WSZYSTKIE WYDANIA DO 30/09/2009 FORUM ZDJĘCIA NK     STATYSTYKI   KONTAKT

Szukaj z Google informacji na stronach GPI GOLDAP.INFO


statystyka
 

4 sierpień 2009 - 10 sierpień 2009, wydanie nr 57
poprzednie wydanie | kolejne wydanie

   Festiwal Pogranicza "Kartaczewo 2009"
Tegoroczne "Kartaczewo" znacznie się różniło o tych, które odbywały się w poprzednich latach. Być może powodem lepszej organizacji imprezy był fakt wpisania jej w kalendarz imprez regionalnych samorządu województwa warmińsko-mazurskiego. W tym roku nie brakowało kartaczy, dzięki wyłączeniu jednej ulicy uczestnicy nie zadeptywali się, konkursy były rozegrane na z góry ustalonych zasadach, a i na ich wyniki nie trzeba było czekać godzinami, jak w ubiegłym roku. Jedynym mankamentem rzucającym się w oczy publiczności były pełne śmietniki, których nikt przez cały dzień nie opróżniał.

Oficjalnie wszystko rozpoczęło się o 14, z godzinnym opóźnieniem. Zebranych powitał burmistrz Marek Miros, po nim glos zabrali też wojewoda Marian Podziewski, starosta Jarosław Podziewski i członek zarządu województwa Jarosław Słoma. W między czasie odbywał się już główny konkurs na najlepsze kartacze. Wystartowało w nim siedem firm. Każda otrzymała mięso oraz ziemniaki i korzystając z własnych przypraw na oczach widzów musiała ugotować potrawę dnia. Kartacze oceniało jury w składzie Grzegorz Russak, prof. Jerzy Borowski, Mariusz Bojarowicz i Igor Hutnikiewicz. Za najlepsze uznali oni te przygotowane przez Andrzeja Kwaśniewskiego z gołdapskiego baru Jędruś. Drugie miejsce przypadło firmie "Janczes" z Gołdapi, trzecie barowi "Młyn" z Bań Mazurskich. Równolegle odbywał się także konkurs na najlepsze kartacze domowe. Startujące gospodynie przygotowały je wcześniej we własnych kuchniach. Oceniała je uczestnicząca w "Kartaczewie" publiczność. Najsmaczniejszymi okazały się te, które przygotowała Eugenia Rudziewicz z Jabłońskich. W trakcie imprezy odbyły się też Mistrzostwa Świata w Jedzeniu Kartaczy. Oto wyniki:

kategoria: młodzież w wieku 15-18 lat (1 kartacz)

 • Sylwester Kalina (Węgorzewo) * czas: 0:13,0
 • Kamil Jadeszko (Gołdap)
 • Adam Radziewicz (Gołdap)

kategoria: kobiety (1 kartacz)

 • Teresa Perżyło (Gołdap) * czas 0:28,4
 • Zofia Grzybowska (Gołdap)
 • Weronika Kisielewska (Gołdap)

kategoria: mężczyźni (2 kartacze)

 • Krzysztof Gorlo (Kowale Oleckie) * czas 1:09,0
 • Artur Grym (Gołdap)
 • Paweł Mazalewski (Gołdap)

Podczas "Kartaczewa" wystąpiły też ludowe zespoły muzyczne z sąsiednich miejscowości. Obecni mogli również zrobić zakupy na stoiskach z rękodziełami, różnego rodzaju produktami spożywczymi (dostępne były miedzy innymi miód, sękacz, wędliny, pieczywo). Stanowisko ze swoimi pracami miała też znana, gołdapska malarka Cecylia Buczyńska-Buza, której obrazy przyciągały oko wielu uczestników imprezy. Na zakończenie "Katraczewa" wystąpił "Kwartet Rampa".

Kartaczewo, Gołdap 2009   Kartaczewo, Gołdap 2009   Kartaczewo, Gołdap 2009   Kartaczewo, Gołdap 2009

Kartaczewo, Gołdap 2009   Kartaczewo, Gołdap 2009   Kartaczewo, Gołdap 2009   Kartaczewo, Gołdap 2009

Kartaczewo, Gołdap 2009   Kartaczewo, Gołdap 2009   Kartaczewo, Gołdap 2009   Kartaczewo, Gołdap 2009

Kartaczewo, Gołdap 2009   Kartaczewo, Gołdap 2009   Kartaczewo, Gołdap 2009   Kartaczewo, Gołdap 2009

Inne zdjęcia można obejrzeć TUTAJ w fotogalerii NASZA GOŁDAP

 
[09-08-2009 / nr art. 5712]

   Przerwa techniczna w Kompleksie Sportowo-Rekreacyjnym
[08-08-2009 / nr art. 5711 / informacja partnera współpracującego z GPI GOLDAP.INFO]

   Rominta wygrywa pierwszy mecz w tym sezonie!
W inauguracyjnym meczu nowego sezonu Rominta Gołdap pokonała na wyjeździe Zatokę Braniewo 3:2. Bramki strzelili Rafał Naruszewicz (2) i Mateusz Dyniszuk (1).

Mecz rozpoczął sie bardzo dobrze dla Rominty. W 7. minucie za faul w polu karnym na Andrzeju Kliniewskim sędzia podyktował "jedenastkę". Na bramkę zamienił ją Rafał Naruszewicz. Od tego momentu do głosu doszli gospodarze, którzy w 13. minucie po dośrodkowaniu w pole karne i strzale głową doprowadzili do wyrównania. 23. minucie chwila zagapienia gołdapskich obrońców kosztowała utratę drugiego gola. W między czasie jeden z zawodników Zatoki Braniewo ujrzał dwukrotnie żółty kartonik i w konsekwencji musiał opuścić boisko. Przewagę liczebną Rominta wykorzystała już w 43. minucie. Karol Piaścik podał piłkę do Mateusza Wierzbowskiego, ten celnie dograł Rafała Naruszewicza i w sytuacji sam na sam z bramkarzem nie pozostało mu nic innego jak umieścić piłkę w siatce. Druga połowa to głównie ataki Rominty, często rozbijane przez graczy z Braniewa. Gospodarze wyprowadzili tylko kilka kontr. W 84. minucie po dwójkowej akcji Ernesta Skórki i wprowadzonego kilkanaście minut wcześniej Mateusza Dyniszuka Rominta wychodzi na prowadzenie. Przez kolejne 6 minut wynik meczu już nie zmienił się i na konto gołdapskiego zespołu powędrowały pierwsze w tym sezonie 3 punkty.

Skład Rominty Gołdap: Karol Piaścik, Marcin Krupiński, Paweł Proniewicki (Wojciech Rynkiewicz), Paweł Aleksandrowicz, Szymon Nałysnyk, Sebastian Kołodziej (Łukasz Kiler), Andrzej Kliniewski (Mateusz Dyniszuk), Rafał Naruszewicz, Mateusz Wierzbowski, Daniel Sobolewski (Dawid Karniłowicz), Ernest Skórka

www.rominta.goldap.net

 
[08-08-2009 / nr art. 5710]

   Zmiany organizacji ruchu w mieście
Organizatorzy "Kartaczewa" informują, iż w związku z imprezą 9 sierpnia w godzinach od 9 do 23 wyłączony w ruchu będzie południowy odcinek drogi przy Placu Zwyciestwa (od strony postoju TAXI).
Zarząd Dróg Powiatowych w Gołdapi informuje, iż w związku z remontem chodnika na ul. Partyzantów od dnia 3 sierpnia przez co najmniej dwa tygodnie odcinek jednokierunkowy ulicy (od ul. Wolności do ul. Królewieckiej) będzie wyłączony z ruchu dla pojazdów.

 
[08-08-2009 / nr art. 5709]

   Nowy samochód dla OSP w Górnym

Ten prawie 40-letni Jelcz stacjonujacy w OSP w Dunajku jest nadal sprawny i używany w akcjach gaśniczych. Zazwyczaj pełni jednak rolę dodatkowego zbiornika z wodą. Na wyposażeniu miejscowej OSP jest też Żuk, pochodzący z tego samego okresu.
Wkrótce do Ochotniczej Straży Pożarnej w Górnym trafi nowy samochód ratowniczo-gaśniczy.

- Od trzech staraliśmy się zakupić różnego rodzaju sprzęt dla gminnych OSP. O środki staraliśmy się w wielu miejscach - mówi radny Kazimierz Kazaniecki. - W tym roku z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska udało się nam pozyskać 160 tysięcy złotych na zakup samochodu ratowniczo-gaśniczego do OSP w Górnym. Auto będzie miało napęd na 4 koła. To bardzo ważne, bo często niesiemy pomoc w trudnym terenie, z trudnym dojazdem.

Dotacja z NFOŚ jest jednak niewystarczająca na pokrycie kosztów zakupu auta. Radny poprosił więc na zwołanej w miniony wtorek nadzwyczajnej sesji rady Miejskiej o dołożenie przez gminę brakujących 60 tysięcy złotych. Radni zgodzili się na to jednogłośnie.

- Dwa lata temu planując zakupy liczyliśmy, że będzie to kosztować około 185 tysięcy złotych - podkreśla Kazimierz Kazaniecki. - Dziś okazuje się, że ceny poszły bardzo mocno w górę.

Wyższa cena spowodowana jest też brakiem podaży tego typu aut. Do ogłoszonego przetargu zgłosił się tylko jeden oferent, firma Ford. Jeszcze w lutym zainteresowanie udziałem w przetargu deklarowało kilku dostawców. Poza samochodem zakupione zostaną też nowoczesne motopompy do OSP w Górnym i Dunajku. Wszystkie gminne jednostki otrzymają również zestawy do ratownictwa medycznego o wartości około 6 tysięcy złotych każdy. Będą to największe inwestycje od kilku lat. Jak jednak często podkreślają podczas różnych akcji i spotkań strażacy-ochotnicy, potrzeby są ogromne. Trzeba między innymi wymienić samochód w Dunajku. Obecnie tam stacjonujący pochodzi z początku lat 70 i jest bardziej zabytkiem, niż wozem ratowniczo-gaśniczym.

 
[08-08-2009 / nr art. 5708]

   Międzynarodowe spotkania młodzieży - warunki uczestnictwa
W ubiegłym tygodniu w komentarzach pod materiałem "Międzynarodowe spotkania młodzieży" pytali Państwo, jakie dzieci mają szansę uczestniczyć w wymianie. Oto odpowiedź, jakiej udzieliła Justyna Charkiewicz, inspektor ds. środków pomocowych w Urzędzie Miejskim w Gołdapi.

Urząd Miejski zwraca się do Liceum Ogólnokształcącego z prośbą o wytypowanie grupy osób, która będzie uczestniczyć w międzynarodowych spotkaniach młodzieży. Podajemy jednocześnie kryteria, jakie muszą spełniać kandydaci. Są to między innymi: bardzo dobra znajomość języka angielskiego, dobre wyniki w nauce oraz otwartość na innych.

Do wybrania kandydatów w LO powoływana jest specjalna komisja, która typuje 10 osób do grupy podstawowej i kilka do rezerwowej. Osoby te muszą następnie złożyć do Urzędu Miejskiego list napisany w języku angielskim, w którym uzasadnią, dlaczego chcą wziąć udział w wymianie. Osoby, które przejdą pozytywnie rekrutację biorą udział w spotkaniach w Polsce, Izraelu i Niemczech. Od przyszłego roku kolejnym elementem rekrutacji będzie rozmowa kwalifikacyjna przeprowadzana w języku angielskim.

 
[07-08-2009 / nr art. 5707]

   Wypadek w Miecznikach
Do wypadku drogowego doszło w środę o godzinie 21.30 w Miecznikach (gm. Banie Mazurskie). Kierujący Polonezem nie dostosował prędkości do panujących na drodze warunków, stracił panowanie nad kierownicą uderzył w drzewo. Szofer oraz jadący z nim pasażer z obrażeniami ciała trafili do szpitala. Postępowanie w sprawie prowadzi KPP w Gołdapi.

Nie wiadomo, czy kierowca Poloneza był trzeźwy. Wykażą to badania pobranej od niego krwi. Pewne jest, że pijany był pasażer auta. Wydmuchał ponad 3 promile alkoholu.

[07-08-2009 / nr art. 5706]

   Gmina Gołdap otrzyma pieniądze na kanalizację miasta i wsi
Gmina Gołdap jest jedną z 12 gmin, które realizują projekt "MASTERPLAN dla Wielkich Jezior Mazurskich", polegający na rozbudowie i modernizacji infrastruktury wodno-ściekowej w tym regionie.

- Gołdap jako pierwsza przeszła zwycięsko przez ocenę formalną i merytoryczną złożonych wniosków - informuje burmistrz Marek Miros. - W najbliższych dniach zostanie podpisana umowa, dzięki której otrzymamy pieniądze na kanalizację terenów miejskich i wiejskich.

Burmistrz zapewnia, że w mieście ulice niedysponujące kanalizacją będą skanalizowane. Dotyczy to między innymi ulic Wileńskiej i Sikorskiego, części Osiedla II, części ulic na osiedlu Kościuszki oraz całego Podlasia, w szczególność dzielnic uzdrowiskowych. Prace odbywają się też na terenach podmiejskich.

- W tej chwili został wykonany odcinek między Kolniszkami a Botkunami - dodaje Marek Miros. - Dalej będzie on budowany w stronę Jurkiszek i Gołdapi. Jednym słowem miasto będzie skanalizowane w stu procentach a wsie w większości.

 
[05-08-2009 / nr art. 5705]

   Wizyta chińskiej delegacji w Gołdapi
1 i 2 sierpnia Gołdap odwiedziła delegacja rządowa z Chin. Składała się ona z dwóch grup osób. Jedna grupa przyjechała do Polski na kilkanaście dni na zaproszenie ministerstwa infrastruktury.

- Rozmowy dotyczyły rozwoju kolejnictwa w Polsce oraz ewentualnych inwestycji w tym zakresie - informuje burmistrz Marek Miros. - Reprezentowane były dwie największe chińskie firmy w tej branży, tzw. Grupa Chiny Południe i Grupa Chiny Północ.

Drugą cześć delegacji stanowili przedstawiciele firmy COVEC. Jest to duża chińska firma, która zajmuje się między innymi budową hoteli. Obecnie jeden z nich powstaje w Krakowie na zlecenie Ogólnopolskiej Spółdzielni Turystycznej "Gromada".

- Istnieje szansa, że w drugiej połowie przyszłego roku ruszy budowa hotelu nad jeziorem Gołdap. - dodaje Marek Miros. - Zadeklarował to prezes "Gromady" Roman Budzyński i członek zarządu Tadeusz Mikołajczak, którzy przebywali w Gołdapi razem z chińską delegacją. Wykonawcą tej inwestycji będzie prawdopodobnie firma COVEC.

Burmistrz podkreśla jednak , że rozpoczęcie budowy jest uwarunkowane od postępu prac gminy, polegających między innymi na doprowadzeniu mediów na teren przyszłej budowy. Obecnie ogłoszony został stosowny przetarg.

 
[05-08-2009 / nr art. 5704]

   Nietypowa sesja Rady Powiatu
W ubiegły wtorek odbyła się XXXI sesja Rady Powiatu. Radni nie spotkali sie jednak jak zwykle w sali nr 2 starostwa, a w siedzibie Parku Krajobrazowego Puszczy Rominckiej w Żytkiejmach. Podczas sesji, która trwała zaledwie 21 minut, podjęta została jedna uchwała, dotycząca Powiatowego Programu Działań na Rzecz Osób Niepełnosprawnych na lata 2009-2013. W drodze do Żytkiem włodarze zapoznali się też ze stanem infrastruktury turystycznej i edukacyjnej we wschodniej części powiatu. Obejrzeli ścieżkę edukacyjną "Rechot" w Galwieciach, wieżę widokową w Błąkałach oraz salkę edukacyjną "Mokradła Puszczy Rominckiej" w siedzibie Parku Krajobrazowego w Żytkiejmach. Atrakcje te zostały przez radnych ocenione bardzo pozytywnie. Niestety, niemiłym zaskoczeniem był parking w Galwieciach przy "Rechocie". Włodarzy przywitała tu ogromna sterta śmieci, które nie mieściły się w postawionym pojemniku.

- Jest mi z tego powodu wstyd - twierdzi Jaromir Krajewski, dyrektor parku i jednocześnie radny. - Niezależnie jak często byśmy ten śmietnik wywozili, on i tak w krótkim czasie jest zapełniony.

Po bliższym przyjrzeniu się widać jednak, że śmieci tych nie pozostawiają turyści. Znaleźć tu można między innymi gruz budowlany. Zdaniem Jaromira Krajewskiego prawdopodobnie pochodzi on z różnych budów w Pluszkiejmach.

- Ta miejscowość nie leży w naszej gminie - informuje radny Paweł Werchowicz, jednocześnie komendant straży miejskiej w Gołdapi. - Nie mamy uprawnień, by sprawdzić, czy tamtejsi właściciele domów mają podpisane umowy na wywóz śmieci. Mieszkańcy gminy Gołdapi w tej okolicy takie umowy zawarli.

Jaromir Krajewski próbował sprawę tych śmieci poruszyć na sesji, przedstawiając problem Ryszardowi Zielińskiemu, wójtowi gminy Dubeninki .

- Nasz wysypiska są przepełnione , więc się nie dziwię mieszkańcom - podsumował to żartobliwie wójt. - Nie jest to jednak takie proste. To jak z psami niewiadomego pochodzenia. Jak się pojawiają w Gołdapi wszyscy mówią, że to z Dubeninek czy Żytkiejm ludzie jadą na jarmark i je wiozą. Ja zaś zawsze twierdze, że są to psy miejskie. Nie ma dotychczas mądrego, który by mi wytłumaczył różnicę miedzy psem miejskim i wiejskim.

Po sesji radni spotkali się też prywatnie przy leśnym stole położonym w puszczy w pobliżu Żytkiejm, gdzie poza posilaniem się prowadzili także rozmowy o funkcjonowaniu powiatu oraz jego problemach. Koszty organizacyjne tego spotkania radni pokryli z własnych pieniędzy. Jest to godne podkreślenia, gdyż w Polsce nie jest to niestety jeszcze zachowanie powszechne i " normalne", jak choćby w krajach skandynawskich.

   

   

 
[05-08-2009 / nr art. 5703]

   Obchody "Cudu nad Wisłą"
Burmistrz Gołdapi zaprasza wszystkich 15 sierpnia na uroczyste obchody 89 rocznicy zwycięskiej bitwy warszawskiej, tzw. "Cudu nad Wisłą". Przewidziany jest następujący program uroczystości:
 • 12.00-13.00 - msza święta w konkatedrze z udziałem kompanii honorowej 15 pplot (mszę celebrować będzie i głosić Słowo Boże ks. biskup Romuald Kamiński)
 • 13.15-13.50 - uroczystości pod Pomnikiem Niepodległości (hymn państwowy, złożenie wieńców, salwa honorowa)
 • 14.00-14.30 - film dokumentalny o Bitwie Warszawskiej w Kinie Kultura

 
[04-08-2009 / nr art. 5702]

   Kronika policyjna
GOŁDAP. W nocy z 31 lipca na 1 sierpnia nieznany sprawca ukradł z samochodu zaparkowanego przy ul. Górnej radioodtwarzacz i 30 litrów oleju napędowego.
JABŁOŃSKIE. 1 sierpnia o godzinie 20.55 policjanci zatrzymali 25-letniego Łukasza R., który jechał rowerem mając 1,37 promila alkoholu w organizmie. Pijany zabezpieczył rower we własnym zakresie.
GOŁDAP. 2 sierpnia kilkanaście minut po północy na ulicy Żeromskiego policja zatrzymała 19-letniego Sebastiana H., który jechał motorowerem mając 0,44 promila alkoholu w organizmie. Pojazd mężczyzna zabezpieczył we własnym zakresie.
GOŁDAP. 2 sierpnia około godziny 18 policjanci otrzymali zgłoszenie od świadka, że młode osoby idące ulicą Lipową zaśmiecają ją. Wysłani na miejsce funkcjonariusze ukarali troje nastolatków mandatami za to wykroczenie.
GOŁDAP. 2 sierpnia o godzinie 20.40 na ulicy Jaćwieskiej uwagę policjantów przykuł jadący pod prąd rowerzysta. Okazało się, że kierujący nim 18-letni Marek M. miał 0,4 promila alkoholu w wydychanym powietrzu. Za popełnione wykroczenie drogowe został ukarany mandatem karnym w kwocie 100zł. Dodatkowo za jazdę po alkoholu stanie przed sądem. Rower zabezpieczył członek rodziny zatrzymanego.
GOŁDAP. 2 sierpnia policjanci otrzymali zgłoszenie, że z Jeziora Gołdap skradziono łódkę. Poszkodowany wycenił stratę na 1000zł.
Przeczytaj też informacje o dwóch zdarzeniach drogowych w ostatnich dniach.

 
[04-08-2009 / nr art. 5701]

   
Gołdapski Portal Internetowy GOLDAP.INFO * ISSN 1899-7759
redakcja: 19-500 GOŁDAP, ul. PARTYZANTÓW 16F (sklep SPECJALISTA) * tel. 87-427-25-87, 504-475-522 * fax 22-349-25-25
wydawca: JACEK RAKOWSKI *** Wszelkie prawa zastrzeżone *** Copyright © 2002-2009