WSZYSTKIE WYDANIA DO 30/09/2009 FORUM ZDJĘCIA NK     STATYSTYKI   KONTAKT

Szukaj z Google informacji na stronach GPI GOLDAP.INFO


statystyka
 

2 czerwiec 2009 - 8 czerwiec 2009, wydanie nr 48
poprzednie wydanie

   [06-06-2009 / nr art. 4830]

Zawodnicy Rominty Gołdap przegrali kolejny mecz w IV lidze. Tym razem ulegli na wyjeździe Sokołowi Ostróda 0:5. Następny mecz Rominty, tym razem z Polonią Pasłęk, odbędzie się w Gołdapi w najbliższą środę. Początek o godzinie 17.

   [06-06-2009 / nr art. 4829]

BANIE MAZURSKIE. 3 czerwca około 18.30 na ulicy Konopnickiej kierowca Fiata Ducato nie zachowując odpowiedniej odległości od poprzedzającego go samochodu uderzył go, po czym odbił się od niego i zjechał na chodnik. Tam potrącił idącą kobietę. Na szczęście poszkodowana nie wymagała hospitalizacji, z ogólnymi potłuczeniami wróciła do domu. Kierowca Fiata był trzeźwy, został ukarany mandatem w wysokości 500zł.

   [06-06-2009 / nr art. 4828 / K21931]

GOŁDAP. 3 czerwca o godzinie 13.30 policjanci zatrzymali na ulicy Sikorskiego kierowcę Peugeota 205. 47-letni Jan R. był pijany, miał 2 promile alkoholu w wydychanym powietrzu. Samochód został odholowany na parking w Jabramowie. 7 godzin później na ulicy Partyzantów zatrzymany został kierowca VW Golfa. 44-letni Stanisław P. wydmuchał 2,8 promila. Dodatkowo od kierowcy pobrano do zbadania krew. W tym przypadku samochód zabezpieczyła żona zatrzymanego.

   [06-06-2009 / nr art. 4827]

Dziś na pływalni Kompleksu Sportowo-Rekreacyjnego odbyły się III Letnie Mistrzostwa Gołdapi w Pływaniu. Wzięło w nich udział około stu zawodników. Więcej informacji w najbliższym wydaniu GPI GOLDAP.INFO.

   

   

   

     

   [05-06-2009 / nr art. 4826]

Do tragicznego zdarzenia doszło dzisiaj, kilkanaście minut po godzinie 17 na drodze Jabłońskie-Boćwinka. Jadący Mercedesem 21-letni mieszkaniec Gołdapi w pobliżu skrzyżowania na Włosty stracił panowanie nad kierownicą. Auto wypadło z drogi i uderzyło lewą stroną w drzewo. Na szczęście, na miejscu bardzo szybko pojawiły się odpowiednie służby. Aby wydobyć rannych z auta, strażacy musieli rozciąć blachy karoserii. Kierowca był nieprzytomny i lekarz zdecydował o przetransportowaniu go do szpitala helikopterem. Jadąca z nim kobieta była przytomna, ale ze względu na szok, nie było możliwości porozumienia się z nią. Trafiła również do szpitala. Gdy wydawało się, że wszyscy ranni są w dobrych rękach, strażacy spostrzegli dziecięcy fotelik w zmiażdżonym tyle auta.

- Były też porozrzucane zabawki - informuje kpt. Mirosław Rawinis, dowódca zmiany straży pożarnej. - Niestety, ranna kobieta nie była w stanie powiedzieć, czy jechało z nimi dziecko.

Strażacy i policjanci natychmiast rozpoczęli poszukiwania dziecka. Istniała możliwość, że mogło w jakiś sposób wypaść z samochodu. Na szczęście, policjanci szybko ustalili, że dziecko znajduje się pod opieką rodziny. Przyczyną wypadku było najprawdopodobniej niedostosowanie prędkości do warunków drogowych.

     

     

     

Dziękuję czytelnikowi GOLDAP.INFO Stanisławi Pióreckiemu, który przekazał mi informację i kilka fotek z wypadku, oraz strażakom za kolejne fotki. Jednocześnie zapraszam innych czytelników do przekazywania informacji o wypadkach, pożarach lub innych zdarzeniach. W takich sytuacjach proszę dzwonić lub pisać SMS na numer 504-47-55-22.

   [05-06-2009 / nr art. 4825]

"Poeci dzieciom" - pod takim właśnie hasłem odbył się wczoraj IV Konkurs Recytatorski w Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Gołdapi. Uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum zmagali się o laur zwycięzcy, o miano mistrza recytacji. Poeci chcą albo uczyć, albo bawić. Uczestnicy konkursu i widzowie zetknęli się na krótką chwilę zarówno z jednym jak i drugim.

Uczniów biorących udział w konkursie oceniało jury, które brało pod uwagę przede wszystkim interpretację utworu i wyraz artystyczny. Mistrzem recytacji została Barbara Plewko, drugie miejsce zajęła Natalia Kruwelska, trzecie Anna Gajewska i Iwona Zieniewicz. Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy i nagrody w postaci książek, przyborów szkolnych i słodyczy. Nagrody ufundował Stanisław Dzierwa , dyrektor ośrodka.

Celem imprezy było przede wszystkim rozwijanie zainteresowań humanistycznych uczniów, a także umacnianie wiary we własne możliwości oraz przezwyciężanie własnych słabości, jakim niewątpliwie dla wielu uczniów jest wystąpienie przed większą publicznością.

Anna Jaremus-Furtan i Marzena Sobolewska
organizatorzy

     

   [05-06-2009 / nr art. 4824]

Od 29 do 31 maja dzięki współpracy szkoły podstawowej w Boćwince, świetlicy wiejskiej oraz rady rodziców została zorganizowana wycieczka dla uczniów szkoły nad Morze Bałtyckie. Podczas jej trwania dzieci zwiedziły Akwarium w Gdyni i wzięły udział w edukacyjnych zajęciach laboratoryjnych "Spotkanie z Morzem Bałtyckim". W gdańskim ZOO miały okazję zobaczyć wiele zwierząt, także egzotycznych. Jedną z atrakcji wycieczki był rejs Statkiem Pirackim po Zatoce Gdańskiej. Największą jednak atrakcją w opinii dzieci była kąpiel w morzu.

Dyrektor szkoły podstawowej w Boćwince Bożena Matławska, instruktor świetlicy wiejskiej Katarzyna Artemiuk oraz rada rodziców składa serdeczne podziękowania burmistrzowi Markowi Mirosowi, Wydziałowi Oświaty, Nadleśnictwu Czerwony Dwór , firmie "Vortex Polska" oraz kierowcom autokaru, dzięki którym w wycieczce mogły uczestniczyć także dzieci z ubogich i wielodzietnych rodzin.

   

   [05-06-2009 / nr art. 4823]

Wszyscy wiemy jak ważną i potrzebną umiejętnością jest udzielenie pierwszej pomocy. Często po prostu boimy się lub nie wiemy jak się do tego zabrać, kiedy już zachodzi taka potrzeba. Zdaniem lekarzy, Polacy nie są dostatecznie przygotowani do udzielania pierwszej pomocy. Zaledwie od 5 do 20 procent społeczeństwa polskiego jest przeszkolone w tym zakresie. Tymczasem o życiu człowieka decydują pierwsze minuty od zatrzymania krążenia. Wykonując czynności ratujące życie wobec poszkodowanego ok. 50 procent ofiar wypadków może zostać uratowana.

Wiedza na temat udzielania pierwszej pomocy jest społecznie potrzebna i pożądana. Po pierwsze, dzięki umiejętności udzielenia pierwszej pomocy można uratować komuś życie, dać drugą szansę. Po drugie, dla samych siebie powinniśmy znać tych kilka naprawdę prostych czynności. Unikniemy dzięki temu sytuacji, gdzie pozostajemy bezradni, nie wiemy co zrobić, przyglądamy się ludzkiej tragedii jak wszyscy inni. Dlatego pedagog Urszula Mossakowska, wychowawcy z grupy "Arka" z Domu św. Faustyny "Nie lękajcie się" w Gołdapi przy współpracy członków i prezesa klubu HDK zaprosili pracownika Straży Pożarnej w Gołdapi Jacka Klimko, który bardzo chętnie poprowadził dla wychowanków Domu św. Faustyny zajęcia z zasad udzielania pierwszej pomocy . Na początku uświadomił nam, że należy wierzyć we własne siły, nie bać się, że zrobi się poszkodowanemu krzywdę, czy pogorszy jego stan, ponieważ pomoc udzielona nawet nie do końca zgodna z teorią (np. krzywo założony bandaż, niedokładne ułożenie ciała co do centymetra itp.) może komuś uratować życie.

Następnie dzieci uczyły się, jak ocenić miejsce urazu oraz stan pacjenta, jak ułożyć poszkodowanego w bezpiecznej pozycji, zapoznały się z zasadami resuscytacji krążeniowo-oddechowej, tamowania krwotoków oraz postępowania przy oparzeniach, odmrożeniach, utonięciach, porażeniu prądem, a także jak postąpić przy drobnych urazach typu krwotok z nosa, użądlenia. Ćwiczenia praktyczne na fantomie pozwoliły na doskonalenie umiejętności.

Serdecznie dziękujemy panu Jackowi Klimko za poświęcenie nam swojego czasu i wiedzy, dzięki czemu dzieci z pewnością nie zapomną co znaczy "Złote pięć minut".

Agata Życzkowska, wychowawczyni w Domu św. Faustyny "Nie lękajcie się"

   

   

   [05-06-2009 / nr art. 4822]

Realizując założenia Rządowego programu ograniczenia przestępczości i aspołecznych zachowań "Razem Bezpieczniej" oraz mając na względzie bezpieczeństwo dzieci, młodzieży, jak też osób wypoczywających Komenda Powiatowa Policji w Gołdapi w okresie od 19 czerwca do 31 sierpnia 2009 prowadzić będzie działania pod nazwą "Bezpieczne wakacje 2009". Głównym celem tych działań będzie skierowanie do służby możliwie jak największej ilości funkcjonariuszy, których zadaniem będzie:

  • uświadomienie dzieciom i młodzieży zagrożeń, za jakimi mogą się spotkać podczas wakacji letnich, zaznajomienie z podstawowymi zasadami bezpieczeństwa i kształtowania właściwych postaw,
  • kreowanie pozytywnych zachowań uczestników ruchu drogowego m.in. poprzez propagowanie przepisów i właściwych nawyków komunikacyjnych,
  • zapewnienie dzieciom, młodzieży i dorosłym bezpieczeństwa podczas wypoczynku wakacyjnego,
  • zapewnienie ładu i porządku publicznego, ograniczenie liczby wybryków chuligańskich i aktów wandalizmu,
  • zapewnienie bezpiecznych wyjazdów i powrotów (kontrole autokarów),
  • ograniczenie liczby wypadków drogowych oraz ofiar śmiertelnych i rannych,
  • kontrola stanu technicznego i wyposażenia pojazdów oraz stosowania środków BRD w pojazdach,
  • eliminowanie z ruchu nietrzeźwych kierujących oraz pieszych stwarzających zagrożenie BRD,
  • poprawa bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu drogowego.

mł. insp. mgr Bogusław Turek
Komendant Powiatowy Policji w Gołdapi

   [04-06-2009 / nr art. 4821]

GRANICA. W okresie od 21 do 31 maja przejście graniczne w Gołdapi przekroczyło 3093 pojazdów i 4660 podróżnych. W 9 przypadkach z powodu złego stanu technicznego pojazdów straż graniczna nie zezwoliła na przejazd.

   [04-06-2009 / nr art. 4820]

Kurier Gołdapski: OHP zalega z wypłatami

Uczniowie OHP w Gołdapi skarżą się na brak wypłat za pracę. Dyrekcja zapewnia, że nikt nie będzie pokrzywdzony. Zgłosiło się do nasz sześciu podopiecznych gołdapskiego OHP z prośbą o interwencję. Skarżą się, że nie dostają miesięcznego wynagrodzenia, które mają zapewnione w umowie.

   [04-06-2009 / nr art. 4819]

Powiatowy Urząd Pracy w Gołdapi informuje, że według stanu na dzień 31 maja w tutejszym urzędzie zarejestrowanych było 2199 osób bezrobotnych, co w stosunku do stanu z 30 kwietnia oznacza spadek o 106 osób.

   [04-06-2009 / nr art. 4818]

Biblioteka Publiczna w Gołdapi zaprasza 8 czerwca o godzinie 17 na spektakl "Wszystko gra, czyli miesiąc miodowy". W sztuce Anny Burzyńskiej wystąpią aktorzy Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie: Alicja Kochańska, Katarzyna Kropidłowska i Cezary Ilczyna. Wstęp bezpłatny.

Opis sztuki dostępny jest TUTAJ na stronie biblioteki.

   [04-06-2009 / nr art. 4817]

Już po raz siódmy Caritas Diecezji Ełckiej wspólnie ze starostwem powiatowym w Gołdapi w dniach 14-15 czerwca organizuje zbiórkę pieniężną na zakup sprzętu medycznego do naszego szpitala. Tegoroczna zbiórka przebiegać będzie pod hasłem "Otoczmy troską życie".

W akcję zostanie zaangażowana młodzież, dzieci oraz nauczyciele ze szkół podstawowych, gimnazjalnych oraz ponad gimnazjalnych, pracownicy samorządowi oraz służby z terenu powiatu gołdapskiego.

Starosta Jarosław Podziewski serdecznie zaprasza wszystkich do włączenia się do akcji. Zainteresowani mogą się w tej sprawie kontaktować z Anetą Skrzypkowską, koordynatorem zbiórki i pracownikiem starostwa, pod numerem telefonu 87-615-44-16.

   [04-06-2009 / nr art. 4816]


radny Marian Waraksa
fot. Jacek Rakowski
Podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej radny Marian Waraksa złożył interpelację dotyczącą rozpoczęcia rozmów z PGE Białystok w sprawie obniżenia opłat za prąd.

- W związku z budową na terenie gminy elektrowni wiatrowych zwracam się z prośbą o wystąpienie do zakładu energetycznego o radykalne zmniejszenie opłat przesyłowych i dystrybucyjnych. Stanowią one dość znaczny procent opłaty za prąd elektryczny - mówi radny. - Wprowadzenie tych opłat było motywowane przez zakład energetyczny tym, że przesył energii elektrycznej do naszego regionu jest drogi ze względu na znaczne odległości od elektrowni.

Zdaniem radnego powstanie na terenie naszej gminy 20, a w dalszej przyszłości kolejnych 8 elektrowni wiatrowych, gdzie każda sztuka wytwarza około 3 megawatów, powinna wpłynąć na znaczne obniżenie opłat przesyłowych za prąd.

- Nie wiem, czy rozmowy się powiodą, ale trzeba próbować. - dodaje Marian Waraksa. - Jest to temat trudny, ale urząd powinien wystąpić z takim wnioskiem do zakładu energetycznego.

- Jest to bardzo ciekawa interpelacja - uważa burmistrz Marek Miros - Nie mam pojęcia, czy zakład energetyczny ma takie uprawnienia, ale jest to logiczne. Zapytamy więc ich oraz naszych prawników, czy w związku z tym, że źródło prądu mamy bliżej zakład nie mógłby zmienić opłat przesyłowych dla naszych terenów. Mi się ta interpelacja bardzo podoba.

   [04-06-2009 / nr art. 4815]

25 i 26 kwietnia w Olsztynie odbyły się I Wiosenne Targi Ogrodnicze "Pamiętajcie o ogrodach". Gołdap reprezentowana była na nich przez Mariana Waraksę, przewodniczącego komisji rolnej działajacej przy Radzie Miejskiej. Podczas targów podsumowano między innymi kilka konkursów. W imieniu burmistrza Marian Waraksa odebrał jedną z nagród przyznanych przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

- Gmina Gołdap zajęła pierwsze miejsce w województwie warmińsko-mazurskim w konkursie rolnośrodowiskowym - informuje radny.

Otrzymany puchar oraz dyplom Marian Waraksa przekazał burmistrzowi 26 maja podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej.

- Chciałbym bardzo podziękować, jest to puchar was wszystkich. Jednocześnie chciałbym zobowiązać przewodniczącego komisji rolnej, by na spotkaniu z radnymi go napełnił. - żartował Marek Miros odbierając wyróżnienie.

   

   [04-06-2009 / nr art. 4814]

1 czerwca przy okazji obchodów Dnia Dziecka w Centrum Kształcenia i Wychowania OHP odbyły się zawody sportowe.

- Jest to impreza cykliczna, odbywa się już trzeci raz - informuje Sylwester Graczyk, dyrektor CKiW OHP. - Biorą w niej udział nasi wychowankowie, zapraszamy także uczniów z zaprzyjaźnionych szkół podstawowych nr 1 i 3.

Dzieci wzięli udział w różnych rywalizacjach sportowych, na zakończenie zaś rozpalono ognisko oraz serwowano bigos. Na uroczystości zaproszono też z funkcjonariuszy gołdapskiej placówki straży granicznej.

- Zorganizowaliśmy dzieciom i młodzieży małą prezentację sprzętu służbowego - mówi chor. Magdalena Kaźmierczak ze straży granicznej. - Przywieźliśmy tu użytkowane samochody i motocykl. Zaprezentowaliśmy też możliwości psa patrolującego.

Dzieci mogły zajrzeć do każdego auta, skorzystały też z możliwości przejażdżki samochodami i motocyklem.

- Świetnie się bawiłam - mówi z radością jedna z uczennic ze szkoły podstawowej nr 3. - Było przeciąganie liny, zawody na skakance, żonglowanie piłką i skakanie w workach. Najfajniejsze jednak było ognisko.

   [03-06-2009 / nr art. 4813]

Wszystkim dzieciom, tym młodszym i tym starszym, a więc tak naprawdę wszystkim,
życzymy wszystkiego dobrego nie tylko w dniu ich święta.

Dzień Dziecka to święto wszystkich dzieci na całym świecie. W Polsce i w innych krajach bałtyckich (np.: Czechy, Słowacja, Rosja) obchodzone jest 1 czerwca od roku 1952. Jego inicjatorem była organizacja The International Union for Protection of Childhood, której celem była zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom z całego świata.

W Szkole Podstawowej w Boćwince z okazji Dnia Dziecka została zorganizowana impreza sportowo-rekreacyjna. Wzięli w niej udział zarówno najmłodsi uczniowie, a więc dzieci z oddziału przedszkolnego, jak również starsi z klas I-VI. Pierwszym punktem imprezy były zawody sportowe. Przed ich rozpoczęciem zostały omówione zadania do wykonania, zasady poszczególnych konkurencji oraz punktacja. W sumie zostało rozegranych 15 konkurencji sportowych, w których brały udział zarówno dzieci, jak i ich rodzice. Tego dnia odbył się również konkurs plastyczny "Rodzinny Dzień Dziecka". Dzieci miały za zadanie na kartce papieru wykonać prace "byle czym". Najciekawsze prace wybrało 3-osobowe jury. Kolejnym punktem imprezy było ognisko połączone z pieczeniem kiełbasek. Oczywiście były również lody i słodycze. Ostatnim, ale za to bardzo interesującym punktem dnia było KARAOKE. Wedle słów piosenki "Śpiewać każdy może..." swych sił spróbowali uczniowie jak również rodzice i nauczyciele. Ta część dostarczyła wszystkim dużego zastrzyku dobrego humoru. Na koniec wręczono zwycięzcom poszczególnych konkurencji nagrody, a wszystkim uczestnikom drobne upominki. Dzień Dziecka - "Dzień Sportu" upłynął we wspaniałej atmosferze, przy słonecznej pogodzie i fantastycznych humorach.

Joanna Zambrzycka

   

   [03-06-2009 / nr art. 4812]

   [03-06-2009 / nr art. 4811]

26 maja to najpiękniejszy dzień w roku. W dniu tym wszystkie dzieci składają mamom życzenia, recytują wiersze o tym, jak to dobrze, ale i ciężko być mamą, śpiewają piosenki. Uczniowie klasy "O" i klasy I, oraz klasy IV i V Szkoły Podstawowej w Boćwince przygotowały swoim mamom miłą niespodziankę. Z małych, ale gorących serc popłynęły podziękowania i życzenia w postaci wierszyków i piosenek. Dzieci również wręczyły swoim mamom własnoręcznie wykonane portrety mam oraz dzbanuszki z kwiatuszkiem. Na koniec odbył się słodki poczęstunek przygotowany przez klasę IV i V. Wszystkie mamy tego dnia bawiły się doskonale.

Joanna Zambrzycka

   [03-06-2009 / nr art. 4810]

Od dwóch lat w Sali Koncertowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Gołdapi odbywają się comiesięczne spotkania z muzykami Filharmonii Narodowej w Warszawie. Wczoraj o godzinie 16 na zakończenie sezonu odbył się ostatni przedwakacyjny koncert zatytułowany "Echa wielkich sal koncertowych". W programie wykonano utwory m.in. G. Bizeta, A. Chaczaturiana, F. Chopina, C. Debussy-ego, G. Enescu, I. Kalmana. Zaproszeni muzycy Bartłomiej Łubian (trąbka) i Adam Sychowski (fortepian) oraz niesamowity sopran Agata Marcewicz-Szymańska w bardzo przystępny sposób wprowadzili widownię w świat muzyki. Nie zabrakło również opowieści o historii muzyki i powstaniu wykonywanych utworów.

Na koncerty mogą przychodzić wszyscy chętni. Są one bezpłatne. To prezent od szkoły muzycznej i rady rodziców przy tej szkole. Warto z tego skorzystać, nieczęsto bowiem w naszym mieście pojawiają się tej klasy profesjonaliści.

Następne spotkanie już za dwa miesiące, w programie przewidziano gorące rytmy flamenco. Oprócz muzyków z gitarami wystąpi również tancerka. Chyba nie trzeba zbyt wielu słów zachęty...

AGA

     

   

   [03-06-2009 / nr art. 4709]

W sobotę Rominta Gołdap na stadionie miejskim w Gołdapi rozegrała mecz z Płomieniem Ełk. Niestety, po ogólnie bezbarwnej grze przegrała 0:1.

Spotkanie rozpoczęło się od obustronnych, niezbyt zdecydowanych ataków. Przyniosły one efekt w postaci bramki w 15 minucie, Michał Misków przelobował piłkę nad wychodzącym Karolem Piaścickiem. Minutę później wyrównać mógł Mateusz Dynikszuk, pięknie uderzając główką. Bramkarz gości był jednak na miejscu, wybił piłkę, a dobitka Rafała Naruszewicza minimalnie minęła bramkę. W 23 minucie mogło być już 0:2, Mariusz Milczarek wyszedł na czystą pozycję, na szczęście Karolowi Piaścikowi udało się wyrwać mu piłkę spod nóg. Gołdapski bramkarz lekko ucierpiał w tym starciu, ale bardzo szybko sie zmobilizował i rozpoczął grę. W 59 minucie bramkarza Andrzeja Szyszkę próbował zaskoczyć strzałem z dystansu Paweł Proniewicki, niestety przestrzelił. W 77 swojego szczęścia próbował kolejny nasz zawodnik, bardzo ładnie uderzając piłkę po dośrodkowaniu z rzutu rożnego. Bramkarz, choć z wielkim trudem, obronił to. 6 minut później jeden z zawodników Rominty niezbyt dobrze dośrodkował na pole karne Płomienia i gdy wyglądało już, że nikt z gołdapian do piłki nie dojdzie, pojawił się nagle Łukasz Kiler i strzelił. Niestety, piłka minimalnie minęła bramkę. W 86 minucie stuprocentową szansę na zmianę wyniku zmarnował zawodnik gości Łukasz Ormanowski. Strzelając na pustą bramkę trafił w słupek... W doliczonym czasie gry doszło do bardzo nieprzyjemnego incydentu. Nerwy puściły trenerowi Płomienia, któremu nie podobała się gra Dyniszuka i wyzwał go od gnojów. Wywołało to ostrą reakcję naszej ławki rezerwowych i sędziego liniowego, który szybko uspokoił trenera.

Sobotni mecz był ostatnim pod wodzą trenera Andrzeja Kwaśniewskiego.

- Jest już prawie pewne, że Rominta utrzyma się w IV lidze - informuje trener. - Wcześniej ustaliłem z pozostałym kierownictwem klubu, że w takim momencie przekażę pałeczkę komu innemu. Rozpoczęliśmy już poszukiwania nowego szkoleniowca.

Jak informuje kierownik zespołu Piotr Mościński, przez ostatnie cztery mecze obowiązki trenera pełnić będzie Mirosław Orłowski. On sam jeszcze w niedzielę nie potwierdzał tej informacji.

- Jeszcze nikt do mnie się z taką propozycją nie zwracał - mówi Mirosław Orłowski. - Zawsze staram się jednak pomagać drużynie i jeśli będzie taka potrzeba, podejmę się wyzwania.

Ostatnie zwycięstwo Rominta odniosła kilkanaście dni temu na wyjeździe, wygrywając z Olimpią Elbląg 2:1. Niestety, warmińsko-mazurski związek piłki nożnej dopatrzył się gdy nieuprawnionego zawodnika w gołdapskim zespole i przyznał walkower.

- Złożyliśmy odwołanie i czekamy na odpowiedź. - skwitował całą sytuację kierownik drużyny Piotr Mościński. Poznamy ją w ciągu dwóch tygodni.

Andrzej Kwaśniewski, trener Rominty Gołdap

Mecz był słaby, najogólniej mówiąc była to kopanina. Rominta grała już "swoimi" ludźmi. Jeden błąd kosztował nas utratę gola. Gdyby bramkarz krzyknął "moja piłka", obrońca by jej nie próbował brać i byłoby w porządku. A potem Płomień już tylko się bronił i rozbijał naszą grę. Bramkarz gości jest ze stażem pierwszoligowym i to wyraźnie widać po piłkach, jakie wyciąga. Mieliśmy dwie czy trzy sytuacje, w których mógł, ale nie popełnił żadnego błędu. Uważam, że to właśnie Andrzej Szyszko zdobył te punkty dla ełczan.

Andrzej Dadura, trener Płomienia Ełk

Był to mecz walki. Widać, że są to zespoły, które nie okupują szczytów tabeli i brakuje nim swobody operowania piłką. Jest to końcówka sezonu, zarówno u jednych jak i u drugich widać już zmęczenie. Gra toczyła się głównie w środku pola, momentami była bardzo ostra. Byliśmy lepsi o tą jedną bramkę, choć mogliśmy jeszcze strzelić dwie.

     

     

   [03-06-2009 / nr art. 4808]

Między 28 a 31 maja z działki na końcu ul. Wileńskiej złodziej ukradł 2,5 metrową, niebieską ślizgawkę dziecięcą. Jej właścicielem jest jeden z forumowiczów. Jeśli ktoś z czytelników widział sprawcę kradzieży lub może wskazać miejsce przechowywania skradzionej ślizgawki, proszony jest o kontakt z właścicielem (e-mail: maestro106@vp.pl)

   [03-06-2009 / nr art. 4807]

Od lutego bieżącego roku nauczyciele przedmiotów matematyczno-przyrodniczych: Anna Białous (matematyka), Jan Haponik (fizyka), Stella Kramkowska (matematyka), Dorota Malinowska (chemia) i Beata Zajkowska (biologia), rozpoczęli realizację projektu unijnego "Archimedes". Jego koordynatorem jest Augustowskie Centrum Edukacyjne. Celem zajęć dodatkowych z matematyki, chemii, biologii i fizyki odbywających się w ramach projektu jest zainteresowanie młodzieży nauką tak nielubianych przez nich przedmiotów ścisłych. Dlatego też nauczyciele starają się, aby zajęcia były atrakcyjne. Rozszerzają wiedzę uczniów zdobytą na obowiązkowych lekcjach wykorzystując prezentacje multimedialne programu edukacyjnego "edu ROM - szkoła pogimnazjalna", organizując konkursy (na najlepsze pytanie Fermiego oraz na najlepszą prezentację multimedialną z wybranego tematu z matematyki), przeprowadzając doświadczenia z biologii i chemii, zadając dodatkowe prace domowe. Warto zauważyć, że uczniowie biorący udział w projekcie osiągają lepsze wyniki na sprawdzianach i kartkówkach.

Młodzież liceum profilowanego i technikum chętnie uczestniczy w projekcie. Na biologię uczęszcza 14 osób, na fizykę i chemię po 12, oraz na matematykę 33 osoby. Nauczyciele mają nadzieję, że zaszczepią młodzieży zamiłowanie do nauk ścisłych oraz zwiększą zainteresowanie kierunkami technicznymi przy wyborze dalszej drogi kształcenia.

   [02-06-2009 / nr art. 4806]

     

   [02-06-2009 / nr art. 4805]


Radna Anna Fiedorowicz (w środku) uważa, że fakt bycia dzieckiem nauczycieli nie powinien mieć wpływu na jego rekrutację do przedszkola.
fot. Jacek Rakowski
Wczoraj w przedszkolu samorządowym odbyło się posiedzenie komisji oświaty Rady Miejskiej w Gołdapi. Włodarze dyskutowali między innymi o zasadach przyjęć do przedszkola oraz etapie zaawansowania jego rozbudowy.

W ostatnich dniach na gołdapskim forum internetowym internauci wyrazili swoje oburzenie, że ich pociechy nie dostały się do przedszkola. Padły również słowa, że łatwiej było się dostać tym dzieciom, które miały "znajomości". Podczas posiedzenia komisji dyrektor przedszkola Marzanna Wardziejewska przedstawiła radnym zasady i kryteria przyjęć dzieci.

- Obecny rok jest drugim z kolei, kiedy wpłynęło tak dużo kart zgłoszeniowych - informuje Marzanna Wardziejewska. - W ubiegłym roku rada pedagogiczna na podstawie statutu uchwaliła regulamin naboru do przedszkola i od tamtej pory jest on przestrzegany. Liczba zgłoszeń dzieci wzrasta od 2003 roku, ale do ubiegłego nie było to problemem.

Zgodnie z regulaminem, do przedszkola w pierwszej kolejności przyjmowane są dzieci wychowywane przez samotne matki, potem z rodzin zastępczych i te, które chodziły wcześniej do przedszkola. W pierwszej kolejności przyjęte też będą te dzieci, których oboje rodzice pracują, następnie dzieci nauczycieli, potem zaś pozostałe. W tym roku pierwszeństwo mają też dzieci pięcioletnie, którym zagwarantowała to ustawa. W uzasadnionych przypadkach komisja rekrutacyjna może też ustalić dodatkowe kryterium przyjęć. Zarówno w tym, jak i ubiegłym roku była nim data urodzenia dziecka. Kryteria te za częściowo niesprawiedliwe uznała Anna Fiedorowicz.

- Jeden z punktów mówi, że pierwszeństwo mają dzieci nauczycieli - mówi radna. - Wydaje mi się, że jest to nieuczciwe.

- Rada pedagogiczna ma prawo określić takie kryterium - odpowiada Marzanna Wardziejewska. - Orientowałam się w różnych przedszkolach i zapis taki obowiązuje mniej więcej w połowie z nich. Nie jest on jednak obowiązkowy. Proszę porównać tę sytuację do służby zdrowia, gdzie obowiązuje niepisane prawo, że do lekarza jej pracownicy wchodzą bez kolejki.

- To już sie skończyło, przywileje praktycznie każdej grupy zawodowej zostały zlikwidowane - skwitowała Anna Fiedorowicz.

Dyrektor poinformowała, że w przedszkolu jest sześć dzieci nauczycieli, co stanowi cztery procent ogółu.

- Rozumiem, że moglibyśmy ze dwa zawody dopisać do tego - włączył się do dyskusji Piotr Kuśtowski.

Marzanna Wardziejewska stwierdziła jednak, że dopisać można, o ile rada pedagogiczna wyraziłaby na to zgodę. Zwróciła też uwagę, że w zeszłym roku w skład rady rodziców weszło bardzo dużo nauczycieli i oni sami są zadowoleni z tego punktu, bo dzięki niemu ich dzieci się dostały.

- Proponuję poruszyć na posiedzeniu rady pedagogicznej sprawę zmiany regulaminu naboru pod tym kątem - podsumował dyskusję Marian Mioduszewski. - Jeśli rada dojdzie do wniosku, że punkt ten musi zostać, to zostanie.

Radni wysłuchali też informacji dotyczącej rozbudowy przedszkola. Wiesław Swatek z Urzędu Miejskiego poinformował, że rodziny mieszkające w budynku przedszkola otrzymały już umowy zamiany mieszkań na inne. Warunkiem zamiany jest zgoda wszystkich trzech rodzin.

- Podczas ostatniego spotkania 14 maja dwie rodziny wyraziły ustną zgodę na takie rozwiązanie - mówi Wiesław Swatek. - W trzeciej jeden z małżonków był przeciwny. W chwili obecnej nie wiemy, jaka będzie jego decyzja.

W przypadku braku takiej zgody, radny Jarosław Dzienis zaproponował, by dokładnie przestrzegać umowy najmu.

- Nie chodzi o to, by utrudnić życie mieszkańcom, ale aby dać tyle, ile się należy - twierdzi Jarosław Dzienis. - Plac wokół przedszkola nie jest ich własnością. To dobra wola dyrekcji przedszkola, że oni mogą tu parkować i robią, co chcą. Jest osobna bramka, trzeba dorobić kawałek płotu i pozwolić korzystać z tego, co przewiduje umowa. To każdego zmusi do logicznego rozumowania. Takiego prezentu, jaki teraz proponujemy, nie dostaną już nigdy.

Rodziny mieszkające w przedszkolu mają czas na zwrot podpisanych umów zamiany do piątku, 5 czerwca.

   [02-06-2009 / nr art. 4804 - art. sponsorowany]

Od kilku miesięcy Przedszkole Samorządowe nr 1 w Gołdapi realizuje projekt "Wsparcie na starcie", który jest współfinansowany przez Unie Europejską z Europejskiego Funduszu Społecznego. Projekt ten skierowany jest do dzieci, które z różnych powodów nie uczęszczały do przedszkola. Jego koordynatorem jest dyrektor przedszkola Marzanna Wardziejewska. Zajęcia z dziećmi odbywają się popołudniami.

Przez ostatnie kilka tygodni grupa 5-latków przygotowywała się na uroczyste obchody Dnia Matki. To, czego się nauczyły i co zrobiły, pokazały mamom 26 maja. Na początku było jak zazwyczaj na tego typu uroczystościach, dzieci recytowały wiersze i śpiewały piosenki. Wszystkich zaskoczyła jednak druga część obchodów, w której to dzieci porwały mamy do wspólnej zabawy. Jedną z zabaw było rzeźbienie ciał, czyli ustawianie przez dzieci swoich mam w różnych, wymyślnych pozach. Bawiono się też balonami, chustą, czy też w kręgu "pieczono ciasto" w rytm puszczonej melodii. Popołudniowe przedszkolaki przygotowały i wręczyły też swoim mamusiom upominki w kształcie serca.

- Było super, już dawno się tak dobrze nie bawiłam. - podsumowała uroczystość jedna z mam.

   

   

   

   

   

   

   

   

   [02-06-2009 / nr art. 4803]

GOŁDAP. W piątek, 29 maja, o godzinie 12.50 policjanci zatrzymali na ulicy Jaćwieskiej 54-letniego Henryka G., który jechał rowerem po pijanemu. Miał 0,86 promila alkoholu w wydychanym powietrzu. Rower zabezpieczył znajomy Henryka G. Za popełnione przestępstwo odpowie przed sądem grodzkim.


GOŁDAP. W piątek, 29 maja na ulicy Nadbrzeżnej policjanci zatrzymali Opla Omegę. W trakcie kontroli funkcjonariusze ujawnili w samochodzie niewielkie ilości narkotyków. Przeprowadzony narkotest wykazał, że była to marihuana. Po wykonaniu czynności procesowych policjanci postawili 28-letniemu Pawłowi O. zarzut posiadania narkotyków. Za to przestępstwo mieszkańcowi Gołdapi grozi do trzech lata pozbawienia wolności.


GOŁDAP. W sobotę, 30 maja policja otrzymała zgłoszenie, że na Placu Zwycięstwa między godziną 11.30 a 13.00 mieszkańcowi Gołdapi nieznany sprawca ukradł dokumenty, w tym dowód osobisty, legitymację służbową i 70 zł gotówki. Policja wyjaśnia okoliczności zdarzenia.


GOŁDAP. W sobotę, 30 maja o godz. 16.20, na ulicy 1 Maja doszło do kolizji. Jadący Audi Piotr K. nie dostosował prędkości do warunków na drodze i zjechał do rowu. Z urazem ręki trafił do szpitala w Olecku. Pozostałym, dwóm pasażerom nic się nie stało.


GÓRNE-KOLNISZKI. W niedzielę, 31 maja kilka minut po północy policjanci zatrzymali rowerzystę Adriana B., który kierował rowerem mając 0,55 promila alkoholu w wydychanym powietrzu. 17-latek za popełnione przestępstwo odpowie przed sądem grodzkim.

   [02-06-2009 / nr art. 4802]

Ideą Kwietnego Biegu 2009 jest upamiętnienie momentu rozbudzenia ducha wolności, którego dokonał Jan Paweł II w trakcie swojej pierwszej pielgrzymki do ojczyzny w 1979 roku.

Pierwszy bieg odbył się w 2004 roku. Wówczas jego trasa przebiegała między Wadowicami a Krakowem. Rok później zawodnicy przebiegli już 3530 kilometrów, obiegając 1000 razy krakowskie Błonie. Odległość ta wynosi tyle, ile liczy długość granicy naszego kraju. W 2006 ten sam dystans uczestnicy biegali już dokoła Polski, wzdłuż granic. Tegoroczna sztafeta rozpoczęła się 26 maja w Starym Sączu i potrwa 15 dni. Na trasie biegną zawodnicy z danej gminy lub, jeśli gmina nie wystawia zawodników, sami organizatorzy. Gołdap od samego początku wystawiała jednak swoich zawodników. W tym roku "Kwietny bieg" zawitał w Gołdapi 31 maja. Zawodnicy około godziny 21 zebrali się na Placu Zwycięstwa, po czym samochodami pojechali do Kociołka. Stąd o 22.02 wystartowali w 24 kilometrową trasę. Początek peletonu stanowił pilot, którym byli strażacy w swoim Lublinie. Tyły zabezpieczał zaś samochód OSiRu. Po godzinie ekipa była już w Gołdapi. Tu, od samego tartaku, funkcje pilota przejęli policjanci. Razem ze strażakami przeprowadzili bezpiecznie sztafetę przez całe miasto aż do dawnej stacji CPN. Tu funkcjonariusze zawrócili, oddając pilotowanie z powrotem strażakom. Uczestnicy biegu w składzie Tadeusz Twarowski, Grzegorz Twarowski, Tomasz Twarowski, Karolina Twarowska, Małgorzata Twarowska, Jarosław Witkowski, Teresa Witkowska, Piotr Witkowski, Paweł Witkowski, Jakub Witkowski, Lech Kowalczyk, Hanna Biedrzycka, Krzysztof Świętoń, Bartosz Urban, Jacek Kowalewski, Mirosław Orłowski, Zdzisław Jakubiak, Marek Zarzecki, Karolina Jaszczuk, Małgorzata Butanowicz, Marian Kulikowski, Konrad Sęk i Witold Karniłowicz pod osłoną ciemnej nocy dalej biegli równym, szybkim tempem. W Pietraszach cała ekipa zawitała przed godziną 1 Tu zawodnicy przekazali pałeczkę (szarfę) biegaczom z gminy Banie Mazurskie.

- Na szczególne uznanie zasługują rodziny Witkowskich i Twarowskich, które były reprezentowane w tak dużym składzie. - mówił dyrektor OSiR Marian Kulikowski, honorując wszystkich uczestników biegu medalem okolicznościowym oraz dyplomem. Po dekoracji wszyscy wrócili busami straży i OSiRu do Gołdapi.

Pewnym niedopatrzeniem organizatorów był brak poinformowania straży granicznej o tym biegu. Kilka kilometrów przez biegaczami jechał samochód oznaczony na dachu etykietą "pilot". Dwaj mężczyźni jadący cały czas przez całą Polskę wykorzystali fakt, że przez gminę Gołdap bieg pilotowany był przez straż pożarną. Odjechali więc kilka kilometrów do przodu i zatrzymali się w Mażuciach, aby trochę odpocząć. Jednak nie było nim dane zastać spokoju, zostali zaskoczeni przez partol straży granicznej. Funkcjonariusze byli wyraźnie zdziwieni informacją o toczącym się biegu. Choć wszystkie dokumenty były w porządku, kontrola trwała kilkanaście minut. Niewiele brakowało, a z jej powodu mogłoby się opóźnić przekazanie pałeczki kolejnym uczestnikom. Pozostaje wierzyć, ze w przyszłym roku straż graniczna, wzorem innych regionów kraju, będzie wspomagać organizatorów i biegaczy, a nie zajmować się ich kontrolą.

     
     

Więcej zdjęć z biegu można obejrzeć TUTAJ w fotogalerii NASZA GOŁDAP

8 maja w godzinach rannych wyszła z miejsca zamieszkania i do chwili obecnej nie powróciła do domu PATRYCJA GRODZIŃSKA.

Rysopis: lat 15, wzrost 176cm, oczy szaro-zielone, szczupłej budowy ciała, włosy długie kręcone koloru brazowego. W chwili zaginięcia ubrana była w spodnie dzinsowe koloru granatowego, letnią bluzę do pasa koloru białego, białe adidasy.

Każdy, kto wiadział zaginioną lub jest w stanie wskazać jej miejsce pobytu proszony jest o kontakt z policją pod nr telefonu 087-615-54-00 lub 997.


   
Gołdapski Portal Internetowy GOLDAP.INFO * ISSN 1899-7759
redakcja: 19-500 GOŁDAP, ul. PARTYZANTÓW 16F (sklep SPECJALISTA) * tel. 87-427-25-87, 504-475-522 * fax 22-349-25-25
wydawca: JACEK RAKOWSKI *** Wszelkie prawa zastrzeżone *** Copyright © 2002-2009