotowia Ratunkowego.

Władysław Frydrych, UM Gołdap   

[31-07-2009 / nr art. 5609]

   Kronika policyjna
GOŁDAP. 27 lipca o godzinie 16.40 policjanci zatrzymali na ulicy Wojska Polskiego Volvo, które wbrew zakazowi sądowemu prowadził 22-letni Marcin D. Czyn ten jest przestępstwem, za które mężczyzna stanie przed sądem. Grozi mu do 3 lat pozbawienia wolności.
GOŁDAP. 28 lipca o godzinie 13 na ulicy Gumbińskiej doszło do kolizji z udziałem TIRa. Mężczyzna jadący przed ciężarówką VW Transporterem gwałtownie zahamował. Kierowca TIRa aby uniknąć zderzenia skręcił w prawo, utracił panowanie nad autem i uderzył w drzewo. Na szczęście nic mu się nie stało. Został pouczony przez policjantów o obowiązku zachowania bezpiecznej odległości od jadącego przed nim pojazdu.

 
[30-07-2009 / nr art. 5608]

   PRZEGLĄD PRASY: Rominta wygrywa!
ROMINTA.GOLDAP.NET
W rozegranym dziś w sparingu gołdapska Rominta pokonała Czarnych Olecko 2-0. Mecz rozegrany był w systemie 3x30 minut. Bramki zdobyli Skórka oraz Wierzbowski.

[29-07-2009 / nr art. 5607]

   Minister infrastruktury spotkał się z samorządowcami
Minister infrastruktury Cezary Grabarczyk spotkał się dziś w Warszawie z członkiem zarządu województwa Jarosławem Słomą i burmistrzem Gołdapi Markiem Mirosem.

- Rozmawialiśmy o rozwoju dróg prowadzących do Gołdapi - informuje Marek Miros. - Poruszyliśmy też temat reaktywacji linii kolejowej Gołdap-Olecko, mając na uwadze zwłaszcza potrzeby 15. Gołdapskiego Pułku Przeciwlotniczego oraz Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej .

Cezary Grabarczyk zapowiedział, że przyjedzie do Gołdapi z roboczą wizytą wczesną jesienią.

 
[29-07-2009 / nr art. 5606]

   Międzynarodowe spotkania młodzieży
Od 24 lipca trwają tegoroczne spotkanie młodzieży z Givat Shmuel (Izrael), Stade (RFN) i Gołdapi. Goście zwiedzają tereny powiatu gołdapskiego oraz ciekawe miejsca w Polsce. W planie są wizyty między innymi w Warszawie, Krakowie, Oświęcimiu, Brzezince i Wieliczce.

W niedzielę w urzędzie miejskim odbyło sie uroczyste spotkanie, w którym poza młodzieżą i ich opiekunami wzięli udział także przedstawiciele młodzieży z Dubnej w Rosji, ambasador Izraela Zvi Rav-Ner, atache d.s. kultury konsulatu RFN w Gdańsku Gerd Fersteseifer, reprezentujący ambasadę Federacji Rosyjskiej minister Dmitrij Polański oraz członek zarządu województwa Jarosław Słoma.

- W 1990 roku po utworzeniu w Polsce samorządowych gmin, Gołdap nawiązała kontakty z niemieckim miastem Stade - powiedział witając gości burmistrz Marek Miros. - Podczas mojego spotkania z burmistrzem Stade Jürgenem Schneiderem w 1991 roku padła propozycja, aby dotychczasowe dwustronne kontakty młodzieżowe rozszerzyć na izraelskie miasto Givat Shmuel, z którym Stade nawiązało współpracę na początku lat osiemdziesiątych. Wyraziliśmy zainteresowanie tym pomysłem przede wszystkim dlatego, że jesteśmy zwolennikami otwartości, wzajemnego poznania się, wyjaśnienia sobie skomplikowanej historii i pozbywania się uprzedzeń. Doszliśmy do wniosku, że najlepszą formą wyjaśnienia sobie tych problemów mogą być spotkania młodzieży - przedstawicieli narodów. Łączy je dobra i zła historia, która przez wiele stuleci kształtowała odrębność, obyczaje i kulturę poszczególnych krajów.

Zdaniem ambasadora Izraela niedzielne spotkanie to kwadratowy dialog. Zvi Rav-Ner uważa, że wymiana młodego społeczeństwa to najlepsza walka ze stereotypami. Młodzież podczas pobytu w Gołdapi mieszka u swoich rówieśników. Między sobą porozumiewa się po angielsku. Niektórzy, jak Karolina Cecot z Niemiec, zna też język polski. Zawdzięcza to polskim rodzicom z Wałbrzycha, którzy przed wieloma laty wyemigrowali za zachodnią granicę.

- Brałam udział w tej wymianie w Niemczech i Izraelu - mówi 17-letnia Karolina. - Bardzo mi się to podoba. Miło jest spotykać ludzi w swoim wieku z innych krajów. Oni się od nas w ogóle nie różnią, są tacy sami jak my.

Po spotkaniu w urzędzie miejskim jego uczestnicy złożyli kwiaty pod Pomnikiem Niepodległości, przy obeliskach na cmentarzu żydowskim i niemieckim oraz na wojennym cmentarzu we Wronkach. Goście obejrzeli też panoramę Gołdapi z wieży ciśnień na ul. Suwalskiej, a następnie pojechali na Bezkrwawe Safari państwa Rudziewiczów. Spotkania młodzieży zakończą się 4 sierpnia.

     

     

Inne zdjęcia można obejrzeć TUTAJ w fotogalerii NASZA GOŁDAP

Zvi Rav-Ner - ambasador Izraela

Dmitrij Polanski - minister reprezentujący ambasadę Rosji

Marek Miros - burmistrz Gołdapi

Karolina Cecot - uczestniczka spotkań pochodzaca z RFN

 
[29-07-2009 / nr art. 5605]

   Szansa na stypendium
Gołdapski Fundusz Lokalny we współpracy z gminą Gołdap ogłasza kolejną edycję programu stypendialnego "Agrafka Agory", partnerskiego programu Akademii Rozwoju Filantropii w Polsce i Fundacji Agory dla studentów szkół wyższych pochodzących z terenu powiatu gołdapskiego. W ramach programu zostaną przyznane stypendia w wysokości 380zł miesięcznie. Zainteresowani proszeni są do złożenia odpowiednich formularzy do biura Centrum Promocji Regionu Gołdap przy Placu Zwycięstwa 16 w Gołdapi, w teminie do 24 sierpnia (decyduje data wpływu do GFL).
 • wniosek o stypendium - POBIERZ
 • procedury przyznawania stypendiów w ramach programu Agrafka Agory 2009 - POBIERZ
[29-07-2009 / nr art. 5604]

   XV turniej piłkarski "Beczka"
Zwycięzcą turnieju została drużyna Stollaru Suwałki.
W sobotę i niedzielę w Dubeninkach rozgrywany był XV turniej piłkarski "Beczka". Wzięły w nim udział zespoły z Gołdapi, Warszawy, Suwałk i Dubeninek.

- Jest to jeden z największych amatorskich turniejów piłkarskich w województwie warmińsko-mazurskim. Wziłęo w nim udział 10 drużyn podzielonych na dwie grupy - informuje Andrzej Sokołowski, prezes Gołdapskiej Rady Sportu. - W pierwszej zagrały Aisko Warszawa, Iryd, Stollar Suwałki, Mat-Bud i Bostrak, w drugiej AG Koperty, Straż Graniczna, Leśny Zakątek, Dubeninki oraz Budomex.

Jedyną drużyną, która startuje w turnieju od samego początku jest Aisko Warszawa. Prowadzi ją dziennikarz sportowy i redaktor naczelny telewizji nSport Dariusz Tuzimek.

- Jest tu bardzo fajnie i sympatycznie, a impreza jest bardzo dobrze zorganizowana - twierdzi Dariusz Tuzimek. - O Gołdapi ciągle się słyszy. A to konkurs krzyku, a to Beczka, a to konkurs picia piwa. Widać, że nawet w małych miejscowościach można, jak się chce, coś zrobić i przyciągnąć okolicznych mieszkańców i turystów.

Turniej wygrał zespół Stollaru Suwałki i to w ich ręce trafiła beczka piwa, będąca główną nagrodą. Drugie miejsce zajęła drużyna Aisko Warszawa, trzecie Budomex. Najlepszym piłkarzem wybrano Mirosława Orłowskiego (Dubeninki). Wszystkie drużyny otrzymały pamiątkowe puchary, które wręczał wójt Dubeninek Ryszard Zieliński.

Organizatorem turnieju była Gołdapska Rada Sportu, Kompleks Wypoczynkowy "Leśny Zakątek", Urząd Gminy Dubeninki oraz Szkoła Podstawowa w Dubeninkach.

 
[29-07-2009 / nr art. 5603]

   Rusza rozbudowa przejścia granicznego w Gołdapi
Umowę na roboty ziemne podpisał wojewoda Marian Podziewski i przedstawiciel wykonawcy Mariusz Kołesar.
Wczoraj, w urzędzie miejskim w Gołdapi wojewoda podpisał umowę z wykonawcą pierwszej części III etapu rozbudowy drogowego przejścia granicznego. Marian Podziewski wyjaśnił powody tak późnego jego powiększania.

- Dotychczas rozbudowa przejścia Grzechotki-Mammonowo II była priorytetem - twierdzi Marian Podziewski. - Łączyło się ono z tak zwaną "berlinką", która ciągnie się aż do krajów nadbałtyckich. Przejście to oddamy do użytku już w przyszłym roku.

Innym powodem był brak odpowiedniej infrastruktury drogowej. Sytuacja zmieniła się w ubiegłym roku, kiedy rozpoczęła się budowa obwodnicy Gołdapi. Do końca 2011 powstaną też obwodnice Olecka i Ełku. Inwestycje te pozwolą skierować przez Gołdap ciężki transport samochodowy. Burmistrz Gołdapi uważa, że dotychczasowa rola miejscowego przejścia granicznego zmienia się. Rozszerzenie zakresu jego działania o funkcję towarową spowoduje, że będzie to przejście gospodarcze.

- Nadal będzie to przejście dla "mrówek", ale o coraz mniejszym dla nich znaczeniu - twierdzi Marek Miros. - Myślę, że jego rozbudowa ściągnie tu dużych inwestorów.

Plac budowy zostanie przekazany wykonawcom pierwszej części inwestycji 30 lipca. Prace ruszą w ciągu kilku kolejnych dni.

- Przygotujemy teren pod kolejną część robót - mówi Mariusz Kołesar, przedstawiciel wykonawcy. - Umowa przewiduje zakończenie prac do 27 grudnia, postaramy się to zrobić zdecydowanie szybciej.

Zakończenie całego III etapu rozbudowy przejścia planowane jest na rok 2012, wówczas też przejadą przez nie pierwsze tiry.

Marek Miros - burmistrz Gołdapi

Marian Podziewski - wojewoda warmińsko-mazurski

Mariusz Kołesar - przedstawiciel wykonawcy, firmy ORTON

Jarosław Słoma - członek zarządu województwa

   

 
[28-07-2009 / nr art. 5602]

   Kronika policyjna
GOŁDAP. 23 lipca kilka minut przed północą policjanci zatrzymali na ul. Paderewskiego VW Golfa. Kierujący nim Marcin S. z Gołdapi wydmuchał 1,8 promila alkoholu. Samochód trafił na parking w Jabramowie.
GOŁDAP. 25 lipca o godzinie 8 policjanci zatrzymali Ewę S., Jacka W. i Mateusza M., którzy zaśmiecali Park Internowanych oraz spożywali tam alkohol. Dwoje zostało ukaranych mandatami karnymi. Trzeci odmówił jego przyjęcia, sprawa znajdzie więc swój finał w sądzie.
GOŁDAP. 25 lipca o godzinie 21.20 patrol ruchu drogowego zatrzymał przy Placu Zwycięstwa do kontroli VW Golfa. Okazało się, że kierujący nim Mariusz C. z Rakówka był pijany, miał 2,7 promil alkoholu w wydychanym powietrzu. Policjanci zatrzymali mu prawo jazdy, a samochód został odholowany na parking w Jabramowie.

 
[28-07-2009 / nr art. 5601]

   
Gołdapski Portal Internetowy GOLDAP.INFO * ISSN 1899-7759
redakcja: 19-500 GOŁDAP, ul. PARTYZANTÓW 16F (sklep SPECJALISTA) * tel. 87-427-25-87, 504-475-522 * fax 22-349-25-25
wydawca: JACEK RAKOWSKI *** Wszelkie prawa zastrzeżone *** Copyright © 2002-2009