WSZYSTKIE WYDANIA DO 30/09/2009 FORUM ZDJĘCIA NK     STATYSTYKI   KONTAKT

Szukaj z Google informacji na stronach GPI GOLDAP.INFO


statystyka
 

31 grudnia 2008 - 7 stycznia 2009, wydanie nr 26

   [05-01-2009 / nr art. 2614]

W niedzielę odbędzie się XVII finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Jego tematem przewodnim będzie "Wczesne wykrywanie nowotworów u dzieci".

Aby zapewnić lekarzom rodzinnym i pediatrom odpowiednie zaplecze diagnostyczne dla wczesnego wykrywania tych chorób, a także aby poprawić efekty leczenia zdiagnozowanych przypadków onkologicznych, Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy w efekcie XVII Finału zamierza:

 • udzielić wsparcia ośrodkom podstawowej opieki zdrowotnej w celu wcześniejszego wykrywania nowotworów poprzez zakup odpowiednich ultrasonografów w celu wykonywania regularnych, okresowych badań przesiewowych u dzieci do 10 roku życia - szacunkowo około 3 aparatów na każde województwo
 • udzielić wsparcia osiemnastu ośrodkom onkologii i hematologii dziecięcej w celu uzupełnienia najbardziej potrzebnej aparatury diagnostycznej i leczniczej - wg najpilniejszych potrzeb dla danego ośrodka

  W Gołdapi wolontariusze w godzinach od 9 do 15 będą prowadzić zbiórkę pieniędzy na rzecz WOŚP. Wieczorem zaś w Kotłowni i na dziedzińcu Domu Kultury zaplanowano koncerty i licytację:

  • 17:00 - 19:00 - koncert wokalistów i gitarzystów z gołdapskiego Domu Kultury
  • 19:00 - 20:00 - licytacja przedmiotów Orkiestrowych i innych
  • 20:00 - 20:10 - Światełko do nieba - Dziedziniec
  • 20:10 - 22:00 - Koncert zespołów: Znienacka, Eufonia, Gloria

   Wstęp 5 złotych.

 •    [02-01-2009 / nr art. 2613]

  Grudzień to kolejny miesiąc zwiększania się liczby wejść czytelników na strony Gołdapskiego Portalu Internetowego GOLDAP.INFO. Zanotowaliśmy ich 10.939, podczas których odsłonięto 24.717 stron. Daje to dziennie średnio 353 wejścia / 797 odsłon poszczególnych stron. Dziękuję wszystkim za częste sięganie po pierwszą gołdapską prasę internetową!

  Jednocześnie zapraszam właścicieli sklepów, klubów, barów i innych firm do skorzystania z możliwości zareklamowania się na stronach www.goldap.info. Polecam szczególnie ofertę "Artykuł sponsorowany", która pozwoli państwu na przedstawienie czytelnikom dużej ilości informacji za bardzo małe pieniądze. Szczegóły tej oferty oraz pozostałe możliwości reklamy przedstawione są TUTAJ.

  Kilka tygodni temu założony został na portalu nasza-klasa.pl profil sympatyków GOLDAP.INFO. Na dzień jest tam zapisanych już 48 "znajomych". Zapraszam pozostałych czytelników do dopisywania się. Pozwoli to nam wszystkim wzajemnie się poznać. Dodatkowo "znajomi" dodani do tego profilu jako pierwsi mają możliwość poznać zapowiedzi kolejnych tematów i zdjęć, jakie ukażą się na stronach GOLDAP.INFO.

  Na zakończenie dziękuję szefom i pracownikom lokalnych instytucji za chętne udzielanie informacji dotyczących funkcjonowania ich placówek. Podziękowania te dotyczą w szczególności Komendy Powiatowej Policji, Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej, Straży Granicznej, Powiatowego Urzędu Pracy, Szkoły Podstawowej nr 3, Liceum Ogólnokształcącego, Urzędu Miejskiego, Kompleksu Sportowo-Rekreacyjnego, klubu HDK oraz radnych miejskich i powiatowych. Liczę na dalszą owocną współpracę dla dobra mieszkańców i tych instytucji. Mam nadzieję, że w przyszłości do tego grona dołączy również Starostwo Powiatowe. Jestem jednak świadomy, że pod rządami obecnego starosty będzie to niezmiernie trudne, ze względu na jego niechęć do współpracy z mediami i negatywne do nich nastawienie.

  Jacek Rakowski

     [02-01-2009 / nr art. 2612]

  Dziś o godzinie 16:35 gołdapska straż pożarna została telefonicznie poinformowana o wydobywającym sie dymie ze sklepu meblowego IKAR. Okazało się, że paliło sie poddasze sklepu oraz znajdujący się tam asortyment. W akcji gaszenia wzięły udział 4 samochody (3 PSP + 1 JW) oraz około 22 strażaków. W ewakuacji mienia pomagały też przypadkowe osoby, będące w pobliżu. Na miejscu zdarzenia obecni byli też policjanci oraz pogotowie energetyczne.

  Według wstępnych szacunków spaleniu lub zniszczeniu uległy meble wartości około 400 tysięcy złotych. Wartość uszkodzonej więźby dachowej oraz dachu oceniona została na około 80 tysięcy złotych. Na chwilę obecną nie są znale przyczyny pożaru. Nieoficjalnie mówi się, że było nią zwarcie instalacji elektrycznej. Ustalą to jednak policyjni specjaliści, którzy jutro będą badać miejsce pożaru.

     

     

     

     [02-01-2009 / nr art. 2611]

  W drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia policjanci zatrzymali na ulicy Stadionowej do kontroli kierowcę VW golfa. Okazało się, że jadący pożyczonym samochodem 30-letni Krzysztof T. był pijany, miał 2,1 promila alkoholu w wydychanym powietrzu. Nie posiadał również prawa jazdy, za co został ukarany 500zł mandatem.

  Spotkanie Krzysztofa T. z policjantami nie było jednak jedynym w tych dniach. 27 grudnia został bowiem kolejny raz zatrzymany do kontroli i ponownie prowadził auto na dwóch gazach! Tym razem miał 1,8 promila. Dodatkowo - jak ustalili policjanci -właścicielka auta nie wyraziła tym razem zgody na jego pożyczenie dla zatrzymanego, więc je ukradł. Teraz mężczyzna odpowie przed sądem za jazdę po pijanemu oraz za zabór mienia.     [02-01-2008 / nr art. 2610]

  28 grudnia dyżurny policji został poinformowany, że na ulicy Lipowej mężczyzna próbuje z mostu złapać kaczkę. Po przybyciu na miejsce policjanci zastali mężczyznę martwym już ptakiem. Twierdził, że "kaczora" złowił przypadkowo podczas łowienia ryb, a następnie chcąc odzyskać haczyk tak niefortunnie to robił, że ją uśmiercił. Policjanci przekazali martwe zwierzę dla koła łowieckiego. Prowadzone jest też postępowanie w sprawie naruszenia zapisów ustawy o ochronie zwierząt.

  To nie jest pierwszy tego typu przypadek zanotowany przez KPP w Gołdapi. Kilka lat temu inny mężczyzna nad jeziorem Gołdapskim celowo złapał i uśmiercił łabędzia. Został wówczas ukarany za kłusownictwo.


  26 grudnia do policji zgłosiła się mieszkanka Gołdapi informując, że dzień wcześniej w jednym z lokali gastronomicznych skradziono jej torbę z dokumentami i pieniędzmi. Swoją stratę opisała bardzo dokładnie. Do wyjaśnienia sprawy z domów zostali wezwani dodatkowi funkcjonariusze. Po trzech godzinach kobieta ponownie zgłosiła się na Komendę i stwierdziła, że właściciel lokalu powiadomił ją o znalezieniu torebki. Jako że nic z niej nie zginęło prawdopodobne jest, że kradzież nie miała miejsca, a było to jedynie zwyczajne zgubienie torebki przez właścicielkę.


  24 grudnia o 13:30 policjanci podczas patrolowania Dubeninek zatrzymali do kontroli rowerzystę . Okazało się, że mieszkaniec powiatu suwalskiego był pijany, miał 1,3 promila alkoholu w wydychanym powietrzu.

     [02-01-2009 / nr art. 2609]

  23 grudnia kilka minut przed godziną 6 na ulicy Mickiewicza w Gołdapi policyjny radiowóz uderzył w zaparkowany tam pojazd. W wyniku kolizji uszkodzeniu uległ uderzony, jak i kolejny stojący samochód. Przyczyną zdarzenia była najprawdopodobniej nieuwaga policjanta kierującego radiowozem. Został on ukarany mandatem w kwocie 250zł oraz 6 punktami karnymi.

     [02-01-2009 / nr art. 2608]


  GOLDAP.PL: Piękna Góra na rozdrożu
  Wyciągi na podgołdapskiej Pięknej Górze nie działają i prawdopodobnie tej zimy działać nie będą. Nieczynny jest Zajazd "Pod Piękną Górą". Po ogłoszeniu przez gminę Gołdap przetargu na sprzedaż kompleksu nie zgłosił się żaden chętny na kupno całości.  GOLDAP.PL: Bezrobocie spada, ale...
  Zdaniem Wojciecha Hołdyńskiego, dyrektora gołdapskiego PUP, mimo spadku bezrobocia, Gołdap najpewniej również odczuje kryzys na rynku pracy.

     [02-01-2009 / nr art. 2607]

  W przedświąteczną niedzielę rozegrana została czwarta kolejka Gołdapskiej Ligi Halowej. Pierwszy mecz pomiędzy Leśnym Zakątkiem a Oldbojami rozpoczął się z kilkuminutowym opóźnieniem. Powodem był brak jednego zawodnika w drużynie Olbojów (na spotkanie przyszło tylko 4). By mecz został rozegrany, do zespołu dołączył zwykle sędziujący spotkania Mirosław Orłowski. Pierwsza połowa przebiegała w treningowym tempie i zakończył sie remisem 0:0. Oba zespoły prezentowały spokojną, ładną i techniczną grę. Początek drugiej połowy to pokaz pięknej gry pozycyjnej Leśnego Zakątka. Przyniosło to efekt już 15 minucie, kiedy to piłkę w bramce Olbojów umieścił Marek Murawski. Prowadzenie Leśnego Zakątka nie zraziło jednak przeciwników. Pomimo iż wyraźnie opadli już z sił, to co chwilę starali się zagrozić bramkarzowi Leśnego Zakątka. Ataki były jednak nieskuteczne i mecz zakończył się wynikiem 1:0.

  Drugi mecz pomiędzy Irydem a Budomexem rozpoczął się od zdecydowanego ataku tego drugiego. Okazał się on nieskuteczny, a po szybkiej kontrze Kamila Brzozowskiego w 2 minucie to Iryd obejmuje prowadzenie. Mecz przebiega w sposób szybki, zupełnie odmienny od pierwszego spotkania. W 9 minucie ładną akcję Budomexu kończy strzałem Sławomir Ołów, niestety trafia w ręce bramkarza Irydu. Dwie minuty później piłka po strzale Jarosława Gałęziowskiego trafia w słupek. Wynik do przerwy 1:0 dla Irydu. Druga połowa to ponownie czas walki i ataki z obu stron. W 14 minucie pod bramką Irydy faulowany jest zawodnik Budomexu. Rzut wolny na gola zamienia Marek Kowalczuk. W 19 minucie boisko opuszcza Sławomir Ołów, otrzymując drugą żółtą kartkę za dyskusje sędzią (pierwszą otrzymał za faul). Gdy wydaje się, że mecz zakończy się remisem, w 22 minucie gola na wagę zwycięstwa dla Budomexu zdobywa Paweł Bartoszuk.

  Trzecie spotkanie to mecz najmłodszych drużyn turnieju: Mat-Budu i Bostraka. Mecz przebiegał w szybkim tempie, z atakami raz na jedną, raz na drugą bramkę. Przyniosły one efekt w 9 minucie drużynie Bostraka. Po szybkiej kontrze gola zdobył Łukasz Bruszewski. Wynik meczu nie zmienił do końca pierwszej połowy. Na uwagę zasługuje wyjątkowo głośny doping dla swojej drużyny, serwowany przez rezerwowych Bostraka. Żadna z innych drużyn nie robiła dotychczas tego w tak zdecydowany sposób. W drugiej części meczu w 14 minucie wynik na 2:0 podwyższył Adrian Paszkiewicz. Cztery minuty później za złapanie piłki rękoma poza polem karnym czerwoną kartkę otrzymuje bramkarz Mat-Budu Rafał Keller. Mimo osłabienia kila sekund później Mateusz Wojda zdobywa gola jest 2:1. Radość Mat-Budu jest jednak bardzo krótka, bo po kolejnych 10 sekundach wynik spotkania na 3:1 dla Bostraka ustala Adam Angielczyk. Zwycięstwo w meczu sprawiło ogromną radość zawodnikom Bostraka, czego dowodem mogą być słowa jednego z zawodników wypowiedziane po zakończeniu spotkania: "Brawo! Chlamy dzisiaj!".

  Ostatni mecz pomiędzy Jednostką Wojskową a Dubeninkami zakończył się wynikiem 2:2. Pierwszego gola dla Dubeninek zdobył w 9 minucie Łukasz Romanowski. Kilka sekund później na 2:0 podwyższył Paweł Kramkowski. W drugiej połowie marsz do wyrównania rozpoczął w 18 minucie Dominik Wojczuk. Wynik meczu ustalił kilka sekund przed końcem spotkania Tomasz Kwiatkowski.

  Tabela po 4 kolejkach

  1. Budomex 9 11-5
  2. Iryd 9 6-3
  3. Dubeninki 8 10-4
  4. Leśny Zakątek 7 7-6
  5. Mat-Bud 5 6-7
  6. Jednostka Wojskowa 4 6-5
  7. Bostrak 3 4-10
  8. Oldboje 0 1-11

  Kolejne spotkania już 11 stycznia. Zagrają: (9:00) Mat-Bud - Iryd, (9:30) Oldboje - Jednostka wojskowa, (10:00) Leśny Zakątek, - Bostrak, (10:30) Budomex - Dubeninki.

     

     

     [02-01-2009 / nr art. 2606]

  Klub Honorowych Dawców Krwi PCK przy Urzędzie Miejskim w Gołdapi informuje, że w roku 2009 akcje honorowego oddawania krwi będą przeprowadzane w Klubie Garnizonowym (ul. Wolności 4, Gołdap) w następujących terminach: 15 stycznia, 19 lutego, 19 marca, 16 kwietnia, 21 maja, 18 czerwca, 16 lipca, 20 sierpnia, 17 września, 15 października, 19 listopada i 17 grudnia.

  Jak zapewnia prezes klubu Marcin Białous, na pewno będą też przeprowadzone inne, dodakowe akcje (np. w szkołach). O ich terminach mieszkańcy będą informowani na bieżąco poprzez ogłoszenia w lokalnych mediach i na tablicach ogłoszeniowych.

     [02-01-2009 / nr art. 2605]

  Straż miejska od dłuższego czasu zajmuje się stanowczym egzekwowaniem obowiązku właściwego trzymania zwierząt oraz opieki nad nimi przez mieszkańców naszej gminy. Dodatkowo prowadzi też działania mające na celu ograniczenie zaśmiecania lasów i pól.

  Każdy pies potrzebuje czasu i miejsca, by się wybiegać i załatwić swoje potrzeby. O ile te mieszkające w domach jednorodzinnych zazwyczaj biegają luzem na ogrodzonych posesjach, o tyle z tymi mieszkającymi w bloku jest problem. Ich właściciele zazwyczaj nie maja czasu, by się nimi zająć i wypuszczają je luzem na ulice Gołdapi. Ludzie nie zdaja sobie sprawy, że pies taki choć grzeczny w domu, może być niebezpieczny dla innych. Wypuszczanie psa luzem bez opieki jest też wykroczeniem, za które grozi mandat karny. Niestety, właściciele psów często nie przejmują się tym.

  - Obecnie w sądzie są dwie sprawy dotyczące psów. Jedna dotyczy psa biegającego luzem, druga braku szczepienia psa od wścieklizny - mówi komendant straży miejskiej Paweł Werchowicz. - Kolejne wnioski do sądu są przygotowywane.

  Kłopotem dla społeczeństwa Gołdapi są też niekulturalni właściciele psów, którzy nie sprzątają w czasie spacerów odchodów po swoich pupilach. Nie widzą nic złego w tym, że ich podopieczny załatwia się w piaskownicy czy na chodniku.

  - Zwróciłam kiedyś uwagę dla opiekunki psa, że po swoim psie trzeba posprzątać. Ten załatwił się bowiem tuż przy wejściu do sklepu w którym pracuję - mówi jedna ze sprzedawczyń w sklepie spożywczym przy Placu Zwycięstwa. - Kobieta popatrzyła na mnie jak na wariatkę i odpowiedziała, że chyba lewą nogą wstałam. Oczywiście nie miała tyle kultury by posprzątać.

  Problem psów i ich właścicieli nie jest jednak jedynym, z którym stara się walczyć straż miejska. Innym jest walka z zaśmiecaniem lasów, pól i przydrożnych rowów. W stertach śmieci można znaleźć wszystko: od odpadów budowlanych przez urządzenia RTV i AGD aż do różnego rodzaju dokumentów.

  - Okolicę zaśmiecają głównie gołdapscy przedsiębiorcy. - podkreśla Paweł Werchowicz - Co ciekawe, często bliżej mają oni na wysypisko niż do miejsca, gdzie wyrzucili śmieci.

  Komendant dodaje, że przedsiębiorcy często sami dokładnie oznaczają swoje odpady, dzięki czemu można łatwo ich ustalić. Oprócz bowiem śmieci czy niepotrzebnego towaru ze sklepie wyrzucają też dokumenty. Zdarzało sie, że w workach można było znaleźć kopie faktur z dłuższych okresów czasowych.

  Paweł Werchowicz zapewnia, że straż miejska będzie przeprowadzać kontrole sprawdzające w firmach i sklepach, czy mają one podpisane umowy dotyczące wywozu śmieci. Przedsiębiorcy łamiący ten obowiązek będą karani mandatami, a wobec bardziej opornych będą kierowane wnioski o ukaranie do sądu.


  KOMENTARZE CZYTELNIKÓW:

  Mirosław: Tak zwane bezpańskie psy na ulicach to to plaga naszego miasta. 90 procent czworonogów posiada właścicieli, którzy wypuszczają zwierzaki na kilka godzin dzienne nie interesując się ich losem. Psy zanieczyszczają place zabaw dzieci oraz inne miejsca publiczne przy aprobacie właścicieli. Posiadałem psa przez 17 lat i nikt mi nie powie, ile taki zwierzak wymaga opieki. Niejednokrotnie gdy zbierałem odchody po swoim psie zauważałem głupie uśmiechy mieszkańców Gołdapi. Zgadzam się z komendantem straży miejskiej co do karania grzywną nieodpowiedzialnych osób, które nie szanują powszechnie przyjętych obyczajów. Myślę, że rozwiązaniem problemu jest wszczepianie znaczników elektronicznych z kodem właściciela tak, jak to zorganizowano w innych miastach gdzie rozwiązano ten problem. Myślę, że straż miejska wykonuje swoje zadania w dobrym kierunku i powinna efekty tych działań oficjalnie nagłaśniać z podaniem danych personalnych ukaranych osób. Możliwe, że to wpłynie na świadomość właścicieli czworonogów. Pozdrawiam.

       

     [01-01-2009 / nr art. 2604]

  Wczoraj około godz. 18 oficer dyżurny oleckiej komendy został telefonicznie powiadomiony przez dyżurnego straży pożarnej o wypadku na drodze krajowej K-65 między miejscowościami Sedranki i Golubki. Policjanci ruchu drogowego, którzy niezwłocznie udali się na miejsce zdarzenia ustalili, że doszło do czołowego zderzenia samochodu osobowego marki VW passat i ford fiesta. Kierujący samochodem ford 22-letni mieszkaniec powiatu gołdapskiego Szymon O., który jechał sam od strony Gołdapi, poniósł śmierć na miejscu. Natomiast drugim pojazdem podróżowało aż 6 osób w wieku od 17 do 25 lat. Wszyscy zostali przewiezieni do szpitali w Olecku i Ełku. Trzy osoby, które zostały hospitalizowane w szpitalu wojskowym w Ełku znajdują się w ciężkim stanie. Mają rozległe obrażenia ciała. Droga krajowa K-65 była zablokowana przez ponad 4 godziny, policja wprowadziła objazdy. Na miejscu zdarzenia był obecny prokurator, pod nadzorem którego policjanci wykonali oględziny i zabezpieczyli ślady.

       

     [31-12-2008 / nr art. 2603]

  W niedzielę i poniedziałek odbył się jubileuszowy, X Charytatywny Koncert Świąteczno-Noworoczny. Na scenie, podobnie jak w latach ubiegłych, zobaczyć można było gołdapskich VIPów. Wśród nich byli między innymi ks. Aleksander Smędzik, Marek Miros, Jarosław Słoma i Marian Podziewski. Zabrakło jedynie starosty gołdapskiego. Niedzielny koncert znakomicie poprowadził Artus Andrus. W poniedziałek zrobiła to Teresa Drozda (z programu 3 PR).

  Celem koncertu jest wsparcie finansowe Gołdapskiego Funduszu Stypendialnego. To z niego uzdolniona i niezamożna młodzież z terenu powiatu gołdapskiego otrzymuje co roku wsparcie finansowe. Przez lata GFL pozyskał ponad 400 tysięcy złotych. Więcej informacji o funduszu przeczytać można na stronie www.gfl.org.pl.

  Zapraszamy Państwa do obejrzenia fragmentów niedzielnego koncertu.

     [31-12-2008 / nr art. 2602]

  W okresie od 22-28 grudnia na drogowym przejściu granicznym w Gołdapi odprawiono 2625 osób i 1490 pojazdów. W wyniku kontroli stanu technicznego 9 razy nie dopuszczono do przekroczenia granicy państwowej pojazdów, które nie spełniały wymagań technicznych określonych w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury. W w/w okresie 4 osoby ukarano karą grzywny przewidzianą w Kodeksie Wykroczeń za naruszenia przepisów prawa o ruchu drogowym.

  Funkcjonariusze Placówki Straży Granicznej w Gołdapi stwierdzili kilka przypadków nie zastosowania się do znaku B-32, tj. "Stój- kontrola celna". Powyższy znak zobowiązuje kierującego pojazdem do zatrzymania się w celu umożliwienia dokonania kontroli celnej. Zatrzymanie powinno nastąpić w miejscu wyznaczonym do tego celu, a jeżeli nie jest ono wyznaczone - przed znakiem. Kierowca może kontynuować jazdę tylko wówczas, gdy uzyska pozwolenie osoby uprawnionej. Kierujący sam decyduje o dalszej jeździe tylko po zatrzymaniu pojazdu przy znaku B-20 "Stop".

  Funkcjonariusze Placówki Straży Granicznej w Gołdapi, wykonując zadania służbowe, reagująca tego typu naruszenia przepisów. W zakresie właściwości Straży Granicznej leży bowiem zapewnienie bezpieczeństwa w komunikacji międzynarodowej i porządku publicznego w zasięgu terytorialnym przejścia granicznego.

  chor. S.G. Anna Mauch

     [31-12-2008 / nr art. 2601]

  Życzenia Noworoczne burmistrza Gołdapi Marka Aleksandra Mirosa dla gołdapian.


     
  Gołdapski Portal Internetowy GOLDAP.INFO * ISSN 1899-7759
  redakcja: 19-500 GOŁDAP, ul. PARTYZANTÓW 16F (sklep SPECJALISTA) * tel. 87-427-25-87, 504-475-522 * fax 22-349-25-25
  wydawca: JACEK RAKOWSKI *** Wszelkie prawa zastrzeżone *** Copyright © 2002-2009