WSZYSTKIE WYDANIA DO 30/09/2009 FORUM ZDJĘCIA NK     STATYSTYKI   KONTAKT

Szukaj z Google informacji na stronach GPI GOLDAP.INFO


statystyka
 

22 wrzesień 2009 - 28 wrzesień 2009, wydanie nr 64
poprzednie wydanie

   Przegląd prasy: Dwóch pracowników tartaku nie żyje
WWW.GOLDAP.WM.PL
We Wronkach pod Gołdapią zginęło dwóch pracowników tartaku. Do tragedii doszło dziś około godziny 11. Wstępne ustalenia wskazują na to, że dwaj młodzi pracownicy załadowywali naczepę tira trocinami. W pewnym momencie silos, z którego leciały trociny zatkał się i mężczyźni postanowili go udrożnić. Wtedy drewniane wióry przysypały ich. 22 i 33-latek ponieśli śmierć.

[28-09-2009 14:00 / nr art. 6426]

   III Powiatowe Zawody Sportowo-Pożarnicze OSP
III Powiatowe Zawody Sportowo-Pożarnicze OSP   III Powiatowe Zawody Sportowo-Pożarnicze OSP   III Powiatowe Zawody Sportowo-Pożarnicze OSP   III Powiatowe Zawody Sportowo-Pożarnicze OSP

III Powiatowe Zawody Sportowo-Pożarnicze OSP   III Powiatowe Zawody Sportowo-Pożarnicze OSP   III Powiatowe Zawody Sportowo-Pożarnicze OSP   III Powiatowe Zawody Sportowo-Pożarnicze OSP

III Powiatowe Zawody Sportowo-Pożarnicze OSP   III Powiatowe Zawody Sportowo-Pożarnicze OSP   III Powiatowe Zawody Sportowo-Pożarnicze OSP   III Powiatowe Zawody Sportowo-Pożarnicze OSP

III Powiatowe Zawody Sportowo-Pożarnicze OSP   III Powiatowe Zawody Sportowo-Pożarnicze OSP   III Powiatowe Zawody Sportowo-Pożarnicze OSP   III Powiatowe Zawody Sportowo-Pożarnicze OSP

Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Gołdapi i Zarząd Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Gołdapi składają serdeczne podziękowania za okazaną pomoc w organizacji III Powiatowych Zawodów Sportowo-Pożarniczych Ochotniczych Straży Pożarnych i Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych:
 1. Ośrodkowi Sportu i Rekreacji w Gołdapi
 2. Barowi "JĘDRUŚ" w Gołdapi
 3. Piekarni "KAJA" w Gołdapi
Piotr Mościński
[27-09-2009 21:00 / nr art. 6425]

   Kolejny w tym roku pożar domu w powiecie gołdapskim
Dziś doszło do kolejnego w tym roku pożaru domu w powiecie gołdapskim. W Ziemianach gm. Banie Mazurskie dach nad głową straciły dwie pięcioosobowe rodziny z małymi dziećmi. Mieszkańcy powiadomili straż pożarną o pożarze o 11.27. Bardzo szybko na miejscu pojawili się ochotnicy z Bań Mazurskich i przystąpili do działań. Po nich dojechały jeszcze trzy zastępy OPS z Grodziska, Grabowa i Lisów oraz jeden PSP z Gołdapi. Prowadzenie akcji utrudniały silne podmuchy wiatru, który raz po raz wzniecały ogień. Na szczęście żaden z mieszkańców budynku w wyniku pożaru nie ucierpiał. Udało się też uratować część wyposażenia obu mieszkań. Niestety, zniszczenia samego budynku są ogromne i nie nadaje się on obecnie do zamieszkania. Pogorzelcy zakwaterują się na najbliższe dni u swoich rodzin.

Na miejscu pożaru obecny był wójt gminy Banie Mazurskie Jan Sobóta oraz Alojzy Danowski, zastępca przewodniczącego gminnego Zespołu Kryzysowego.

- Na razie ciężko jest mówić o jakiejkolwiek pomocy - mówi Alojzy Danowski. - Jutro już na spokojnie postaramy się zapoznać z potrzebami poszkodowanych. Na pewno postaramy się pomóc w pracach przy odbudowie budynku. Jeśli będzie potrzeba, to w miarę możliwości udzielimy też pomocy finansowej.

Pomoc ta może okazać się potrzeba, gdyż - jak wstępnie udało się nam ustalić - budynek nie był ubezpieczony.

 

Pożar w Ziemianach   Pożar w Ziemianach   Pożar w Ziemianach   Pożar w Ziemianach

Pożar w Ziemianach   Pożar w Ziemianach   Pożar w Ziemianach   Pożar w Ziemianach

Pożar w Ziemianach   Pożar w Ziemianach   Pożar w Ziemianach   Pożar w Ziemianach
[26-09-2009 15:00 / nr art. 6424]

   Komisja bezpieczeństwa wyróżniła strażaków
Komisja Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego Powiatu Gołdapskiego, w uznaniu zasług i dokonań niektórych strażaków w zakresie ochrony pożarowej oraz innej niesionej ludziom pomocy, postanowiła uroczyście ich za to uhonorować.

- Pełnią oni rolę służebną wobec całego społeczeństwa, narażając swoje zdrowie i życie - mówi Jarosław Podziewski, przewodniczący komisji. - Są to ludzie, którzy w każdych warunkach w pierwszej linii spieszą z pomocą. Dziękujemy im za tą służbę.

W ostatni czwartek podczas posiedzenia komisji Jarosław Podziewski wręczył grupie strażaków dyplomy oraz drobne upominki. Osobiście wyróżnienia odebrało 7 strażaków. Z powodu choroby czy też uczestnictwa w szkoleniach kilkoro było nieobecnych. Komendant PSP Krzysztof Giedrojć był zadowolony z zauważenia i docenienia codziennej pracy strażaków.

- Nie jest ona usłana różami, a wręcz przeciwnie jest wiele trudności i problemów - twierdzi komendant. - Do każdej akcji trzeba podchodzić zupełnie inaczej. Czasami trzeba mieć olbrzymią wyobraźnię, aby jak najszybciej pomóc drugiemu człowiekowi. To, że jest to od czasu do czasu zauważane przez społeczeństwo, ma dla nas ogromne znaczenie. Dziękuję za to wyróżnienie staroście i komisji bezpieczeństwa.

Wyróżnieni zostali: mł. kpt. Andrzej Jabłoński, st. str. Marek Metelski, st. ogn. Dariusz Krukliński, asp. Jarosław Dadura, mł. ogn. Jacek Klimko, kpt. Mirosław Rawinis, sekc. Tomasz Mikielski, st. str. Norbert Łupiński, sekc. Daniel Żamojtuk, kpt. Lech Olszewski, ogn. Grzegorz Feszter.

A jak Państwo oceniają służbę strażaków w powiecie gołdapskim? Zapraszamy do podzielenia się swoimi uwagami.

 

Komisja bezpieczeństwa wyróżniła strażaków   Komisja bezpieczeństwa wyróżniła strażaków   Komisja bezpieczeństwa wyróżniła strażaków

Komisja bezpieczeństwa wyróżniła strażaków   Komisja bezpieczeństwa wyróżniła strażaków   Komisja bezpieczeństwa wyróżniła strażaków
[26-09-2009 10:30 / nr art. 6423]

   Kontrowersje wokół dużej liczby ocen niedostatecznych w gimnazjum
Do członków komisji oświaty przy Radzie Miejskiej w Gołdapi od pewnego czasu docierały niepokojące informacje o dużej ilości osób w gołdapskim gimnazjum, które otrzymały oceny niedostateczne na koniec minionego roku szkolnego. Dla wielu skutkowało to brakiem promocji do następnej klasy. W piątek komisja spotkała się z dyrekcją gimnazjum w celu wyjaśnienia całej sytuacji.

- W minionym roku szkolnym promocji do następnej klasy nie otrzymało 126 uczniów - informuje Bożena Kalinowska, dyrektor gimnazjum. - W roku 2007/08 było ich 130, 2006/07 92, a w 2005/06 163. Liczby te trzymają się mniej więcej na stałym poziomie.

Dyrektor dodaje, że podczas konkursu na piastowane stanowisko obiecała, że będzie się starać, by uczniowie gimnazjum byli szkoleni na wysokim poziomie.

- Po trzech latach pełnienia przeze mnie tej funkcji nasza szkoła nie jest już na szarym końcu - twierdzi. - Uczniowie osiągają w miarę dobre wyniki na egzaminach końcowych. Jest to zasługa nie tylko moja, ale i nauczycieli, którzy uczą te dzieci.

W gimnazjum nauczyciele wystawiają jednak na świadectwach także stosunkowo dużo ocen niedostatecznych. Bożena Kalinowska przestawiła radnym dokładną statystykę to opisującą. Wynika z niej, że jedynki z języka polskiego otrzymało 41 osób, z czego jedna z polonistek oceniła tak aż 15 osób z 4 klas.

- Nie ukrywam, że z tą panią przeprowadzałam rozmowy w trakcie tego roku szkolnego, jak i poprzedniego - mówi Bożena Kalinowska. - Jest ona nauczycielką wymagającą. Na pewno będziemy jeszcze rozmawiać i dyskutować, by poznać indywidualnie każdy przypadek takiej oceny.

Z języków obcych wystawionych zostało 36 ocen niedostatecznych, z wiedzy o społeczeństwie 10, z matematyki 31, z chemii 76, z biologii 54, z geografii 45. Jeden z większych problemów występuje z fizyką. Troje nauczycieli wystawiło łącznie 58 jedynek w 14 klasach, z czego jedna z nauczycielek w 8 klasach wystawiła ich aż 42.

- To jest niepokojące - uważa dyrektor gimnazjum. - Na panią były też skargi od rodziców. Rozmawiałam z nią, lekcje były hospitowane, była też wizytacja z kuratorium. Nie mam innych narzędzi, by namówić nauczyciela do postawienia oceny dopuszczającej. Gdy raz spróbowałam to usłyszałam, że wprowadzam mobbing.

Ilości ocen niedostatecznych wystawianych przez niektórych nauczycieli dziwią radnych.

- Nie mamy prawa oceniać nauczycieli - mówi Marian Mioduszewski. - Są oni niezależni i niezawiśli w swoich ocenach. Jako były nauczyciel mam jednak prawo powiedzieć, że wystawiając dziecku jedynkę nauczyciel po części wystawia ją także sobie. Jeśli ktoś stawia ich 50 czy 60, to coś jest na rzeczy.

Zdaniem radnego powody takiego stanu rzeczy mogą być co najmniej trzy. Pierwszy to zbyt wysoko podniesiona poprzeczka dla uczniów. Drugim może być zbyt słaba percepcja dzieci, które nie potrafią się nauczyć nowych zagadnień. Innym powodem może też być niewłaściwy program nauczania.

- Powiedzmy sobie szczerze, mamy różnych podopiecznych - mówi Jarosław Żukowski, zastępca dyrektora gimnazjum. - Są klasy, gdzie uczniowie mają orzeczenia kierujące do nauki w szkole specjalnej. Nie zgadzają się jednak na to ich rodzice. Większość z nas nie umie wydajnie pracować z takimi osobami. Z tego też względu przeprowadzamy szkolenia dla nauczycieli dotyczące właściwego dostosowywania wymagań dla tych uczniów. Nauczyciel musi bowiem wiedzieć, jak uczyć i ile wymagać od osoby z mniejszymi możliwościami percepcji.

Radna Anna Fiedorowicz zasugerowała przeprowadzenie na koniec danego roku szkolnego specjalnego sprawdzianu, który pokazałby, jaką wiedzę uzyskał uczeń. Jarosław Żukowski twierdzi, że takie sprawdziany już były przeprowadzane, jednak teraz ze względu na większą ilość ocen niedostatecznych będzie ich więcej. Dotyczyć to będzie szczególnie klas, w których uczą kontrowersyjnie oceniający nauczyciele. Zdaniem Jarosława Dzienisa egzamin taki niekoniecznie będzie w pełni obiektywny.

- Pamiętam takie przypadki ze szkoły podstawowej, gdy uczeń uczący się na "trójkach" egzamin zdawał na piątkę - mówi radny. - Nastolatek może się czasem wstrzelić w tematy egzaminu.

Dyrekcja gimnazjum zapewniła na koniec spotkania, że nadal będzie szukać takiego rozwiązania całej sytuacji, które zmniejszy ilość ocen niedostatecznych. Czy się to uda, okaże się już w styczniu po pierwszym semestrze.

 
[26-09-2009 00:35 / nr art. 6422]

   Kronika policyjna
WRONKI WIELKIE. 23 września o godzinie 18.30 policjanci zatrzymali 24-letniego Łukasza L. Jechał Audi, mając 2,7 promila alkoholu w wydychanym powietrzu. Kierowca stracił prawo jazdy, zaś samochód zabezpieczyła osoba przez niego wskazana.
[25-09-2009 15:25 / nr art. 6421]

   Już we wtorek rozstrzygnięcie konkursu na najładniejszy balkon i ogród
Zarząd Spółdzielni Mieszkaniowej w Gołdapi zaprasza na spotkanie laureatów konkursu "Najpiękniejszy balkon i ogród 2009". Odbędzie się ono 29 września o godzinie 17.00 w sali konferencyjnej UM.

Balkony i ogrody członków spółdzielni były oglądane i fotografowane przez cały sierpień. Wyboru najładniejszych dokonała 9-osobowa komisja złożona z członków rady nadzorczej oraz pracowników spółdzielni, pod przewodnictwem przewodniczącego RN Henryka Osińskiego. Poniżej prezentujemy zdjęcia ścisłych finalistów konkursu. Kto zwyciężył, okaże się już w najbliższy wtorek.

 

Konkurs na najładniejszy balkon i ogród   Konkurs na najładniejszy balkon i ogród   Konkurs na najładniejszy balkon i ogród   Konkurs na najładniejszy balkon i ogród

Konkurs na najładniejszy balkon i ogród   Konkurs na najładniejszy balkon i ogród   Konkurs na najładniejszy balkon i ogród   Konkurs na najładniejszy balkon i ogród
[25-09-2009 15:20 / nr art. 6420]

   Prezes GFL uroczyście wręczy stypendia studentom z powiatu gołdapskiego
Dziś o godzinie 17.00 sali konferencyjnej Urzędu Miejskiego odbędzie się uroczystość wręczenia stypendiów, przyznanych w ramach programu stypendialnego "Agrafka Agory". Na terenie powiatu gołdapskiego program ten realizuje Gołdapski Fundusz Lokalny. Wyłonieni studenci pochodzący z powiatu gołdapskiego otrzymają pomoc w wysokości 380zł miesięcznie.
[25-09-2009 14:50 / nr art. 6419]

   Piknik w Grabowie
Wzorem festynu w Boćwince również w Grabowie odbył się piknik zorganizowany dla mieszkańców Grabowa i okolic. Impreza została przygotowana przez uczestniczki Programu Aktywności Lokalnej pod opieką Katarzyny Solarczyk. Program ten realizowany jest przez Ośrodek Pomocy Społecznej w ramach projektu "Zacznij od nowa" przy współpracy z Domem Kultury w Gołdapi.

Uczestniczka projektu Bożena Giełażewska wraz z rodziną przygotowała ognisko i polankę użyczoną przez państwa Kowalewskich, za co serdecznie dziękujemy. Reszta uczestniczek przygotowała zabawy i konkursy, które prowadzone były przez nie same oraz Katarzynę Solarczyk i Ewelinę Krzyżewską, animatora kultury ze świetlicy wiejskiej w Grabowie.

Piknik przyciągnął dużą uwagę dzieci i młodzieży. Razem z dorosłymi wszyscy wspaniale bawili się przy różnorodnych zabawach. Dużo radości i śmiechu wywoływały konkursy dorośli kontra dzieci. Mimo, iż na co dzień to dorośli mają przewagę, to w czasie zabaw dzieciaki wykazały niesamowitą szybkość i zręczność, zmuszając tym samym dorosłych do większego wysiłku.

Katarzyna Solarczyk i Marcin Białous

Piknik w Grabowie   Piknik w Grabowie   Piknik w Grabowie   Piknik w Grabowie

Piknik w Grabowie   Piknik w Grabowie   Piknik w Grabowie

 
[24-09-2009 18:30 / nr art. 6418]

   Feralnie zaparkowany samochód utrudniał wyjazd z garażu
Na odcinku jednokierunkowym ulicy Partyzantów od wielu lat w ciągu dnia są problemy z zaparkowaniem samochodu. Z powodu braku miejsca, niektórzy kierowcy parkują na pobliskich podwórkach. Tak też było w ubiegłą środę, gdy z tyłu budynku z numerem 16B ktoś z rana postawił swoje auto.

- Około godziny 8 wyjrzałem przez okno na podwórko, a tam stał nieznany nam samochód - mówi Grzegorz Kozioł, mieszkaniec budynku. - Nie miałbym nic przeciwko, ale kierowca postawił go tak, że zablokował mi i sąsiadce Ewie wyjazd z garaży. Wezwaliśmy policję.

Przybyli na miejsce funkcjonariusze zrobili zdjęcia i zapewnili pana Grzegorza, że jeśli auto nie będzie w ciągu godziny zabrane, to zostanie zlawetowane na policyjny parking.

Tak się jednak nie stało. Pech chciał, że po kilku godzinach 9-letni syn pani Ewy dostał ataku bólu w klatce piersiowej. Wezwana karetka zabrała dziecko do szpitala na obserwację. Matka chciała pojechać swoim samochodem za nim.

- Nie mogłam jednak wyjechać, bo zaparkowany przy garażu samochód blokował mi wyjazd - twierdzi pani Ewa. - Ponownie wezwana została policja, ale funkcjonariusze rozłożyli bezradnie ręce. Nie interesowało ich, że samochód utrudnia wyjazd czy też to, że stoi na drodze pożarowej. Byli też bardzo niegrzeczni, szczególnie policjantka. Gdy powiedziałam, że zagrożone jest ludzkie życie, ona odpowiedziała, że zaparkowany samochód nie zagraża niczyjemu życiu.

Policjanci odmówili więc podjęcia jakichkolwiek działań w stosunku do właściciela feralnie zaparkowanego samochodu.

- W takim razie od czego oni są - pyta Grzegorz Kozioł. - Przecież powinni pomagać ludziom, a oni tej pomocy odmawiają.

Funkcjonariusze okazali się pomocni chociaż w jednym, bo zawieźli panią Ewę do szpitala radiowozem. Feralny samochód po kilku godzinach przestawił sam właściciel, przepraszając za całe zamieszanie. Naczelnik sekcji prewencji i ruchu drogowego gołdapskiej policji twierdzi, że niepodjęcia działań w celu usunięcia auta przez funkcjonariuszy było działaniem prawidłowym.

- Musimy postępować zgodnie z prawem - mówi Ryszard Antolak. - Samochód ten nie był zaparkowany na drodze publicznej. Artykuł 1 prawa o ruchu drogowym mówi wyraźnie, że dotyczy ono tylko sytuacji na drogach publicznych i w strefach zamieszkania. Co zaś dotyczy faktu pozostawienia samochodu na drodze pożarowej, to pojazd można usunąć tylko w przypadku, gdy utrudnia on działania ratownicze. Tu nie miało to miejsca. Ryszard Antolak twierdzi też, że jego zdaniem oraz interweniujących funkcjonariuszy zaparkowane auto nie uniemożliwiało wyjazdu z garażu. Pozostawionego miejsca było bowiem dużo. Nie było też zagrożone niczyje życie, gdyż chorego chłopca zabrała karetka. Co mają zatem zrobić mieszkańcy ul. Partyzantów, którzy nie zgadzają się z postępowaniem i działaniami policji?

- Każdy ma prawo złożyć skargę na działania policji i jej funkcjonariuszy - mówi Andrzej Żyliński, zastępca komendanta powiatowego policji w Gołdapi. - Odpowiednie służby rozpatrzą ponownie całą sytuację, a odpowiedź zostanie udzielona na piśmie.

Problemy z parkującymi samochodami na osiedlowych podwórkach są w wielu miejscach. Okazuje się, że policja niewiele może w tej sprawie zrobić. Najwięcej zależy więc od kultury i wyobraźni samych kierowców. A może Państwo mają jakiś pomysł? Zapraszamy do podzielenia się nimi.

 
[24-09-2009 18:15 / nr art. 6417]

   Trzy dni z kulturą Gusiewa
Burmistrz Gołdapi Marek Miros oraz dyrektor Domu Kultury Zbigniew Mieruński zapraszają mieszkańców na "Trzy dni z kulturą Gusiewa". Impreza odbędzie się w dniach 2-4 października. Oto jej plan:

piątek, godzina 17.00, sala widowiskowa Domu Kultury w Gołdapi

 • oficjalne otwracie imprezy
 • otwarcie wystawy prac plastycznych
 • prezentacja filmu o rejonie gusiewskim z komentarzem Nikołaja Cukanowa, mera Gusiewa
 • koncert zespołów muzycznych, w tym "Karuzela" i "Kamierton"
 • degustacja potraw kuchni rosyjskiej

sobota, godzina 18.00, sala widowiskowa Domu Kultury w Gołdapi

 • koncert wokalno-choreograficznego zespołu "Bubieńcy"

niedziela, godzina 19.00, kościół NMP MK w Gołdapi

 • koncert chóru "Kredo"
[24-09-2009 12:25 / nr art. 6416]

   Rominta pokonała wicelidera III ligi!
Rominta Gołdap po bardzo emocjonującym spotkaniu pokonała wczoraj wicelidera 3 ligi Czarnych Olecko 2:1 w 1/16 Pucharu Polski na szczeblu województwa warmińsko-mazurskiego.

W regulaminowym czasie było 1:1, po bramkach Szarneckiego (65.) i Chmielewskiego (85). W dogrywce decydującą bramkę zdobył Naruszewicz (92). Od tego momentu Rominta bardzo mądrze się broniła i utrzymałą wynik do końca. Obie drużyny kończyły mecz w dziesiątkę. Czerwonymi kartkami ukarani zostali Skórka (za dyskusje z sędzią) i Bogdanowicz (za kopnięcie piłki po gwizdku, druga żółta).

Rominta zagrała w składzie: Wołos, Krupiński, Rynkiewicz, Chmielewski P. (Chmielewski M.), Nałysnyk, Kiler, Kołodziej (Naruszewicz), Karniłowicz (Sobolewski), Dyniszuk, Skórka, Kudrycki (Paszkiewicz)

W.R.

 
[24-09-2009 00:05 / nr art. 6415]

   X Diecezjalne Spotkanie Środowisk Twórczych
W najbliższą sobotę w Gołdapi odbędzie się X Diecezjalne Spotkanie Środowisk Twórczych. Oto jego plan:
 • 11.00 uroczysta msza święta w intencji środowisk twórczych i dziennikarskich diecezji ełckiej (konkatedra NMP MK)
 • 12.30 multimedialna prezentacja Gołdapi (Urząd Miejski)
 • 13.30 promocja albumów "Gołdapianie po 1945 roku" i "Ziemia gołdapska" (Dom Kultury)
 • 14.10 gołdapski koncert muzyczny cz. 1 (Dom Kultury)
 • 14.40 "Kim jest dla mnie św. Brunon?" - świadectwo Piotra Kowalewskiego, reżysera spektaklu teatralnego "Misja św. Brunona"
 • 15.10 gołdapski koncert muzyczny cz. 2 (Dom Kultury)
 • 15.40 ogłoszenie wyników VI konkursu poetyckiego "Martyrii" i wręczenie nagród (Dom Kultury)
 • 16.30 koncert bardów: Marka Gałązki i Janusza Kondraka (Dom Kultury)
 • 17.30 "Poetyckie zamyślenia" przy ognisku (Dziedziniec Domu Kultury)

Piękno wraz z dobrem i prawdą tworzy nierozerwalną całość. Stanowi istotę sztuki i nadaje jej sens. Człowiek, zwłaszcza artysta, potrzebuje piękna. Szuka go również w świecie zaprojektowanym przez Boga-Stwórcę. Od ponad dwóch tysiącleci trwa dialog Kościoła z artystami. W ten dialog wpisuje się jubileuszowe X Diecezjalne Spotkanie Środowisk Twórczych, na które serdecznie zapraszam artystów i dziennikarzy 26 września do Gołdapi.

Jerzy Mazur - Biskup Ełcki

[23-09-2009 18:45 / nr art. 6414]

   Pierwsze w nowym roku szkolnym spotkanie z Filharmonią Narodową
Zgodnie z przedwakacyjną zapowiedzią sezon spotkań z warszawską Filharmonią Narodową w Szkole Muzycznej w Gołdapi został rozpoczęty. Zaczęło się ogniście od gorących rytmów flamenco.

Od kilku lat Szkoła Muzyczna współpracuje z Filharmonią Narodową organizując raz w miesiącu wtorkowe spotkania muzyczne. Lidia Szpilewska, konferansjer FN, w bardzo przystępny i interesujący sposób przedstawia epokę, z której pochodzi muzyka, opowiada o samej muzyce i o budowie instrumentów. W przypadku flamenco, kojarzonym ze słoneczną Hiszpanią cofnęliśmy się do V wieku n.e. do... Indii, bo tak na prawdę to tam się wszystko zaczęło. Na potwierdzenie słów o pięknie flamenco wystšpił zespół Contratempo z Łodzi. Wspaniali gitarzyści, Filip Swinarski i Jarosław Czajczyński oraz urocza tancerka Karolina Łukaszewicz, wprowadzili nas w niesamowite hiszpańskie klimaty. Niejeden słuchacz miał ochotę potańczyć, poklaskać i krzyknąć "ole".

Kto nie skorzystał niech żałuje. Dla zainteresowanych informacja, iż kolejne wtorkowe spotkanie już 6 października.

AGA

 

Pierwsze w nowym roku szkolnym spotkanie z Filharmonią Narodową   Pierwsze w nowym roku szkolnym spotkanie z Filharmonią Narodową   Pierwsze w nowym roku szkolnym spotkanie z Filharmonią Narodową   Pierwsze w nowym roku szkolnym spotkanie z Filharmonią Narodową
[23-09-2009 18:20 / nr art. 6413]

   Przegląd prasy: II Puchar Aktorski Leśnego Zakątka w Wędkarstwie Spiningowym
WWW.GOLDAP.WM.PL
Od 20 do 22 września do Gołdapi zjechała czołówka znanych aktorów oraz grono najlepszych wędkarzy. Powodem były drugie zawody o Puchar Leśnego Zakątka.

W Kompleksie Wypoczynkowym "Leśny Zakątek" stawiło się 73 uczestników. Tegorocznym laureatem został Olin Gutowski, znany z serialu "Samo życie". Złowił siedem okoni. Jemu również przypadła nagroda na największego okonia, który mierzył 23 cm.

[23-09-2009 17:45 / nr art. 6412]

   W kościele NMP MK zabrzmi muzyka cerkiewna
3 października w Kościele NMP MK w Gołdapi w ramach IX Jesiennych Koncertów Muzyki Cerkiewnej przed Gołdapską publicznością wystąpią:
 • kwartet "Zorepad" z Bań Mazurskich
 • chór dziecięcy z Oboszyna k/Lwowa
 • chór konkatedralny z kościoła NMP MK w Gołdapi
 • chór "Kamerton" oddziału mazurskiego Związku Ukraińców w Polsce
 • chór "Teotokos" z cerkwi Narodzenia Matki Boskiej z Sychowa (dz. Lwowa)
Początek koncertów o godzinie 15. Więcej informacji dotyczących imprezy znajdą państwo TUTAJ.
[23-09-2009 11:20 / nr art. 6411]

   Mecz Rominty w Pucharze Polski na szczeblu warmińsko-mazurskim
Dziś rozegrane zostaną mecze 1/16 Pucharu Polski na szczeblu województwa warmińsko-mazurskiego. Rominta Gołdap przed własną publicznością zmierzy się z Czarnymi Olecko. Początek spotkania o godzinie 15.30. Zapraszamy!
[23-09-2009 00:05 / nr art. 6410]

   Pierwsze "Gołdapskie Wieczory Kabaterowe" za nami
W niedzielę odbyły się pierwsze Gołdapskie Wieczory Kabaretowe. Przed publicznością wystąpił kabaret "Dno". Bilety na imprezę rozeszły się w prowadzonej przedsprzedaży w bardzo krótkim czasie. Ci, którzy zdążyli je kupić, nie żałowali swojej decyzji. Skecze panów z Dąbrowy Górniczej rozbawiały wszystkich do łez na wypełnionej po brzegi widowni. Warto przypomnieć, że nie był to pierwszy występ kabaretu "Dno" w Gołdapi. Debiut odbył się podczas Mazurskiego Lata Kabaretowego "Mól Latka '99". "Dno" zdobyło wówczas nagrodę publiczności.

Organizatorem Gołdapskich Wieczorów Kabaretowych jest stowarzyszenie "Fabryka cudów". Finansowo wspiera je gmina Gołdap oraz samorząd województwa warmińsko-mazurskiego.

- Głównym powodem zorganizowania wieczorów było to, by przyciągnąć do Gołdapi atrakcyjne kabarety - mówi Robert Czubaszek, prezes stowarzyszenia. - To jest nasz pierwszy projekt. W przyszłości będziemy chcieli ściągnąć do Gołdapi także zespoły muzyczne. Chcemy ożywić życie kulturalne w Gołdapi i pokazać mieszkańcom, że tu może cos się dziać.

Kolejny wieczór kabaretowy odbędzie się 18 października. Wówczas gwiazdą będzie kabaret "Grzegorz Halama Oklasky". Bilety będą w sprzedaży w Centrum promocji Regionu Gołdap już dwa tygodnie wcześniej.

Gołdapskie Wieczory Kabaretowe. Fot. Jacek Rakowski   Gołdapskie Wieczory Kabaretowe. Fot. Jacek Rakowski   Gołdapskie Wieczory Kabaretowe. Fot. Jacek Rakowski   Gołdapskie Wieczory Kabaretowe. Fot. Jacek Rakowski

Gołdapskie Wieczory Kabaretowe. Fot. Jacek Rakowski   Gołdapskie Wieczory Kabaretowe. Fot. Jacek Rakowski   Gołdapskie Wieczory Kabaretowe. Fot. Jacek Rakowski   Gołdapskie Wieczory Kabaretowe. Fot. Jacek Rakowski

Gołdapskie Wieczory Kabaretowe. Fot. Jacek Rakowski   Gołdapskie Wieczory Kabaretowe. Fot. Jacek Rakowski   Gołdapskie Wieczory Kabaretowe. Fot. Jacek Rakowski   Gołdapskie Wieczory Kabaretowe. Fot. Jacek Rakowski

Gołdapskie Wieczory Kabaretowe. Fot. Jacek Rakowski   Gołdapskie Wieczory Kabaretowe. Fot. Jacek Rakowski   Gołdapskie Wieczory Kabaretowe. Fot. Jacek Rakowski   Gołdapskie Wieczory Kabaretowe. Fot. Jacek Rakowski

Gołdapskie Wieczory Kabaretowe. Fot. Jacek Rakowski   Gołdapskie Wieczory Kabaretowe. Fot. Jacek Rakowski   Gołdapskie Wieczory Kabaretowe. Fot. Jacek Rakowski   Gołdapskie Wieczory Kabaretowe. Fot. Jacek Rakowski

 
[23-08-2009 00:05 / nr art. 6309]

   Zawody pożarnicze
W najbliższą niedzielę na stadionie miejskim odbędą się III Powiatowe Zawody Sportowo-Pożarnicze Ochotniczych Straży Pożarnych Powiatu Gołdapskiego. Początek o godzinie 11.00. Organizatorem imprezy są Komenda Powiatowa PSP w Gołdapi oraz Zarząd Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Gołdapi.
[23-09-2009 00:05 / nr art. 6408]

   Nauczycielki przygotowały przedstawienie dla przedszkolaków
22 września 2009 pracownicy Przedszkola Samorządowego Nr 1 w Gołdapi (Monika Jewdokimow, Ewa Olbryś i Grażyna Fiszer) oraz studentki uczelni pedagogicznej odbywające praktyki w przedszkolu (Patrycja Konopko i Katarzyna Żupińska) przygotowały dzieciom niespodziankę. Była to inscenizacja wierszy Jana Brzechwy i Juliana Tuwima. Dzieci usłyszały "Kaczkę Dziwaczkę", "Skarżypytę", "Lenia" i inne utwory tych wspaniałych klasyków literatury dla dzieci. Młoda publiczność oklaskiwała swoje panie, które tym razem bawiły się w aktorów.

Okazało się, że Brzechwa i Tuwim są ponadczasowi, a kolejne pokolenie dzieci doskonale bawi się słuchając wierszy tych poetów. Spotkanie z poezją miało pomóc dzieciom w trudnym okresie adaptacji przedszkolnej, zachęcić do przychodzenia do przedszkola. Tu czekają bowiem na nie różne, często wesołe niespodzianki.

przedszkole samorządowe w Gołdapi

Przedsawienie w przedszkolu.   APrzedsawienie w przedszkolu.   Przedsawienie w przedszkolu.   Przedsawienie w przedszkolu.

Przedsawienie w przedszkolu.   APrzedsawienie w przedszkolu.   Przedsawienie w przedszkolu.   Przedsawienie w przedszkolu.

Przedsawienie w przedszkolu.   APrzedsawienie w przedszkolu.   Przedsawienie w przedszkolu.   Przedsawienie w przedszkolu.

Przedsawienie w przedszkolu.   APrzedsawienie w przedszkolu.   Przedsawienie w przedszkolu.   Przedsawienie w przedszkolu.
[23-09-2009 00:05 / nr art. 6407]

   Efekty pracy fotoradaru (część 2/2)
Zapraszamy do obejrzenia drugiej części "ciekawszych" wyników z ubiegłotygodniowej "pracy" fotoradaru.

Akcja PRĘDKOŚĆ z użyciem fotoradaru.   Akcja PRĘDKOŚĆ z użyciem fotoradaru.   Akcja PRĘDKOŚĆ z użyciem fotoradaru.   Akcja PRĘDKOŚĆ z użyciem fotoradaru.

Akcja PRĘDKOŚĆ z użyciem fotoradaru.   Akcja PRĘDKOŚĆ z użyciem fotoradaru.   Akcja PRĘDKOŚĆ z użyciem fotoradaru.   Akcja PRĘDKOŚĆ z użyciem fotoradaru.

Akcja PRĘDKOŚĆ z użyciem fotoradaru.   Akcja PRĘDKOŚĆ z użyciem fotoradaru.   Akcja PRĘDKOŚĆ z użyciem fotoradaru.   Akcja PRĘDKOŚĆ z użyciem fotoradaru.

Akcja PRĘDKOŚĆ z użyciem fotoradaru.   Akcja PRĘDKOŚĆ z użyciem fotoradaru.   Akcja PRĘDKOŚĆ z użyciem fotoradaru.   Akcja PRĘDKOŚĆ z użyciem fotoradaru.

Akcja PRĘDKOŚĆ z użyciem fotoradaru.   Akcja PRĘDKOŚĆ z użyciem fotoradaru.   Akcja PRĘDKOŚĆ z użyciem fotoradaru.   Akcja PRĘDKOŚĆ z użyciem fotoradaru.

Akcja PRĘDKOŚĆ z użyciem fotoradaru.   Akcja PRĘDKOŚĆ z użyciem fotoradaru.

 
[23-09-2009 00:05 / nr art. 6406]

   Kronika policyjna
GOŁDAP. 18 września około godziny 22.15 na ul. Kajki inspektor PKS zatrzymał na gorącym uczynku złodzieja, który kradł paliwo z zaparkowanego tam autobusu. Wezwał policję. Funkcjonariusze ukarali złodzieja mandatem w wysokości 500zł. Spuszczone paliwo odzyskano.
JEZIORKI MAŁE. 19 września o godzinie 18.50 na skrzyżowaniu dróg z Jeziorek Małych i wojewódzkiej nr 650 doszło do kolizji. Wyjeżdżający z drogi podporządkowanej VW Passat zderzył się z motocyklem. Kierowca VW Passata twierdzi, że najpierw upewnił się, czy główna droga jest wolna, po czym skręcił w kierunku Grabowa. Po zakończeniu manewru zauważył w lusterku zbliżający się z dużą prędkością motocykl, który minął go poboczem z prawej strony. Wjeżdżając powrotem na jezdnię uderzył w prawy bok auta, odbił się i wpadł do rowu. Innego zdania jest motocyklista. Uważa, że kierowca VW passata wymusił pierwszeństwo, czym zmusił go do zjechania do przydrożnego rowu. Obaj nie przyznają się do winy. Ustali ją policja w prowadzonym postępowaniu.
GOŁDAP. 20 września o godzinie 6.50 na ul. Warszawskiej policjanci zatrzymali VW Golfa. Kierujący nim gołdapianin, 29 letni Marcin Ż., miał 0,57 promila alkoholu w wydychanym powietrzu. Zatrzymany zabezpieczył samochód we własnym zakresie.
GOŁDAP. 21 września o godzinie 0.45 policja zatrzymała na ulicy Warszawskiej VW Golfa. Okazało się, że jadący nim mieszkaniec Starnicy (pow. bytowski) nie posiada w ogóle prawa jazdy. Został za to ukarany mandatem karnym w wysokości 500zł. Dodatkowo mężczyzna wydmuchał 0,23 promila alkoholu. Za to wykroczenie odpowie przed sądem. VW Golfa zabezpieczyła osoba wskazana przez zatrzymanego.

 
[22-09-2009 00:15 / nr art. 6405]

   Konkurs na gołdapski blog przyrodniczy
Drodzy gimnazjaliści i licealiści!

Ruszył konkurs na gołdapski blog przyrodniczy. Jeśli interesujecie się przyrodą Ziemi Gołdapskiej, fascynują Was wycieczki piesze i rowerowe po najbliższych okolicach i chcecie zrobić coś dla siebie i dla mieszkańców naszego pięknego regionu, weźcie udział w naszym konkursie i załóżcie blog. Opiszcie w nim swoje doświadczenia, obserwacje, dzielcie się swoimi spostrzeżeniami. Zarażajcie innych Waszą pasją do przyrody, ekologii i odkrywania uroków Ziemi Gołdapskiej!

Warunki udziału w konkursie są proste:

 • blog powinien być poświęcony przyrodzie lub ekologii powiatu gołdapskiego,
 • możecie go prowadzić samemu, we dwie lub trzy osoby,
 • oceniamy treści zawarte w blogu między 1 września a 30 listopada 2009r.

Zostawiamy Wam wolną rękę w kwestii dobru tematu i formy blogu (byle tylko mieścił się w głównym założeniu konkursu - przyroda i ekologia powiatu gołdapskiego). Mogą być to Wasze relacje z wycieczek po naszym powiecie, możecie opisywać Wasze akcje ekologiczne, możecie założyć fotoblog, gdzie zamieszczać będziecie zdjęcia krajobrazów i przyrody - wszystko zależy do Waszej własnej inwencji i zainteresowań.

Aby wziąć udział w konkursie zapoznajcie się koniecznie z regulaminem oraz wypełnijcie dołączony do regulaminu formularz zgłoszenia. Prześlijcie go w terminie 7 dni od momentu założenia blogu na e-mail, fax lub adres Parku Krajobrazowego Puszczy Rominckiej. Dzwońcie lub piszcie, jeśli macie pytania.

Na najlepsze blogi czekają nagrody! Głównym fundatorem nagród jest Starostwo Powiatowe w Gołdapi i Fundacja Wspierania Przedsiębiorczości Regionalnej w Gołdapi. Zapraszamy!

Park Krajobrazowy Puszczy Rominckiej
19-505 Żytkiejmy, ul. Szkolna 1
tel./fax 87/615-97-27
e-mail:puszczaromincka@poczta.onet.pl
osoba do kontaktu: Anna Michowiak - starszy specjalista ds.edukacji

[22-09-2009 00:05 / nr art. 6404]

   Przegląd prasy: Węgorze nie zapomną
WWW.GOLDAP.PL
Kilkudziesięciu aktorów i dziennikarzy uczestniczyło poniedziałek na jeziorze Gołdap w drugiej edycji "Pucharu Aktorskiego Leśnego Zakątka w Wędkarstwie Spiningowym".

[22-09-2009 00:05 / nr art. 6403]

   Efekty pracy fotoradaru (część 1/2)
W ostatnich dniach na terenie powiatu policja prowadziła działania z użyciem fotoradaru. Zdjęć może spodziewać się ponad 80 kierowców, w tym wielu z Gołdapi. Poniżej prezentujemy pierwszą część "ciekawszych" wyników. Drugą opublikujemy już jutro.

Akcja PRĘDKOŚĆ z użyciem fotoradaru.   Akcja PRĘDKOŚĆ z użyciem fotoradaru.   Akcja PRĘDKOŚĆ z użyciem fotoradaru.   Akcja PRĘDKOŚĆ z użyciem fotoradaru.

Akcja PRĘDKOŚĆ z użyciem fotoradaru.   Akcja PRĘDKOŚĆ z użyciem fotoradaru.   Akcja PRĘDKOŚĆ z użyciem fotoradaru.   Akcja PRĘDKOŚĆ z użyciem fotoradaru.

Akcja PRĘDKOŚĆ z użyciem fotoradaru.   Akcja PRĘDKOŚĆ z użyciem fotoradaru.   Akcja PRĘDKOŚĆ z użyciem fotoradaru.   Akcja PRĘDKOŚĆ z użyciem fotoradaru.

Akcja PRĘDKOŚĆ z użyciem fotoradaru.   Akcja PRĘDKOŚĆ z użyciem fotoradaru.   Akcja PRĘDKOŚĆ z użyciem fotoradaru.   Akcja PRĘDKOŚĆ z użyciem fotoradaru.

Akcja PRĘDKOŚĆ z użyciem fotoradaru.   Akcja PRĘDKOŚĆ z użyciem fotoradaru.   Akcja PRĘDKOŚĆ z użyciem fotoradaru.   Akcja PRĘDKOŚĆ z użyciem fotoradaru.
[22-09-2009 00:05 / nr art. 6402]

   Wybierz przyjaznego dzielnicowego!
Wspólnie z komendantem policji ogłaszamy plebiscyt na najbardziej przyjaznego dzielnicowego. Ich sylwetki przedstawiliśmy w jednym z poprzednich wydań GPI GOLDAP.INFO. Głosować można za pośrednictwem internetu lub wypełniając kupon zamieszczony w czwartkowych wydaniach Kuriera Gołdapskiego. Ankieta zostanie zakończona 8 października. Policjant, który uzyska najwięcej Państwa głosów, będzie specjalnie uhonorowany i wyróżniony przez komendanta powiatowego.

Plebiscyt ma na celu podkreślenie wyjątkowości służby pełnionej przez dzielnicowych oraz wydanie im oceny mieszkańców. Opinia ta jest najbardziej znacząca w określeniu jakości wypełnianej przez nich roli wobec społeczeństwa. Oczekiwania wobec nich są duże: zwiększenie bezpieczeństwa, ograniczenie przestępczości i zjawisk patologii społecznej czy budowa wzajemnego zaufania w ramach danej społeczności.

Zapraszamy do głosowania!

WYBIERZ PRZYJAZNEGO DZIELNICOWEGO
Gołdapscy dzielnicowi. Fot. Jacek Rakowski
Marta Anuszkiewicz
Gołdapscy dzielnicowi. Fot. Jacek Rakowski
Marcin Hiszpański
Gołdapscy dzielnicowi. Fot. Jacek Rakowski
Krzysztof Żukowski
Gołdapscy dzielnicowi. Fot. Jacek Rakowski
Tomasz Dobrzyński
Gołdapscy dzielnicowi. Fot. Jacek Rakowski
Michał Malinowski
[22-09-2009 00:05 / nr art. 6401]

   
Gołdapski Portal Internetowy GOLDAP.INFO * ISSN 1899-7759
redakcja: 19-500 GOŁDAP, ul. PARTYZANTÓW 16F (sklep SPECJALISTA) * tel. 87-427-25-87, 504-475-522 * fax 22-349-25-25
wydawca: JACEK RAKOWSKI *** Wszelkie prawa zastrzeżone *** Copyright © 2002-2009