WSZYSTKIE WYDANIA DO 30/09/2009 FORUM ZDJĘCIA NK     STATYSTYKI   KONTAKT

Szukaj z Google informacji na stronach GPI GOLDAP.INFO


statystyka
 

27 maj 2009 - 1 czerwiec 2009, wydanie nr 47
poprzednie wydanie

   [01-06-2009 / nr art. 4716]

Od maja Dom Kultury w Gołdapi i Szkoła Artystyczna w Sakiai (Litwa) realizują projekt "Jednym głosem". To spotkanie młodzieży służące szerokiej promocji oraz popularyzacji muzyki na wszystkich poziomach artystycznych, odnalezienie wspólnych (europejskich) korzeni w estetyce i formie muzycznej, które leżą u podtaw kształtujących tradycyjne cechy muzyki poszczególnych narodów.

Od 15 do 22 czerwca będą przebywać w Gołdapi młodzi muzycy z Sakiai. Razem z naszą młodzieżą będą uczestniczyć w warsztatach muzycznych, będą zwiedzać województwo warmińsko-mazurskie oraz okolice Gołdapi. Uwieńczeniem wspólnej pracy będzie koncert w parku w centrum miasta, podczas którego młodzież odegra hymn Zjednoczonej Europy.

- Realizacja projektu stworzy polskiej i litewskiej młodzieży możliwość spotkania się, poznania swoich kultur. Będą mieli okazję do wymiany doświadczeń, nauczenia się nowych form i harmoni muzycznych, integracji z sąsiadami, kształtowania wrażliwości artstycznej, a także świadomego wykorzystania poznanych skal muzycznych i figur rytmicznych - mówi koordynator projektu Robert Magielnicki.

Współpraca ta zaowocuje lepszym poznaniem się "sąsiadów" i przyczyni się do zawiązania "dobro sąsiedzikich" stosunków co pozytywnie wpłynie na długofalową współpracę. Projekt finansowany jest przez Fundację Rozwoju Systemu Edukacji Program "Młodzież w działaniu".

Dom Kultury w Gołdapi

   [01-06-2009 / nr art. 4715]

     
     

Więcej zdjęć z biegu można obejrzeć TUTAJ w fotogalerii NASZA GOŁDAP

   [30-05-2009 / nr art. 4714]

Ideą Kwietnego Biegu 2009 jest upamiętnienie momentu rozbudzenia ducha wolności, którego dokonał Jan Paweł II w trakcie swojej pierwszej pielgrzymki do ojczyzny w 1979 roku. Sztafeta dokoła Polski rozpoczęła się w Starym Sączu 26 maja i potrwa 15 dni. W tym, czasie uczestnicy biegu pokonają 3530km.

Gołdapianie przejmą sztafetę 31 maja o 22.08 w Kociołku. Pałeczkę kolejnej ekipie przekażą około godziny 0.25 w Pietraszkach, po przebiegnięciu 24km.

W Gołdapskiej ekipie pobiegną: Tadeusz Twarowski, Grzegorz Twarowski, Tomasz Twarowski, Karolina Twarowska, Małgorzata Twarowska, Jarosław Witkowski, Teresa Witkowska, Piotr Witkowski, Paweł Witkowski, Jakub Witkowski, Lech Kowalczyk, Hanna Biedrzycka, Krzysztof Świętoń, Bartosz Urban, Jacek Kowalewski, Mirosław Orłowski, Zdzisław Jakubiak, Marek Zarzecki, Karolina Jaszczuk, Małgorzata Butanowicz, Marian Kulikowski, Konrad Sęk i Witold Karniłowicz.

Szczegółowe informacje o biegu dostępne są na stronie organizatora www.kwietnybieg.pl.

   [29-05-2009 / nr art. 4713]

ROMINTA.GOLDAP.NET: Dobre wyniki klasy sportowej

Bardzo pracowity tydzień mieli młodzi piłkarze Rominty ze szkoły podstawowej nr 1. W ciągu trzech dni, w trzech różnego typu rozgrywkach rozegrali oni 5 spotkań, strzelili przeciwnikom 12 bramek nie tracąc przy tym żadnej.


GOLDAP.PL: Remigiusz Karpiński odznaczony za zasługi

Remigiusz Karpiński, przewodniczący Rady Miejskiej Gołdapi, odznaczony został 28 maja przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego "Srebrnym Krzyżem Zasługi" za wybitne osiągnięcia w wieloletniej pracy na rzecz samorządu.


GOLDAP.PL: Marek Miros odznaczony

Kapituła Sejmiku Samorządowego Województwa Warmińsko-Mazurskiego pod kierunkiem przewodniczącego Juliana Osieckiego przyznała 9 tytułów "Zasłużony dla Województwa Warmińsko-Mazurskiego".


GOLDAP.PL: Rozmawiano nie tylko o kolei

Burmistrz Gołdapi Marek Miros wraz marszałkiem Jarosławem Słomą zostali przyjęci przez ministra infrastruktury Cezarego Grabarczyka. Tematem rozmów była możliwość odtworzenia linii kolejowej pomiędzy Oleckiem a Gołdapią oraz przebiegu trasy Via Baltica mającej połączyć południe Europy ze Skandynawią.

   [29-05-2009 / nr art. 4712]

Przejazd w ciagu dnia ulicą Przytorową jest znacznie utrudniony.
fot. Anna Dzienisiewicz
Przejazd w ciągu dnia ulicą Przytorową jest nadal utrudniony. Co prawda część funkcjonariuszy straży granicznej parkuje swoje samochody na pobliskim prywatnym parkingu, większość jednak nadal stawia je przy drodze. Zaparkowane tak samochody znacznie utrudniają płynność ruchu na tej ulicy. Policja, która też zauważyła ten problem, wystosowała kilkanaście dni temu pismo do zarządcy drogi o postawienie tam zakazu zatrzymywania.

- W ostatnich dniach komisyjnie sprawdziliśmy sytuację na tej ulicy. - informuje Marta Wiszniewska, naczelnik wydziału komunikacji i transportu w starostwie powiatowym - Aby poprawić przejezdność ulicy i zwiększyć bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego postanowiliśmy zmienić tam organizacje ruchu.

Nastąpi ona 8 czerwca. Od tego dnia z obu stron jezdni na całej jej długości obowiązywać będzie zakaz postoju. Odpowiednie znaki staną zarówno z jednej, jak i z drugiej strony ulicy.

- Zakaz ten będziemy egzekwować z cała stanowczością. - mówi Ryszard Antolak, naczelnik Sekcji Prewencji i Ruchu Drogowego KPP w Gołdapi.- Jako, że będzie to nowy znak na tej ulicy, w pierwszych dniach jego obowiązywania najprawdopodobniej będziemy pouczać kierowców, potem już karać mandatami.

   [29-05-2009 / nr art. 4711]

19 maja pomiędzy powiatem gołdapskim a województwem warmińsko-mazurskim podpisana została umowa o dofinansowanie projektu "Edukacja przedporodowa - Szkoła Rodzenia". W ramach umowy powiat gołdapski otrzyma na realizację tego projektu 49.993 zł (100% jego wartości). Jest to projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego z Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki w ramach Działania 9.5 - "Oddolne inicjatywy na obszarach wiejskich".

Projekt zakłada utworzenie w Gołdapi szkoły rodzenia, w której przyszłe mamy oraz ich partnerzy będą mieli okazję "pod okiem specjalistów" przygotować się do narodzin swoich pociech. W ramach projektu zostaną utworzone warunki do edukacji przedporodowej dla 10 kobiet w ciąży oraz ich partnerów, którzy w ciągu 8 tygodni zajęć będą zdobywać wiedzę na tematy dotyczące roli rodzica. Projekt zostanie przeprowadzony w 2 cyklach: pierwszy rozpocznie się w lipcu, drugi zaplanowany jest na październik tego roku.

Anna Rawinis, kierownik projektu

   [29-05-2009 / nr art. 4710]

Sekretarz powiatu gołdapskiego informuje, że 12 czerwca starostwo powiatowe będzie nieczynne. Zarzadzeniem starosty dzień ten będzie dniem wolnym od pracy w zamian za święto przypadające w sobotę 15 sierpnia.

   [29-05-2009 / nr art. 4709]

Z okazji Dnia Matki maluchy z gołdapskiego przedszkola przygotowały przedstawienie, które zaprezentowały swoim mamom (i tatom) wczoraj w sali widowiskowej Domu Kultury. Kolejno wszystkie grupy wiekowe dzieci od najmłodszych do najstarszych śpiewały piosenki i recytowały wiersze o swoich kochanych mamach. Dodatkowo jedna z grup pięciolatków zaprezentowała też ciekawy pokaz taneczny.

     

     

     

   [29-05-2009 / nr art. 4708]

GOŁDAP. 25 maja przed południem 14-letnia Klaudia K. w sklepie przy Placu Zwycięstwa ukradła kosmetyki o wartości 318zł. Policjanci po zatrzymaniu i przeszukaniu dziecka znaleźli przy niej też słodycze, które jak się okazało ukradła wcześniej w innym sklepie. Klaudia K. za popełnione czyny stanie przed obliczem sądu rodzinnego.

   [29-05-2009 / nr art. 4707]

Ponad 100 osób podpisało oświadczenie, w którym wyraziło zgodę na pośmiertne oddanie organów. To był efekt akcji "Transplantacja - jestem na TAK", którą 22 maja przeprowadził gołdapski oddział Fundacji "Rokor1" wraz z Klubem Honorowych Dawców Krwi Polskiego Czerwonego Krzyża przy Urzędzie Miejskim w Gołdapi oraz Ogólnopolskim Siatkarskim Fanklubem Honorowych Dawców Krwi Dla Agaty.

- Nasza akcja cieszyła się sporym zainteresowaniem i będzie w przyszłości powtarzana. - mówi Marcin Przystawski, współorganizator akcji. - Jej celem było poinformowanie ludzi o możliwości oddania organów. Każdy chętny mógł otrzymać oświadczenie woli oraz uzyskać niezbędne informacje.

Swoje oświadczenie podpisała i włożyła do portfela między innymi 19-letnia Marika Bludnik.

- Poinformowałam też również rodziców, że chce zostać dawcą. - mówi Marika. - Jeśli tylko można, należy pomagać innym.

W ubiegłym roku w Polsce przeprowadzono około 1100 przeszczepów narządów. Chociaż jest to o 200 więcej niż rok wcześniej, to i tak ich liczba jest zbyt mała wobec potrzeb.

W ramach akcji przeprowadzona została też zbiórka krwi dla 8-letniej Oli Ostrowskiej, chorej na białaczkę. Zgłosiło się na nią 39 osób, z czego krew oddało 34. Zebrano jej 15,3 litrów.

     

   [28-05-2009 / nr art. 4706]

W środę na stadionie miejskim w Gołdapi rozegrany został zaległy mecz IV ligi pomiędzy Romintą Gołdap a Mazurem Ełk. Faworytem meczu byli goście, którzy obecnie przewodzą w tabeli i mają dużą szansę na awans do III ligi.

Mecz rozpoczął się od ataków Mazura. Te przyniosły efekt w postaci bramki w 5 minucie, na listę strzelców wpisał się Bartłomiej Wierzbicki. Chwilę później ełczanie ponownie przycisnęli zawodników Rominty, na szczęście w bramce dobrze interweniował Kamil Wołos. Od razu rozpoczął kontrę, Damian Ołów zagrał do Mariusza Puchłowskiego, ten niestety minimalnie rozminął się z piłką. W 9 minucie Rominta znowu przedarła się pod bramkę gości, ale atak korzyści nie przyniósł. Przewaga Mazura robiła się coraz bardziej widoczna. W 19 minucie, po błędzie Przemysława Chmielewskiego, wynik na 0:2 podwyższył Paweł Chwaszczewski. 6 minut później przy wyskakiwaniu do piłki głowami zderzyli się Piotr Janik z Mazura i Paweł Proniewicki. Potrzebna była interwencja lekarska, obaj zawodnicy rozcięli łuki brwiowe. Ełczanin opuścił po zdarzeniu boisko, zawodnik Rominty dograł do końca połowy. Chwilę później bardzo blisko zdobycia gola był Dawid Karniłowicz. Niestety, strzelił w sam środek bramki, czym nie zaskoczył dobrze broniącego tego dnia Krystiana Kropiewnickiego.

Druga połowa zaczęła się dobrze dla gołdapian. W 50 minucie obrońca Mazura źle zagrał do swojego bramkarza, do piłki doskoczył Daniel Śmigiel. Niestety, nie udało mu się strzelić honorowego gola. Trzy minuty później szczęścia zabrakło też Bartłomiejowi Wierzbickiemu. Minął on naszego bramkarza i strzelił do pustej bramki. Na szczęście zrobił to tak, że zdążył jeszcze pojawić się w niej Mateusz Pojawis i wybił piłkę. W 59 minucie doskonały strzał na bramkę gości oddał Damian Ołów. Krystian Kropiewnicki obronił go, choć z dużym trudem. 7 minut później Mazur zdobył swoją 3 bramkę. Strzelcem był ponownie Bartłomiej Wierzbicki, który otrzymał dobre, prostopadłe podanie od Jakuba Golaka. W 66 minucie po akcji Ołowia, Dyniszuka i Kudryckiego piłka wylądowała w końcu w bramce Mazura. Niestety, sędzia dopatrzył się zagrania ręką przez naszego zawodnika i gola nie uznał. Przewaga ełczan była widoczna, Rominta jednak nie poddawała się. W ostatniej minucie spotkania fatalny błąd popełnił Kamil Wołos, który po strzale Daniela Potuszyńskiego przepuścił piłkę między nogami. Mecz zakończył się wynikiem 0:4.

Przez cały mecz bardzo głośno zawodników Mazura Ełk dopingowało kilkudziesięciu przyjezdnych kibiców. Gołdapian, poza jednym wyjątkiem, nie było w ogóle słychać. Można było odnieść wrażenie, że mecz odbywa się w Ełku, a nie w Gołdapi. Czy w naszym mieście nie ma prawdziwych kibiców, którzy w tych trudnych chwilach wspomogliby śpiewem i okrzykami zawodników Rominty?

Kolejne spotkanie Rominty już w sobotę o godzinie 16 na stadionie miejskim w Gołdapi. Przeciwnikiem będzie Płomień Ełk.

Rominta zagrała w składzie: Kamil Wołos, Andrzej Kliniewski, Mateusz Pojawis, Przemysław Chmielewski (59 - Paweł Kudrycki), Paweł Proniewicki (45 - Daniel Śmigiel), Mateusz Dyniszuk, Andriei Rusenkov (75 - Mariusz Chmielewski), Dawid Karniłowicz, Łukasz Kiler, Mariusz Puchłowski, Damian Ołów

Mecz sędziowali Mieczysław Kowalewski (główny), Roman Gutkowski i Dawid Stelmaszczyk(liniowi). Obserwatorem z ramienia WMZPN był Henryk Pakulski.

Andrzej Kwaśniewski, trener Rominty Gołdap

Graliśmy bez trzech podstawowych zawodników, jeden ma kartkę, kolejni kontuzje. Mazur jest liderem tabeli, grał lepiej od nas i pokazał nam, gdzie jest nasze miejsce w szeregu.

Jakub Golak, trener Mazura Ełk

Zagraliśmy kolejne, niezłe spotkanie. Byliśmy na boisku lepszym zespołem i zasłużenie wygraliśmy. Nasza forma jest coraz wyższa, im bliżej końca rozgrywek. Pozostał nam już mały kroczek do awansu do 3 ligi. Z tego co wiem, to Rominta jest bardzo osłabiona, gra jednak bardzo ambitnie. Pomimo wyniku było to ciężkie spotkanie. Przewaga w tabeli może być bardzo złudna. Jak poczujemy się za pewni awansu, to skończyć się może jak kiedyś Kurzętniku, Pasłęku czy Wikielcu. Chłopaki wiedzą jednak o co grają.

     

     

   [27-05-2009 / nr art. 4705]

Kompleks Sportowo-Rekreacyjny zaprasza na korty tenisowe przy stadionie wielofunkcyjnym za gimnazjum. Czynne są przez cały tydzień w godzinach od 8.00 do 21.30. Dodatkowe informacje można uzyskać w recepcji kompleksu lub telefonicznie pod nr telefou 87-615-40-10.

   [27-05-2009 / nr art. 4704]

Do groźnego wypadku doszło wczoraj po godzinie 15 na drodze Jabłońskie-Boćwinka, tuż za pierwszą miejscowością.

- Na zakręcie czołowo zderzyły się Ford Fiesta i Opel Astra. - informuje kpt. Grzegorz Ulikowski, dowódca zmiany straży pożarnej. - Fiestą jadącą w kierunku Boćwinki podróżowało małżeństwo z dwójką małych dzieci, Oplem zaś sam kierowca.

Na miejscu zdarzenia bardzo szybko zjawiła się straż pożarna, policja i pogotowie. Kierowców i pasażerów udało się wyciągnąć z aut bez potrzeby użycia ciężkiego sprzętu do ciecia blach. Kierowca opla został odwieziony karetką do szpitala w Olecku, zaś matka z dziećmi z Forda do szpitala w Suwałkach. Kierowcę Forda zabrał do Suwałk wezwany śmigłowiec.

Przyczyny wypadku ustalają policjanci z KPP w Gołdapi. Najprawdopodobniej jedną z nich była nadmierna prędkość.

     

     

     

   [27-05-2009 / nr art. 4703]

W ubiegłym tygodniu seniorzy Rominty Gołdap rozegrali dwa mecze. W środę zmierzyli się na stadionie miejskim w Gołdapi z wyżej sklasyfikowanym w tabeli zespołem z Korsz. Gołdapianie już od pierwszych minut bardzo zdecydowanie ruszyli do ataku. W 10. minucie na czystą pozycję wyszedł nasz zawodnik, miał przed sobą tylko bramkarza. Ten rzucił się poza polem karnym i sfaulował naszego zawodnika. Sędzia, choć mógł za obronę rękoma i sam faul ukarać czerwoną kartką bramkarza Marcina Zalewskiego, pokazał jedynie żółty kartonik. Jednak co się odwlecze, to nie uciecze. Rzut wolny pięknym strzałem na prowadzenie zamienił Rafał Naruszewicz. Minutę później ponownie próbował pokonać bramkarza gości, tym razem piłka przeszła nad poprzeczką. Niestety, z nieznanych powodów gra Rominty zaczęła się psuć. Na efekty nie trzeba było długo czekać. W 22 minucie obrona gołdapian tak pogubiła się, że Piotr Kozłowski bez problemu pokonał Kamila Wołosa i było już 1:1. Gol ponownie obudził gołdapian, niestety do końca pierwszej połowy wynik nie uległ zmianie, choć Rominta mogła kilkukrotnie zrobić na swoja korzyść. Druga połowa meczu rozpoczęła się bardzo szczęśliwie dla naszych zawodników. Chwilę po rozpoczęciu drogę do bramki dla piłki znalazł Dawid Karniłowicz. Kibice coraz śmielej liczyli na zwycięstwo gospodarzy. Niestety, przez ostatnie kilkanaście minut meczu to zespół gości był lepszą drużyną. Najpierw w 75. minucie wyrównał wprowadzony kilak minut wcześniej Marek Bednarczyk. Zwycięskiego gola dla Korsz zdobył 78. Wojciech Mikołajczyk, który pojawił się na boisku w 57. minucie.

- Jak się nie wykorzystuje w pierwszej połowie pewnych sytuacji, których było co najmniej trzy, to tak później sie kończy - powiedział po meczu Andrzej Kwaśniewski, trener gołdapian - Szkoda tego meczu, bo zasłużyliśmy co najmniej na remis.

W znacznie lepszym nastroju zawodnicy Rominty Gołdap wrócili w sobotę z Elbląga, gdzie pokonali tamtejszą Olimpię 2:1. Było to drugie zwycięstwo naszego zespołu w tej rundzie rozgrywek. Prowadzenie dla gołdapian w 52 minucie zdobył Dawid Karniłowicz. Gospodarze wyrównali w 74 minucie po kontrowersyjnym rzucie karnym. W 85 minucie dośrodkowywał w pole karne przeciwnika Mariusz Puchłowski, piłka trafiła w zawodnika Olimpii, a po odbiciu się do jego własnej bramki. Gospodarze starali się jak mogli doprowadzić do wyrównania, na szczęście nie udało nim się to.

- W zespole gra sporo młodych zawodników. - powiedział po meczu Piotr Mościński, kierownik drużyny. - Dziś cały mecz zagrał Ołów, na boisku przez kilkanaście minut był też Śmigiel. Widać coraz większą sportową agresję i lepsze zgranie w naszym zespole.

Dziś Rominta Gołdap rozegra na stadionie miejskim w Gołdapi zaległy mecz z liderem tabeli Mazurem Ełk. Zapraszamy wszystkich do dopingowania naszego zespołu. Początek spotkania o godiznie 17. Wstęp jak zawsze wolny!

   [27-05-2009 / nr art. 4702]

GOŁDAP. 21 maja w godzinach wieczornych policjanci otrzymali zgłoszenie, że 18 maja nieznany sprawca dokonał kradzieży Opla Vectry na szkodę mieszkańca Gołdapi. Funkcjonariusze ustalili, że pojazd ten znajduje się ciągle w naszym mieście i szybko go odzyskali. Złodziejem okazał się 25-letni gołdapianin Marcin S.


BABKI-ŻELAZKI. 23 maja kilka minut przed północą patrol policji zatrzymał do kontroli kierowcę VW Golfa. 22-letni Konrad S., mieszkaniec Żelazek, miał 1,3 promila alkoholu w wydychanym powietrzu. Policjanci zatrzymali mu prawo jazdy, samochód został odholowany na parking w Jabramowie.


BABKI-GÓRNE. 24 maja około godziny 1.30 policjanci zatrzymali Tomasza K., kierującego BMW w stanie nietrzeźwości. 32-letni mieszkaniec Babek wydmuchał prawie 1,5 promila. Pojazd zabezpieczyła rodzina zatrzymanego. Godzinę później na tej samej trasie zatrzymany został rowerzysta Marek D. 19-letni mieszkaniec Borkowiny miał 0,6 promila alkoholu w wydychanym powietrzu. Rower został zabezpieczony przez przybyłego kolegę pijanego.

   [27-05-2009 / nr art. 4701]

Kurier Gołdapski, Nie-oficjalna strona Gim.1 & LO w Gołdapi (www.lo-goldap.prv.pl) oraz Gołdapski Portal Internetowy GOLDAP.INFO zapraszają Państwa do udziału w plebiscycie "Super Nauczyciel 2009". Celem naszej akcji jest wyłonienie przez uczniów najlepszych belfrów powiatu gołdapskiego, w tym roku w czterech kategoriach: przedszkola, szkoły podstawowe, gimnazja oraz placówki ponadgimnazjalne. Plebiscyt będzie pewnego rodzaju formą sprawdzenia nauczycieli, ale przede wszystkim dobrą zabawą zarówno dla nich, jak i uczniów. Belfer wytypowany przez swoich wychowanków otrzyma zasłużony tytuł "Super Nauczyciela 2009", co podniesie nie tylko jego autorytet, ale zapewni również ogromną satysfakcję szkole, że to właśnie w niej naucza ten najpopularniejszy pedagog w powiecie. Przy okazji będzie to dobra reklama placówki. Konkurs będzie miał uproszczoną formułę w odróżnieniu do roku ubiegłego. Można głosować na dowolną osobę, z dowolnej szkoły w powiecie za pomocą kuponu dołączonego do Kuriera Gołdapskiego lub za pośrednictwem strony internetowej www.plebiscyt.goldap.net. Na kupony czekamy do 29 maja do godz. 16 w redakcji przy Placu Zwycięstwa. Tego samego dnia zostanie też zablokowana możliwość głosowania przez Internet. Regulamin plebiscytu jest dostępny w redakcji Kuriera Gołdapskiego oraz TUTAJ (.pdf).

Na zwycięzcę oraz wybranych losowo trzech czytelników czekają nagrody. Warto więc zgłaszać nauczycieli nie tylko z Gołdapi, ale także szkół z gmin Banie Mazurskie oraz Dubeninki. W przyszłym tygodniu opublikujemy listę sponsorów plebiscytu. Zapraszamy do zabawy!

Przejdź do strony głosowania klikając TUTAJ

SPONSORZY PLEBISCYTU

             

Kwiaciarnia "Róża"


   
Gołdapski Portal Internetowy GOLDAP.INFO * ISSN 1899-7759
redakcja: 19-500 GOŁDAP, ul. PARTYZANTÓW 16F (sklep SPECJALISTA) * tel. 87-427-25-87, 504-475-522 * fax 22-349-25-25
wydawca: JACEK RAKOWSKI *** Wszelkie prawa zastrzeżone *** Copyright © 2002-2009