WSZYSTKIE WYDANIA DO 30/09/2009 FORUM ZDJĘCIA NK     STATYSTYKI   KONTAKT

Szukaj z Google informacji na stronach GPI GOLDAP.INFO


statystyka
 

1 wrzesień 2009 - 7 wrzesień 2009, wydanie nr 61
poprzednie wydanie | kolejne wydanie

   Wizyta gości ze Stade
W najbliższym czasie w Gołdapi ma dojść do spotkania władz powiatu z ich odpowiednikiem ze Stade. Niestety, zarówno starosta Jarosław Podziewski jak i p.o. naczelnika wydziału promocji i rozwoju powiatu Wioletta Anuszkiewicz odmówili udzielenia jakiejkolwiek informacji na temat daty wizyty jak i jej planowanego programu.
[07-09-2009 13:10 / nr art. 6122]
W godzinach wieczornych na stronach www starostwa powiatowego opublikowany został krótki komunikat dotyczący tej wizyty. Wynika z niego, że 9 września do Gołdapi przyjedzie 7-osobowa delegacja ze Stade. Przez 4 dni goście zwiedzą powiat, poznając jego uroki i kulturę. Wypracowane ma też zostać wspólne stanowisko w sprawie podpisania ewentualnej umowy o współpracy między powiatem gołdapskim a odpowiednikiem ze Stade.
[aktualizacja: 07-09-2009 20:30]

   Remis Rominty na wyjeździe
Rominta Gołdap zremisowała dziś 1:1 wyjazdowe spotkanie z Granicą Kętrzyn. Relacja ze spotkania już w najbliższym wydaniu GPI GOLDAP.INFO.

 

Mecz Rominta Gołdap - Granica Kętrzyn. Fot. Jacek Rakowski   Mecz Rominta Gołdap - Granica Kętrzyn. Fot. Jacek Rakowski   Mecz Rominta Gołdap - Granica Kętrzyn. Fot. Jacek Rakowski   Mecz Rominta Gołdap - Granica Kętrzyn. Fot. Jacek Rakowski

Mecz Rominta Gołdap - Granica Kętrzyn. Fot. Jacek Rakowski   Mecz Rominta Gołdap - Granica Kętrzyn. Fot. Jacek Rakowski   Mecz Rominta Gołdap - Granica Kętrzyn. Fot. Jacek Rakowski   Mecz Rominta Gołdap - Granica Kętrzyn. Fot. Jacek Rakowski

Mecz Rominta Gołdap - Granica Kętrzyn. Fot. Jacek Rakowski   Mecz Rominta Gołdap - Granica Kętrzyn. Fot. Jacek Rakowski   Mecz Rominta Gołdap - Granica Kętrzyn. Fot. Jacek Rakowski   Mecz Rominta Gołdap - Granica Kętrzyn. Fot. Jacek Rakowski
[06-09-2009 19:50 / nr art. 6121]

   Burmistrz uczestniczył w spotkaniu Komisji Małych Miast
W dniach 3-4 września burmistrz Gołdapi Marek Miros przebywał w Miastku, gdzie jako członek zarządu Związku Miast Polskich wziął udział w obradach Komisji Małych Miast. Jej uczestnikami byli przedstawiciele miast o wielkości mniejszej niż 50 tysięcy mieszkańców, należących do ZMP.

- Poruszono wiele interesujących tematów - informuje Marek Miros. - Komisja wypracowała też kilka postulatów. Pierwszy z nich dotyczy dróg na terenach miejskich. Komisja uważa, że drogi powiatowe powinne wraz z pieniędzmi zostać ustawowo przekazane pod zarząd gminy. Sugerowano również zmianę algorytmu oświatowego tak, aby pieniądze na ucznia były przypisane według miejsca jego zamieszkania, a nie jak obecnie miejsca pobierania nauki. W ten sposób gminy otrzymałyby dodatek wiejski na dziecko, które dojeżdża ze wsi uczyć się w miejskiej szkole. Pojawił się też postulat wprowadzenia okręgów jednomandatowych w gminach do 40 tysięcy mieszkańców oraz bezpośredniego wyboru starosty.

Komisja wnioskuje też o większe dofinansowanie do budowy mieszkań komunalnych oraz zmianę opodatkowania elektrowni wiatrowych. Burmistrz Gołdapi zasugerował także rozpoczęcie prac legislacyjnych nad wprowadzeniem obowiązkowego ubezpieczenia nieruchomości w Polsce.

- Jak występuje klęska żywiołowa, w szczególności powódź lub trąba powietrzna, wtedy państwo sięga do rezerwy budżetowej i pomaga tym ludziom. Moim zdaniem jest to niesprawiedliwe społecznie - uważa Marek Miros. - Osoby, które są ubezpieczone, dostają tylko różnicę między kwotą odszkodowania a sumą poniesionych strat. Natomiast osoby nieubezpieczone otrzymują pełny zwrot. Sytuacja zmienia się w przypadku pojedynczych zdarzeń typu pożar domu. Wtedy poszkodowani idąco najbliższej gminy, a ta pod presją mieszkańców i mediów pomaga tym ludziom, choć zazwyczaj nie ma ku temu podstaw prawnych. Uważam, że ubezpieczenia nieruchomości powinny być obowiązkowe. Tym bardziej, że składki są niewielkie. W przypadku ubezpieczania mieszkania o powierzchni 100 metrów kwadratowych zazwyczaj oscylują w granicach 150zł za rok. Warto za to płacić.

Przedstawiciele małych miast podzielili pogląd Marka Mirosa. Burmistrz zapewnia, że wszystkie wypracowane postulaty przekazane zostaną do komisji wspólnej rządu i samorządów za pośrednictwem zarządu ZMP.

 
[05-09-2009 13:30 / nr art. 6120]

   Gołdapscy wolontariusze już w Armenii
Gołdapscy wolontariusze Marcin Przystawski i Emilia Grzenda, z którymi rozmawialiśmy w ubiegłym tygodniu, są już w Armenii. Zostali bardzo dobrze przyjęci przez tamtejszych mieszkańców.

- Ludzie odnoszą się do nas z sympatią i uśmiechem - zapewnia Marcin, z którym rozmawialiśmy telefonicznie - Poznaliśmy już kilka osób, w tym bardzo miła, starszą sąsiadkę z naszego bloku, która zaprosiła nas na kawę. To, co bardzo nam doskwiera, to brak wody po godzinie 16. Dotyczy to nie tylko ciepłej, ale i zimnej. Niestety, instalacje miejskie nie są przystosowane do dużego obciążenia. Gdy mieszkańcy Vanadzor wrócą po pracy do domów i każdy odkręci wodę, jej ciśnienie spada do zera. Stan taki trwa mniej więcej do godziny 10 następnego dnia.

Kalendarz obowiązków naszych wolontariuszy nie jest jeszcze mocno napięty. Sporo czasu poświęcają obecnie na naukę ormiańskiego. Marcin i Emilia poznali też Kasię, pracującą tam z ramienia innej organizacji wolontariuszkę z Polski.

Zapraszamy Państwa do śledzenia losów naszych wolontariuszy w Internecie. Marcin prowadzi bowiem bloga ze swojego pobytu. Znajduje się on TUTAJ.

 
[05-09-2009 11:55 / nr art. 6119]

   Jutro Rominta Gołdap zmierzy się z Granicą Kętrzyn
Jutro w Kętrzynie Rominta rozegra kolejne spotkanie IV-ligowe z tamtejszą Granicą. Początek spotkania o godzinie 16. Przedstawiamy państwu też terminarz kolejnych spotkań Rominty Gołdap w jesiennej rundzie IV ligi.
 • 09-09-2009 17.00 MKS Rominta Gołdap - BKS Tęcza Biskupiec
 • 13-09-2009 14.00 GKS LZS Wikielec - MKS Rominta Gołdap
 • 19-09-2009 16.00 MKS Rominta Gołdap - KS Olimpia Elbląg
 • 26-09-2009 14.00 KS Płomień Ełk - MKS Rominta Gołdap
 • 03-10-2009 16.00 MKS Rominta Gołdap - KS polonia Pasłęk
 • 10-10-2009 17.00 MKS Szczytno - MKS Rominta Gołdap
 • 17-10-2009 14.00 KS Zamek Kurzętnik - MKS Rominta Gołdap
 • 24-10-2009 15.00 MKS Rominta Gołdap - MKS Start Nidzica
 • 31-10-2009 15.00 GKS Pisa Barczewo - MKS Rominta Gołdap
 • 07-11-2009 14.00 MKS Rominta Gołdap - MKS Błekitni Orneta
[05-09-2009 10:40 / nr art. 6118]

   Dawny Zajazd pod Piękną Górą od jutra znów będzie czynny
Już jutro, po długiej przerwie, otwarta zostanie ponownie restauracja w dawnym Zajeździe pod Piękna Górą. Jej właściciele zapraszają już od godziny 12.

- Serwować będziemy głównie kuchnię regionalną - informuje Mirosław Rudziewicz, nowy właściciel obiektu. - Gołdapianie i goście będą mogli zjeść między innymi kartacze, dziczyznę, ryby i pierogi.

Restauracja będzie czynna codziennie od godziny 12 do 23. Wyjątkiem będą niektóre soboty, podczas których odbywać się w niej będą wesela lub inne uroczystości. Jak zapewnia właściciel, ceny posiłków będą porównywalne do cen w innych lokalach w Gołdapi. Od jutra uruchomiony zostanie również hotel. Oficjalne otwarcie całego kompleksu pod Piękną Górą, który będzie nosił nazwę Centrum Sportowo-Rekreacyjne "Piękna Góra Rudziewicz", nastąpi 12 września.

[05-09-2009 10:00 / nr art. 6117]

   Skończyło się na strachu
Chwilę strachu przeżyli wczoraj pracownicy i właściciele jednego z punktów handlowych przy Placu Zwycięstwa. Około godziny 13 poczuli w lokalu gryzący zapach oraz zaobserwowali delikatny dym. W obawie, że może to być coś bardzo poważnego, zawiadomili straż pożarną. Strażacy po przyjeździe ewakuowali klientów i zaczęli szukać źródła nieprzyjemnego zapachu. Ich podejrzenia padły na instalację elektryczną. Wezwane na miejsce pogotowie energetyczne odłączyło zasilanie. Domysły strażaków okazały się słuszne. Dowódca akcji zalecił właścicielom lokalu przeprowadzenie dokładnej kontroli instalacji elektrycznej przed jej ponownym włączeniem.
[05-09-2009 09:55 / nr art. 6116]

   MP Młodzików w Saneczkarstwie Szosowym i Mistrzowski Piknik
W dniach 12-13 września na torze pod Piękną Górą odbędą się Mistrzostwa Polski Młodzików w Saneczkarstwie Szosowym. Impreza rozpocznie się w sobotę o godzinie 10 treningami startujących zawodników. Mistrzowskie ślizgi zawodnicy będą wykonywać w niedzielę od godziny 9.

W sobotę odbędzie się też Mistrzowski Piknik u stóp Pięknej Góry, połączony z uroczystym otwarciem Centrum Sportowo-Rekreacyjnego "Piękna Góra Rudziewicz". Od godziny 11 serwowane będą kartacze, ryba z ogniska, karkówka z grila i inne smakołyki. Odbywać się też będą gry i zabawy dla wszystkich chętnych, przygotowane przez OSiR. Po zjazdach treningowych saneczkarzy będzie można poczuć dreszczyk adrenaliny, ślizgając się na sankach (razem z trenerami). Ukoronowaniem sobotniego wieczoru o godzinie 18 będzie występ zespołu ENEJ.

Zapraszamy na zawody i na piknik!

 

[04-09-2009 18:00 / nr art. 6115]

   Kronika policyjna
GOŁDAP. 31 sierpnia o godzinie 17.40 na ulicy Królewieckiej zatrzymany został Stanisław D. Jechał rowerem, mając 1,45 promil alkoholu w wydychanym powietrzu. Jednoślad zabezpieczył we własnym zakresie.
KOWALKI. 1 września około godziny 16 doszło do włamania do jednego z mieszkań. Złodziej ukradł pilarkę spalinową i telefon komórkowy o łącznej wartości 1500 złotych. Policjanci powiadomieni o kradzieży bardzo szybko ustalili i zatrzymali sprawcę. Okazał się nim29-letni mieszkaniec Gołdapi, znany już wcześniej policji z podobnych występków. Skradzione rzeczy udało się odzyskać.
JABŁOŃSKIE. W nocy z 1 na 2 września nieznany sprawca włamał się do domu, wchodząc przez drzwi balkonowe na piętrze budynku. Ukradł metalową kasetkę, w której znajdowały się dokumenty, biżuteria i pieniądze. Poszkodowany wycenił swoje straty na 1000 złotych.

 
[04-09-2009 17:00 / nr art. 6114]

   Ambasador amerykański odwiedził Gołdap
Z krótką wizytą gościł dziś w Gołdapi Victor Ashe, ambasador USA. Został przyjęty przez burmistrza w Urzędzie Miejskim, po czym został zaproszony do zwiedzenia Wieży Ciśnień. Tam złożył między innymi wpis w księdze pamiątkowej.

- W swoich słowach napisał, że dziękuje za zaproszenie go do Gołdapi - informuje Marek Miros, burmistrz Gołdapi. - W imieniu prezydenta Stanów Zjednoczonych oraz swoim pozdrowił też mieszkańców naszego miasta.

Ambasador podczas podróży po północnowschodniej Polsce odwiedził kilka miast. Za najbardziej interesujący uznał pobyt w Gołdapi.

- To między innymi ze względy na oryginalne miejsce przyjęcia - dodaje burmistrz. - W Innych miastach przyjmowany był tylko w urzędach. Wieża Ciśnień bardzo mu się podobała. Wyraził też pozytywną opinię o naszej przyrodzie.

Na zakończenie wizyty Marek Miros został zaproszony do ambasady amerykańskiej na pożegnanie Victora Ashe, który kończy wkrótce swoją kadencję ambasadora Polsce.

 

Ambasador amerykański z wizytą w Gołdapi   Ambasador amerykański z wizytą w Gołdapi   Ambasador amerykański z wizytą w Gołdapi
[04-09-2009 16:40 / nr art. 6113]

   Rominta w kolejnej rundzie Pucharu Polski zagra z Czarnymi Olecko
Na drodze do Pucharu Polski Rominta Gołdap po raz drugi z rzędu trafiła w losowaniu na zespół z Olecka. Tym razem przeciwnikiem będzie I drużyna Czarnych. Mecz zostanie rozegrany 23 września o godzinie 15.30 na stadionie miejskim w Gołdapi.
[04-09-2009 16:10 / nr art. 6112]

   Gmina nie wydała ani złotówki na wizytę w Gołdapi finalistek Miss Supranational 2009
Urząd Miejski podliczył wydatki, jakie gmina poniosła na organizację wizyty finalistek konkursu Miss Supranational 2009 w Gołdapi. Miała ona miejsce 23 sierpnia.

- Według pierwotnych założeń pobyt dziewcząt w naszym mieście miał kosztować trzydzieści tysięcy złotych. - informuje Władysław Frydrych z Urzędu Miejskiego. - Dwadzieścia tysięcy miało pochodzić od sponsorów, dziesięć z budżetu gminy ze środków przeznaczonych na jej promocję. Ku naszemu zaskoczeniu okazało się, że gmina nie wyłożyła ani złotówki!

Stało się tak z dwóch powodów. Po pierwsze koszty wizyty były nieco mniejsze od planowanych. Drugim powodem jest fakt, że sponsorzy zwiększyli swoje zaangażowanie finansowe i dołożyli jeszcze "parę groszy". W ten sposób pokryli oni wszystkie wydatki.

Przypominamy, że sponsorami wizyty finalistek konkursu Miss Supranational 2009 w Gołdapi byli:

 • Andrzej Ryrych (Kompleksowa Obsługa Nieruchomości)
 • Andrzej Kowalewski
 • Józef i Tomasz Brzezińscy (Wywóz Nieczystości)
 • Henryk Górny (Kawiarnia w Wieży Ciśnień)
 • Janina i Czesław Wojnowscy (Restauracja "Janczes")
 • Mirosława i Zdzisław Galińscy (Ośrodek Wypoczynkowy "Leśny Zakątek").

 
[03-09-2009 23:20 / nr art. 6111]

   Policja zajmie się zgłoszeniem naszego czytelnika z Babek
W ostatnim czasie w komentarzach pod kronikami policyjnymi pojawiły się informacje, że w sklepach w Babkach osobom niepełnoletnim sprzedawany jest alkohol. Osoba podpisująca się jako mieszkaniec tej miejscowości prosiła policję o zajęcie się tą sprawą. Oto, co odpowiedział nam Ryszard Antolak, naczelnik sekcji prewencji i ruchu drogowego gołdapskiej policji.

Dotychczas nie wpłynęły do nas żadne zgłoszenia o sprzedaży alkoholu nieletnim w miejscowości Babki. W trosce o ład i porządek publiczny oraz zapobieżenie demoralizacji nieletnich przyjrzymy się tej sprawie. Jeśli potwierdzą się słowa czytelnika GOLDAP.INFO, wobec osób naruszających prawo zostaną wyciągnięte odpowiednie konsekwencje. Prosimy też o przekazywanie nam informacji o sprzedaży alkoholu nieletnim. Można to zrobić kontaktując się z dzielnicowym danego rejonu lub z dyżurnym policji pod numerem 87-615-54-00 lub 997.

Ryszard Antolak odniósł sie tez do komentarza czytelnika o pseudonimie don, który napisał (pisownia oryginalna): "na te właśnie numery policja została powiadomiona o szkolnej wycieczce do krakowa, jeden z rodziców zadzwonił do naszej leniwej komendy i poprosił aby szanowna pani władza przyjechała i sprawdziła stan techniczny autokaru, niestety rodzic dostał ochrzan bo chciał zostać anonimowy, a policjantów jak zwykle nie było, cóż biedny rodzic drżał o swoje pociechy, ja na miejscu tego rodzica nie zostwiłbym tego tak ich obowiązkiem było przyjechać i sprawdzić autokar którym jechały dzieci w długą podróż, a co by było gdyby doszło do wypadku pewnie kilku poszłoby paść krowy albo na miejsce swych aresztantów, poprostu nie reagując na zgłoszenie złamali prawo, prasa i wojewódzka komenda policji powinna zainteresować się swoimi podwładnymi z gołdapi i co dalej uważasz że twoje numery pomogą a może sam donich zadzwonisz i zgłosisz ten bajzel pod sklepami i potem opiszesz w portalu co usłyszałeś od naszych mundurowych."

Prośba o kontrolę autokaru wpłynęła do policji najpierw od dyrekcji szkoły w Pogorzelu. Ustalony został jej termin. Następnego dnia w tej samej sprawie zadzwonił jeden z rodziców. Pomimo próśb, nie przedstawił się. Skontaktowaliśmy się z dyrekcja szkoły i okazało się, że prośba rodzica dotyczy tego samego autobusu. Został on skontrolowany w Gołdapi, w dniu wyjazdu na wycieczkę do Krakowa.

Cała ta sytuacja jest dla mnie co najmniej dziwna. Z jednej strony rodzic dba o dobro dziecka, z drugiej anonimowo żąda kontroli autobusu. Pamiętajmy, że żądanie takie nie jest niczym złym! Anonimowe zgłoszenia dodają zaś nam pracy, gdyż musimy zweryfikować czy nie jest to głupi żart lub złośliwe wprowadzanie w błąd policji.

 
[03-09-2009 22:45 / nr art. 6110]

   Spotkanie z sołtysami w sprawie funduszu sołeckiego
Kilka miesięcy temu Rada Miejska podjęła uchwałę, powołującą do życia fundusz sołecki. Na jego konto w roku 2010 trafi 281 tysięcy złotych. Podstawą jego naliczenia są dochody gminy w roku 2008. Dla poszczególnych sołectw jest on naliczany według liczby mieszkańców na dzień 30 czerwca 2008, stale zamieszkałych w danym sołectwie. Kwota w przeliczeniu na jednego mieszkańca jest tym większa, im mniejsze jest sołectwo. Urząd Miejski zorganizował dziś zebranie z sołtysami, na którym omówiono zasady i możliwości skorzystania z funduszu sołeckiego .

- Pieniądze mogą być przeznaczone tylko na zadania własne gminy i mają służyć ogółowi mieszkańców sołectwa - informuje Barbara Woźniak, prawnik UM. - Mogą też być przeznaczone na zwalczanie skutków klęsk żywiołowych. Pieniądze niewykorzystane w danym roku przez dane sołectwo nie przechodzą na rok kolejny.

Aby skorzystać z tych środków, sołectwo musi do 30 września złożyć wniosek do burmistrza. Ma on być uchwalony na zebraniu wiejskim, zwoływanym na wniosek sołtysa, rady sołeckiej lub 15 dorosłych mieszkańców. Wniosek musi zawierać m.in. określenie danego przedsięwzięcia, jego szacunkową wartość oraz uzasadnienie, czemu dana inicjatywa ma służyć. Na zebraniu sołtysi otrzymali materiały informacyjne na ten temat.

- Napisanie wniosku prawdopodobnie będzie stanowić duży problemem dla sołtysów - uważa Krystyna Trzasko, skarbnik gminy. - Jest to bowiem pierwszy rok funkcjonowania funduszu i każdy będzie musiał się tego nauczyć. Problemem może też być podział pieniędzy. Dotyczy to szczególnie sołectw, w skład których wchodzi kilka wsi.

Większość sołtysów nie ma jeszcze pomysłów, na co wydać pieniądze. To zapewne ustalą podczas zebrań wiejskich. Część jednak ma już konkretne plany.

- Nie są to wielkie środki, ale postaramy się je wykorzystać jak najlepiej - mówi Krzysztof Sztandera, sołtys z Dunajka. - Planujemy budowę boiska przy istniejącej remizie OSP. Mamy na nie przeznaczony grunt o powierzchni jednego hektara. Wspólnie z remizą będzie to stanowiło doskonały kompleks, służący integracji mieszkańców sołectwa.

Fundusz sołecki zasilany jest z budżetu gminy. Po zakończeniu roku może ona wystąpić z wnioskiem do skarbu państwa o refundację poniesionych wydatków do wysokości 30%. Jak dodaje Krystyna Trzasko, z tego powodu wykonane przez sołectwa działania będą szczegółowo kontrolowane przez różne, państwowe instytucje.

 
[03-09-2009 22:20 / nr art. 6109]

   Posiadali marihuanę, zostali zatrzymani
W sobotę policja zatrzymała 29-letniego Mateusza D. i 23-letniego Szymona K., mieszkańców sąsiedniego powiatu, którzy przyjechali do Gołdapi na festiwal "Transmisja". Zamiast jednak iść się bawić, napili się alkoholu i zaczęli agresywnie się zachowywać. Potrzebna była interwencja policji. Podczas niej funkcjonariusze znaleźli przy obu mężczyznach foliowe torebki z marihuaną.

Za posiadanie narkotyków grozi im do 3 lat pozbawienia wolności. Po wyjaśnieniu sprawy i przedstawieniu zarzutów obaj zostali zwolnieni do domów.

 
[02-09-2009 16:15 / nr art. 6108]

   Poznaj swojego dzielnicowego
Dzielnicowy jest często zwany policjantem pierwszego kontaktu. Gdy funkcjonariusz odwiedza nas w domu jest niemal pewne, że jest to właśnie dzielnicowy obsługujący rejon naszego zamieszkania.

Podstawową formą pełnienia służby dzielnicowego jest obchód, polegający na przemieszczaniu się w granicach przydzielonego mu rejonu służbowego i realizowaniu zadań wynikających z zakresu jego obowiązków służbowych. Do zadań dzielnicowego należą w szczególności:

 • prowadzenie rozpoznania przydzielonego mu rejonu służbowego pod względem osobowym, terenowym, zjawisk i zdarzeń mających wpływ na stan porządku i bezpieczeństwa publicznego;
 • realizowanie zadań z zakresu profilaktyki społecznej;
 • realizowanie zadań z zakresu ścigania sprawców przestępstw i wykroczeń;
 • kontrolowanie przestrzegania prawa powszechnie obowiązującego oraz przepisów prawa miejscowego.

Dokładne zadania dzielnicowych opisane są w zarządzeniu Komendanta Głównego Policji z dnia 6 czerwca 2007 w sprawie form i metod wykonywania zadań przez dzielnicowego i kierownika rewiru dzielnicowych. Zainteresowani mogą zapoznać się z dokumentem klikając TUTAJ.

Powiat Gołdapski podzielony jest na 5 rejonów (dzielnic). Trzy obejmują teren administracyjny miasta Gołdap, dwa pozostałą część powiatu. O ile osoby mające zatarg z prawem zazwyczaj znają doskonale swoich dzielnicowych, o tyle pozostali w większości nie. Dlatego też wspólnie z Komendą Powiatową Policji w Gołdapi przybliżymy państwu ich sylwetki.

DZIELNICA NR 1 (miasto Gołdap)


st. post. Marta Anuszkiewicz
25 lat, 2 lata stażu w policji, pochodzi z Gołdapi

 • rejon służbowy dzielnicowej obejmuje ulice:
  Bema, Chopina, Cicha, Górna, Kajki, Kombatantów, Konopnickiej, Kościuszki, Królewiecka, Krzywa, Krótka, 11 listopada, Łokietka, Mała, Matejki, Mereckiego, Mickiewicza, Nadbrzeżna, Okrężna, Os. Młodych, Partyzantów (16-28), Pl. Zwycięstwa, Podgórna, Polna, Wojska Polskiego, Wolności, Wysoka, Zielona, Żeromskiego, Źródlana
 • przyjęcia interesantów:
  Komenda Powiatowa Policji w Gołdapi, pokój nr 4, tel. 87-615-54-52, przyjmuje od poniedziałku do piątku w godzinach 6-22

DZIELNICA NR 2 (miasto Gołdap)


mł. asp. Marcin Hiszpański
29 lat, 7 lat stażu w policji, pochodzi z Gołdapi

 • rejon służbowy dzielnicowego obejmuje ulice:
  Armii Krajowej, Jaćwieska, Konstytucji 3 Maja, Lwowska, Ogrodowa, Polna, Tatyzy, Malarska, Osiedle I, Osiedle II, Osiedle E. Plater, Partyzantów (1-14), Popiełuszki, Reymonta, Szkolna, Warszawska, Warsztatowa, Wąska, Wileńska
 • przyjęcia interesantów:
  Komenda Powiatowa Policji w Gołdapi, pokój nr 4, tel. 87-615-54-52, przyjmuje od poniedziałku do piątku w godzinach 6-22

DZIELNICA NR 3 (miasto Gołdap)


mł. asp. Krzysztof Żukowski
25 lat, 4 lata stażu w policji, pochodzi z miejscowości Osowo k/Gołdapi

 • rejon służbowy dzielnicowego obejmuje ulice:
  Akacjowa, Bagienna, Boczna, Brzozowa, Bukowa, Cmentarna, Cisowa, Dolna, Ekonomiczna, Gumbińska, Jaworowa, Jeziorowa, Jodłowa, Klonowa, Kolejowa, Leśna, Lipowa, Łączna, 1 maja. Mazurska, Mikołajczyka, Modrzewiowa, Okrzei, Paderewskiego, Pagórkowa, Przemysłowa, Przytorowa, Sikorskiego, Słoneczna, Sosnowa, Spacerowa, Sportowa, Stadionowa, Strefowa, Suwalska, Świerkowa, Topolowa, Ustronie, Wczasowa, Wierzbowa, Wiosenna, Zatorowa
 • przyjęcia interesantów:
  Komenda Powiatowa Policji w Gołdapi, pokój nr 4, tel. 87-615-54-52, przyjmuje od poniedziałku do piątku w godzinach 6-22

DZIELNICA NR 4 (gmina Dubeninki i część gminy Gołdap)


mł. asp. Tomasz Dobrzyński
31 lat, 5 lat stażu w policji, pochodzi z Korsz

 • rejon służbowy dzielnicowego obejmuje miejscowości:
  Dubeninki, Barcie, Babki, Białe Jeziorki, Bitkowo, Błędziszewo, Bludzie Małe, Bludzie Wielkie, Błądziszki, Błąkały, Boczki, Botkuny, Bronisze, Budwiecie, Cisówek, Czarne, Czarnowo Wielkie, Degucie, Dzięgiele, Dunajek, Galwiecie, Grabowo, Górne, Jabramowo, Jurkiszki, Kiekskiejmy, Kiepojcie, Kociołek, Kremnik, Kalniszki, Kamionka, Kołkowo, Kolniszki, Konikowo, Kowalki, Kozaki, Lenkupie, Linowo, Łoje, Łysogóra, Maciejowięta, Marcinowo, Marlinowo, Nasuty, Osowo, Pluszkiejmy, Pobłędzie, Przerośl Gołdapska, Przesławki, Pogorzel, Pietrasze, Rakówek, Redyki, Rogajny, Regiele, Rudzie, Skajzgiry, Siedlisko, Suczki, Stańczyki, Tuniszki, Wilkasy, Wobały, Wronki, Wronki Wielkie, Wrokowo, Zatyki, Zawiszyn, Żabojedy, Żelazki, Żerdziny, Żytkiejmy
 • przyjęcia interesantów:
  poniedziałek-środa, piątek: Komenda Powiatowa Policji w Gołdapi pokój nr 4, tel. 87-615-54-52, przyjmuje w godzinach 6-22
  czwartek: Posterunek Policji w Dubeninkach, tel. 87-615-81-07, przyjmuje w godzinach 9-13

DZIELNICA NR 5 (gmina Banie Mazurskie i część gminy Gołdap)


mł. asp. Michał Malinowski
30 lat, 7 lat stażu w policji, pochodzi z Gołdapi

 • rejon służbowy dzielnicowego obejmuje miejscowości:
  Banie Mazurskie, Antomieszki, Audyniszki, Bałupiany, Barkowo, Boćwinka, Boćwinka Nowa, Boćwiński Młyn, Borek, Budziska, Czupowo, Dąbie, Dąbrówka Polska, Dąbrówka Polska PGR, Gieraliszki, Główka, Gołdap II, Grodzisko, Grunajki, Grygieliszki, Gryżewo, Jabłońskie, Jagoczany, Janki, Janowo, Jany, Jegiele, Jaglewo, Jeziorki, Jeziorki Małe, Jeziorki Wielkie, Juchnajcie, Kalniszki, Kierzki, Klewiny, Kośmidry, Kruki, Kulsze, Liski, Lisy, Łobody, Maciejowa, Mażucie, Miczuły, Mieczkówka, Mieczniki, Mieduniszki Małe, Mieduniszki Wlk. Niedrzwica, Nowiny, Obszarniki, Okrasin, Osieki, Pietraszki, Piękne Łąki, Rapa, Ratkiejmy, Rogale, Rostek, Różanka Dwór, Rożyńsk Mały, Rożyńsk Wlk. Samoniny, Sapałówka, Skaliszkiejmy, Skocze, Sokoły, Stadnice, Stare Gajdzie, Surminy, Szarek, Ściborki, Śluza, Ustronie, Użbale, Węgorapa, Widgiry, Wiłkajcie, Włosty, Wola, Wróbel, Wółka, Zakałcze, Zapały, Zawady, Żabin, Żabin Graniczny, Żabin Rybacki, Żabin Stary
 • przyjęcia interesantów:
  poniedziałek-wtorek, czwartek-piątek: Komenda Powiatowa Policji w Gołdapi, pokój nr 4, tel. 87-615-54-52, przyjmuje w godzinach 6-22
  środa: Posterunek Policji w Baniach Mazurskich, tel. 87-615-71-07, przyjmuje w godzinach 9-13

 
[02-09-2009 12:00, ost. aktualizacja 03-09-2009 15:30 / nr art. 6107]

   Strażacy uroczyście pożegnali kolegę odchodzącego na emeryturę
Wczorajszy dzień był jednym z najważniejszych w życiu st. ogn. Wiesława Zajkowskiego. Przez 17 lat pracował on w Państwowej Straży Pożarnej w Gołdapi, we wtorek odszedł na emeryturę. Na uroczyste pożegnanie w komendzie przyszli dowódcy, koledzy i emerytowani strażacy.

- Praca strażaka jest bardzo trudna i wymagajaca - mówi Krzysztof Giedrojć, komendant PSP w Gołdapi. - Między innymi wymaga od nas doskonałych warunków zdrowotnych. Niestety, zdrowie nie dopisało naszemu koledze i nie przeszedł on corocznych badań. Choć chciałby dalej służyć społeczeństwu, prawo w tej sytuacji na to mu nie pozwala. Odszedł więc na emeryturę.

Komendant podczas pożegnania podkreślał, że Wiesław Zajkowski jest jednym z tych, którzy tworzyli nową, Państwową Straż Pożarną na początku lat dziewięćdziesiątych. Wówczas to do obowiązków nowej formacji weszła realizacja wszystkich miejscowych zagrożeń, katastrof i różnego rodzaju zdarzeń i niedogodności, jakie spotykają społeczeństwo.

- Wiesiek był zaangażowanym sportowcem, nielubiącym przegrywać - dodaje Krzysztof Giedrojć. - Brał udział w sportach pożarniczych, w których osiągał dobre wyniki. Jego ulubioną dyscypliną jest piłka nożna. Swoim zamiłowaniem do niej rozruszał innych kolegów. Jest też doskonałym mechanikiem i kierowcą. W okresie, kiedy musieliśmy sami robić wszystkie remonty naszego sprzętu, on robił to doskonale i był zawsze dyspozycyjny. Za wzorowe wypełnianie obowiązków zapłacił jednak utratą zdrowia.

Komendant i koledzy podziękowali Wiesławowi Zajkowskiemu za lata wspólnej służby i zaangażowanie w pracę, przekazali mu też upominki. Cała uroczystość bardzo wzruszyła nowego emeryta. W kilku słowach także podziękował kolegom za współpracę i zapewnił, że będzie ich zawsze wspierał, w miarę swoich możliwości.

Wtorkowa uroczystość była wyjątkowa jeszcze z jednego powodu. Otóż Wiesław Zajkowski jest ostatnim strażakiem, który odszedł na emeryturę w "starej" komendzie. Jak informuje rzecznik PSP Grzegorz Jabłoński, w najbliższych miesiącach strażacy rozpoczną już przenosiny do nowej strażnicy na ul. Wojska Polskiego. Warto też pamiętać, że strażakowi emerytura przysługuje już po przepracowaniu 15 lat, jednak dostaje on wówczas jedynie 40% ostatniego wynagrodzenia.

 

Wiesław Zajkowski odchodzi na emeryturę. Fot. Jacek Rakowski   Wiesław Zajkowski odchodzi na emeryturę. Fot. Jacek Rakowski   Wiesław Zajkowski odchodzi na emeryturę. Fot. Jacek Rakowski   Wiesław Zajkowski odchodzi na emeryturę. Fot. Jacek Rakowski
[02-09-2009 10:55 / nr art. 6106]

   70 rocznica wybuchu II wojny światowej
Dokładnie 70 lat temu rozpoczęła się II woja światowa. Pochłonęła prawie 72 mln ofiar, z czego 47 stanowili cywile (źródło: Wikipedia). Według najnowszej publikacji Instytutu Pamięci Narodowej w wojnie zginęło od 5,5 do 5,8 miliona Polaków. Do obchodów okrągłej rocznicy jej wybuchu przyłączyli się dziś gołdapianie. O godzinie 11 w kościele NMP MK odbyła się uroczysta msza święta. Godzinę później przedstawiciele władz, szkół, zakładów pracy i służb mundurowych złożyli kwiaty pod pomnikiem Niepodległości, po czym kompania honorowa 15 Gołdapskiego Pułku Przeciwlotniczego oddała salwę honorową.

- To wyjątkowy dzień dla Polski i dla Gołdapi - uważa Marek Miros, burmistrz Gołdapi. - 70 lat temu w Europie rozpętało sie piekło. Jego wynikiem, poza ogromną liczbą ofiar, było "odczłowieczenie wojny". To podczas tej wojny zastosowano krematoria oraz masową eksterminacje całych narodów. Dotyczy to narodu żydowskiego, częściowo także narodu polskiego. Wielkie ofiary poniósł też naród rosyjski i inne narody europejskie. Trzeba o tym pamiętać. Należy też dążyć do pojednania. Bardzo podobała mi się wypowiedź kanclerz Angeli Merkel, która stwierdziła, że dziś jest dzień żałoby i wstydu dla Niemiec. Przyznała w imieniu swojego narodu, że to Niemcy stały za rozpętaniem II wojny światowej.

Po zakończeniu uroczystości pod Pomnikiem Niepodległości, gołdapianie zaproszeni zostali do Kina "Kultura" na bezpłatną projekcję filmu "Katyń".

 

Rocznica wybuchu II wojny światowej. Fot. Jacek Rakowski   Rocznica wybuchu II wojny światowej. Fot. Jacek Rakowski   Rocznica wybuchu II wojny światowej. Fot. Jacek Rakowski   Rocznica wybuchu II wojny światowej. Fot. Jacek Rakowski
[01-09-2009 19:30 / nr art. 6105]

   Konsultacje społeczne w sprawie modernizacji drogi nr 650
Firma OCSC z Warszawy na zlecenie Zarządu Dróg Wojewódzkich w Olsztynie prowadzi prace projektowe dotyczące rozbudowy drogi wojewódzkiej nr 650 na odcinkach z Bań Mazurskich do Boćwinki i z Grabowa do Gołdapi. Prace te obejmują przygotowanie pełnej dokumentacji środowiskowej i projektowo-technicznej, wraz z uzyskaniem wymaganych prawem decyzji administracyjnych.

Projektanci zapraszają mieszkańców na konsultacje społeczne dotyczące tej inwestycji. Podczas dwóch spotkań zainteresowani będą mogli przestawić własne opinie związane z ochroną środowiska na modernizowanej trasie oraz sugestie dotyczące rozwiązań technicznych, które powinny być uwzględnione podczas rozbudowy drogi.

Pierwsze spotkanie odbędzie się 9 września o godzinie 16 w sali narad Urzędu Gminy w Baniach Mazurskich. Kolejne zaś będzie tego samego dnia o godzinie 19 w sali konferencyjnej Urzędu Miejskiego w Gołdapi.

W ramach rozbudowy drogi nr 650 na odcinkach Banie Mazurskie - Boćwinka i Grabowo - Gołdap zostanie poszerzona jezdnia, wzmocniona zostanie jej nawierzchnia bitumiczna, wycięte zostaną przydrożne drzewa, wybudowane chodniki oraz będzie przebudowana infrastruktura towarzysząca.

 
[01-09-2009 17:25 / nr art. 6104]

   X Mistrzostwa Polski w Saneczkarstwie Szosowym
12 i 13 września na torze saneczkowym na Pięknej Górze odbędą się X Mistrzostwa Polski w Saneczkarstwie Szosowym. Ich organizatorem jest Warmińsko-Mazurski Okręgowy Związek Sportów Saneczkowych w Gołdapi.

- Impreza stała sie już tradycją dla naszego regionu - twierdzi Mariusz Matławski, prezes zarządu WMOZSSan. - Podczas niej na torze można podziwiać najlepszych, polskich saneczkarzy. Przyjeżdżają oni do Gołdapi z ogromnym sentymentem, by rywalizować w najlepszym stylu.

[01-09-2009 10:05 / nr art. 6103]

   Program obchodów 70 rocznicy wybuchu II wojny światowej
Program dzisiejszych obchodów 70 rocznicy wybuchu II wojny światowej.
 • godz. 11.00 - uroczysta msza święta w Konkatedrze z udziałem kompanii honorowej 15 Gołdapskiego Pułku Przeciwlotniczego oraz pocztów sztandarowych szkół
 • godz. 12.00 - uroczystości pod Pomnikiem Niepodległości
  • hymn państwowy
  • złożenie wieńców
  • salwa honorowa
 • godz. 12.30 - film fabularny w Kinie "Kultura" pt. "Katyń" (wstęp wolny)
[01-09-2009 09:25 / nr art. 6102]

   Kronika policyjna
GOŁDAP. 28 sierpnia o godzinie 15 na ulicy Żeromskiego zatrzymany został Józef W. Jechał rowerem mając 0,84 promila alkoholu w wydychanym powietrzu. Pojazd zabezpieczył we własnym zakresie.
BOTKUNY. 28 sierpnia o godzinie 17.20 zatrzymany został 22-letni Karol K., który jechał rowerem mając 0,23 promila alkoholu w wydychanym powietrzu. Mężczyzna miał też orzeczony zakaz sądowy prowadzenia rowerów. Za popełnione wykroczenie i przestępstwo odpowie ponownie przed sądem.
ŻELAZKI. W nocy z 28 na 29 sierpnia nieznany sprawca włamał się do budynku gospodarczego i ukradł elektronarzędzia oraz narzędzi budowlane. Poszkodowany wycenił swoje straty na 2800zł. Postępowanie w sprawie prowadzi KPP w Gołdapi.
JURKISZKI. 29 sierpnia kilka minut po północy straż graniczna zatrzymała do kontroli VW Golfa. Okazało się, że kierujący nim 51-letni Adam J. z Gołdapi miał 2,6 promila alkoholu w wydychanym powietrzu. Samochód trafił na parking w Jabramowie.
PIETRASZKI. 29 sierpnia o godzinie 18.15 Policjanci zatrzymali Wojciecha F., który jechał rowerem mając 1,6 promila alkoholu w wydychanym powietrzu. Mężczyzna zabezpieczył pojazd we własnym zakresie.
GOŁDAP. 30 sierpnia o godzinie 2.35 na ulicy Królewieckiej zatrzymany został Opel Vectra. Kierujący nim Paweł S. z Kowal Oleckich miał 0,36 promila alkoholu w wydychanym powietrzu. Samochód zabezpieczył członek rodziny.
GOŁDAP. 30 sierpnia około godziny 11 przy Placu Zwycięstwa doszło do potrącenia pieszego przez samochód. Kierowca cofając nie zauważył mężczyzny przechodzącego przez przejście dla pieszych i uderzył go tyłem auta. Uderzenie było ono tak silne, że poszkodowanego odrzuciło na około 3 metry. Mężczyzna został odwieziony do szpitala. Czynności wyjaśniające prowadzi Komenda Powiatowa Policji w Gołdapi.

 
[01-09-2009 09:15 / nr art. 6101]

   
Gołdapski Portal Internetowy GOLDAP.INFO * ISSN 1899-7759
redakcja: 19-500 GOŁDAP, ul. PARTYZANTÓW 16F (sklep SPECJALISTA) * tel. 87-427-25-87, 504-475-522 * fax 22-349-25-25
wydawca: JACEK RAKOWSKI *** Wszelkie prawa zastrzeżone *** Copyright © 2002-2009