WSZYSTKIE WYDANIA DO 30/09/2009 FORUM ZDJĘCIA NK     STATYSTYKI   KONTAKT

Szukaj z Google informacji na stronach GPI GOLDAP.INFO


statystyka
 

29 wrzesień 2009 - 30 września 2009, wydanie nr 65
poprzednie wydanie

   Dzień otwarty poradnictwa zawodowego w Powiatowym Urzędzie Pracy
[30-09-2009 10:30 / nr art. 6510]

   Akcja "Ogólnopolski Tydzień Kariery" w Zespole Szkół Zawodowych
Od 5 do 11 października w Polsce przeprowadzona zostanie akcja pod nazwą "Ogólnopolski Tydzień Kariery". Jej organizatorem jest Stowarzyszenia Doradców Szkolnych i Zawodowych Rzeczypospolitej Polskiej. Celem akcji jest inspiracja ogólnopolskich i lokalnych inicjatyw środowisk doradców zawodowych na rzecz wspomagania drogi do edukacji, zawodu, pracy i kariery. Adresatami i docelowymi odbiorcami OTK są wszyscy potrzebujący profesjonalnego wsparcia w planowaniu dalszego rozwoju. Mogą to być zarówno zainteresowani uczniowie, jak również studenci i osoby dorosłe.

Ogólnopolski Tydzień Kariery to "pospolite ruszenie doradztwa zawodowego". Jest to pierwsza w kraju ogólnopolska akcja, w której profesjonalni doradcy zawodowi, specjaliści orientacji, informacji i poradnictwa zawodowego mogą połączyć swoje wysiłki, by zaproponować samodzielnie lub najlepiej w partnerstwie z innymi podmiotami różnorakie imprezy i wydarzenia.


W Gołdapi pod okiem Pawła Iwanowskiego, nauczyciela przedmiotów ekonomicznych i szkolnego doradcy zawodowego, w akcji uczestniczyć będzie między innymi Zespół Szkół Zawodowych.

- W szkole planuję przeprowadzić wśród uczniów konkurs wiedzy o rynku pracy "Moja Kariera" - mówi Paweł Iwanowski. - Chcę podkreślić, że konkurs odbędzie się dzięki sponsorom, którzy włączyli się do naszej akcji. Serdecznie dziękuję Fundacji Wspierania Przedsiębiorczości Regionalnej i Fundacji Rozwoju Regionu Gołdap za wsparcie akcji oraz ufundowanie nagród w konkursie.

Zdaniem Pawła Iwanowskiego "Ogólnopolski Tydzień Kariery" to wspaniała inicjatywa, która przede wszystkim zwraca uwagę na problemy doradztwa zawodowego. Liczy też, że w przyszłym roku akcja rozszerzy się na inne działania oraz włączą się do niej inni partnerzy. Młodzież jest bowiem bardzo zainteresowana wszelkimi akcjami, które odbywają się na terenie szkoły.

[30-09-2009 00:05 / nr art. 6509]

   GFL przyznał stypendia 9 studentom z powiatu gołdapskiego
Od dziewięciu lat Gołdapski Fundusz Lokalny przyznaje stypendia studentom pochodzącym z powiatu gołdapskiego. Finansowane są one z ogólnopolskiego programu "Agrafka Agory" Akademii Rozwoju Filantropii w Polsce. Wsparcia udziela też gmina Gołdap. W tym roku do biura fundacji wpłynęło 36 wniosków o ich przyznanie. Po przeprowadzonej analizie stypendia otrzymało 9 osób. W ubiegły piątek w sali konferencyjnej Urzędu Miejskiego prezes fundacji Zbigniew Mieruński uroczyście podpisał ze studentami stosowne umowy.

- Jako rodzic chciałabym podziękować za stypendium przyznane mojej córce - mówi mama Marty Jaśko. - Ona dzięki tym pieniądzom studiuje, osiągając w nauce bardzo dobre wyniki. Po skończeniu nauki Matra chciałaby wrócić do Gołdapi i tu pracować. Studiuje obecnie rusycystykę i liczy, że po jej skończeniu znajdzie pracę w gołdapskim liceum.

Również sami studenci są zadowoleni z otrzymanej pomocy.

- Moi rodzice nie maja dużych dochodów, a ja z siostrą studiuję na drugim końcu Polski w Krakowie - mówi Mariusz Żabicki. - Musimy sami sobie radzić i się utrzymywać. Studiując staram się pracować i zarabiać. Kraków jest drogim miastem. Żeby się utrzymać, trzeba wydać naprawdę sporo pieniędzy. Do tego trzeba jeszcze kupić książki, skrypty i inne pomoce do nauki. Otrzymane stypendium pomaga mi w tym. Jestem bardzo szczęśliwy, że są tacy ludzie, którzy dbają o rozwój młodych, ambitnych i zdolnych mieszkańców naszego powiatu.

Stypendia otrzymali Rafał Szumlański, Julita Danowska, Marta Jaśko, Renata Luty, Katarzyna Brzost, Marcin Żabicki, Bartosz Zackiewicz, Igor Artymowicz i Ewelina Żukowska. Co miesiąc przez cały rok akademicki będą dostawać na swoje konto po 380zł.

 

GFL przyznało stypendia   GFL przyznało stypendia   GFL przyznało stypendia   GFL przyznało stypendia
[30-09-2009 00:05 / nr art. 6508]

   Podziękowania
Wszystkim członkom delegacji z Gołdapi, która była z wizytą zaprzyjaźnionej gminie Ano Syros, składam serdeczne podziękowania za opiekę i pomoc po wypadku, któremu uległem w trakcie pobytu w Grecji.

Z wyrazami szacunku, Marek Miros

[29-09-2009 19:40 / nr art. 6507]

   Klub Pracy przeszkolił kolejną grupę bezrobotnych
W dniach od 7 do 25 września już po raz 10 w Klubie Pracy działającym w PUP w Gołdapi grupa osób długotrwale bezrobotnych spotykała się na zajęciach, by szkolić swoje umiejętności poszukiwania pracy. Uczestnikami tej edycji zajęć było 10 kobiet w wieku od 32 do 54 lat. Pochodziły one zarówno z Gołdapi, jak i okolicznych mniejszych miejscowości tj. Lisów, Boćwinki, Mażuć i Galwieci.

- Zapraszając bezrobotnych na zajęcia Klubu Pracy mamy na celu przełamanie w nich stagnacji i poczucia bezradności w poszukiwaniu pracy - mówi Marta Gawryluk, liderka Klubu. - Zapraszamy na nie osoby długotrwale bezrobotne. Nasz klub przygotowuje ich do ponownego odnalezienia się na rynku pracy.

W trakcie trwającego trzy tygodnie szkolenia uczestniczki określiły i porównały swoje mocne strony z możliwościami oferowanymi na lokalnym rynku pracy. Nabyły też umiejętności prezentacji własnej osoby, przygotowały własne dokumenty aplikacyjne (CV ze zdjęciem), śledziły oferty pracy dostępne w PUP, a także na otwartym rynku. Pod okiem współpracującej z PUP Ewy Bogdanowicz- Kordjak, specjalisty ds. eksportu w firmie A&G Koperty Company Sp. z o. o., przygotowały się do rozmów kwalifikacyjnych. Przy wsparciu Ireny Rawinis, pośrednika pracy II stopnia, nabytą wiedzę wykorzystały aktywnie szukając zatrudnienia bądź możliwości odbycia stażu. W efekcie poszukiwań 3 uczestniczki rozpoczną staż już w październiku, a kolejne 4 czekają na możliwość jego odbycia i zatrudnienia w późniejszym terminie.

Marzanna Romanowska, uczestniczka szkolenia
Klub Pracy dał mi dużo pozytywnych odczuć i wrażeń. Poznałam wspaniałe osoby, które też mają podobne jak problemy. Mogłyśmy o nich podyskutować. Poza tym szkolenie pozwoliło mi na otworzenie się, podniesienie własnej wartości oraz zauważenie, że inni ludzie postrzegają mnie pozytywnie. Odważyłam się wyjść do ludzi, bez stresu pytać o prace i być może ją pozyskam. Oby takich szkoleń było jak najwięcej.

Beata Motusiewicz, uczestniczka szkolenia
Klub Pracy jest ciekawym doświadczeniem. Tu nikt nie jest lepszy ani gorszy, wszystkie jesteśmy równe. Człowiek poznaje swoje możliwości i swój potencjał. Ja sama stałam się silniejsza bardziej zdecydowana.

 
[29-09-2009 14:30 / nr art. 6506]

   Kronika policyjna
GOŁDAP. 24 września o godzinie 18 na ul. Kolejowej policja zatrzymała VW Golfa. Kierujący nim 49-letni Andrzej Z. wydmuchał 0,27 promila. Stracił prawo jazdy, samochód zabezpieczył we własnym zakresie.
GOŁDAP. 25 września o godzinie 0.50 na ul. Paderewskiego policjanci zatrzymali 22-letniego Jakuba W., który jechał pożyczonym rowerem mając 1,7 promila alkoholu w wydychanym powietrzu. Rower zabezpieczyli sami policjanci, następnie zwrócili go właścicielowi.
GOŁDAP. 25 września o godzinie 18.30 na ul. Żeromskiego funkcjonariusze straży miejskiej zatrzymali Mirosława A., który jechał rowerem będąc pod wpływem alkoholu. Wezwana na miejsce policja próbowała zmierzyć jego zawartość w wydychanym powietrzu u 50-letniego mieszkańca wsi Łobody, ale nie był on w stanie dmuchnąć w alkomat. Pobrano więc do badań krew.
KOWALKI. 25 września gołdapscy policjanci ujawnili nietypową kradzież. Na słupie energetycznym zauważyli dwie zawieszki z przewodami. Idąc ich tropem trafili do jednego z domów. O odkryciu zawiadomili zakład energetyczny. Przybyli pracownicy zakładu potwierdzili, że doszło do kradzieży prądu. Jej sprawcom grozi od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności. Dodatkowo będą musieli też zapłacić rachunek za ukradziony prąd. Ten może być duży, bowiem ze wstępnych ustaleń wynika, że "oficjalnie" gospodarstwo nie miało prądu od wielu lat.
GALWIECIE. 26 września o godzinie 14.45 policjanci zatrzymali rowerzystę Bogdana K. Mieszkaniec Kociołka jechał rowerem mając 2,3 promila alkoholu w wydychanym powietrzu. Rower zabezpieczyła osoba wskazana przez zatrzymanego.
GOŁDAP. Do kolizji roweru z Renault Megane doszło 27 września około godziny 16.00 na ulicy Warszawskiej. Jadąc w kierunku Jabramowa na wysokości stacji benzynowej kierowca samochodu osobowego wyprzedzał jadącego przed nim przy prawej krawędzi jezdni rowerzystę. W czasie wykonywania manewru ten gwałtownie skręcił w lewo i uderzył w bok samochodu. Na szczęście rowerzysta nie odniósł poważniejszych obrażeń. Wezwana na miejsce policja "przedmuchała" obu kierowców. Okazało się, że rowerzysta Tomasz B. był pijany. Miał 2 promile alkoholu w organizmie. 19-latek został ukarany 400zł mandatem za spowodowanie kolizji. Za popełnione przestępstwo (jazda po spożyciu alkoholu) odpowie zaś przed sądem.

 
[29-09-2009 14:10 / nr art. 6505]

   Gołdapska delegacja wróciła z Ano Syros
Pod koniec czerwca w Gołdapi gościła delegacja z partnerskiego miasta Ano Syros. W ten sposób po kilkuletniej przerwie udało się odnowić wzajemne kontakty. Grecy zaprosili też przedstawicieli Gołdapi do przyjazdu do swojej miejscowości. Do rewizyty doszło w połowie września. Do Grecji poleciała 14-osobowa delegacja.

- Na oficjalnych spotkaniach poruszaliśmy głównie temat wymiany między dorosłymi i młodymi mieszkańcami naszych gmin - mówi Marek Miros, burmistrz Gołdapi. - Na przyszły rok zaplanowaliśmy już wizytę szkoły muzycznej w Ano Syros oraz greckich tancerzy w naszym mieście. Zorganizowane będą też obchody Dni Gołdapi w Ano Syros i Dni Ano Syros w Gołdapi.

Marek Miros dodaje, że formuła kontaktów między mieszkańcami obu gmin zostanie poszerzona. W planach jest organizacja wzajemnych wizyt całych rodzin. Polegałoby to na tym, że w lipcu przyszłego roku chętni gołdapianie przyjęliby pod swój dach rodziny z Ano Syros, a w ramach rewanżu w sierpniu grecy gościliby u siebie gołdapian.

- Jeśli ktoś chciałby gościć rodzinę grecką u siebie i skorzystać z tej wymiany, proszę o zgłaszanie się do Urzędu Miejskiego - informuje Marek Miros. -Taka wymiana zbliża ludzi. W Europie tak się robi o dawna. Jest to jedno z ważniejszych osiągnięć naszych rozmów.

Wśród wielu mieszkańców Gołdapi wizyta gołdapskiej delegacji w Ano Syros budzi kontrowersje. Padają twierdzenia, że była to wycieczka radnych i urzędników na koszt gminy. Wyjaśnienia tego chce radny Marek Kalinowski, który podczas poniedziałkowej sesji Rady Miejskiej zgłosił w tej sprawie interpelację. Pyta w niej między innymi o to, jakie były koszty wyjazdu do Grecji oraz jaki był powód zabrania tak licznej delegacji. Część gołdapian zarzuca też Markowi Mirosowi, że to on sam zdecydował, kto poleci do Ano Syros.

- Jako organ wykonawczy o kryteriach wyboru delegacji decyduje burmistrz i to ja zdecydowałem o jej składzie - potwierdza Marek Miros. - Niezależnie od konfiguracji personalnej zawsze można zapytać, dlaczego ta osoba, a nie inna został wybrana. Wszystko jest kwestią podejścia. Wyjazd do partnerskiego miasta to nie jest coś wyjątkowego, bowiem od wielu lat Polacy bez problemów jeżdżą już po świecie. To powinna być norma. Robienie z tego sensacji może spowodować, że gmina Gołdap nie będzie miała żadnych wymian i kontaktów. Będziemy wówczas dziwadłem w Europie. Otwartość na inne nacje to droga do współpracy i - górnolotnie mówiąc - droga do pokoju.

A co Państwo myślą o wzajemnych kontaktach Gołdapi z partnerskimi miastami? Jaka powinna być ich formuła i jakie korzyści powinny z nich płynąć? Zapraszamy do dyskusji.

Skład gołdapskiej delegacji, która była w wizytą w Ano Syros w dniach 15-22.09.2009
 • Marek Miros - burmistrz Gołdapi
 • Remigiusz Karpiński - Przewodniczący Rady Miejskiej
 • Katarzyna Klimach - tłumacz
 • Waldemar Klimach - tłumacz
 • Natalia Klimach - córka Waldemara i Katarzyny Klimach
 • Cecylia Stecka - wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej
 • Janina Pietrewicz - radna Rady Miejskiej
 • Andrzej Pianka - radny Rady Miejskiej
 • Marian Waraksa - radny Rady Miejskiej
 • Jadwiga Mackiewicz - pracownik Urzędu Miejskiego
 • Janina Chlebowska - pracownik Urzędu Miejskiego
 • Barbara Woźniak - kierownik biura prawnego Urzędu Miejskiego, radna powiatowa
 • Andrzej Kruchelski - pracownik Urzędu Miejskiego
 • Paweł Werchowicz - komendant straży miejskiej w Gołdapi, radny powiatowy

 

Wizyta w Ano Syros   Wizyta w Ano Syros   Wizyta w Ano Syros   Wizyta w Ano Syros
[29-09-2009 12:45 / nr art. 6504]

   Przegląd prasy: Rozpoczął się sezon grzybowy - są pierwsze ofiary w szpitalach
Polska The Times
- To cud, że żyję - mówi cicho Jacek Klimko, 35-letni strażak i ratownik medyczny z Gołdapi. - Nigdy w życiu nie zjem już grzyba, nawet pieczarki. We wtorek zebrałem szare zielonki, bardzo smaczne grzyby. Nawet pytałem o opinię przyszłego teścia, znawcę grzybów, który potwierdził, że wszystko jest w porządku. Odgotowałem ze 20 kapeluszy, usmażyłem. Po ośmiu godzinach zaczął się koszmar.

Chciałbym złożyć podziękowania dla doktora Adama Siemieniuka i całego personelu medycznego oddziału wewnętrznego SPZOZ w Gołdapi za fachową opiekę, szybkie zdiagnozowanie zatrucia i podjęcie decyzji o natychmiastowym transportowaniu mnie do Pomorskiego Centrum Toksykologii w Gdańsku. Dzięki Wam żyję.

Jacek Klimko

[29-09-2009 00:50 / nr art. 6503]

   III Powiatowe Zawody Sportowo-Pożarnicze OSP i MDP
W niedzielę na stadionie miejskim w Gołdapi odbyły się III Powiatowe Zawody Sportowo-Pożarnicze Ochotniczych Straży Pożarnych i Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych, funkcjonujących na terenie naszego powiatu. Wzięło w nich udział sześć jednostek OSP oraz pięć MDP męskich i jedna MDP żeńska. Zawody rozegrane zostały w dwóch kategoriach. Najpierw drużyny biegały w sztafetach z przeszkodami, następnie rywalizowały w ćwiczeniach bojowych. Sędzią głównym zawodów była kpt. Bożena Piaścik z KP PSP w Węgorzewie. Oto wyniki tych zmagań:

Młodzieżowe Drużyny Pożarnicze - mężczyźni

 • ćwiczenia bojowe
  1. Żabin - 933,5pkt
  2. Dunajek - 919,1pkt
  3. Lisy - 901,8pkt
  4. Górne - 896,0pkt
  5. Grabowo - 975,2pkt
 • sztafeta pożarnicza z przeszkodami
  1. Górne - 87,4pkt
  2. Lisy - 83,2pkt
  3. Grabowo - 82,6pkt
  4. Żabin - 75,3pkt
  5. Dunajek - 64,4pkt
 • klasyfikacja końcowa
  1. Żabin - 1008,8pkt
  2. Lisy - 985,0pkt
  3. Dunajek - 984,5pkt
  4. Górne - 983,4pkt
  5. Grabowo - 975,2pkt

Młodzieżowe Drużyny Pożarnicze - kobiety

 • ćwiczenia bojowe
  1. Grabowo - 119,0pkt
 • sztafeta pożarnicza z przeszkodami
  1. Grabowo - 79,5pkt
 • klasyfikacja końcowa
  1. Grabowo - 198,5pkt

Ochotnicze Straże Pożarne

 • ćwiczenia bojowe
  1. Surminy - 50,40pkt
  2. Górne - 53,92pkt
  3. Żytkiejmy - 55,76pkt
  4. Lisy - 56,54pkt
  5. Dubeninki - 66,56pkt
  6. Dunajek - 73,54pkt
 • sztafeta pożarnicza z przeszkodami
  1. Surminy - 61,9pkt
  2. Górne - 69,7pkt
  3. Żytkiejmy - 70,8pkt
  4. Dubeninki - 71,2pkt
  5. Lisy - 75,4pkt
  6. Dunajek - 76,0pkt
 • klasyfikacja końcowa
  1. Surminy - 112,3pkt
  2. Górne - 123,62pkt
  3. Żytkiejmy - 126,56pkt
  4. Lisy - 131,94pkt
  5. Dubeninki - 137,76pkt
  6. Dunajek - 149,54pkt

Dla najlepszych organizatorzy przygotowali puchary, dyplomy i nagrody rzeczowe, które wręczyli prezes zarządu oddziału powiatowego ZOSP RP w Gołdapi Jarosław Podziewski oraz komendant powiatowy PSP w Gołdapi Krzysztof Giedrojć.

III Powiatowe Zawody Sportowo-Pożarnicze OSP   III Powiatowe Zawody Sportowo-Pożarnicze OSP   III Powiatowe Zawody Sportowo-Pożarnicze OSP   III Powiatowe Zawody Sportowo-Pożarnicze OSP

III Powiatowe Zawody Sportowo-Pożarnicze OSP   III Powiatowe Zawody Sportowo-Pożarnicze OSP   III Powiatowe Zawody Sportowo-Pożarnicze OSP   III Powiatowe Zawody Sportowo-Pożarnicze OSP

III Powiatowe Zawody Sportowo-Pożarnicze OSP   III Powiatowe Zawody Sportowo-Pożarnicze OSP   III Powiatowe Zawody Sportowo-Pożarnicze OSP   III Powiatowe Zawody Sportowo-Pożarnicze OSP

III Powiatowe Zawody Sportowo-Pożarnicze OSP   III Powiatowe Zawody Sportowo-Pożarnicze OSP   III Powiatowe Zawody Sportowo-Pożarnicze OSP   III Powiatowe Zawody Sportowo-Pożarnicze OSP

Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Gołdapi i Zarząd Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Gołdapi składają serdeczne podziękowania za okazaną pomoc w organizacji III Powiatowych Zawodów Sportowo-Pożarniczych Ochotniczych Straży Pożarnych i Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych dla:
 • Burmistrzów, Wójtów i Zarządów Gminnych OSP
 • Ośrodka Sportu i Rekreacji w Gołdapi
 • Baru "JĘDRUŚ" w Gołdapi
 • Piekarni "KAJA" w Gołdapi

Piotr Mościński

[29-09-2009 00:05 / nr art. 6502]

   Wybierz przyjaznego dzielnicowego!
Wspólnie z komendantem policji ogłaszamy plebiscyt na najbardziej przyjaznego dzielnicowego. Ich sylwetki przedstawiliśmy w jednym z poprzednich wydań GPI GOLDAP.INFO. Głosować można za pośrednictwem internetu lub wypełniając kupon zamieszczony w czwartkowych wydaniach Kuriera Gołdapskiego. Ankieta zostanie zakończona 8 października. Policjant, który uzyska najwięcej Państwa głosów, będzie specjalnie uhonorowany i wyróżniony przez komendanta powiatowego.

Plebiscyt ma na celu podkreślenie wyjątkowości służby pełnionej przez dzielnicowych oraz wydanie im oceny mieszkańców. Opinia ta jest najbardziej znacząca w określeniu jakości wypełnianej przez nich roli wobec społeczeństwa. Oczekiwania wobec nich są duże: zwiększenie bezpieczeństwa, ograniczenie przestępczości i zjawisk patologii społecznej czy budowa wzajemnego zaufania w ramach danej społeczności.

Zapraszamy do głosowania!

WYBIERZ PRZYJAZNEGO DZIELNICOWEGO
Gołdapscy dzielnicowi. Fot. Jacek Rakowski
Marta Anuszkiewicz
Gołdapscy dzielnicowi. Fot. Jacek Rakowski
Marcin Hiszpański
Gołdapscy dzielnicowi. Fot. Jacek Rakowski
Krzysztof Żukowski
Gołdapscy dzielnicowi. Fot. Jacek Rakowski
Tomasz Dobrzyński
Gołdapscy dzielnicowi. Fot. Jacek Rakowski
Michał Malinowski
[29-09-2009 00:05 / nr art. 6501]

   
Gołdapski Portal Internetowy GOLDAP.INFO * ISSN 1899-7759
redakcja: 19-500 GOŁDAP, ul. PARTYZANTÓW 16F (sklep SPECJALISTA) * tel. 87-427-25-87, 504-475-522 * fax 22-349-25-25
wydawca: JACEK RAKOWSKI *** Wszelkie prawa zastrzeżone *** Copyright © 2002-2009