WSZYSTKIE WYDANIA DO 30/09/2009 FORUM ZDJĘCIA NK     STATYSTYKI   KONTAKT

Szukaj z Google informacji na stronach GPI GOLDAP.INFO


statystyka
 

6-12 marca 2008, wydanie nr 2

Jakie inwestycje drogowe są planowane w tym roku na terenie miasta i powiatu?

Obecnie bardzo modne jest mówienie na temat wykorzystywania funduszy unijnych. Często słyszymy, że pieniądze leżą, tylko nie potrafimy ich podnieść. Ale niestety, nie do końca tak to wygląda. Aby sfinansować część jakiejś inwestycji ze środków unijnych trzeba mieć własne środki. I to niemałe. Nam - pomimo skromnego budżetu - powinno się to udać.

Dokumentację mamy przygotowane do szeregu inwestycji drogowych, m.in. na przebudowę drogi Gołdap-Kośmidry-Skocze-Rogale i dalej do miejscowości Widgiry i Rapy. Oceniając ilość posiadanych środków własnych wystarczyłoby ich zaledwie na parę kilometrów, a nie na całą tą ponad 20 kilometrową drogę. Po planowanej przebudowie droga będzie spełniała parametry techniczne przewidziane dla tej klasy dróg (m.in. jezdnia o szerokości 5,5m, pobocze, rowy).

W projektach planowane jest również wybudowanie nowego ciągu pieszo-rowerowego 3 metrowej szerokości, od ulicy Żeromskiego do miejscowości Kośmidry. Będzie to kolejny taki chodnik (poprzednie to prowadzący od miasta w kierunku Zajazdu Pod Piękną Górą i od ronda na ul. Suwalskiej do ul. Stadionowej. Nie zawsze dzieci do/ze szkół są dowożone autobusami szkolnymi, często wracają pieszo. Wieczorami są zazwyczaj słabo widoczni dla kierowców. Drogą porusza się też sporo rowerzystów. Na obecnej wąskiej, krętej drodze bardzo łatwo może dochodzić do niebezpiecznych sytuacji. Ten chodnik znacznie zwiększy bezpieczeństwo nie chronionych uczestników ruchu.

W tym roku przygotowywane są wszystkie dokumenty dotyczące planowanych inwestycji. Obecnie jest podpisane porozumienie wszystkich powiatów województwa W-M, każdy powiat w ramach działania UE 5.1.6. otrzyma na przebudowę dróg powiatowych po około 2mln EUR. Zarząd Województwa W-M ogłosił już nabór wniosków, potem będą procedury sprawdzające wnioski itd. Przewiduję, podobnie jak koledzy, że w tym roku zakończą się wszystkie procedury kwalifikacyjne. Jeśli projekty będą pozytywnie zaopiniowane, być może już w okresie zimowym dałoby się zrobić przetargi na wykonanie robót. W chwili obecnej przygotowywane jest studium wykonalności, następnie trzeba uzyskać decyzje środowiskowe (choć mamy wątpliwości, czy są one konieczne na istniejących drogach).

Czy nie ma obaw, że ekolodzy będą protestować? Przebudowa drogi wiązać się będzie m.in. z wycięciem sporej ilości drzew?

(uśmiech) Kto to wie? Jak przyjdzie do wycinki paruset sztuk drzew to mogą się pojawić głosy sprzeciwu. Jednak coś za coś.

Słyszałem, że są także plany modernizacji ulicy Paderewskiego.

Tak, też jest przygotowany projekt. Pamiętajmy jednak, że jest to droga wojewódzka i Zarząd Dróg Powiatowych nie ma żadnego wpływu na termin wykonania tej inwestycji. Z tego co widziałem w projekcie, przybędzie na tej ulicy sporo nowych miejsc do parkowania, położonych m.in. w pobliżu boiska SP1. W chwili obecnej na tej ulicy, jak również na ul. Słonecznej są z tym duże problemy. Ruch na ulicy Paderewskiego będzie w wielu miejscach "spowalniany": ulica nie będzie przebiegać prosto, jak obecnie, a przemiennie, z łukami zmuszającymi kierowców do wolniejszej jazdy.

Może rozwiązaniem byłoby wprowadzenie ruchu jednokierunkowego?

Po przebudowie ulice: Szkolna, Wąska i Malarska będą ulicami jednokierunkowymi. Ulica Popiełuszki będzie także ulicą jednokierunkową, z tym że połączoną przy bloku z ulicą Malarska i ze wspólnym wyjazdem na ulicę Paderewskiego.

Czy to oznacza, że z ulicy Szkolnej zniknie zakaz ruchu?

Nie. Znak pozostanie. Chciałbym jednak zauważyć, że znak ten sobie, a życie sobie. Wielu gołdapskich kierowców nie przestrzega tego zakazu (a nie dotyczy on tylko mieszkańców). Zresztą nie tylko tych znaków nie przestrzegają kierowcy. Mieszkańcy zgłaszają się często do nas z apelem "Postawcie tu i tu ograniczenie prędkości". Postawione znaki jednak w większości przypadków nie powodują zdjęcia nogi z gazu. To już jest jednak zadanie dla policji, by tych kierowców zdyscyplinować.

Czy są jakieś plany dalszej modernizacji dróg w kierunku Węgorzewa, Żytkiejm itd.?

To są drogi wojewódzkie i nie leżą w naszej gestii. Z tego co się orientuję, w planach budżetu do 2013 roku jest przebudowa drogi 650 od samego jej początku bodajże w Barcianach, przez Węgorzewo, aż do Gołdapi. W planach jest też modernizacja drogi 651 od ronda w kierunku Dubeninek i dalej do Żytkiejm i Wiżajn. Poprawiona została w zeszłym roku nawierzchnia drogi z Żytkiejm do granic powiatu. Był to jednak remont w ramach remontów cząstkowych. Poprawiony odcinek zostanie również za jakiś czas całkowicie przebudowany.

Z zeszłym roku zmieniono organizację ruchu ulicy Jaćwieskiej na odcinku ul. Królewiecka - ul. Warsztatowa. Od zmiany upłynęło już trochę czasu. Czy wprowadzenie tu ruchu jednokierunkowego przyniosło - pana zdaniem - jakieś pozytywne korzyści? Jeśli tak, to co pozytywnego zauważyli drogowcy po tej zmianie?

Zarząd DP nie robił jakichś specjalnych badań w tym względzie. Problem z parkowaniem jest w całym mieście. M.in. dlatego wprowadzono tam zmiany. Jeżdżąc obserwuję, że tam często stoi cały szereg zaparkowanych po prawej stronie samochodów, wiec zmiana była - moim zdaniem - słuszna.

Jeśli zmieniono tutaj organizację ruchu z powodu braku miejsc parkingowych, to może warto również to uczynić przy ulicy Słonecznej? Wjazd mógłby być od strony banku PKO, wyjazd do ul. Paderewskiego przy przychodni.

Zgadza się, tu też ulica często jest zastawiona samochodami. Jest tu jednocześnie wyjazd pogotowia, droga do szpitala. Można się zastanowić nad takim rozwiązaniem, o którym Pan mówi. Jeśli będzie taki wniosek, zostanie zapewne przeanalizowany i być może taka zmiana zostanie dokonana.

Kto jest odpowiedzialny za oznakowanie, do kogo mieszkańcy lub osoby zainteresowane mogą kierować wnioski o takie zmiany?

Wnioski takie należy kierować do organu odpowiedzialnego za kierowanie ruchem. W w/w przypadku do Wydziału Komunikacji i Transportu w Starostwie. Wówczas WK przekaże propozycje do zaopiniowania m.in. do nas, do policji, straży miejskiej. Wówczas przeprowadzone zostaną konsultacje i - jeśli propozycja będzie dobra - zmiany mogą zostać wprowadzone. Chciałbym jednak zauważyć, że niektóre zmiany, które podobałyby się uczestnikom ruchu, nie zawsze są wykonalne (nie pozwalają na to przepisy). Zmiana organizacji ruchu to nie tylko postawienie znaków!

Dziękuję za rozmowę. (JR)

Liceum Ogólnokształcące w Gołdapi ogłosiło plany rekrutacji na rok szkolny 2008/09. Przewidziane jest przyjęcie 185 nowych uczniów. I tak:

 • dzienne 3-letnie LO - kształcenie w zakresie rozszerzonym z matematyki i fizyki - 30 osób
 • dzienne 3-letnie LO - kształcenie w zakresie rozszerzonym z biologii i chemii - 30 osób
 • dzienne 3-letnie LO - kształcenie w zakresie rozszerzonym z matematyki i informatyki - 30 osób
 • dzienne 3-letnie LO - kształcenie w zakresie rozszerzonym z historii i geografii - 30 osób
 • dzienne 3-letnie LO - kształcenie w zakresie rozszerzonym z języka polskiego i angielskiego - 30 osób
 • zaoczne 2-letnie Uzupełniające LO dla Dorosłych - 35 osób.

O przyjęcie do klasy pierwszej LO mogą ubiegać się absolwenci gimnazjum. O przyjęcie do klasy pierwszej Zaocznego Uzupełniającego LO dla Dorosłych mogą ubiegać się absolwenci zasadniczych szkół zawodowych.

Uczniowie "dzienni" mają do wyboru jeden język obcy z następujących:

 • angielski
 • niemiecki
 • rosyjski

Uczniowie "zaoczni" mają do wyboru jeden język obcy z następujących:

 • angielski
 • rosyjski

Osoby zainteresowane nauką powinni złożyć wymagane dokumenty w terminie 01.04-18.06.2008. Szczegółowe warunki rekrutacji oraz wykaz i wzory wymaganych dokumentów dostępne są na stronie internetowej liceum www.lo.goldap.net. (JR)

Policjanci z Olecka zatrzymali 20-letniego mieszkańca Gołdapi. Mężczyzna jest podejrzany o kradzież dwóch wózków dziecięcych, które usiłował sprzedać na aukcji Internetowej.

Do zdarzenia miało dojść 25 lutego nad ranem. Piotr Z. wracając samochodem z dyskoteki w Ełku zajechał pod jeden z bloków w Olecku i ukradł stojący na klatce schodowej wózek dziecięcy. Po kilku dniach mężczyzna, za pośrednictwem kolegi, wystawił wózek do sprzedaży na aukcji internetowej. Podał dokładny opis i zdjęcie pojazdu. Sprawca kradzieży nie przypuszczał, że ofertą sprzedaży zainteresują się policjanci i pokrzywdzona, która rozpoznała w sieci swój wózek.

Kryminalni z Olecka pracując nad tą sprawą ustalili tożsamość podejrzewanego mężczyzny. Piotr Z. został zatrzymany. W jego piwnicy funkcjonariusze zabezpieczyli dwa wózki pochodzące z kradzieży w Olecku oraz w Ełku. Policjanci ustalili, że 20-latek nie działał sam. Pomagali mu daj koledzy z Gołdapi. Już teraz zajmują się nimi policjanci.

Przestępstwo kradzieży zagrożone jest karą do 5 lat pozbawienia wolności. (źródło: KWP w Olsztynie)

Z okazji Dnia Kobiet Koncert w Klubie Garnizonowym w Gołdapi odbył się koncert przy świecach, będący promocją projektu "kRock naprzód". Wydarzenie było bardzo udane. Świadczą o tym komentarze w internetowej księdze gości grającego na koncercie zespołu Eufonia (www.eufonia.prv.pl).

Idea projektu "kRock naprzód":

W piwnicy Kasyna odremontowane zostanie pomieszczenie, w którym w przeciągu kilku miesięcy powstanie sala koncertowa i kinowa, oraz oddzielne pomieszczenie do prób dla lokalnych zespołów. Do akcji zapisało się dużo młodych osób, bez których tego typu przedsięwzięcia w małej miejscowości jak Gołdap nie miałyby sensu. Koordynatorzy projektu liczą, że w przyszłości znajdzie się więcej aktywnych nastolatków, którzy przyłączą się do projektu i pokażą, że sami bez opieki dorosłych potrafią zdziałać większe cuda.

Projekt otrzymał 4500 złotych dotacji, która zostanie przeznaczona na podstawowy remont i zakup niezbędnych urządzeń. Całość inwestycji opiewa na kwotę 14.000zł. Inwestycja zaowocuje nowym, rozbudowanym miejscem kulturowym w naszym mieście, przeznaczonym dla różnych grup wiekowych o zróżnicowanych zainteresowaniach.

Pomysłodawcy apelują zatem do wszystkich mieszkańców: "Pomóżcie! Dajcie młodym działać, to przyniesie owoce. My jako uczniowie możemy ze swojej strony jedynie poinformować o projekcie rodziców, którzy mogą pomóc w poszukiwaniu sponsora. Apelujemy do gołdapskich przedsiębiorców o dobre serca. Liczy się każda pomoc, od finansowej po np. artykuły budowlane. Zbieramy wszystko :)".

Każdy chętny do wsparcia inicjatywy proszony jest o kontakt z koordynatorką projektu - Mają Poniatowską (nr GG: 3447298). (PIT3R)

W czwartek 6 marca w sali widowiskowej Domu Kultury w Gołdapi odbył się pokaz mody "Wiosna 2008". Samorząd Uczniowski Liceum Ogólnokształcącego w Gołdapi postanowił w ten sposób złożyć hołd kobietom, które 8 marca obchodzą swoje święto. Pokaz był pewnego rodzaju odskocznią od codzienności. Uczniowie mają nadzieję, że choć na chwilę babcie, żony, czy córki zapomniały o codziennych obowiązkach i mogły zobaczyć coś przyjemnego. Na wybiegu można było zobaczyć uczennice z gołdapskiego LO, jak i kilku mężczyzn :) Przedstawili oni nam kolekcje przygotowane na wiosnę przez siedem gołdapskich sklepów (KREON, KAMYK, MINI-MODA, TEKSTIL-Market, GEBER, OKAY, EDEN). Między poszczególnymi prezentacjami czas umilały piosenki Agnieszki Osieckiej w wykonaniu zespołu Eufonia (www.eufonia.prv.pl).

Program, opracowany przez panią Urszulę Wrzosek, prowadzili Inez Wojtyna i Piotr Wasilewski. Pomocą pozasceniczną ( m.in. nad ustawianiem modeli w odpowiedniej kolejności) służyła Natalia Małkus.

Zdjęcia z pokazu dostępne są na stronie www.lo-goldap.prv.pl. (PIT3R)

Czy interesuje Cię, jak wyglądała Gołdap pod koniec wojny? Jeśli tak, to zapraszamy do obejrzenia ciekawego filmu w tego okresu.

W internetowej Galerii Liceum Ogólnokształcącego w Gołdapi można znaleźć fotografie z różnego rodzaju wydarzeń, jakie miały miejsce w gołdapskim LO w lutym i marcu 2008.

Album rozpoczyna się zdjęciami ze zbierania i roznoszenia Poczty Walentynkowej (13, 14 lutego). Pojawiały się głosy, że święto w szkole nie będzie wcale widoczne i tylko nieliczni wyślą piękne kartki z życzeniami. Stało się inaczej. Wysłano wiele walentynek, wielu uczniów ubrało na siebie czerwone t-shirty i bluzki, w szkole można było spotkać wielu zakochanych.

Kolejne zdjęcia pochodzą z "Wieczoru Poezji Miłosnej", zorganizowanym 14 lutego przez klasę 1d w kawiarence "Urszulka". Podczas wydarzenia dyskutowano na temat czytanych, czy też recytowanych wierszy, jak i ich autorów. Spotkanie mimo przybycia niewielu osób było na prawdę udane!

W galerii zobaczymy także fotorelację z pokazu mody "Wiosna 2008", który odbył się 6 marca w sali widowiskowej Domu Kultury. Frekwencja na imprezie dopisała, o czym świadczył brak miejsca na sali. Autorzy galerii wszystkich obecnych na pokazie, zapraszają do wyrażenia opinii na temat imprezy na szkolnym forum .

Galerię zamykają fotografie z "herbatki dla naszych Nauczycielek". Spotkanie zorganizowano 7 marca w "Urszulce" na długiej przerwie, z okazji święta płci pięknej. Podczas spotkania nasi pedagodzy mogli porozmawiać w bardzo miłej atmosferze, przy akompaniamencie zespołu Eufonia oraz śpiewie gołdapskich solistek. (PIT3R)


Mają już dość sprzedawania prezerwatyw
Wszyscy właściciele aptek w Gołdapi podjęli jednomyślnie decyzję o zaprzestaniu od 1 marca pełnienia nocnych dyżurów. Z ich wieloletniej praktyki wynika bowiem, że zapotrzebowanie gołdapian na leki w godzinach nocnych jest znikome. Mieszkańcy po godzinie 22 najczęściej kupują w aptekach prezerwatywy, testy ciążowe, mleka, smoczki i butelki dla dzieci. Często zjawiają się też "podejrzane typy" po igły i strzykawki.

Nauczyciele i radni dyskutowali o oświacie
Aż sześćdziesiąt jeden osób wzięło udział w Gołdapskim Forum Oświatowym 28 lutego w sali konferencyjnej Urzędu Miasta. Forum cieszyło się sporym zainteresowaniem nauczycieli, którzy licznie stawili się w Urzędzie Miasta. Na spotkanie przybyli dyrektorzy szkół z terenu gminy, przedstawiciele rad pedagogicznych, a także gołdapscy radni. Było to już drugie spotkanie z tego cyklu, pierwsze dotyczyło wyników dydaktycznych. 11 marca o godzinie 16 odbędzie się spotkanie trzecie - z przedstawicielami rad rodziców. Na kolejne, już ostatnie przybędą opiekunowie i przedstawiciele samorządów uczniowskich.

"baltazargabka " napisał(a): Nie trzeba chyba wskazywać miejsc, gdzie nasi mieszkańcy wyprowadzają swoje czworonogi "za potrzebą", ponieważ są wszędzie. Zrozumiałą sprawą jest to, że na bezpańskie zwierzaki nie mamy większego wpływu, natomiast chyba można coś poradzić na te pielęgnowane, czesane i wyprowadzane systematycznie. W sklepach od dawna można kupić szufelkę, łopatkę lub specjalne narzędzie do zbierania psiej kupy. Niestety nasi hodowcy nawet o tym nie myślą, tylko wyprowadzają swoje psiaki gdzie tylko się im podoba. Na co dzień każdy z nas może zaobserwować jak pani lub pan puszcz zwierze na trawnik koło swojego lub co jeszcze gorsze cudzego bloku i czeka, aż powstanie na trawie śmierdzący ślad. Czy ci państwo wstydzą się sprzątać po swoim zwierzątku?! Nikt nie powinien się tego wstydzić tylko sprzątać lub wyprowadzać zwierzę poza miastem. Dla niektórych z mieszkańców może to nie przeszkadzać. Problem pojawia się dopiero wtedy jak dziecko bawiące się na trawniku znajduje "taki przedmiot" pozostawiony przez pieska i bierze go do buzi. Drodzy mieszkańcy, mamy XXI wiek, więc trochę kultury. Pozdrawiam.   
Gołdapski Portal Internetowy GOLDAP.INFO * ISSN 1899-7759
redakcja: 19-500 GOŁDAP, ul. PARTYZANTÓW 16F (sklep SPECJALISTA) * tel. 87-427-25-87, 504-475-522 * fax 22-349-25-25
wydawca: JACEK RAKOWSKI *** Wszelkie prawa zastrzeżone *** Copyright © 2002-2009