WSZYSTKIE WYDANIA DO 30/09/2009 FORUM ZDJĘCIA NK     STATYSTYKI   KONTAKT

Szukaj z Google informacji na stronach GPI GOLDAP.INFO


statystyka
 

25 sierpień 2009 - 31 sierpień 2009, wydanie nr 60
poprzednie wydanie | kolejne wydanie

   Do budżetu powiatu wpłynie o 732 tysiące złotych mniej niż zakładano
W minioną środę starostwo powiatowe otrzymało informację, że do budżetu powiatu wpłynie o 732 tysiące złotych mniej niż zakładano. Zmniejszona została bowiem tegoroczna subwencja otrzymywana z budżetu państwa.

- Przygotowaliśmy już odpowiednie wystąpienie do wojewody - informuje starosta Jarosław Podziewski. - To dla nas bardzo duża kwota. To jest zmniejszenie o ponad 18 procent przyznanych dotacji na zadania bieżące. Stanowi to prawie 3% dochodów budżetu powiatu.

O 6 tysięcy złotych mniejsza będzie kwota przeznaczona na prace geodezyjne. Na konto Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej wpłynie mniej o 24 tysiące złotych. Najwięcej straci Powiatowy Urząd Pracy, ponad 700 tysięcy złotych.

- Są to pieniądze, które miały być przeznaczone na składki ubezpieczenia zdrowotnego i świadczenia dla osób nieobjętych obowiązkiem ubezpieczenia zdrowotnego - dodaje Jarosław Podziewski.

Starosta twierdzi, że mimo wszystko nie ma powodów do narzekania. Wierzy, że uda się wynegocjować o połowę mniejszą obniżkę subwencji. Dodaje jednak, że powiat gołdapski został tą zmianą skrzywdzony.

 
[31-08-2009 00:05 / nr art. 6015]

   ZSZ, LO i SOSW przygotowane do nowego roku szkolnego
Informacje dotyczące przygotowania szkół do rozpoczęcia roku szkolnego radni powiatowi przyjęli jednogłośnie.
Szkoły, których organem prowadzącym jest starostwo powiatowe, są przygotowane do rozpoczęcia kolejnego roku szkolnego. W czwartek dyrektorzy tych placówek przedstawili radnym powiatowym odpowiednie informacje.

- Moja szkoła jest przygotowana do nowego roku szkolnego - twierdzi Mirosława Równa, dyrektor Zespołu Szkół Zawodowych. - Zakończyliśmy już remonty budynku. Mamy nowy, piękny dach, odnowiliśmy też trochę w środku. Czekamy tylko na uczniów i nauczycieli.

ZSZ dokonał w bieżącym roku naboru do sześciu klas dla młodzieży oraz dwóch klas dla dorosłych. Łącznie w szkole naukę rozpocznie 180 osób. Tym samym będą w niej 22 oddziały, w których naukę będzie pobierać około 450 osób. Jak dodaje Mirosława Równa, ta liczba nie jest jeszcze dokładnie ustalona. Trwają bowiem egzaminy poprawkowe i sytuacja się co chwila zmienia. Do rozpoczęcia roku szkolnego przygotowane jest także Liceum Ogólnokształcące.

-W roku szkolnym 2009/2010 naukę będzie pobierać prawie 600 uczniów, z czego 135 w klasach pierwszych - informuje Grzegorz Klimaszewski, dyrektor LO. - Kadrę pedagogiczną stanowić będzie 35 nauczycieli, z czego 25 pełnoetatowych. Jeśli chodzi o remonty, to obecnie kończymy wykonanie nowej nawierzchni na boisku szkolnym.

Gotowy na przyjecie uczniów i nauczycieli jest też Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy. Jak informuje dyrektor placówki Stanisław Dzierwa, liczba uczniów będzie co najmniej taka sama jak w roku ubiegłym.

 
[30-08-2009 23:30 / nr art. 6014]

   Audi na drzewie, ucieczka kierowcy
Policja i straż pożarna otrzymały około godziny 19.30 telefoniczne zgłoszenia, że na drodze Gołdap-Wronki samochód uderzył w drzewo. Obie służby niezwłocznie pojechały na wskazane miejsce. Tam zastali porzucone, rozbite Audi. Na polu widoczne były jednak ślady ucieczki osoby lub osób biorących udział w zdarzeniu. Strażacy ruszyli tymi śladami w ich poszukiwaniu. Niestety, nikogo nie znaleźli. Po kilkunastu minutach od strony Wronek do miejsca zdarzenia podszedł mężczyzna. Był wybrudzony w ziemi, szedł chwiejnym krokiem. Policjanci wylegitymowali go. Okazało się, że jego dane nie zgadzają się z danymi właściciela rozbitego samochodu. Mężczyzna, mieszkaniec Gołdapi, nie był jednak wstanie wytłumaczyć, co robił i jak sie znalazł w tym miejscu. Policjanci zaczęli go podejrzewać o udział w wypadku. Mężczyzna zaprzeczył. Mimo to został zatrzymany do wyjaśnienia. Badanie wykazało, że był pijany, miał 2,5 promila alkoholu w wydychanym powietrzu.

Przez 3 godziny ruch na drodze 651 obok miejsca zdarzenia odbywał sie wahadłowo. Policjanci zabezpieczyli w tym czasie ślady, które być może pomogą ustalić kierowcę rozbitego Audi. Około godziny 23 samochód został zabrany na lawetę, strażacy posprzątali jezdnię i ruch wrócił do normy.

 

Wypadek we Wronkach. Fot. Jacek Rakowski   MWypadek we Wronkach. Fot. Jacek Rakowski   Wypadek we Wronkach. Fot. Jacek Rakowski

Wypadek we Wronkach. Fot. Jacek Rakowski   MWypadek we Wronkach. Fot. Jacek Rakowski   Wypadek we Wronkach. Fot. Jacek Rakowski
[29-08-2009 23:35 / nr art. 6013]

   Gołdapscy wolontariusze jadą do Armenii
Wolontariusz to osoba pracująca dobrowolnie i bezpłatnie na rzecz innych ludzi, spoza kręgu rodzinno-koleżeńsko-przyjacielskiego. Bezpłatnie nie oznacza jednak bezinteresownie. Wolontariusze czerpią wynagrodzenie niematerialne ze swojej pracy: satysfakcję, spełnienie swoich marzeń, uznanie ze strony innych. Osoby takie pracują również Gołdapi, choć często nie jesteśmy tego świadomi. Gołdapskimi wolontariuszami są między innymi Marcin Przystawski i Emilia Grzenda. Marcin od ponad 9 lat jest wolontariuszem w Domu Kultury, Emilia od 5 lat pomaga młodzieży w Domu Dziecka i Domu Kultury. Teraz postanowili spróbować czegoś nowego. Już 31 sierpnia wyjeżdżają na wolontariat do Vanadzor w Armenii. O wyjeździe rozmawialiśmy z nimi kilka dni temu.


- Skąd pomysł na wolontariat za granicą?

- Emilia Grzenda: Jakiś czas temu poznałam w Gołdapi wolontariuszkę z Austrii, która była tu w ramach projektu EVS (European Voluntary Service). Spodobało mi się to, co ona tu robiła. W Gołdapi poznałam też inną wolontariuszkę z Obwodu Kaliningradzkiego. Przez całą trzecią klasę liceum myślałam o tym, by wyjechać na wolontariat do Federacji Rosyjskiej. Niestety, nie udało mi się znaleźć organizacji, która by mnie wysłała. Jakiś czas temu rozmawialiśmy z Marcinem o moim pomyśle. Miał wówczas swoje plany na przyszłość, jednak po kilku dniach się odezwał i stwierdził, że jedzie ze mną. Zaczęliśmy wspólnie szukać fundacji, która by wysłała nas na wolontariat. Znaleźliśmy Polską Fundację im. Roberta Schumana. Złożyliśmy swoje wnioski, które zostały szybko zaakceptowane. Następnie został napisany pod nas odpowiedni projekt i musieliśmy poczekać, czy dostanie on dofinansowanie. Okazało się, że fundacja pieniądze otrzymała i w ten sposób jedziemy.

- Kto finansuje wasz wyjazd i czym będziecie się zajmować?

- Marcin Przystawski: Do Armenii wysyła nas Polska Fundacja im. Roberta Schumana. Program ten jest finansowany przez Komisję Europejską i Narodową Agencję Programu Młodzież w Warszawie. W umowie wolontariatu mamy ustalone pięć obszarów swoich działań. Pierwszym jest dbanie o wizerunek organizacji, uczestniczenie w różnych wymianach oraz wizytach. Drugim punktem jest praca z małymi dziećmi w sierocińcu. Będziemy mieli za zadanie pomagać wychowawcom w codziennych obowiązkach, organizować maluchom wolny czas. Kolejnym punktem jest praca z trudną młodzieżą żeńską w instytucji przypominającej polski poprawczak. Wiele lat temu w Armenii powstał polski klub dyskusyjny. Jego uczestnicy rozmawiają miedzy innymi o kulturze polskiej i europejskiej. Będziemy nadzorować jego funkcjonowanie, a także poprowadzimy grupę teatralną.

- EG: Naszym zadaniem będzie nauczyć uczestników tej grupy polskich tańców oraz przedstawić polską muzykę ludową.

- Czy zakres działań został wam narzucony czy sami go określiliście?

- EG: Przygotowując projekt, fundacja zapytała nas, co możemy zaoferować. Podaliśmy więc to, w czym najlepiej się czujemy. Od lat jesteśmy oboje wolontariuszami w Gołdapi. Przeszliśmy wiele szkoleń z zakresu teatru, muzyki i tańca. Na gołdapskim terenie pracujemy też z trudną młodzieżą. Fundacja przygotowała więc projekt dopasowany do naszych możliwości.

- Czy jedzie ktoś jeszcze z wami do Armenii?

- MP: Z Polski jedziemy tylko we dwoje. W ramach tego samego projektu do Armenii pojadą też dwie Norweżki, wysyła je jednak inna fundacja. Nasze zadania nie będą się pokrywać, będziemy zajmować się innymi problemami.

- Kto się wami zajmie już na miejscu w Vanadzor?

- EG: Każdej grupie wolontariuszy przydzielany jest mentor, którego zadaniem jest opieka i pomoc w zaklimatyzowaniu się w nowym miejscu. Naszym mentorem będzie prawdopodobnie wolontariuszka z Armenii, która kiedyś była w Polsce.. Wiemy też, że przez pierwsze trzy miesiące będziemy mieli tandem językowy i będziemy chodzić do jakieś klasy uczyć się ormiańskiego.

- Jest to dosyć niebezpieczny region świata. Nie boicie się jechać?

- EG: Fundacja mogła nas wysłać na wolontariat do Gruzji lub Armenii. Zdecydowaliśmy się na drugi kraj, bo jest tam bezpieczniej. Moi rodzice uważają, że mogę sobie nie poradzić, ale z innego powodu. Kobiety z Armenii mają niski status społeczny. Mówi się, że dorastają mężczyznom tylko do kolan. Kobieta nie powinna tam być na dyskotece dłużej niż do godziny 22, bo uważa się, że po tej godzinie zostają tylko upadłe. Kobieta nie ma prawa zapalić na ulicy papierosa, bo ludzie będą traktować ją jak prostytutkę. Podczas spotkania towarzyskiego rozmawiają mężczyźni. Kobiety traktuje się jak powietrze. Kobieta z zasady do kogoś należy: do wujka, do męża, do ojca czy też brata. Całe szczęście, że jadę z Marcinem. Ormianin nie będzie więc mógł mnie przygarnąć, bo mam opiekuna.

- MP: Nie boję się jechać. Jest tam jednak niebezpiecznie, szczególnie na terenach przygranicznych. Jeśli chodzi o życie codziennych ludzi i występowanie kradzieży czy rozbojów, tego praktycznie nie ma. Ich liczba jest dużo mniejsza niż w Polsce.

- Gdzie będziecie mieszkać?

- EG: Otrzymamy własne mieszkanie, z kuchnią i oddzielnymi pokojami dla mnie i Marcina. Sami będziemy przygotowywać sobie posiłki. Musimy jednak uważać w okresie zimowym i przygotować się na zimne noce. Często bowiem zdarza się w Armenii, że odcinane jest ogrzewanie. Tam jest to normalne, dlatego też poradniki turystyczne odradzają wyjazdy zimą w tamte rejony świata.

- Kiedy mamy się Was spodziewać Polsce?

- MP: Wracamy za 6 miesięcy, czyli 1 marca powinniśmy być już w Polsce.

- Dziękuję za rozmowę.


Marcin Przystawski
Ma 19 lat. Pochodzi z Gołdapi i tu mieszka. Na co dzień pracuje w fundacji Rokor 1. Od 9 lat jest też wolontariuszem w Domu Kultury w Gołdapi. Jego zainteresowania związane są z muzyką i pracą społeczną.
Emilia Grzenda
Ma 19 lat. Pochodzi z Gołdapi i tu mieszka. Wolontariuszką jest od 5 lat. Przez ostatnie kilka miesięcy pracowała jako wychowawczyni w Domu Św. Faustyny. Bardzo lubi organizować spotkania i imprezy integracyjne. Interesuje się kulturą wschodu, głównie Rosji i krajów Zakaukazia.

 
[29-08-2009 19:20 / nr art. 6012]

   Rominta górą!
Rominta Gołdap stanęła w sobotę przed kolejną szansą zdobycia punktów w IV lidze i wykorzystała ją w stu procentach. Pokonała Błękitnych Pasym 3:0.

Pierwsza połowa nie należała do najciekawszych i zakończyła się wynikiem 0:0. Gra toczyła się głównie w środku pola, choć co jakiś czas jedna lub druga drużyna próbowała zagrozić przeciwnikowi. O dużym pechu może mówić Andrzej Kliniewski, który w 8. minucie trafił w słupek. Bardzo dobrze zaczęły się zaś drugie 45 minut. Zaraz po rozpoczęciu gry Rominta zaatakowała bramkę Przemysława Brzozowskiego. W polu karnym sfaulowany został Ernest Skórka. Podyktowaną jedenastkę na gola zamienił Rafał Naruszewicz. 5 minut później ponownie zaatakował Ernest Skórka, wyszedł na czystą pozycję i było już 2:0. W 58. minucie Arkadiusz Foruś próbował zaskoczyć Kamila Wołosa, piłka minęła minimalnie słupek. 2 minuty później zawodnik Pasymia lewej strony boiska na wysokości swojego pola karnego dotknął piłkę ręką. Rzut wolny wykonał Rafał Naruszewicz, piłka trafiła do dobrze ustawionego Andrzeja Kliniewskiego i było 3:0! W 63. minucie bardzo ładnym strzałem popisał się Sebastian Kołodziej, piłka przeszła jednak ponad bramką. Zawodnicy Błękitnych nie mając nic do stracenia zaczęli przyciskać Romintę i coraz częściej znajdować się pod bramką Kamila Wołosa. Kontaktową bramkę mógł zdobyć w 78. minucie Jacek Łuczak, strzelając z dystansu. Na nasze szczęście piłka przeszła ponad poprzeczką. Przez kolejne minuty wynik meczu już się nie zmienił i Rominta mogła świętować pierwsze w tym sezonie zwycięstwo przed własną publicznością.

Cały mecz rozgrywany był w deszczu. Mimo to obejrzało go ponad 60 osób. Kolejne ligowe spotkanie Rominta rozegra 5 września w Kętrzynie, z tamtejszą Granicą. Początek o godzinie 16.

Rominta Gołdap - skład
Kamil Wołos, Paweł Aleksandrowicz, Marcin Krupiński, Paweł Proniewicki, Szymon Nałysnyk, Andrzej Kliniewski, Damian Sobolewski (85 - Dawid Karniłowicz), Sebastian Kołodziej, Mateusz Wierzbowski (81 - Mateusz Dyniszuk), Rafał Naruszewicz (83 - Łukasz Kiler), Ernest Skórka (77 - Przemysław Chmielewski)

Henryk Śliwiński, trener Rominty Gołdap

Jakie były warunki gry, wszyscy widzieli. Pierwsza połowa była wyrównana. Druga zaś bardzo dobrze nam się otworzyła. Po rzucie karnym Rafała, zaraz strzeliliśmy kolejną bramkę i praktycznie było już po meczu. Trzecią jeszcze dobiliśmy przeciwników. Uważam, że zasłużyliśmy na to zwycięstwo.

Michał Żuk, trener Błękitnych Pasym

Pierwsza połowa była pod nasze dyktando. Szkoda, że nie strzeliliśmy bramki, choć mieliśmy ku temu szansę. Na drugą moi podopieczni wyszli zbyt rozluźnieni, nieskoncentrowani. Myśleliśmy, że będzie łatwiej. Szybko stracone bramki ustawiły mecz i ciężko było się podnieść po tych ciosach.

 

Mecz Rominta Gołdap - Błękitni Pasym. Fot. Jacek Rakowski   Mecz Rominta Gołdap - Błękitni Pasym. Fot. Jacek Rakowski   Mecz Rominta Gołdap - Błękitni Pasym. Fot. Jacek Rakowski   Mecz Rominta Gołdap - Błękitni Pasym. Fot. Jacek Rakowski

Mecz Rominta Gołdap - Błękitni Pasym. Fot. Jacek Rakowski   Mecz Rominta Gołdap - Błękitni Pasym. Fot. Jacek Rakowski   Mecz Rominta Gołdap - Błękitni Pasym. Fot. Jacek Rakowski   Mecz Rominta Gołdap - Błękitni Pasym. Fot. Jacek Rakowski
[29-08-2009 18:25 / nr art. 6011]

   Kronika policyjna
BŁĄKAŁY. 26 sierpnia o godzinie 20.30 kierująca Skodą Fabią Krystyna R., jadąc ze Stańczyk, uderzyła w przydrożne drzewo. Z urazem nogi została odwieziona do szpitala. Kobieta była trzeźwa. Samochód zlawetowano do Jabramowa.
WRONKI. Nad ranem 27 sierpnia nieznany sprawca włamał się do przyczepy kampingowej i ukradł ze środka dwa odtwarzacze DVD oraz dwa telefony komórkowe. Poszkodowany wycenił straty na 500zł.

 
[27-08-2009 22:29 / nr art. 6010]

   Najniższe bezrobocie w historii powiatu
Gołdapski rynek pracy opiera się kryzysowi. Tak przynajmniej wynika z informacji, jaką dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy przedstawił dziś podczas sesji Rady Powiatu.

- Wyniki naszego powiatu w tym zakresie wyglądają nieźle - twierdzi Wojciech Hołdyński. - Stopa bezrobocia i liczba bezrobotnych jest obecnie najniższa w historii.

Na koniec czerwca powiat gołdapski plasował się na 11 miejscu w województwie oraz 36 w kraju pod względem poziomu stopy bezrobocia. Zdaniem dyrektora bieżąca sytuacja nie jest jednak zadowalająca.

-Niesubsydiowanych ofert pracy w pierwszym półroczu bieżącego roku było nieco mnie niż w analogicznym okresie roku ubiegłego - dodaje Wojciech Hołdyński. - Zwiększyła się zaś liczba ofert subsydiowanych. To dzięki środkom z Funduszu Pracy, których mamy z roku na rok coraz więcej. Pracujemy obecnie na maksymalnej wydajności, aby te pieniądze zagospodarować.

Dyrektor dodaje, że w ostatnim okresie jest bardzo duże zapotrzebowanie na staże. Jego zdaniem jest to dowód, że sytuacja na rynku pracy nie jest najlepsza. Firmy chcą bowiem zastępować pracowników bezpłatną siłą roboczą, jaką są stażyści.

W roku 2002, gdy utworzono powiat gołdapski, stopa bezrobocia na tym terenie wynosiła ponad 40% i była najwyższa w kraju. Przez 7 lat udało się ją obniżyć do 21,8% (wg stanu na koniec czerwca 2009). Obecnie w PUP zarejestrowanych jest 2054 bezrobotnych.

- Liczba bezrobotnych na koniec pierwszego półrocza była niższa niż po pierwszym półroczu roku ubiegłego - podkreśla dyrektor PUP. - Tylko 3 powiaty w województwie zanotowały takie wyniki.

 
[27-08-2009 22:22 / nr art. 6009]

   We wrześniu startują "Gołdapskie Wieczory Kabaterowe"
Jesień kojarzy się zazwyczaj z pochmurnym i deszczowym niebem. Często wpadamy w stan melancholii i depresje. O tej porze roku zamiera też zazwyczaj życie kulturalne w naszym mieście. Zauważyli to członkowie stowarzyszenia "Fabryka Cudów" i przygotowali dla gołdapian super atrakcję.

- W trzecią niedzielę września, października i listopada w sali Domu Kultury odbywać się będą "Gołdapskie Wieczory Kabaretowe" - informuje Ewa Bogdanowicz-Kordjak, wiceprezes Stowarzyszenia "Fabryka Cudów". - Chcemy w ten sposób osłodzić mieszkańcom jesienną nostalgię. Przed publicznością wystąpią kolejno kabarety Dno, Grzegorz Halama Oklasky, Czesuaf i Widelec.

Projekt "Fabryki Cudów" wspierany jest finansowo przez gminę Gołdap oraz Urząd Marszałkowski województwa warmińsko-mazurskiego. Dzięki temu bilety wstępu będą dostępne w bardzo atrakcyjnej cenie 15zł.

- Zainteresowani będą mogli je kupić dwa tygodnie przed danym "wieczorem" w Centrum Promocji Regionu Gołdap - dodaje Ewa Bogdanowicz-Kordjak.

 

[27-08-2009 10:35 / nr art. 6008]

   Rominta zagra w 1/16 Pucharu Polski na szczeblu WMZPN
Wczoraj w ramach Pucharu Polski na szczeblu WMZPN Rominta Gołdap zmierzyła się na wyjeździe z Czarnymi Olecko II. Mecz przez kilkadziesiąt minut toczył się po myśli gołdapian. Do przerwy po bramce samobójczej Rominta prowadziła 1:0. W drugiej połowie Damian Ołów i Łukasz Kiler podnieśli wynik do 3:0. Olecko nie dało jednak za wygraną i w regulaminowym czasie gry doprowadziło do remisu. W dogrywce lepszymi okazali sie gołdapianie. Po dwóch golach Mateusza Wierzbowskiego Rominta wygrała 5:3 i awansowała do kolejnej rundy w Pucharze Polski. Gołdapski zespół kończył mecz w dziewiątkę. W dogrywce drugą żółta, a w konsekwencji czerwoną kartkę otrzymał Adrian Paszkiewicz. Tuż przed końcem meczu za faul bez piłki boisko musiał opuścić Damian Ołów.

- Większą część wyjściowego składu stanowili zawodnicy rezerwowi - informuje Piotr Mościński, kierownik drużyny. - Dla nas najważniejsza jest bowiem liga. Trener miał okazję przetestować niektórych zawodników w grze, być może dzięki temu zobaczymy ich w pierwszym składzie.

Kolejny mecz, tym razem ligowy, Rominta Gołdap rozegra przed własną publicznością już w najbliższą sobotę. Przeciwnikiem będą Błękitni Pasym. Początek spotkania o godzinie 16.

 
[27-08-2009 09:40 / nr art. 6007]

   XXXII sesja Rady Powiatu
W najbliższy czwartek o godzinie 11.30 w sali nr 2 starostwa odbędzie się XXXII sesja Rady Powiatu. Przewidziany jest nastepujący porządek obrad:
 1. Otwarcie sesji.
 2. Przyjęcie protokołu z ostatniej sesji.
 3. Informacja przewodniczącego rady z prac rady w okresie międzysesyjnym.
 4. Informacja starosty z działalności zarządu w okresie międzysesyjnym oraz informacja z wykonania uchwał Rady Powiatu.
 5. Zapytanie i interpelacje radnych.
 6. Wnioski i oświadczenia radnych.
 7. Wnioski i opinie komisji stałych rady.
 8. Przyjęcie sprawozdania z wykonania planu finansowego za I półrocze 2009 roku Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Gołdapi.
 9. Przyjęcie sprawozdania z wykonania planu finansowego za I półrocze 2009 roku Samodzielnego Publicznego Zakładu Pielęgnacyjno-Opiekuńczego w Gołdapi.
 10. Przyjęcie informacji dyrektorów szkół i placówek oświatowych dotyczącej przygotowań do rozpoczęcia roku szkolnego 2009/2010 oraz analizy naboru do szkół.
 11. Przyjęcie informacji dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Gołdapi dotyczącej stanu i struktury bezrobocia oraz form przeciwdziałaniu bezrobociu w I półroczu 2009 roku.
 12. Przyjęcie sprawozdania z działalności komisji rewizyjnej w I półroczu 2009 roku.
 13. Podjęcie uchwały w sprawie uchwalenia podziału środków Państwowego Funduszu Rehabilitacyjnego Osób Niepełnosprawnych przeznaczonych na zadania z zakresu rehabilitacji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych realizowanych przez powiat.
 14. Przyjęcie uchwały w sprawie uchwalenia zasad udzielania dotacji dla niepublicznych szkół wpisanych do ewidencji szkół niepublicznych powiatu gołdapskiego.
 15. Przyjęcie uchwały w sprawie uchwalenia udzielenia dotacji dla Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Gołdapi na dofinansowanie zakupu wyposażenia (sprzętu medycznego) w SP ZOZ.
 16. Przyjęcie informacji z wykonania budżetu powiatu za I półrocze 2009 roku.
 17. Podjęcie uchwały w sprawie uchwalenia zmiany budżetu powiatu w 2009 roku.
 18. Odpowiedzi na zgłoszone zapytania, interpelacje i wnioski radnych.
 19. Odpowiedzi na zgłoszone wnioski komisji stałych rady.
 20. Sprawy różne.
 21. Zamknięcie obrad.
[25-08-2009 22:10 / nr art. 6006]

   XV Międzynarodowy Bieg Gusiew-Gołdap
W niedzielę odbył się XV Międzynarodowy Bieg Gusiew-Gołdap. Zawodnicy mieli do przebiegnięcia 21,097km. Trasę najszybciej pokonał Igor Zaworonok z Białorusi.

- To był mój czwarty występ w tym półmaratonie - mówi zwycięzca. - Pierwszy raz startowałem w 2001 roku. W ubiegłym roku, podobnie jak i w tym, udało mi się go wygrać. Trasa jest ciekawa. Jak chce ją się przebiec szybko, to jest bardzo ciężka. Jak nieco wolniej, jest przyjemna i lekka. Jestem zadowolony z biegu. Na pochwałę zasługuje też organizacja zawodów, jest bardzo dobra.

Wśród kobiet najszybszą w tym roku była Viera Tarasowa z Rosji. W biegu wzięło udział łącznie 39 zawodników i 13 zawodniczek z różnych krajów. Sędzią głównym zawodów był Marian Mioduszewski, a organizatorami OSiR w Gołdapi oraz administracja regionu Gusiew.

wyniki XV Międzynarodowego Biegu Gusiew-Gołdap, kategoria mężczyzn

 1. Igor Zaworonok (Białoruś) 1.08,51
 2. Alech Chutnik (Białoruś) 1.09,03
 3. Bogusław Andrzejczuk (Polska) 1.09,42
 4. Sergey Perminov (Rosja) 1.10,18
 5. Michał Markowski (Polska) 1.11,00

wyniki XV Międzynarodowego Biegu Gusiew-Gołdap, kategoria kobiet

 1. Viera Tarasowa (Rosja) 1.22,37
 2. Volha Yudziankowa (Białoruś) 1.23,06
 3. Zarina Bulatowa (Rosja) 1.29,55
 4. Evgeniya Parfenova (Rosja) 1.32,10
 5. Elizaveta Shlyakhtina (Rosja) 1.33,16

 

Dekoracja zwycięzców biegu Gusiew-Gołdap.   Dekoracja zwycięzców biegu Gusiew-Gołdap.   Dekoracja zwycięzców biegu Gusiew-Gołdap.
[25-08-2009 17:30 / nr art. 6005]

   Najpiękniejsze kobiety świata w Gołdapi
Kolejny raz w ostatnich tygodniach Gołdap gościła uczestniczki konkursu piękności. Po półfinalistkach Miss Polski, które były w czerwcu, w ostatnią niedzielę do naszego miasta przyjechało ponad 30 kandydatek do tytułu Miss Supranational 2009.

- Jest to pierwsza edycja konkursu - informuje organizator Krzysztof Jankiewicz. - Finał odbędzie się 5 września w amfiteatrze w Płocku. Miss Supranational w dosłownym tłumaczeniu znaczy "Ponadnarodowa Miss".

Dziewczyny rozpoczęły wizytę od spotkania z burmistrzem w Urzędzie Miejskim. Wykorzystując prezentację multimedialną, Marek Miros przedstawił nasze miasto oraz najbliższe okolice. Na pamiątkę pobytu, finalistki dostały drobne upominki z logiem miasta. O godzinie 13 nastąpił najważniejszy punkt ich wizyty. Dziewczyny zaprezentowały się przed zgromadzoną w parku miejskim publicznością w strojach narodowych, koszulkach z logiem Gołdapi oraz w bikini. Uczestniczyły też w dekorowaniu zwycięzców odbywającego się tego samego dnia Półmatatonu Gusiew-Gołdap. Na zaproszenie właściciela Wieży Ciśnień Henryka Górnego, piękne panie podziwiały panoramę Gołdapi z kopuły jego obiektu. Zwieńczeniem dnia finalistek była uroczysta kolacja w Ośrodku Wypoczynkowym "Leśny Zakątek". W finale konkursu Miss Supranational 2009 biorą udział 54 kandydatki z całego świata, głównie dziewczyny, które zajęły w krajowych konkursach piękności drugie lub trzecie miejsce oraz finalistki różnych konkursów międzynarodowych. Możliwe, że w tym roku zobaczymy jeszcze w Gołdapi piękne panie.

- 6 października w Olsztynie odbędzie się finał Miss Polski Studentek 2009, organizowany przez firmę Missland - mówi Krzysztof Jankiewicz. - Możliwe, że dziewczyny przyjadą też do Gołdapi. Jesteśmy jeszcze przed rozmowami z władzami miasta.

Zapytaliśmy burmistrza, co sądzi o tym pomyśle.

- Gołdap pomału zaczyna się kojarzyć z różnego rodzaju konkursami piękności - uważa Marek Miros. - I bardzo dobrze, to kolejna forma promocji naszego miasta. Jednak każda prezentacja finalistek niesie za sobą określone koszty. Jeśli gmina nie będzie musiała tym razem wyłożyć własnych środków, to bardzo chętnie zaprosimy finalistki konkursu Miss Polski Studentek do Gołdapi. Jeśli zaś będzie się to wiązać z wydaniem pieniędzy, tym razem odmówimy.

Krzysztof Jankiewicz twierdzi, że trwają obecnie rozmowy organizatorów z władzami miasta, by w przyszłym roku zorganizować w Gołdapi główną imprezę półfinałową Miss Polski lub finał Miss Warmii i Mazur.

- Jedną z tych dwóch imprez na pewno uda nam się zorganizować - podsumowuje Krzysztof Jankiewicz. - Chciałbym jednocześnie podziękować władzom miasta, szczególnie Markowi Mirosowi i Władysławowi Frydrychowi oraz wszystkim osobom, które pomagają nam organizować imprezy w Gołdapi. Jest to jedno z najpiękniejszych miast, które nas przyjmuje. Jest też najbardziej gościnne. Jesteśmy bardzo zadowoleni z pobytu w waszym mieście i wierzymy, że my również jesteśmy i będziemy tu zawsze mile widziani.

Organizatorem weekendowej wizyty finalistek Miss Supranational 2009 w Gołdapi był Urząd Miejski. Koszt ich pobytu wyniósł około 30 tysięcy złotych, z czego 10 tysięcy wyłożyła gmina. Pozostałą kwotę sfinansowali sponsorzy, którymi byli:

 • Andrzej Ryrych (Kompleksowa Obsługa Nieruchomości)
 • Andrzej Kowalewski
 • Józef i Tomasz Brzezińscy (Wywóz Nieczystości)
 • Henryk Górny (Kawiarnia w Wieży Ciśnień)
 • Janina i Czesław Wojnowscy (Restauracja "Janczes")
 • Mirosława i Zdzisław Galińscy (Ośrodek Wypoczynkowy "Leśny Zakątek").

Finalistki iss Supranational 2009 w Gołdapi   Finalistki Miss Supranational 2009 w Gołdapi   Finalistki Miss Supranational 2009 w Gołdapi   Finalistki Miss Supranational 2009 w Gołdapi

Finalistki iss Supranational 2009 w Gołdapi   Finalistki Miss Supranational 2009 w Gołdapi   Finalistki Miss Supranational 2009 w Gołdapi   Finalistki Miss Supranational 2009 w Gołdapi

Finalistki iss Supranational 2009 w Gołdapi   Finalistki Miss Supranational 2009 w Gołdapi   Finalistki Miss Supranational 2009 w Gołdapi   Finalistki Miss Supranational 2009 w Gołdapi

Finalistki iss Supranational 2009 w Gołdapi   Finalistki Miss Supranational 2009 w Gołdapi   Finalistki Miss Supranational 2009 w Gołdapi   Finalistki Miss Supranational 2009 w Gołdapi

Więcej zdjęć z pobytu finalistek Miss Supranational 2009 w Gołdapi
można zobaczyć TUTAJ w fotogalerii NASZA GOŁDAP

 
[25-08-2009 17:20 / nr art. 6004]

   Powiatowe Centrum pomocy Rodzinie realizuje projekt "Szansa dla Ciebie"

W dniu 13 sierpnia 2009r. została podpisana przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Gołdapi umowa ramowa z Województwem Warmińsko-Mazurskim z siedzibą w Olsztynie o dofinansowanie projektu systemowego pt. "Szansa dla Ciebie". Projekt ten, współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Priorytetu VII Promocja integracji społecznej, Działania 7.1 Rozwój i upowszechnianie aktywnej integracji, Poddziałania 7.1.2 Rozwój i upowszechnianie aktywnej integracji przez powiatowe centra pomocy rodzinie Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, zakłada zaktywizowanie psychospołeczne 15 osób bezrobotnych i nieaktywnych zawodowo w wieku 15-25 lat pochodzących z placówek opiekuńczo-wychowawczych i rodzin zastępczych poprzez zastosowanie aktywnej integracji i pracy socjalnej.

Projekt zakłada objęciem beneficjentów wsparciem psychologa, doradcy zawodowego, oraz szkoleń zawodowych (kurs prawo jazdy), warsztat autoprezentacji i wizażu.

[25-08-2009 00:25 / nr art. 6003 / art. reklamowy]

   II Święto Chleba - Festyn Rodzinny w Kozakach
W sobotę w Kozakach odbył się Festyn Rodzinny połączony ze Świętem Chleba. Jego organizatorami byli państwo Janina i Henryk Pietrewiczowie, mieszkańcy tej wsi.

- Gdy przed kilkoma laty byłam sołtysem Kozak, myślałam o jakiejś imprezie dla mieszkańców - twierdzi Janina Pietrewicz. - Chciałam dzięki niej ich zintegrować i zjednoczyć. Tak pojawił się pomysł na Festyn Rodzinny. A jak jest rodzina, to jest i chleb. W ten oto sposób powstało jedno, nasze wiejskie święto.

Impreza po dwuletniej przerwie odbyła się po raz drugi w historii. Rozpoczęła się o godzinie 13 mszą świętą, odprawioną w miejscowej kaplicy. Po niej wszyscy przenieśli się świętować i bawić na pole, użyczone organizatorom przez państwa Kryńskich. Na początku przed zgromadzonymi zaprezentowała się straż pożarna. Pokazali oni, jak przebiega akcja ratownicza ofiary wypadku drogowego, która została zakleszczona w samochodzie. Dzieci tłumnie korzystały też z możliwości podniesienia się do góry w strażackim podnośniku samochodowym. Po straży wystąpił funkcjonariusz gołdapskiej policji z psem, prezentując jego wyszkolenie. Nie zabrakło też przedstawicieli straży granicznej ze swoim sprzętem służbowym. W między czasie na scenie występowały lokalne zespoły muzyczne, odbywały się też różne rywalizacje sportowe. Było piłowanie drewna na czas, siłowanie na rękę czy też wiezienie partnera w taczce na czas. Podczas festynu miało miejsce też spotkanie absolwentów klasy wieczorowej z gołdapskiego liceum ogólnokształcącego z rocznika 1981.

- Uczyłam się w tej klasie - mówi Janina Pietrewicz. - Naszą wychowawczynią była Zofia Krynicka, która też była tu z nami. Niestety, na spotkanie dotarło tylko kilka koleżanek. Mimo to było bardzo miło wspólnie powspominać minione lata.

Wieczorem przed zgromadzonymi wystąpiła gwiazda wieczoru, zespół Selekt. Grana przez nich lekka i wpadająca w ucho muzyka porwała wszystkich do tańca. Zabawa, pomimo deszczu, trwała do pierwszej w nocy.

Festyn prowadził na scenie Andrzej Ciołek, nad bezpieczeństwem czuwali zaś strażacy z OSP w Górnym. Organizatorzy szacują, że w imprezie wzięło udział łącznie od 300 do 400 osób.

- Bardzo dziękuję wszystkim ludziom dobrej woli, którzy pomogli zorganizować nam to święto oraz ufundowali nagrody w konkursach - dodaje Janina Pietrewicz. - Szczególne podziękowania kieruję do państwa Lidii i Waldemara Kryńskich za użyczenie działki oraz Domowi Kultury w Gołdapi za użyczenie sprzętu.

Organizatorka zapewnia, że jeśli nic nie stanie na przeszkodzie, to kolejny festyn odbędzie się już za rok.

 

II Święto Chleba - Festyn Rodzinny w Kozakach   II Święto Chleba - Festyn Rodzinny w Kozakach   II Święto Chleba - Festyn Rodzinny w Kozakach   II Święto Chleba - Festyn Rodzinny w Kozakach

II Święto Chleba - Festyn Rodzinny w Kozakach   II Święto Chleba - Festyn Rodzinny w Kozakach   II Święto Chleba - Festyn Rodzinny w Kozakach   II Święto Chleba - Festyn Rodzinny w Kozakach

Więcej zdjęć z imprezy można zobaczyć TUTAJ w fotogalerii NASZA GOŁDAP.

[25-08-2009 00:20 / nr art. 6002]

   Kronika policyjna
GOŁDAP. 21 sierpnia o godzinie 15.50 policjanci zatrzymali na ulicy Cmentarnej pijanego rowerzystę. 19-letni Paweł R. miał 1promil alkoholu w wydychanym powietrzu. Rower zabezpieczył we własnym zakresie.
GOŁDAP. 23 sierpnia około godziny 16 na ulicy 1 Maja VW Golf zjechał z jezdni i uderzył w przydrożny, betonowy śmietnik. Znajdujące się w środku osoby wysiadły i próbowały przepchnąć auto z miejsca zdarzenia i ukryć je. Zauważyli to jednak przejeżdżający policjanci. Gdy podeszli na miejsce zauważyli, że mężczyźni są prawdopodobnie pijani. Badania potwierdziły to. W pierwszej chwili panowie nie byli też w stanie podać, kto prowadził VW Golfa. Policjanci szybko ustalili, że szoferem był dobrze nim znany, 25-letni Marcin S. Wydmuchał 2 promile. W okresie wakacyjnym była to już jego trzecia wpadka na dwóch gazach. Niestety, dotychczas sąd jeszcze się nie zajął jego przestępstwami. Kierowca i pasażerowie auta zostali zatrzymani przez policję do wyjaśnienia.

 
[25-08-2009 00:15 / nr art. 6001]

   
Gołdapski Portal Internetowy GOLDAP.INFO * ISSN 1899-7759
redakcja: 19-500 GOŁDAP, ul. PARTYZANTÓW 16F (sklep SPECJALISTA) * tel. 87-427-25-87, 504-475-522 * fax 22-349-25-25
wydawca: JACEK RAKOWSKI *** Wszelkie prawa zastrzeżone *** Copyright © 2002-2009