WSZYSTKIE WYDANIA DO 30/09/2009 FORUM ZDJĘCIA NK     STATYSTYKI   KONTAKT

Szukaj z Google informacji na stronach GPI GOLDAP.INFO


statystyka
 

12 marzec 2009 - 18 marzec 2009, wydanie nr 36

   [18-03-2009 / nr art. 3612]

W czwartek na hali w Kompleksie Sportowo-Rekreacyjnym rozegrany zostanie I Turniej w Piłce Nożnej o Przechodni Puchar Dyrektora Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Gołdapi. Uczestniczyć w nim będą gołdapskie reprezentacje z CKiW OHP, Liceum Ogólnokształcącego, Zespołu Szkół Zawodowych i Gimnazjum Samorządowego. Początek zawodów o godzinie 8. Organizator turnieju - CKiW OHP w Gołdapi - zaprasza do przybycia i dopingowania zawodników.

   [17-03-2009 / nr art. 3611]

   [13-03-2009 / nr art. 3610]

Do groźnego pożaru doszło dziś przed godziną 15 w bloku przy ulicy Armii Krajowej 14 w Gołdapi. Wybuchł on w mieszkaniu starszej kobiety na pierwszym piętrze. W budynku zamieszkiwało 7 rodzin, wszyscy obecni w chwili zdarzenia zostali ewakuowali na zewnątrz budynku. Osiem osób, w tym jedno dziecko, pogotowie ratunkowe odwiozło do szpitala. Na szczęście nie wymagali oni dłuższej hospitalizacji i wciągu kilku godzin zostali wypisani.

W chwili obecnej nie są znane przyczyny pożaru. Będą je ustalać policjanci. Strażacy podejrzewają, że mogło to być przypadkowe zaprószenie ognia lub celowe podpalenie. Za drugą wersją opowiada się też część mieszkańców bloku. Jak mówią, to nie pierwszy raz, gdy z powodu zachowania mieszkającej tam starszej kobiety dochodzi do pożaru. Ostatnia wizyta strażaków miała u niej miejsce zaledwie kilka dni temu, paliły się wówczas gazety na kuchennym stole.

Niestety, po pożarze budynek nie nadawał się do zamieszkania. Urząd Miejski zaproponował poszkodowanym mieszkańcom nocleg w Centrum Promocji Regionu Gołdap przy ul. Partyzantów 31. Ci jednak zdecydowali się skorzystać z pomocy swoich rodzin i u nich się zakwaterować. W poniedziałek w Urzędzie Miejskim odbędzie się zebranie, podczas którego podjęte zostaną decyzje co do dalszych losów budynku i jego mieszkańców. Na ten czas dobytek poszkodowanych został zabezpieczony przez ADM.

W akcji ratunkowej uczestniczyły 2 zastępy Państwowej Straży Pożarnej (łącznie 16 strażaków) i jeden zastęp straży Jednostki Wojskowej. Wspomagani byli przez funkcjonariuszy policji i straży miejskiej. Na miejscu obecni byli też przedstawiciele Urzędu Miejskiego i Ośrodka Pomocy Społecznej.

   

   

   


Wyświetl większą mapę

   [13-03-2009 / nr art. 3609]

W poniedziałek w Urzędzie Miejskim miała miejsce uroczystość, podczas której męska część władz miejskich złożyła życzenia kobietom obecnie lub w przeszłości pracującym w tutejszym urzędzie. Po wręczeniu kwiatów i poczęstunku wszyscy przeszli do Domu Kultury, gdzie razem z innymi zaproszonymi kobietami pracującymi w placówkach samorządowych obejrzeli występ Wiesławy Niemaszki i Mariana Czarkowskiego, aktorów Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie. Swoim występem zaprezentowali oni w pigułce życie francuskiej piosenkarki Edith Piaf. Zaproszonym kobietom zarówno występ aktorów jak i cała uroczystość bardzo sie podobała, czego dowodem były podziekowania składane mężczyznom.

   

   

   [13-03-2009 / nr art. 3608]

Od kilku dni mieszkańcy Gołdapi mogą bez żadnych zakłóceń słuchać suwalskiego Radia 5. Stacja nadaje na częstotliwości 107,5 MHz. Internauci mogą też odbierać sygnał poprzez sieć, klikając TUTAJ.

   [12-03-2009 / nr art. 3607]

Jaka będzie przyszłość dawnego Zajazdu pod Piękną Górą,
okaże się w najbliższych tygodniach.
Pod koniec marca syndyk masy upadłościowej spółki CSR "Piękna Góra" ogłosi przetarg na sprzedaż jej majątku. Radni i burmistrz już teraz zastanawiają się nad przyszłością pobliskiego terenu. Nasi czytelnicy z niepokojem pytają, co będzie z Piękną Górą.

- Burmistrz chce sprzedać ją przedsiębiorcy z Jabłońskich - mówi kobieta. - Jeśli do tego dojdzie, to będziemy tam wkrótce oglądać jedynie biegające daniele i jelenie za ogrodzeniem. W Urzędzie Miejskim była nadzwyczajna sesja Rady Miejskiej dotycząca sprzedaży.

Czy rzeczywiście takie spotkanie miało miejsce?

- Spotkanie nie było sesją Rady Miejskiej, a jedynie nieformalnym zebraniem - informuje burmistrz Marek Miros. - Radni jednoznacznie wyrazili na nim opinię, że obecnie ziemia ta nie powinna zostać sprzedana. Zgadzają się jedynie na wieloletnią jej dzierżawę pod warunkiem zabezpieczenia dostępności dla mieszkańców, firm telekomunikacyjnych korzystających z masztu oraz korzystających z toru saneczkowego. Z ewentualnej dzierżawy wyłączony też będzie teren pod krzyżem. Jest własnością ogólnospołeczną, dlatego też wydzielimy tam odpowiedni fragment ziemi. Dopuszczam jednak sprzedaż dowolnych, niewielkich obszarów, jeśli potencjalny inwestor zechce rozbudować zajazd lub postawić nową nieruchomość na przykład na szczycie wzniesienia. Przyznaję, że zgłaszają się do mnie osoby, które pytają o możliwość zakupu wybranych fragmentów ziemi na Pięknej Górze. Mam formalne uprawnienia, by podejmować samodzielnie decyzje o takiej sprzedaży. Zdaję jednak sprawę, że dla gołdapian miejsce to jest pewnego rodzaju symbolem. Poprosiłem więc przewodniczącego Rady Miejskiej Remigiusza Karpińskiego o zebranie radnych, by uzyskać opinię dotyczącą przyszłości ziemi na Pięknej Górze.

Samorządowcy zakładają, że umowy dzierżawy powinny być zawierane na dłuższe okresy i na czas określony. Obecnie nie zostało jednak ustalone, czy będzie to na 10 czy więcej lat.

- Ten, który uzyska prawo do ziemi musi mieć pewność, że poczynione przez niego inwestycje się zwrócą - uzasadnia wieloletnią dzierżawę Marek Miros. - A na to potrzeba jednak wielu lat.

Konkurs na dzierżawę ziemi na Pięknej Górze, w szczególności pod stokami narciarskimi, ogłoszony zostanie wówczas, gdy znajdzie się nabywca na majątek spółki Centrum Sportowo-Rekreacyjne Piękna Góra. W jego skład wchodzą między innymi: budynek zajazdu, staw, kolejka oraz prawie 2 hektary ziemi pod wyciągami krzesełkowymi i stopami kolejki, pod parkingiem, zajazdem i stawem. Przetarg na majątek spółki ma być ogłoszony w trzeciej dekadzie marca. Oferenci będą mieli dwa tygodnie na złożenie swoich ofert. Jeśli będzie ich więcej niż jeden, to przetarg będzie dwuetapowy. W pierwszym z nich w obecności notariusza zostaną otwarte wszystkie złożone oferty i wybrane dwie najlepsze. Jeśli oferent, który złożył mniej korzystną ofertę, będzie chciał podnieść oferowaną sumę, może zażądać dogrywki. Ta odbędzie się wówczas w sądzie w obecności sędziego komisarza i będzie miała charakter ustnej licytacji.

- Według mojej wiedzy, ze strony inwestorów jest zainteresowanie zakupem majątku spółki. Taką wolę zgłosiło między innymi dwóch gołdapskich oferentów - podkreśla burmistrz Marek Miros.

   [12-03-2009 / nr art. 3606]

Podczas sesji starosta Jarosław Podziewski
(trzeci z lewej) ani razu nie zabrał głosu.
27 lutego odbyła się XXVI sesja Rady Powiatu. Podczas niej wicestarosta Bogdan Chomyn poinformował o pracach zarządu w ostatnich 4 tygodniach.

- Zarząd powiatu w okresie miedzy sesjami zebrał się na trzech powiedzeniach. - informuje Bogdan Chomyn. Podczas nich radni zdecydowali miedzy innymi o przeznaczeniu z Powiatowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej 1,5 tys. złotych dla Parku Krajobrazowego Puszczy Rominckiej na zakup nagród dla laureatów konkursów organizowanych przez park, 3 tys. złotych dla OSP w Baniach Mazurskich na zakup sorbentu do neutralizacji substancji ropopochodnych oraz 2 tys. złotych dla OSP w Lisach na zakup motopompy pływającej.

Zarząd Powiatu rozpatrzył też wnioski Zespołu Szkół Zawodowych dotyczące uzgodnienia kształcenia w szkole policealnej w zawodach technik prac biurowych, technik bezpieczeństwa i higieny pracy, technik administracji i dietetyk oraz uzgodnił kształcenie w technikum w zawodzie kucharza. Zarząd przyjął też sprawozdania kwartalne i za ubiegły rok z realizacji zadań z zakresu pomocy społecznej przez Dom św. Faustyny oraz plan naboru do szkół ponad gimnazjalnych na rok szkolny 2009/2010.

- Zarząd przyjął też, jak co roku, informacje z działalności Komendy Powiatowej Policji, Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej i Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie. - mówi Bogdan Chomyn. - Przyjęliśmy też informacje z realizacji powiatowej strategii rozwiązywania problemów społecznych, powiatowego programu na rzecz poprawy warunków życia społecznego i zawodowego osób niepełnosprawnych, programu tworzenia lokalnego systemu pomocy dziecku i rodzinie oraz wykonania pracy wydziałów naszego urzędu. - dodaje.

Zarząd powiatu zarezerwował także w budżecie środki finansowe w kwocie ponad 68 tys. złotych na spłatę kolejnej raty zadłużenia szpitala. Upoważnił też pracowników starostwa do przeprowadzenia kontroli w SPZOZ. Ma ona polegać na sprawdzeniu realizacji zaleceń pokontrolnych Najwyższej Izby Kontroli.

   [12-03-2009 / nr art. 3605]

Gołdapskim policjantom podziękował Jerzy Owsiak. W ten sposób docenił wkład funkcjonariuszy w zabezpieczenie finałów Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Zarówno ubiegłoroczny, jak i tegoroczny finał przebiegł w powiecie gołdapskim bez zakłóceń.

źródło: KWP Olsztyn

   [12-03-2009 / nr art. 3604]

W okresie od 2 do 8 marca granicę państwa przekroczyło łącznie 4413 osób i 2678 pojazdów. W dziesieciu przypadkach Straż Graniczna odmówiła zgody na przekroczenie granicy z powodu złego stanu technicznego samochodów.

   [12-03-2009 / nr art. 3603]

GOŁDAP. 4 marca straż pożarna została wezwana do pożaru sadzy w kominie w jednym z domów przy ulicy Sikorskiego . Na miejscu strażacy wygasili palący się piec CO, założyli sito kominowe i przy pomocy gaśnicy proszkowej ugasili ogień. Identyczne zdarzenie miało miejsce następnego dnia w Skoczach. W obu zdarzeniach brało udział po jednym zastępie strażaków.


GOŁDAP. 5 marca w godzinach wieczornych doszło do pożaru w jednym zakładów produkcyjnych na terenie Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Zapaliły się wióry i trociny w odciągu. Dzięki sprawnej akcji dwóch zastępów PSP i jednego z JW4808 pożar szybko ugaszono. Spaleniu uległo 100 sztuk filtrów pyłowych i trociny znajdujące się w odciągu. Był to kolejny pożar tego typu w tym zakładzie w ostatnich miesiącach.
GOŁDAP. 7 marca strażacy zostali wezwani do pożaru w jednym z mieszkań w bloku przy ulicy Armii Krajowej. Na miejscu okazało się, że w pokoju paliły się gazety znajdujące się na stole. Ogień zaprószyła sama lokatorka, która przy pomocy świeczki oświetlała mieszkanie. Na szczęście ogień ugasili sami mieszkańcy budynku już przed przybyciem strażaków.
POWIAT. W okresie od 2 do 8 marca straż pożarna w Gołdapi zanotował łącznie 7 zdarzeń.

   [12-03-2009 / nr art. 3602]

GALWIECIE. Między 4 a 5 marca nieznany sprawca skradł z jednego z garaży 6 sieci rybackich oraz 20 żaków. Poszkodowany wycenił swoją stratę na 3000 złotych.


GOŁDAP. 8 marca kilkanaście minut po północy nieznany sprawca zaatakował nożem idącego ulicą 28-letniego mieszkańca Gołdapi. Poszkodowany z raną kłutą pleców oraz ciętymi na przedramieniu trafił do szpitala, skąd po kilku godzinach na własną prośbę wypisał się. Policjanci prowadzą czynności mające na celu ustalenie i zatrzymanie sprawcy.
GOŁDAP. 8 marca o godzinie 1.30 nieznany sprawca skradł spod bloku przy ulicy Paderewskiego 15 samochód Audi A6. Poszkodowany oszacował wartość dziewięcioletniego auta na 28 tysięcy złotych. Jest to pierwsza kradzież samochodu w tym roku na terenie naszego powiatu. Znacznie gorzej jest w ościennych powiatach, np. w oleckim w tym roku zginęło 5 aut. Policjanci apelują o lepsze zabezpieczanie swoich samochodów przed kradzieżą i niepozostawianie w nich wartościowych rzeczy i dokumentów.
GOŁDAP. 9 marca półtorej godziny po północy policjanci zatrzymali na ulicy Cmentarnej do kontroli VW Golfa. Okazało się, że prowadząca samochód 21-letnia Iwona Ch. miała 0,4 promila alkoholu w wydychanym powietrzu. Policjanci zatrzymali kierującej prawo jazdy, o karze zadecyduje sąd.

   [12-03-2009 / nr art. 3601]

Jolanta Grabowska
Urodziła się w 1980 roku w Suwałkach. Ukończyła Liceum Sztuk Plastycznych w Supraślu. Studiowała na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu na kierunku grafika warsztatowa. Otrzymała dyplom w pracowni wklęsłodruku w 2005 roku. Obecnie mieszka w Suwałkach, zajmuje się projektowaniem graficznym a także malarstwem, rysunkiem oraz fotografią.

Wystawy indywidualne:

  • marzec 2008: "Grafika", Galeria Chłodna 20, ROKiS, Suwałki
  • wrzesień 2008: "Grafika", Galeria Ślad, Ełk
  • styczeń 2009: "Grafika", Galeria im. Andrzeja Legusa, ROK, Olecko

Wystawy zbiorowe:

  • 2006: "Grafika", Galeria Sztuki Wozownia, Toruń
  • 2007: "Fotoinspiracje" Centrum Kultury, Mariampol (Litwa)
  • 2007: "Fotoinspiracje" Galeria PaCamera, Suwałki
  • 2008: Wystawa fotografii "Rozdroża", Galeria PaCamera, Suwałki
  • 2008: Wystawa fotografii "Rozdroża", Waren, Muritz (Niemcy)

   
Gołdapski Portal Internetowy GOLDAP.INFO * ISSN 1899-7759
redakcja: 19-500 GOŁDAP, ul. PARTYZANTÓW 16F (sklep SPECJALISTA) * tel. 87-427-25-87, 504-475-522 * fax 22-349-25-25
wydawca: JACEK RAKOWSKI *** Wszelkie prawa zastrzeżone *** Copyright © 2002-2009