WSZYSTKIE WYDANIA DO 30/09/2009 FORUM ZDJĘCIA NK     STATYSTYKI   KONTAKT

Szukaj z Google informacji na stronach GPI GOLDAP.INFO


statystyka
 

8 stycznia 2009 - 14 stycznia 2009, wydanie nr 27

   [13-01-2009 / nr art. 2722]


W czwartek w kioskach pojawi się trzecie w tym roku wydanie Kuriera Gołdapskiego. Poruszone zostaną w nim między innymi następujące tematy:

  • Lodowe niebezpieczeństwo czyha na przechodniów - artykuł Urszuli Jewdokimow:
    W zimie na dachach budynków czai się wielkie niebezpieczeństwo. Tuż nad naszymi głowami wiszą ogromne, lodowe sople i gromadzą się zwały ubitego śniegu. Spadając z kilkunastu metrów mogą nawet zabić.
  • Co dalej z ulicą Sosnową? - artykuł Jacka Rakowskiego:
    Fragmenty dyskusji radnych i burmistrza, przeprowadzonej w grudniu podczas prac nad budżetem gminy w komisjach Rady Miejskiej, dotyczące modernizacji ulicy Sosnowej.
  • Pobocze służyło za przystanek - artykuł Anny Dzienisiewicz:
    Na zajęcia do Warsztatu Terapii Zajęciowej dojeżdżają trzy osoby z Grabowa. Jeden z mieszkańców wsi twierdzi, że odbierane są one z niebezpiecznego miejsca na ruchliwej drodze.
Zapraszamy do lektury!

   [13-01-2009 / nr art. 2721]

Powiatowy Urząd Pracy informuje, że wg stanu na dzień dzień 31 grudnia 2008 w tutejszym UP zarejestrowanych było 2200 osób bezrobotnych. W stosunktu do stanu z poprzedniego miesiąca oznacza to wzrost tej liczby o 60 osób. Stan bezrobotnych zarejestrowanych na koniec roku 2008 jest o 154 osoby niższy w porównaniu do stanu na ostatni dzień 2007 roku.

   [13-01-2009 / nr art. 2720]

GOLDAP.PL: Zapraszają do sieci kulinarnej
W 2004 roku województwo warmińsko-mazurskie jako pierwszy region w Polsce przystąpiło do Europejskiej Sieci Dziedzictwa Kulinarnego. W ten sposób powstała Regionalna Sieć Dziedzictwa Kulinarnego, zrzeszająca już kilkadziesiąt podmiotów z naszego regionu. Są to min. restauracje, inne punkty gastronomiczne, sklepy detaliczne, hurtownicy, rolnicy i ogrodnicy.


LO-GOLDAP.PRV.PL: Dobry akcent, mijający się trochę z celem
Po raz kolejny gołdapskie serca zabiły na ulicach miasta podczas XVII Finału WOŚP-u. Po raz kolejny kończąca się zbiórka na ulicach rozpoczęła drugi etap imprezy w Domu Kultury w Gołdapi. Po raz kolejny mogliśmy być świadkiem rozczarowania, że tak szczytny cel został w wielkiej mierze obalony przez bawiących się przed Kotłownią... Tak chciałbym dzisiaj wywiązać małą polemikę nas ideą, a realiami.


POWIATGOLDAP.HOME.PL: W trosce o niepełnosprawnych
Zakończony został projekt: "Likwidacja barier transportowych - zakup mikrobusu" w ramach Programu wyrównywania różnic między regionami. Powiat Gołdapski otrzymał środki z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w kwocie 85.180 złotych na realizację tego projektu.

   [13-01-2009 / nr art. 2719]

Wniesieniem trumny z ciałem ś.p. ks. Mieczysława Kozika do kościoła p.w. św. Leona jutro o godzinie 9 rozpoczną się jego uroczystości pogrzebowe. Msza święta pod przewodnictwem ks. biskupa Jerzego Mazura rozpocznie się o godzinie 13. Udział w niej wezmą oficjalne delegacje różnych instytucji oraz ponad 150 księży. Dlatego też mieszkańcy Gołdapi najprawdopodobniej będą musieli uczestniczyć w tych uroczystościach stojąc na podwórku.

Jak informuje burmistrz Marek Miros, od godziny 12 do zakończenia uroczystości kościelnych zamknięty będzie odcinek ulicy Wojska Polskiego od skrzyżowania z ulicą Wolności do skrzyżowania z ulicą Królewiecką. Parking dla samochodów uczestników uroczystości zorganizowany zostanie na targowicy, która będzie w tym czasie otwarta (parkowanie będzie bezpłatne).

- Po mszy pogrzebowej trumna zostanie przeniesiona przez strażaków na Plac Zwycięstwa, skąd następnie zostanie przewieziona na cmentarz na ul. Gumbińskiej. Osoby niezmotoryzowane będą mogły się dostać oraz wrócić z cmentarza podstawionymi autokarami. 5 zapewni gmina, 1 jednostka wojskowa. Parking dla samochodów osobowych zostanie przygotowany na terenie dawnego wysypiska śmieci. - dodaje burmistrz Marek Miros.

   [13-01-2009 / nr art. 2718]

W najbliższy weekend w Gołdapi będzie przebywać ekipa Teleranka. Nakręci ona materiał o młodzieży z gimnazjum, Boćwinki, Grabowa i Domu Kultury. W programie, który poprowadzą uczniowie gimnazjum pokazane zostaną między innymi: występ zespołu Gracja, ćwiczenia saneczkarzy na torze na Pięknej Górze, pokaz grupy cyrkowej ze świetlicy w Grabowie oraz występ kabaretu dziecięcego z Boćwinki.

Gołdapski Teleranek zostanie wyemitowany w TVP 1 lutego.



   [13-01-2009 / nr art. 2717]

W czwartek 15 stycznia o godzinie 13 w sali nr 10 Urzędu Miejskiego odbędzie się posiedzenie wszystkich komisji Rady Miejskiej. Przewidziany jest następujący porządek obrad:

  1. otwarcie posiedzenia
  2. przyjęcie porządku posiedzenia
  3. omówienie i zaopiniowanie projektów uchwał RM w sprawach:
    • przyjęcia do prowadzenia przez gminę Gołdap zadania województwa warmińsko-mazurskiego w zakresie wiosenno-jesiennego utrzymania czystości zieleńców, chodników oraz jezdni na rondzie stanowiącym skrzyżowanie ulic: Suwalskiej, Bocznej, Kolejowej i Mikołajczyka
    • ustalenie stawek za zajęcie pasa drogowego na drogach gminnych
    • przyznania burmistrzowi Gołdapi dodatkowego wynagrodzenia rocznego za rok 2008
    • zmiany uposażenia burmistrza Gołdapi
    • udzielenia pomocy finansowej województwu warmińsko-mazurskiemu na realizację zadań związanych z funkcjonowaniem biura regionalnego naszego województwa w Brukseli w roku 2009
    • zmiany uchwały w sprawie określenia wysokości dziennych stawek opłaty uzdrowiskowej
  4. propozycje do planu pracy komisji na rok 2009 i jego zatwierdzenie
  5. wolne wnioski
Przypominamy, że na obrady komisji jak również sesje RM ma prawo przyjść i obserwować każdy mieszkaniec naszego miasta. Zapraszamy do korzystania z tego prawa!

   [13-01-2009 / nr art. 2716]

Lepiej późno niż wcale. Sukcesem zakończyły się prowadzone od kilkunastu dni rozmowy pomiędzy syndykiem masy upadłościowej spółki CSR Pięknej Góry a panami Markiem i Tomaszem Słowikowskimi. Być może już dziś ruszy zaśnieżanie krótszego tzw. stoku B i zostanie uruchomiony wyciąg.

- Wszystko zależy od tego, kiedy zakład energetyczny podłączy prąd. - powiedział nam w rozmowie telefonicznej Tomasz Słowikowski. - Brat w tej chwili ustala z nimi ostatnie szczegóły.

Jak przyznaje pan Tomasz, umowa z syndykiem został zawarta do dość korzystnych warunkach. Będzie ona obowiązywać do końca sezonu, z możliwością wypowiedzenia w przypadku niekorzystnych warunków atmosferycznych. Jeśli warunki te będą korzystne i zima zagości w Gołdapi na dłużej, to istnieje możliwość uruchomienia drugiego stoku, widocznego na co dzień od strony miasta. Panowie Słowikowscy będą zajmować się zaśnieżaniem i przygotowywaniem stoku w z wykorzystaniem własnego sprzętu.

- Kilka dni temu zakupiliśmy i przywieźliśmy do Gołdapi armatki śnieżne i ratraka. Musimy bowiem być przygotowani na każdą okoliczność. - podkreśla pan Tomasz.

Pozostaje mieć nadzieję, że po kłopotach natury ludzkiej nie pojawią się kolejne związane z pogodą i mieszkańcy oraz turyści będą mogli aktywnie wypocząć w naszych "górach na Mazurach". Warto też zauważyć, że szlaban przy wjeździe na parking przy Zajeżdzie został ponownie zdjęty. Nie ma już przeszkód, by tam właśnie parkować swoje samochody.


KOMENTARZE CZYTELNIKÓW:

Czytelnik: Norma. Jak już najlepszy śnieg za nami, to do ugody doszło... Teraz to już pozostaje modlić się o kolejne opady i puch oraz mróz bez wiatru.

   [13-01-2009 / nr art. 2715]

GAZETAOLSZTYNSKA.PL: Śledztwo umorzone
Prokuratura Rejonowa w Olecku umorzyła śledztwo w sprawie skażenia wody w Gołdapi. Mimo trwającego kilka miesięcy postępowania nie udało się ustalić skąd nastąpił wyciek.


   [11-01-2009 / nr art. 2714]

W Gołdapi, od godz. 9 trwa zbiórka pieniędzy dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Na ulice miasta wyszło 22 wolontariuszy. Najmłodszy z nich ma 11 lat, a najstarszy 18. Kwestujący podzielili się na trzyosobowe grupy. Każdej z nich towarzyszył i czuwał nad bezpieczeństwem żołnierz z 15 Gołdapskiego Pułku Przeciwlotniczego. Wolontariusze byli wszędzie. Z wielkim zaangażowaniem i poświęceniem prosili przechodniów o wsparcie. Większość gołdapian chętnie wrzucała datki do puszek. Wolontariuszy wspierają też gołdapskie firmy. W tym roku przedsiębiorcy przekazali do sztabu pizze, ciasta i napoje. O godzinie 16 zakończyło się liczenie pieniędzy z puszek. Udało się zebrać 8664,37 zł. Rekordzistą był Piotr Budziński, który miał w swojej puszce 795zł. Warto dodać, że w zeszłym roku gołdapski sztab przekazał Orkiestrze łącznie 9610zł. Wieczorem w "Kotłowni" i na dziedzińcu Domu Kultury odbędą się jeszcze koncerty i licytacje. Pierwszy występ zacznie się o godzinie 17. Na scenie zaprezentują się wokaliści i gitarzyści gołdapskiego Domu Kultury. Od godziny 19 do 20 będzie licytacja atrakcyjnych przedmiotów, m.in. tortu, koszulki, odtwarzacza mp4, bombki, miecza, obrazu i płyty z przebiegiem szesnastu finałów WOŚP. O godzinie 20 rozbłyśnie światełko do nieba - kulminacyjny punkt akcji. Wieczorem zagrają: Eufonia, Znienacka i Gloria. Koncerty rozpoczną się o godzinie 20:10 i potrwają do 22 Wstęp kosztuje 5zł.

Pieniądze zebrane podczas 17 finału WOŚP będą przeznaczone na program wczesnego wykrywania nowotworów u dzieci.

Urszula Jewdokimow

   [11-01-2009 / nr art. 2713]

Wczoraj około godziny 16 schorowany, praktycznie przywiązany do łóżka 48-letni rencista z Gołdapi został napadnięty we własnym mieszkaniu. Jak ustalili policjanci do mieszkania ofiary wszedł wbrew jego woli sąsiad, który zażądał pieniędzy, a następnie po przewróceniu poszkodowanego zabrał mu portfel. Wobec braku w nim pieniędzy zadowolił się leżącym na stole telefonem komórkowym. Po kradzieży sprawca zamknął swojego sąsiada we własnym mieszkaniu, pozostawiając klucz w drzwiach od strony klatki schodowej.

Wszystko wyszło na jaw dzięki świadkowi zdarzenia. Już po kilku godzinach jeden z patroli zatrzymał podejrzanego 25-letniego Kamila S. W chwili zatrzymania był on pijany, miał prawie 2 promile alkoholu w organizmie.

Obecnie sprawa jest wyjaśniana. Sprawcy zostanie przedstawiony zarzut naruszenia miru domowego oraz rozboju. Policjanci wystąpią z wnioskiem o jego aresztowanie.


Dzisiaj około godziny 2 oficer dyżurny gołdapskiej policji został poinformowany o pobiciu w jednym z miejskich lokali rozrywkowych. Dwóch pijanych sprawców zniszczyło wyposażenie dyskoteki, a następnie pobiło młodych mężczyzn obsługujących sprzęt grający, którzy zwrócili nim uwagę. Po tym zdarzeniu sprawcy wyszli z lokalu i odjechali swoim samochodem. Jednak dzięki szybkiej interwencji policjantów oraz obserwacji monitoringu sprawcy już po kilkunastu minutach zostali zatrzymani na jednej z okolicznych ulic kiedy jechali samochodem. Jak się okazało sprawcami pobicia są 36-letni Adam C. oraz 26-letni Maciej K. którzy przyjechali do Gołdapi z Suwałk. Zostali oni zatrzymani do wyjaśnienia jako podejrzani o zniszczenie mienia oraz pobicie. Dodatkowo Adamowi C. zostanie przedstawiony zarzut jazdy po pijanemu. Badanie wykazało bowiem, że mężczyzna miał 1,1 promila alkoholu w organizmie.

źródło: KWP w Olsztynie

   [11-01-2009 / nr art. 2712]

Jak informowaliśmy Państwa, w piątek zmarł ks. Mieczysław Kozik, proboszcz parafii św. Leona w Gołdapi. Jego ciało będzie dziś do godziny 19 wystawione w przykościelnej salce katechetycznej. Jutro o 9 zostanie przewiezione do Domu Pogrzebowego przy ulicy Słonecznej 7A (obok banku). Uroczystości pogrzebowe odbędą się w środę. O godzinie 9 ciało zostanie przywiezione i wprowadzone do kościoła. Mszę świętą pogrzebową o godzinie 13 celebrować będzie ks. biskup Jerzy Mazur. Po mszy trumna z ciałem ks. Mieczysława zostanie przeniesiona na Plac Zwycięstwa, skąd następnie będzie przewieziona na cmentarz komunalny. Wierni będą mogli dojechać na cmentarz podstawionymi na placu autokarami.

ks. Rafał:

Dziękuję wszystkim parafianom i mieszkańcom Gołdapi za modlitwy w intencji ks. proboszcza Mieczysława i pomoc w przygotowaniu ceremonii żałobnych. Za dobroć serc składam serdeczne Bóg zapłać.

   [11-01-2009 / nr art. 2711]

W piątek w barze "Jędruś" odbyło się walne zebranie miejskiego klubu sportowego Rominta. Obradom przewodniczył Andrzej Roszkowski. Na początku prezes klubu Zdzisław Galiński przedstawił przybyłym sprawozdanie z działalności Rominty za lata 2007 i 2008.

Zdzisław Galiński - prezes klubu "Rominta":

Sprawozdanie MKS "Rominta" Gołdap za lata 2007 i 2008

Miejski Klub Sportowy "Rominta" to klub to klub jednosekcyjny, prowadzący działalność siedniu drużyn piłki nożnej. Drużyny orlików, żaków i trampkarzy prowadzi Dariusz Wojtyna. Młodzikami zajmuje się Mirosław Orłowski. Juniorów młodszych trenuje Krzysztof Zaręba. Drużynę występującą w klasie A rozgrywek województwa warmińsko-mazurskiego opiekuje się Lech Kowalczyk. Drużynę seniorów, którą w roku 2008 ponownie awansowała do IV ligi naszego województwa zajmuje się Andrzej Kwaśniewski. Ten ostatni jest także wiceprezesem Zarządu Rominty. Razem w MKS trenuje około 120 zawodników. Do tegorocznych rozgrywek "A klasy" Zarząd postanowił zgłosić drużynę seniorów, kosztem juniorów starszych. W chwili obecnej wydaje się, że to dobre pociągniecie. Na głębszą ocenę jest jeszcze za wcześnie.

Drużyna seniorów w rozgrywkach 2006/2007 spadła po barażach z IV ligi. Jej "kwarantanna" w lidze okręgowej trwała tylko rok i w sezonie 2008/2009 ponownie awansowaliśmy do IV ligi.

Naszym bardzo ważnym zadaniem jest szkolenie młodzieży. Klub wspólnie z dyrektor szkoły podstawowej nr 1 zaproponował powołanie klas sportowych z piłka nożną. Burmistrz tą inicjatywę zaaprobował. Szkołą prowadzi działalność merytoryczną pod okiem trenera II klasy piłki nożnej. Nasz klub pomaga tym klasom w pozyskiwaniu sprzętu sportowego. Jeszcze w tym roku zostanie oddany kompleks boisk z nawierzchnią syntetyczną, co w znakomity sposób poprawi bazę treningową szkoły i młodzieży tam uczącej się. Zależy nam bardzo na wychowaniu swoich zawodników, którzy potem zasilą drużynę seniorów. Jest to bardzo trudne zadanie. Wszystko zależy od trenerów i zawodników. Jak pokazuje praktyka, jest to zadanie niezwykle trudne, ale nie ustajemy w wysiłkach aby sprostać temu zadaniu. Mamy olbrzymie kłopoty w znalezieniu i przeszkoleniu nowych ludzi, którzy by w przyszłości zajęli się szkoleniem zawodników.

W lipcu 2008 roku odbyły się obchody 60-lecia powstania naszego klubu. Zarząd przy pomocy finansowej burmistrza i naszych sponsorów wydał monografię klubu, okolicznościowy medal pamiątkowy, kalendarz oraz szereg innych gadżetów. Z tego miejsca pragnę wszystkim darczyńcom serdecznie podziękować za pomoc w zorganizowaniu naszego jubileuszu.

W omawianym okresie Zarząd odbył 24 protokołowane posiedzenia, z czego 13 w roku 2007. Na tych posiedzeniach analizował i oceniał:

  • sytuację finansową klubu
  • plan przygotowań do następnej fazy rozgrywek
  • dokonania naszych drużyn po rozgrywkach
  • przygotowania do obchodu 60-leci klubu
  • obsady trenerskiej w poszczególnych drużynach
  • dyscypliny

Zarząd odbył także kilka posiedzeń nie protokołowanych, na których zajmował się bieżącą problematyką klubu wymagającą szybkich decyzji.

Najważniejsze są jednak finanse, któremu Zarząd poświecił najwięcej uwagi. Głównym sponsorem klubu jest miasto Gołdap. Burmistrz w roku 2008 przeznaczył na naszą działalność 240 tysięcy złotych. To dzięki Radzie Miejskiej mamy możliwość prowadzić ten klub. Pragnę nadmienić, iż wszystkie te środki idąca działalność statutową klubu. Cały Zarząd pracuje bez wynagrodzenia. Naszą troską jest znalezienie lokalnych sponsorów spośród firm i instytucji działających w naszym mieście i powiecie. Taką pomoc finansową otrzymujemy od szeregu firm, największą od firmy IRYD. Pragnę zaznaczyć, iż w każdym roku kalendarzowym udaje się nam pozyskać około 170 tysięcy złotych od różnych sponsorów, nie tylko z naszego miasta. Cenimy sobie wysoko różnoraką pomoc firm i instytucji dl naszego klubu. Nie wymieniam ich, bo nie wszyscy tego życzą. Niektórzy chcą pozostać anonimowi. Z tego miejsca pragnę im wszystkim serdecznie podziękować za pomoc finansową i sprzętową dla zawodników MKS "Rominta". Wyrażam nadzieję, iż w następnych latach będzie podobnie.

Proszę pozwolić na zakończenie podziękować wszystkim tym, którzy przyczynili się do dobrej działalności klubu, do tego by Rominta grała w IV lidze, do tego by nasza gołdapska młodzież mogła trenować i dawać radość kibicom z naszego miasta.

Po przedstawieniu sprawozdania odbyła się krótka dyskusja, podczas której szefowie klubu odpowiadali na pytania zawodników. Jedno z nich dotyczyło miedzy innymi wzmocnień drużyny seniorów zawodnikami z zewnątrz. Okazuje się, że najprawdopodobniej do gry w klubie pozyskanych zostanie 2 lub 3 nowych zawodników.

- Trzeba dobrać takich zawodników, by nasz zespół lepiej grał. Trzeba jednak przede wszystkim patrzeć na możliwości. Żurawskiego ściągać nie będziemy - mówi Andrzej Roszkowski. - O wszystkim poinformujemy, gdy już wszystko będzie wiadomo.

- Chciałbym, żebyście przede wszystkim wy grali. - dodaje Zdzisław Galiński. - Co z tego że my sprowadzimy zawodników z zewnątrz, a wy będziecie siedzieli na ławce.

Podczas zebrania podjęta został też jedna uchwała. Dotyczyła ona wprowadzenia możliwości świadczenia usług marketingowych przez klub.

- Chodzi o to, by Rominta miała podstawy do wystawiania faktur VAT np. za umieszczanie reklam na stadionie lub reklamy dźwiękowe emitowane podczas meczów. - twierdzi Andrzej Roszkowski. - Da to możliwość pozyskania nowych funduszy na działalność klubu.

Walne zebranie zakończyło się po około 45 minutach. Kolejne, tym razem sprawozdawczo-wyborcze odbędzie się marcu tego roku.

   

   

   [10-01-2009 / nr art. 2710]

W piątek 9 stycznia w wieku 69 lat w szpitalu w Augustowie zmarł ks. kan. Mieczysław Kozik, proboszcz parafii św. Leona w Gołdapi. Dzisiaj ciało zmarłego zostanie przewiezione do kościoła pw. św. Leona w Gołdapi, gdzie o godz. 17.00 zostanie odprawiona msza św. żałobna pod przewodnictwem ks. Stanisława Gadomskiego.

Uroczystości pogrzebowe pod przewodnictwem biskupa ełckiego Jerzego Mazura rozpoczną się 14 stycznia (środa) o godz. 13. Po mszy świętej ciało zmarłego zostanie złożone na miejscowym cmentarzu.

www.diecezja.elk.pl

   [10-01-2009 / nr art. 2709]

Dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Gołdapi oraz Gołdapska Rada Sportu zapraszają na II Charytatywny Turniej Halowej Piłki Nożnej. Odbędzie się on 18 stycznia w hali sportowo-widowiskowej Kompleksu Sportowo-Rekreacyjnego, początek o godzinie 10.

W turnieju wezmą udział cztery drużyny: Mazur Ełk, Stollar Suwałki, Rominta Gołdap i Czarni Justyna Olecko. W przerwach między meczami odbędzie się licytacje i loteria fantowa dla publicznosci. Do wygrania będzie m.in. telewizor.

   [10-01-2009 / nr art. 2709]

W poniedziałek, 29 grudnia podczas XXX sesji Rady Miejskiej radni uchwalili budżet gminy na 2009 rok. Nie obyło się jednak bez gorącej dyskusji, podobnie jak w czasie prac nad nim w komisjach.

W tym roku szacuje się, że do gminnej kasy wpłynie 73,3 miliona złotych. Najwięcej pieniędzy stanowią tzw. dochody własne - 24,4mln zł (podatki i opłaty lokalne, pieniądze ze sprzedaży mienia czy udziały w podatku dochodowym od osób fizycznych i prawnych), potem subwencje - 21,6mln zł, następnie dotacje: na zadania własne - 18,7mln zł i na zadania zlecone (głównie zasiłki) - 8,4mln zł. Największym obciążeniem budżetu jest oświata, na którą gmina wyda w tym roku 21mln zł, z czego tylko 11,3 mln zł będzie pochodziło z subwencji. Na zasiłki z opieki społecznej i dodatki mieszkaniowe przeznaczono natomiast 12,2mln zł, a na administrację - 5,2mln zł.

- Chciałbym zwrócić uwagę na spadkową tendencję wydatków na administrację - mówi burmistrz Marek Miros. - Kilka lat temu wynosiły one 12 procent łącznych wydatków gminy, teraz sześć procent. To jest oczywiście gra liczb. Nominalnie te wydatki rosną, ale w związku z dużym tempem inwestycyjnym budżet rośnie i po stronie wydatkowej, i dochodowej. W związku z tym udział procentowy wydatków na administrację stale się zmniejsza. Jest to obecnie bardzo niski wskaźnik. Przyjmuje się, że normalnie wynosić powinien od 12 do 15 procenta.

Uchwala budżetowa zakłada wydatki w wysokości 85,1 miliona złotych. Powstały deficyt w wysokości 11,8mln zł pokryją pieniądze z kredytów. Burmistrz podkreśla, że powodem deficytu jest zbyt niska subwencja oświatowa.

- W tym roku ze środków własnych gminy dołożymy do oświaty prawie 10 milionów złotych - twierdzi burmistrz. - Gdyby subwencja pokrywała wszystkie wydatki na oświatę, gmina nie tylko nie zaciągnęłaby kredytów, ale dysponowałaby co roku sporą nadwyżką budżetową.

Burmistrz podkreślił, że jeśli obecny model finansowania oświaty się nie zmieni, to wydatki na nią będą z roku na rok coraz wyższe. Wartość planowanych inwestycji w roku 2009 wynosi 30,9mln zł. Stanowi to 36 proc. ogólnych wydatków. Zdaniem burmistrza, to bardzo dużo, wręcz imponująco. Nie są tu liczone inwestycje, realizowane, dzięki staraniom gołdapskiego samorządu, przez prywatnych inwestorów (np. budowa SPA nad jeziorem). Po wystąpieniu burmistrza rozpoczęła się dyskusja. Radny Antoni Banel zakwestionował potrzebę remontu boiska przy ulicy Żeromskiego.

- Może zaczniemy na każdej ulicy budować boiska - pyta radny. - Powstał Orlik, jest stadion przy gimnazjum. Budowa lub remont kolejnego na Żeromskiego jest zbyteczna.

Burmistrz bronił tej inwestycji.

- Czasem 20 czy 30 tysięcy wydane na drobiazg cieszy nie małą grupę ludzi - uważa Marek Miros. - Dlaczego więc mamy się tym ludziom przeciwstawiać? Jak jest boisko w Botkunach czy w Jabramowie, to dlaczego ma go nie być tutaj? Tym bardziej, że nie kosztuje ono dwa miliony złotych, a zaledwie kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Radnemu Kuśtowskiemu również nie spodobały się słowa radnego Banela.

- Boisko zostało wykonane siedem lat temu bez żadnej złotówki ze strony miasta - mówi radny Kuśtowski. - Zrobili je mieszkańcy. Gmina przekazała jedynie grunt. Po tylu latach użytkowania mieszkańcy mają prawo oczekiwać jego remontu.

Zdaniem opozycyjnego radnego Władysława Pawłowskiego, budżet gminy na 2009 rok nie jest dobry, podobnie jak i te z poprzednich lat. Uważa on, że jest to budżet "rozdawniczy", typowo konsumpcyjny, a czy będzie proinwestycyjnym, to dopiero się okaże. Radny Piotr Rant zauważył natomiast, że budżet jest na miarę naszych czasów.

- Choć jest on bardzo trudny, powinniśmy sobie z nim poradzić - twierdzi radny Rant. - Byłoby rzeczą niewybaczalną wobec przyszłych pokoleń jego niewykonanie, pomimo potrzeby zaciągania znacznych kredytów. Jest to szansa dla naszego miasta, szansa dla lokalnej społeczności i naszych dzieci. Musimy go przyjąć, by wykonać mały przeskok cywilizacyjny.

Po kilkunastominutowej dyskusji radni przyjęli budżet. Za opowiedziało się 18 radnych. Dwóch było przeciw (Władysław Pawłowski, Marek Kalinowski), a Beata Otto wstrzymała się od głosu. Budżet będzie wkrótce opublikowany na stronie internetowej Urzędu Miejskiego.

Marek Miros - burmistrz Gołdapi:

Po raz dziewiętnasty opracowywałem budżet ze skarbnik Krystyną Trzasko. Jest trudny, ale możliwy do zrealizowania. Zapewnia kontynuację już rozpoczętych inwestycji i realizację nowych. Duże zadłużenie gminy w najbliższych latach pozwoli na wykonanie bardzo wielu inwestycji społecznie użytecznych. Lepiej teraz się zadłużyć i dzięki środkom unijnym zrealizować daną inwestycję za przykładowo 20 procent wartości niż za kilka lat robić ją za 100 procent.

fragmenty dyskusji nad budżetem

     

   [09-01-2009 / nr art. 2707]

   [08-01-2009 / nr art. 2706]

W wydaniu 22 naszego czasopisma informowaliśmy Państwa o planowanych inwestycjach w dzielnicy uzdrowiskowej oraz w centrum naszego miasta. Dziś zamieszczamy komentarz na ten temat, napisany przez Zbigniewa Mieruńskiego - mieszkańca Gołapi i jednocześnie dyrektora Domu Kultury.


Beton czy zieleń?

Tak w skrócie można by zadać pytanie o przyszły kształt naszego centrum miasta. Projekt przygotowany na zlecenie Urzędu Miasta zakłada likwidacje około 65% trawy i małej zieleni w Parku w centrum miasta.

Wizualizacje przygotowane przez projektantów pokazują miedzy innymi pokrycie płytkami całej niszy wokół istniejącej fontanny oraz terenów przyległych. Zniknie większość nasadzeń krzewów i iglaków, które były robione w ostatnich latach. Powstanie przestrzeń, która tak naprawdę nie wiadomo, do czego ma służyć. Na całym świecie dąży się, aby w parkach czy skwerach miejskich było jak najwięcej różnorodnej, ciekawej zieleni służącej mieszkańcom, turystom. Ludzie bez skrępowania korzystają z niej chodząc po trawie, leżąc, odpoczywając czy jedząc tzw. lunch. Mój znajomy botanik mówi, że trawa jest rośliną, którą należy deptać, to jej naturalny stan. Oczywiście kostka betonowa jest wytrzymalsza na deptanie, ale czy przyjemnie jest się na niej położyć czy bawić, chociażby z małymi dziećmi? Bardzo wątpię.

Propozycja ta nie jest też atrakcyjna ze względów promocyjnych. Specjaliści od promocji mówią: wyróżnij się albo zgiń! Czy ten projekt spełnia kryterium parku/skweru miejskiego w mieście sanatoryjnym, w mieście, do którego chcemy przyciągać kuracjuszy i turystów czymś oryginalnym, czymś atrakcyjnym... Czy beton jest atrakcyjny? Znów nasuwa mi to wątpliwości. Być może byłoby to atrakcją w blokowisku pokrytym betonem, (choć też wątpię), ale nie w mieście o mazurskim rodowodzie i resztkach mazurskiej architektury. Dotychczas dbano o to by poprzez "rozbicie" elewacji bloków otaczających pl. Zwycięstwa starać się nadać naszemu Centrum małomiasteczkowy charakter i to zostało zaakceptowane przez mieszkańców. W centrum miasta powinny pojawiać się elementy, które wyróżniają to miasto od innych. Nie odbudujemy już dawnego ratusza, kościoła czy poczty - na ich miejscu rośnie zieleń i zaakceptujmy to czyniąc z tego wizytówkę naszego miasta. Poszukajmy elementów, które to podkreślą i sprawią, że park będzie jeszcze bardziej atrakcyjny. Rzeźb, elementów małej architektury - chociażby mostek, który może być bardziej atrakcyjny... W którymś z uzdrowisk na południu Polski w sezonie, co wieczór odbywa się pokaz tańczących, kolorowych fontann zainstalowanych tam na stałe. Nie muszę dodawać, że przyciąga on tłumy turystów i mieszkańców. Czy nie możemy mieć takiej atrakcji również u nas? Poszedłbym jeszcze dalej - wody powinno być w parku jeszcze więcej. Czemu nie stworzyć sztucznego strumyka płynącego kilkadziesiąt metrów przez park? Atrakcyjnych wizualnie miejsc do siedzenia, kawiarnianych ogródków... Czyżby projektantom zabrakło wyobraźni?

Rozczarowuje tez koncepcja parkingu - a właściwie jej brak. Parking nadal jest płaszczyzną betonu, która nigdy nie będzie atrakcyjna, ale można postarać się o to żeby nie odstraszała, żeby nie przytłaczała. Czemu nie podzielić tej przestrzeni odpowiednimi, smukłymi drzewami, które stworzą przestrzeń bardziej przyjazną dla człowieka? Ilość miejsc parkingowych się nie zmieni, a wręcz przeciwnie będzie większy porządek a w efekcie, czego wejdzie więcej samochodów. Dzięki temu skończą się też "próby" samochodów i motocykli w godzinach nocnych. Odpowiednio posadzona zieleń w tym miejscu zmniejszy też oddziaływanie pomnika braterstwa broni, gdyż do dziś, a jak widać na wizualizacjach i w przyszłości, będzie oddziaływał on tak jak to sobie wymyślili projektanci w epoce minionej. Niech sobie stoi w otoczeniu zieleni ten relikt czasów minionych, ale nie będzie górował nad wszystkim tak jak w tej chwili.

Szukajmy takich rozwiązań, które będą atrakcyjne dla mieszkańców, kuracjuszy i turystów, które będą wyróżniać nas spośród wielu innych miast na świecie, a zdjęcia zrobione w centrum Gołdapi będą zawsze rozpoznawalne i nie będą się nikomu myliły z innymi betonowymi pustyniami.

Mam tez zastrzeżenia do koncepcji naszej miejskiej plaży, ale to może materiał na następny artykuł. Jeśli komuś brakuje wyobraźni to niech poogląda sobie stare fotografie plaży, albo niech pojedzie do Olecka i zobaczy jak molo może stać się wizytówką miasta....

Dopóki nie wjechały do parku buldożery można wszystko zmienić...

Pozwalam sobie dołączyć wizualizacje projektu proponowaną do realizacji w centrum oraz drugą z naniesionymi przeze mnie poprawkami. Oceńcie państwo sami.

Zbigniew Mieruński

 

KOMENTARZE CZYTELNIKÓW:

Czytelnik: Choćby i nie wiem jak piękne będzie centrum Gołdapi, to i tak wszystko zepsują sra...ące tam wrony i gołębie. Przejść normalnie nie można! A Wy tu o spacerkach piszecie, phi! Najpierw wystrzelić to okropne ptactwo, bo ohydnie brudne chodniki uroku Gołdapi nie dodają. I nie dodadzą go też, jak będzie nowe centrum.

Czytelnik: Jestem mamą trzyletniego chłopca i teraźniejszy park w centrum miasta jest i był miejscem często odwiedzanym przez nas. Synek bardzo lubi tyle zieleni i bieganie po trawie. Oboje nie wyobrażamy zamiany trawy na beton. Projekt zupełnie nie przemyślany, a powinien park chyba służyć wszystkim mieszkańcom, tym najmłodszym też!

Tomasz Herbst: Przychylam się do poprawek naniesionych przez Pana Zbigniewa. Nie naruszają one koncepcji zagospodarowania centrum, a wprowadzają więcej zieleni. Sądzę, że docenią to spacerowicze, osoby z dziećmi a myślę że też wszyscy mieszkańcy miasta. Przewaga betonu, od którego świat stara się uciekać, nigdy nie była dobrym rozwiązaniem, co widać na przykładzie wielu miast w Polsce. Nigdy nie podobały mi się miasteczka, gdzie na centralnym placu (choćby był wyłożony pięknym brukiem, granitem, kamieniem czy mozaiką) nie ma drzew czy innej formy zieleni. Myślę, że pomysł z trawnikiem przy fontannie jest trafiony. Podobnie jak wprowadzenie drzew na parkingu, co - jak słusznie uważa Pan Zbigniew - nada otoczeniu "przytulności" i przełamie dominację pomnika nad bądź co bądź dość dużum betonowym placem. Pozdrawiam.

Judyta Budziejko: Popieram 2 projekt. Zieleń dodaje uroku, wtedy jest miło i przyjemnie, gdy w centrum jesy dużo zieleni. Ja nie wyobrażam sobie miasta pozbawionego drzew, trawy i kwiatów.

Iwona Jakowska: Ja też w pełni popieram zielone centrum miasta bez znaków "nie deptać trawników". W zasadzie to można by tylko odnowić fontannę i mostek oraz obsadzić drzewkami parking na Placu. Chyba nie trzeba niszczyć tej zieleni, która już tam jest. Z gawronami też można by było coś zrobić. Faktycznie są bardzo upierdliwe.

Czytelnik: Zieleń, zieleń i jeszcze raz zieleń! Jestem jak najbardziej za! Tylko mam obawy co do drzew na parkingu. Stoją tam zaledwie dwa, a zaparkowanie pod nimi to niestety pewność, że przedstawiciele krukowatych (które są pod ochroną i niewiele z nimi można zrobić) "udekorują" karoserię aut swoim guano. Ptactwo w centrum miasta jest okropne. Gdyby w jakiś sposób przyzwyczaić je chociaż do tzw.szpitalówy, ludziom by nie przeszkadzały.

Czytelnik: Mimo że jestem gościem w Gołdapi dwa razy w roku popieram poprawki pana Zbigniewa. Nie wyobrażam sobie centrum miasta bez tej zieleni, moje najbardziej podziwiane zdjęcia przez moich znajomych (ślązaków) są zrobione właśnie w centrum miasta. Mimo że niektórym przeszkadzają ptaki to my i tak najwięcej czasu spędzamy na tym skwerze, on jest jedyny w swoim rodzaju i można go uatrakcyjnić. Ale nie betonem, bo to już nie będzie to samo.

   [08-01-2009 / nr art. 2705]

KP PSP w Gołdapi w okresie od 29 grudnia do 4 stycznia interweniowała w 16 zdarzeniach. Oto niektóre z nich:

29 grudnia. Straż pożarna otrzymała informację, że w Wilkasach w gnieździe na słupie znajduje się bocian. Osoba zgłaszająca martwiła się, że ptak przymarzł do gniazda. Na miejsce przybyli strażacy i pracownicy zakładu energetycznego. Po odłączeniu prądu strażacy przy użyciu podnośnika samochodowego chcieli zdjąć bociana z gniazda. Ten jednak samodzielnie odleciał.

30 grudnia. Jeden z mieszkańców Górnego zawiadomił straż, że u sąsiada pala się sadze w kominie. Na miejsce przybyła miejscowa OSP, pożar wygaszono. Podobne zdarzenie miało też miejsce w Galwieciach. Tam interwencja ograniczyła się do wygaszenia pieca. Straż Pożarna przypomina, że przy opalaniu budynku paliwami stałymi (węglem, drewnem) należy co kwartał dokonać czyszczenia przewodów kominowych dymnych, a raz w roku wentylacyjnych. W przypadku paliw olejowych i gazowych kominy dymne należy czyścić co najmniej dwa razy w roku. Dodatkowo raz do roku należy dokonać przeglądu wszystkich kominów. Za nieprzestrzeganie tego obowiązku grozi kara grzywny. Groźniejsze mogą być jednak następstwa niesprawnych kominów. Niewiele brakowało, a mogliby przekonać się o tym mieszkańcy jednego z domów przy ulicy Żeromskiego. W porę zawiadomili jednak strażaków, że w ich domu czuć dym. Ci po przybyciu na miejsce zbadali zawartość czadu w powietrzu. Okazało się, że jego ilość przekraczała dopuszczalne normy. Pomieszczenia przewietrzono i oddymiono, a właścicieli poinformowano o ich obowiązkach dotyczących przeglądów i czyszczenia kominów.

2 stycznia. Palił się sklep meblowy w Gołdapi. Więcej pisaliśmy o tym TUTAJ.

Problemem strażaków w ostatnim czasie są palące się śmietniki. W opisywanym tygodniu było 5 interwencji z tym związanych. Strażacy podejrzewają, że spowodowane może to być przez samych użytkowników, którzy wyrzucają do nich jeszcze gorący popiół ze swoich pieców. W związku z tym apelują o ostrożność i rozwagę!

   [08-01-2009 / nr art. 2704 - ARTYKUŁ SPONSOROWANY]

Gołdapskie SLD w 2008 roku

  1. Byliśmy przeciwni przekazaniu przez władze powiatowe Państwowego Domu Dziecka dla organizacji Caritas Diecezji Ełckiej. Zgodnie z zaleceniami władz państwowych należy tworzyć Rodzinne Domy Dziecka.
  2. Zwróciliśmy się do Rządu RP z apelem o przyspieszenie działań mających na celu spowodowanie ułatwień w ruchu granicznym dla mieszkańców miejscowości przygranicznych po obu stronach granicy polsko-rosyjskiej.
  3. W maju zorganizowaliśmy obchody Dnia Zwycięstwa, na nasze zaproszenie odpowiedziały związki Emerytów i Kombatantów, z którymi mamy przyjemność współpracować. O ludziach, którzy oddali życie w obronie wolności i niepodległości nie powinno się zapominać. Uważamy, że głównym organizatorem Dnia Zwycięstwa powinno być wojsko i władze samorządowe.
  4. Byliśmy przeciwni podwyżce cen wody i ścieków. Sąsiednie miasta posiadają stacje uzdatniania wody, a woda jest tańsza. PWiK przed wprowadzeniem podwyżki cen nie przedstawił mieszkańcom analizy kosztów. W pełni popieramy zamiar budowy ciepłowni w mieście, aktualne ceny od 20 do 40 zł za m3 ciepłej wody z perspektywą ciągłego wzrostu nie są do przyjęcia. Uważamy, że są inne możliwości właściwego gospodarowania niż sięganie jak dotychczas do kieszeni odbiorców ciepłej wody.
  5. Złożyliśmy wniosek do władz gminy (Plan Rozwoju Lokalnego Gminy Gołdap) o rozpoczęcie budownictwa gminnego pod tzw. wynajem - mówi o tym Ustawa Samorządowa. Otrzymanie mieszkania jest jednym ze sposobów na powrót gołdapian po ukończeniu studiów, ściągnięcie specjalistów oraz rozwiązanie problemów mieszkaniowych mieszkańców.
  6. W świetle toczącego się procesu autorów stanu wojennego przeciwstawiliśmy się nazywaniu byłych żołnierzy, którzy służyli w wojsku przed rokiem 1989 "przestępczą organizacją o charakterze zbrojnym". Żołnierze Ci służyli i wypełniali swoje obowiązki w Wojsku Polskim innego wojska w tym czasie w naszym Kraju nie było. Nasze stanowisko na piśmie przekazaliśmy Posłom SLD, dla prasy i dla związków kombatanckich.
  7. Jesteśmy świadkami obniżania się poziomu świadomości i odpowiedzialności młodzieży. Wulgarne słowa, niszczenie mienia publicznego, alkohol, przemoc to norma i sposób na życie części gołdapskiej młodzieży. Wystąpiliśmy z wnioskiem do Komisji Spraw Obywatelskich i Społecznych Rady Miejskiej o przeprowadzenie debaty otwartej na temat "Ograniczenie przejawów demoralizacji oraz patologii wśród dzieci i młodzieży". W debacie powinni wziąć udział wszyscy, którym ważna jest przyszłość młodzieży. Nie możemy być pobłażliwi dla najdrobniejszych wykroczeń i przestępstw.
  8. Byliśmy przeciwni drastycznemu przeszacowaniu użytkowania wieczystego gruntów ,które zostało wykonane na zlecenie władz gminy. Właściwym byłoby rozłożenie tej podwyżki na kila lat.
  9. Zwróciliśmy się do władz gminy o uwzględnienie w budżecie 2009r. wniosków spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych, są to wnioski o udzielenie wsparcia finansowego na wykonanie prac wokół bloków mieszkalnych - naprawy chodników, zagospodarowanie placów zieleni i placów zabaw.
  10. Wyrazy podziękowania Burmistrzowi Markowi Mirosowi za przeprowadzenie rozmów z Zarządem Powiatowym organizacji w dniu 07.07.2008. Popieramy działania władz gminy w kierunku ratowania jeziora i zmianę jego otoczenia, wodociągi i kanalizacja na wsi, monitoring w mieście oraz obiekty sportowe dla młodzieży. Jednocześnie uważamy, że należy rozważyć możliwość uruchomienia dodatkowego przedszkola, apelujemy również do władz powiatowych i władz gmin o podjęcie działań mających na celu poprawę stanu ochrony zdrowia i o większą ilość poradni specjalistycznych.
  11. Byliśmy przeciwni tak drastycznemu wprowadzeniu nowych norm przewożonych towarów z Rosji do Polski. Decydenci kierowali się europejskim czynnikiem ekonomicznym. Zapomniano o mieszkańcach rejonów przygranicznych a w nich o bezrobotnych, którzy granicznym handlem zapewniali byt swoim rodzinom. Liczymy na Posłów z naszego województwa w łagodzeniu granicznych rygorów.

Gołdapskie SLD deklaruje gotowość współpracy z organizacjami, związkami, stowarzyszeniami, osobami prywatnymi z powiatu gołdapskiego. Głównym celem współpracy to: lepsza przyszłość mieszkańców a w szczególności przyszłość młodzieży.

Biuro Rady Powiatowej i Biuro Posła na Sejm prof. T. Iwińskiego
Gołdap, ul. Warsztatowa 2. tel. 087-615-08-55

W poniedziałki i czwartki w godzinach 10-12 i 17-18 dyżur pełnią członkowie Zarządu Powiatowego i asystent posła. Okresowo dyżury pełni poseł T.Iwiński - jego terminy są podawane w ogłoszeniach w prasie i telewizji kablowej.

Oferujemy pomoc w każdej sprawie. Serdecznie zapraszamy!

Gołdap 08.01.2009
Przewodnicząca RP SLD Ewa Jankowska

   [08-01-2009 / nr art. 2703]

W piątek przed świętami Bożego Narodzenia bibliotece w szkole podstawowej nr 3 wystawione zostało przedstawienie pod tytułem "Mikołajowe wierszowanie". Przygotowali je uczniowie z klas 5a i 6b pod kierunkiem pań bibliotekarek Justyny Kołodziej i Alicji Karniłowicz. Obejrzeli je uczniowie klas o 0 do 3. Przedstawienie miało formę rozmów o Mikołaju i świętach Bożego Narodzenia. Po każdej rozmowie panie bibliotekarki zadawały maluchom pytania, związane z wysłuchanym tekstem. Za poprawne odpowiedzi nagradzały słodkimi smakołykami. Trzeba przyznać, że dzieci były bardzo uważne, w większości bez problemów odpowiadały na stawiane pytania.

     

     

   [08-01-2009 / nr art. 2702]

W minionym tygodniu na drogowym przejściu granicznym w Gołdapi granicę państwa przekroczyło 3800 osób. Mogło być ich więcej, jednak funkcjonariusze SG nie dopuścili 13 osób do przekroczenia granicy ze względu na zły stan techniczny pojazdów, którymi sie poruszali. Zgodnie z prawem, aby jeździć po polskich drogach auto musi być sprawne i nie może stanowić zagrożenia dla innych uczestników ruchu drogowego. Kierowcy przyjeżdżający do naszego kraju często o tym zapominają. Zważywszy na porę roku SG bardziej uważnie podchodzi do tego tematu. Niesprawne hamulce, niesprawne światła czy pęknięta przednia szyba dyskwalifikują pojazd.

To już rok jak granice zintegrowanej Europy zostały poszerzone m.in. o terytorium Polski. Jednak nie wszyscy cudzoziemcy zdają się być świadomi przepisów prawnych co do wjazdu i pobytu na terytorium państw strefy Schengen. Na pewno niewielkie pojęcie o tym miał Rosjanin, który 30 grudnia stawił się do odprawy granicznej w Gołdapi, chcąc wyjechać do Obwodu Kaliningradzkiego. Okazało się że pan Evgeniy L. nie posiada ważnej wizy ani innego dokumentu uprawniającego go do pobytu na terytorium RP. Ponadto cudzoziemiec przyznał się, iż w maju ubiegłego roku samolotem poleciał do Czech na podstawie wizy Schengen typu C, która uprawniała go do jednokrotnego wjazdu i pobytu na terytorium państw Schengen przez cztery dni. Jednak Rosjanin pozostał dłużej w Czechach i wcale nie starał się uzyskać wizy pobytowej. Podjął nielegalnie pracę na budowie i pracował do dnia wyjazdu czyli 30.12.2008 r. Cudzoziemiec swoim postępowaniem naruszył szereg przepisów obowiązujących na terytorium RP. Ponadto pan Evgeniy L., obywatel Federacji Rosyjskiej, niezgodnie z obowiązującymi przepisami przekroczył granicę państwową z Czech do Polski. W związku z powyższym cudzoziemca zatrzymano. Za przekroczenie granicy państwowej wbrew obowiązującym przepisom został ukarany grzywną w kwocie 500 zł. nałożoną w drodze mandatu karnego.

Od 1 stycznia katalog zadań SG został poszerzony o kontrolę legalności zatrudnienia cudzoziemców na terytorium RP. Teraz oprócz kontroli dokumentów pobytowych sprawdzamy również czy podjęta praca przez cudzoziemca jest zgodna z prawem. Dotyczy to zarówno cudzoziemców pracujących u osób trzecich jak i pracujących na własny rachunek.

ppor. SG Justyna Szubstarska

   [08-01-2009 / nr art. 2701]

W niedzielę odbędzie się XVII finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Jego tematem przewodnim będzie "Wczesne wykrywanie nowotworów u dzieci".

Aby zapewnić lekarzom rodzinnym i pediatrom odpowiednie zaplecze diagnostyczne dla wczesnego wykrywania tych chorób, a także aby poprawić efekty leczenia zdiagnozowanych przypadków onkologicznych, Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy w efekcie XVII Finału zamierza:

  • udzielić wsparcia ośrodkom podstawowej opieki zdrowotnej w celu wcześniejszego wykrywania nowotworów poprzez zakup odpowiednich ultrasonografów w celu wykonywania regularnych, okresowych badań przesiewowych u dzieci do 10 roku życia - szacunkowo około 3 aparatów na każde województwo
  • udzielić wsparcia osiemnastu ośrodkom onkologii i hematologii dziecięcej w celu uzupełnienia najbardziej potrzebnej aparatury diagnostycznej i leczniczej - wg najpilniejszych potrzeb dla danego ośrodka

    W Gołdapi wolontariusze w godzinach od 9 do 15 będą prowadzić zbiórkę pieniędzy na rzecz WOŚP. Wieczorem zaś w Kotłowni i na dziedzińcu Domu Kultury zaplanowano koncerty i licytację:

    • 17:00 - 19:00 - koncert wokalistów i gitarzystów z gołdapskiego Domu Kultury
    • 19:00 - 20:00 - licytacja przedmiotów Orkiestrowych i innych
    • 20:00 - 20:10 - Światełko do nieba - Dziedziniec
    • 20:10 - 22:00 - Koncert zespołów: Znienacka, Eufonia, Gloria

      Wstęp 5 złotych.


  •    
    Gołdapski Portal Internetowy GOLDAP.INFO * ISSN 1899-7759
    redakcja: 19-500 GOŁDAP, ul. PARTYZANTÓW 16F (sklep SPECJALISTA) * tel. 87-427-25-87, 504-475-522 * fax 22-349-25-25
    wydawca: JACEK RAKOWSKI *** Wszelkie prawa zastrzeżone *** Copyright © 2002-2009