WSZYSTKIE WYDANIA DO 30/09/2009 FORUM ZDJĘCIA NK     STATYSTYKI   KONTAKT

Szukaj z Google informacji na stronach GPI GOLDAP.INFO


statystyka
 

12 luty 2009 - 18 luty 2009, wydanie nr 32

   [16-02-2009 / nr art. 3219]

W najbliższy czwartek w Klubie Garnizonowym odbędzie się akcja honorowego oddawania krwi zorganizowana przez Klub Honorowych Dawców Krwi Polskiego Czerwonego Krzyża przy Urzędzie Miejskim w Gołdapi oraz Ogólnopolski Siatkarski FanKlub Honorowych Dawców Krwi Dla Agaty. Będzie to akcja wyjątkowa, ponieważ tym razem nie będziemy oddawać krwi dla anonimowej osoby tylko dla 15-miesięcznej Lenki Kaczmarek chorej na białaczkę. Wiem, że nasi mieszkańcy jeszcze nigdy nie zawiedli i pomogą też tym razem. Wielu z nas jest rodzicami i dla swojego dziecka zrobiliby wszystko, tak samo jak rodzice Lenki. Wszystkich którzy chcą pomóc zapraszam w czwartek w godzinach 8-12 do Klubu Garnizonowego w Gołdapi, ul. Wolności 4.

Zapraszamy również do odwiedzenia strony Lenki - www.lenka.garbclub.com.

Marcin Białous

   [14-02-2009 / nr art. 3218]

Ostatnia środa była czarnym dniem w statystykach gołdapskich służb ratowniczych. Policjanci odnotowali tego dnia aż 8 kolizji. Nikt nie jest w stanie okreslić, ile zdarzeń drogowych nie zgłoszono. O tym, że takowe były świadczą słowa kierowców, którzy tego dnia wracali z terenu do Gołdapi. Więcej informacji w najbliżsyzm wydaniu czasospima GPI GOLDAP.INFO.

     

     

     

     

   [14-02-2009 / nr art. 3217]

Rozegrane zostały zaległe mecze Gołdapskiej Ligi Halowej w Piłce Nożnej. W poniedziałek Dubeninki uległy Leśnemu Zakątkowi 2:5. Bramki dla Dubeninek zdobyli Paweł Kramkowski i Krzysztof Zaręba, dla Leśnego Zakątka Michał Mościński (2), Krzysztof Gryniewicz, Zbigniew Konobrocki i Marek Paniczko. W piątek Budomex zremisował z Mat-Budem 2:2 (2:0). Na listę strzelców wpisali się Dawid Fiećko i Karol Kowalczyk (Mat-Bud) oraz Eugeniusz Zapolnik i Wojciech Michniewicz (Budomex). Ostatecznie po wszystkich meczach układ tabeli jest następujący:

 1. Budomex 14 19-9
 2. Iryd 12 7-5
 3. Leśny Zakątek 11 13-10
 4. Dubeninki 9 13-11
 5. Oldboje 9 8-14
 6. Mat-Bud 9 10-11
 7. Jednostka Wojskowa 7 8-11
 8. Bostrak 7 8-14
W fazie finałowej, która zostanie rozegrana 22 lutego, zagrają zespoły Budomexu, Irydu, Leśnego Zakątka i Dubeninek. Mecze będą rozgrywane systemem każdy z każdym.

   [14-02-2009 / nr art. 3216]

Wyniki meczów fazy grupowej VIII Turnieju Piłkarskiego o Puchar Prezesa Gołdapskiej Rady Sportu, które zostały rozegrane dzisiaj w hali sportowo-widowiskowej w Kompleksie Sportowo-Rekreacyjnym.

Grupa I

 • Ekipa Siejnik - Agros Jeleniewo 2:4
 • Bostrak - Iryd 2:0
 • Ekipa Siejnik - Budomex 1:3
 • Agros Jeleniewo - Iryd 1:0
 • Bostrak - Budomex 4:2
 • Ekipa Siejnik - Iryd 1:3
 • Agros Jeleniewo - Bostrak 3:2
 • Iryd - Budomex 0:4
 • Ekipa Siejnik - Bostrak 3:2
 • Agros Jeleniewo - Budomex 1:0

Grupa II

 • Mat-Bud - Leśny Zakątek 4:2
 • Geoher - Aisko Warszawa 0:6
 • Mat-Bud - AG Koperty 2:2
 • Leśny Zakątek - Aisko Warszawa 4:0
 • Geoher - AG Koperty 0:10
 • Mat-Bud - Aisko Warszawa 0:2
 • Leśny Zakątek - Geoher 8:1
 • Aisko Warszawa - AG Koperty 5:1
 • Mat-Bud - Geoher 9:2
 • Leśny Zakątek - AG Koperty 8:1

Półfinały i finały rozegrane zostaną jutro, początek spotkań o godzinie 9. W półfinale zmierzą się Agros Jeleniewo z Aisko Warszawa i Bostrak z Leśnym Zakątkiem. Orgranizator - Gołdapska Rada Sportu - gorąco zaprasza do przybycia i dopingowania zawodników.

   [14-02-2009 / nr art. 3215]

W Kotłowni Domu Kultury o godzinie 18 rozpocznie się koncert Walentynowy, podczas którego zagrają znane lokalne zespoły młodzieżowe: W Kratkę, Znienacka, Eufonia i Gloria. Wstęp jest bezpłatny. Organizatorzy przewidują, że całość potrwa około 2,5 godziny.

   [14-02-2009 / nr art. 3214]

Zapraszam do oglądania 14 marca doskonałego programu kulinarnego "Kuchnia z Okrasą". Tym razem odcinek pod tytułem "Kuchnia Republiki Ściborskiej" powstał w naszej osadzie. W programie Karol Okrasa wraz z Biegnącym Wilkiem przygotowują potrawy na zbliżającą się wyprawę Finnmarkslopet. Powstają m.in. specjalne, energetyczne ciasteczka na tą trudną, zimową ekspedycję. Poza tym wiele rozmów na łączące prowadzącego z gościem tematy - obaj są wychowani na wsi i zafascynowani wiejskim życiem. W programie będą sceny nakręcone w Ściborkach, promocja zdrowego-wegetariańskiego wyżywienia i przede wszystkich zbliżającej się wyprawy.

Biegnący Wilk, www.biegnacy-wilk.pl

   [12-02-2009 / nr art. 3213]

Powiatowy Urząd Pracy informuje, że według stanu na dzień 31 stycznia 2009 w tutejszym urzędzie zarejestrowane były 2.472 osoby bezrobotne. W stosunku do 31 grudnia 2008 (2.200 bezrobotnych) oznacza wzrost o 272 osoby.

   [12-02-2009 / nr art. 3212]

Dom Kultury w Gołdapi serdecznie zaprasza na maraton gitarowy ERUPTION. Odbędzie się on w sali widowiskowej Domu Kultury 28 lutego, początek o godzinie 18. W maratonie wystąpią: DREAMMANIA, Wigor Młodego Żółwia, Alek Jastrzębski, David Rakovski i Rafał Mejer. Gościem specjalnym będzie Marek Kołakowski, a gwiazdą wieczoru Mr. Pollack. Bilet wstępu kosztuje 4 złote.

   [12-02-2009 / nr art. 3211]

21 lutego rozegrany zostanie VIII Halowy Turniej Piłki Nożnej Lektorów o Puchar Biskupa Ełckiego Jerzego Mazura. Rozpocznie się on o godzinie 9:30 uroczystą mszą świętą w konkatedrze pw. NMP Matki Kościoła. Po mszy, około godziny 11, na hali w Kompleksie Sportowo-Rekreacyjnym rozegrane zostaną mecze. Organizatorzy serdecznie zapraszają mieszkańców Gołdapi do dopingowania zawodników.

Prezes Gołdapskiej Rady Sportu Andrzej Sokołowski

   [12-02-2009 / nr art. 3210]

LO-GOLDAp.PRV.PL: Hala stanie sie zaczarowana

W czwartek 19 lutego w hali Kompleksu Sportowo-Rekreacyjnego odbędzie się niezwykły, zaczarowany pokaz. Magiczne sztuczki zaprezentuje ukrainski David Copperfield Aleksander Tkacz. W planie m.in. unoszenie na wysokość 1,5 metra ooraz przecinanie człowieka.


LO-GOLDAp.PRV.PL: Koniec Projektu "Inkubator Dialogu"

Po pół roku działań gołdapska młodzież gimnazjalna i licealna zakończyła projekt "Inkubator Dialogu". Przypomnijmy: projekt został stworzony w ramach Europejskiego Roku Dialogu Międzykulturowego (2008).


LO-GOLDAp.PRV.PL: UKS Jantar i Ferie na sportowo

Ubiegły tydzień upłynął w gołdapskim ogólniaku pod znakiem sportu. Od 2 do 6 lutego odbywał się cykl zawodów sportowych organizowanych przez Uczniowski Klub Sportowy "Jantar" pod nazwą "Ferie na sportowo".

   [12-02-2009 / nr art. 3209]

W dniach 14-15 lutego w hali sportowo-widowiskowej w Kompleksie Sporotowo-Rekreacyjnym odbędzie się VIII Halowy Turniej Piłkarski o Puchar Prezesa Gołdapskiej Rady Sportu. Drużyny zostały podzielone na 2 grupy, zespoły zagrają systemem "każdy z każdym".

Grupa I - mecze w sobotę od godziny 8:00

 • Ekipa Siejnik
 • Agros Jeleniewo
 • Bostrak
 • Iryd
 • Budomex

Grupa II - mecze w sobotę od godziny 12:00

 • Mat-Bud
 • Leśny Zakątek
 • Geoher
 • Aisko Warszawa
 • AG Koperty

Finały zostaną rozegrane w niedzielę, początek o godzinie 9. Zagrają w nim po dwa najlepsze z każdej grupy. Organizator - Gołdapska Rada Sportu - serdecznie zaprasza kibiców do dopingowania zawodników.

   [12-02-2009 / nr art. 3208]

GOLDAP.PL: Celowo wybrałam Gołdap

Na temat gołdapskiego ośrodka internowania powstało już kilka publikacji. Jednak pierwszą książkę na ten temat napisała była internowana Maria Rehorowska. Opisała w niej historię internowania dysydentek w okresie stanu wojennego w dawnym gołdapskim Ośrodku Pracowników Radia i Telewizji. W wydawnictwie znalazły się nazwiska internowanych oraz wspomnienia.


Zdjęcia z promocji książki, która odbyła się 9 lutego w FRRG.

   

   

   

   [12-02-2009 / nr art. 3207]

7 lutego w Kętrzynie rozegrany został III Turniej Piłki Nożnej o Puchar Komendanta Powiatowego tamtejszej Policji. Zagrało w nim w dwóch grupach 8 drużyn: siedem z komend powiatowych naszego województwa i jedna złożona z funkcjonariuszy aresztu śledczego w Giżycku.

Gołdapianie w pierwszym meczu przegrali z zawodnikami AŚ w Giżycku 0:4. W drugim meczu pokonali kolegów z Mrągowa 3:0. Gole zdobyli Michał Kliniewski, Wojciech Orłowski i Krzysztof Żukowski. W trzecim meczu pokonali Węgorzewian 4:1. Tym razem po dwie bramki strzelili Dariusz Ołów i Wojciech Orłowski. Dwie wygrane pozwoliły zagrać naszym policjantom w półfinale, gdzie zmierzyli się z KPP Bartoszyce, obecnym mistrzem województwa. Po zaciętej walce gołdapianie zwyciężyli 3:1. Na listę strzelców ponownie wpisali się Michał Kliniewski, Krzysztof Żukowski i Dariusz Ołów.

W finale nasi policjanci ponownie spotkani się z przeciwnikami z aresztu śledczego w Giżycku, obecnymi wicemistrzami Polski w piłce nożnej służb więziennych. Tym razem jednak to gołdapscy zawodnicy okazali sie górą. Zwyciężyli po bramkach Michała Kliniewskiego i Krzysztofa Żukowskiego 2:0, zdobywając Puchar Komendanta Powiatowego Policji w Kętrzynie.

Jak informuje zastępca komendanta policji w Gołdapi podinsp. Andrzej Żyliński, gołdapianie w najbliższą sobotę zagrają w Ełku o Puchar Komendanta Wojewódzkiego KWP w Olsztynie. Impreza ta jest traktowana przez funkcjonariuszy jako nieoficjalne mistrzostwa województwa.

Drużyna KPP w Gołdapi zagrała w składzie: Jerzy Piechocki, Michał Kliniewski, Dariusz Ołów, Wojciech Orłowski, Krzysztof Żukowski, Mariusz Daniłowicz, Grzegorz Jarocki, Andrzej Żyliński.

   [12-02-2009 / nr art. 3206]

Monitoring miasta działa już od końca ubiegłego roku. Przez kilka tygodni inwestor oraz policjanci uczyli się jego obsługi oraz modyfikowali ustawienia kamer. 3 lutego w sali konferencyjnej Urzędu Miejskiego oficjalnie otwarto i zaprezentowano nową inwestycję.

Na spotkanie przybyli wykonawcy inwestycji, radni, szefowie lokalnych służb oraz przedstawiciele miejscowych instytucji. Na początku spotkania burmistrz przypomniał zebranym, jak doszło do realizacji monitoringu.

- Ta inwestycja jest przykładem tego, że potrafimy w naszym mieście się dogadać - mówi burmistrz Marek Miros. - To nie był bowiem pomysł ani mój, ani żadnego z pracowników urzędu. Wymyślili to radni, a dokładnie przewodniczący Komisji Obywatelskiej Piotr Kuśtowski.

Zdaniem radnego Piotra Kuśtowskiego, jednym z powodów powstania inwestycji były między innymi straty, jakie ponosił gmina z powodu niszczenia mienia i zieleni w mieście. Straty te dochodziły w okresie letnim czasami do kilku tysięcy złotych tygodniowo.

- Ta inwestycja da poczucie bezpieczeństwa osobistego i mienia dla mieszkańców oraz pozwoli służbom na szybką reakcję na przejawy łamania prawa - twierdzi burmistrz. - Przede wszystkim monitoring działać będzie profilaktycznie. Jak ktoś będzie miał świadomość tego, że może być nagrywany, to zastanowi się kilka razy, czy warto rozrabiać.

W zaplanowanym pierwotnie budżecie gminy na rok 2008 nie planowano pieniędzy na monitoring. Zapisano ją dopiero na wniosek kilku radnych na czele z przewodniczącym Komisji Obywatelskiej. Umowa na wykonanie została podpisana w lipcu 2008 roku. Na inwestora została wybrana firma ZETO, która wykonywała między innymi instalacje teletechniczne na przejściu granicznym w Kuźnicy Białostockiej czy też na terenie podlaskiego Oddziału Straży Granicznej.

System miejskiego monitoringu składa się z 19 kamer, z czego 16 to nowo zainstalowany sprzęt wysokiej jakości, z polem widzenia 360 stopni i 36-krotną możliwością optycznego przybliżania, a więc bez strat w jakości obrazu. Kolejne trzy kamery wykorzystane zostały z istniejącego monitoringu w gimnazjum. Sercem systemu jest szafa serwerowa, umieszczona w Urzędzie Miejskim. Punkt dozorowy umieszczony jest na dyżurce w Komendzie Powiatowej Policji w Gołdapi. Łączność między kamerami a jednostką centralną i punktem sterowania jest oparta na technologii IP, a więc tej samej, na jakiej działają komputery w sieci Internet. Takie rozwiązanie powoduje, że system ten jest bardzo elastyczny, jeśli chodzi o jego możliwą rozbudowę. W chwili obecnej możliwe jest bezproblemowe zwiększenie ilości kamer do 26. Na tyle pozwalają opłacone licencje na oprogramowanie. Być może dołączą w przyszł ości do tego systemu kamery, które będą obejmować swoim polem widzenia Osiedle Młodych.

- Spółdzielnia Mieszkaniowa jest jak najbardziej zainteresowana zwiększeniem bezpieczeństwa mieszkańców - mówi Józef Wawrzyn, prezes Spółdzielni Mieszkaniowej w Gołdapi. - Na razie jednak w planie nie ma montażu kamer, bowiem mamy ważniejsze wydatki na termomodernizację naszych budynków. Nie wykluczamy jednak zainstalowania kamer na naszym terenie i włączenia ich do monitoringu miasta w dłuższej perspektywie czasu.

Na zakończenie spotkania inwestor przedstawił zebranym możliwości obserwacyjne monitoringu, kolejno zostały pokazane obrazy ze wszystkich kamer. Wielu gości było zaskoczonych jego jakością. Bez problemu można bowiem rozpoznać na nim twarze osób lub numery rejestracyjne pojazdów z odległości nawet ponad 100 metrów. Jakość obrazu pozwoliłaby też bez problemu zaglądać w okna prywatnych mieszkań i obserwować sytuacje środku. By nie naruszać prywatności mieszkańców Gołdapi, inwestor wprowadził ograniczenia pola widzenia. Okna prywatnych mieszkań komputerowo zostały przesłonięte czarnymi prostokątami.

Wielu mieszkańców Gołdapi zastanawia się, czy istnieje możliwość przekazywania obrazu z kamer w telewizji kablowej lub Internecie. Okazuje się, że ze strony technicznej nie ma większych problemów. Jak zapewnia przedstawiciel firmy ZETO, do pokazywania obrazu w kablówce wystarczyłoby odpowiedniej jakości łącze między Urzędem Miejskim a biurem TV kablowej. Niestety, jak informują komendanci straży miejskiej i policji, na przeszkodzie stoją jednak przepisy prawne. Po pierwsze obraz z kamer mógłby naruszać dobra osobiste gołdapian, którzy mogliby zostać pokazani w nietypowych sytuacjach. Po drugie przestępcy mogliby obserwować to samo, co widzi obsługujący monitoring. W ten sposób mogliby tak zaplanować swoje przestępcze działania, by nie wychwyciła tego kamera. A to postawiłoby pod znakiem zapytania sens budowy i istnienia monitoringu.

   

   [12-02-2009 / nr art. 3205]

W niedzielę odbyła się ostatnia zaplanowana kolejka Gołdapskiej Ligi Halowej w Piłce Nożnej. W pierwszym meczu Bostrak zmierzył się z Irydem. Mecz ten był o przysłowiową pietruszkę. Bostrak nie miał już bowiem szans na awans do fazy play-off, Iryd zaś awansu mógł być pewny. Mecz rozpoczął się od silnego uderzenia drużyny Bostraka. Już w pierwszej minucie Łukasz Bruszewski wyprowadził swój zespół na prowadzenie. W drugiej połowie wynik na 2:0 ustalił w 17 minucie Łukasz Dajewski. Mecz ten stał na wysokim poziomie, zawodnicy obu drużyn przeprowadzili wiele ciekawych akcji. Niestety, zdecydowanie gorzej było ze skutecznością. W drugim meczu Jednostka Wojskowa zmierzyła się z Budomexem. Pierwsza połowa była bardzo wyrównana i wynik bezbramkowy utrzymywał się do ostatnich jej sekund. Niemal równo z końcowym gwizdkiem gola dla Budomexu zdobył Piotr Dziurdzikowski. Druga połowa rozpoczęła się od ataków okniarzy, którzy w 16 minucie po strzale Wojciecha Michniewicza prowadzili 2:0. Wojskowi choć bardzo chcieli wyrównać, nie potrafili tego zrobić. Zmarnowali kilka stuprocentowych sytuacji. Jedna, w 21 minucie zemściła się po szybkiej kontrze zawodników Budomexu, zakończonej strzałem Piotra Dziurdzikowskiego. Podobnie było na 10 sekund przed końcem. Wojskowi stracili piłkę po swoim ataku, szybka kontra Piotra Dziurdzikowskiego i Marka Kowalczuka zakończyła się zdobyciem gola przez tego ostatniego. Budomex wygrał 4:0. W ostatnim meczu Mat-Bud podejmował Oldbojów. Mecz rozpoczął się wyrównaną grą obu zespołów. W 5 minucie o mały włos nie wyleciał z boiska bramkarz Oldbojów Jerzy Szymański za podjęcie interwencji rękoma daleko poza polem karnym. Sędzia spotkania okazał się jednak bardzo wyrozumiały i ukarał zawodnika jedynie żółtą kartką. W 11 minucie pięknym strzałem z dystansu popisał się Kamil Sarna, zdobywając prowadzenie dla Mat-Budu. Druga połowa spotkania rozpoczęła się od szybkiego ataku prowadzących. Niestety, Dawid Fiećko stracił piłkę w polu karnym przeciwnika. Szybką kontrą popisał się Dariusz Gliński i w 16 minucie było już 1:1. Trzy minuty później zawodnicy Oldbojów popisali się składną akcją i Andrzej Kamiński strzelił bramkę na 1:2. Pomimo obustronnych ataków wynik meczu nie zmienił się już do końca spotkania. Czwarty zaplanowany mecz między Dubeninkami a Leśnym Zakątkiem został przełożony na prośbę zawodników z sąsiedniej gminy. Będzie rozegrany najprawdopodobniej w ciągu najbliższego tygodnia. Nadal nie odbył się też zaległy mecz pomiędzy Mat-Budem a Budomexem. Kapitanowie obiecują jednak, że w ciągu tygodnia uda nim się w końcu zagrać. Z powodu zaległych meczy nie można nadal określić drużyn, które zagrają fazie play-off 22 lutego. Awansują do niej cztery najlepsze zespoły. Pewni gry o mistrzostwo mogą być jedynie zawodnicy Irydu oraz Budomexu.

Tabela po niedzielnej kolejce

 1. Budomex 13 17-7*
 2. Iryd 12 7-5
 3. Dubeninki 9 11-6*
 4. Oldboje 9 8-14
 5. Leśny Zakątek 8 8-8*
 6. Mat-Bud 8 8-9*
 7. Jednostka Wojskowa 7 8-11
 8. Bostrak 7 8-14
* drużyny mają po jednym zaległym meczu

   [12-02-2009 / nr art. 3204]

W piątek, 9 lutego odbyła się uroczysta odprawa policjantów, podczas której podsumowano pracę Komendy Powiatowej Policji w Gołdapi w roku 2008. Oprócz gołdapskich funkcjonariuszy udział w uroczystości wzięli także zastępca komendanta wojewódzkiego policji insp. Andrzej Doktór, wojewoda Marian Podziewski, starosta gołdapski Jarosław Podziewski i zastępca burmistrza Jacek Morzy.

W roku 2008 gołdapscy policjanci wszczęli łącznie 732 postępowania, z czego 500 w sprawach kryminalnych. W stosunku do roku poprzedniego były to liczby mniejsze odpowiednio o 96 i 15. Zmniejszyła się liczba kradzieży i kradzieży z włamaniem. W ubiegłym roku zanotowano ich 190, dwa lata temu były 230 takie zdarzenia. Zmniejszyła się też liczba kradzieży samochodów z 5 do 3. Niestety, o 40 procent zwiększyła się ilość bójek, pobić i rozbojów. W roku 2008 zanotowano łącznie 46 takich zdarzeń. Rok wcześniej było ich 33. W roku 2008 minimalnie spadła tez wykrywalność przestępstw. Ogólnie wyniosła ona w 2008 roku 78 procent, rok wcześniej wynosiła nieco ponad 80 procent. Według dokładniejszych statystyk spadła ona w kategorii przestępstw kryminalnych z 69 do 67 procent, kradzieży z włamaniem z 49 do 36 procent, kradzieży z 45 do 38 procent. Wzrosła za to wykrywalność w kategorii rozbojów z 70 do 95 procent. Ogólnie w roku 2008 policjanci stwierdzili 722 przestępstwa, o 209 mniej niż rok wcześniej. Spadła liczba przestępstw o charakterze kryminalnym z 569 w 2007 roku do 464 w 2008. Prawie nie zmieniła się liczba kradzieży mienia. W ubiegłym roku zanotowano ich 121, rok wcześniej o 5 więcej. Podczas swojej pracy gołdapscy policjanci w roku 2008 policjanci nałożyli 2106 mandatów, sporządzili 193 wnioski o ukaranie do sądu oraz 476 razy pouczyli sprawców. W roku 2007 liczby te wynosiły odpowiednio 2310, 186 i 62. W roku 2008 wpłynęło 16 skarg na pracę funkcjonariuszy, z czego dwie były uzasadnione. W ramach skarg i wniosków przyjęto 31 interesantów. W trzech przypadkach zostały wszczęte postępowania dyscyplinarne, jedno z nich zakończyło się ukaraniem policjanta karą nagany.

- W ubiegłym roku uplasowaliśmy się w środkowej części tabeli komend naszego województwa - powiedział do swoich podwładnych komendant Bogusław Turek. - Zajęliśmy 11 miejsce ogólnie, a 8 w kategorii kryminalnej. Jesteśmy więc bardzo wysoko oceniani. To dzięki waszej pracy. Wtórował mu zastępca Andrzej Żyliński dodając jednak, że policjantów stać na znacznie więcej. Zastępca komendanta wojewódzkiego policji insp. Andrzej Doktór poinformował podwładnych o najważniejszych celach, jakie będą stawiane policjantom w roku 2009.

- Pierwszym jest skrócenie czasu reakcji na zgłoszenie, drugim będzie skrócenie czasu obsługi obywatela w jednostce policji, a trzecim będzie widoczność policjantów w miejscach najbardziej zagrożonych - oznajmił Andrzej Doktór.

Zwrócił też uwagę na obecny kryzys, a co za tym idzie cięcia budżetowe, które dotknęły również policję. Zachęcał funkcjonariuszy do jak największych oszczędności podczas codziennej pracy. Poinformował również, że możliwe jest przesunięcie w czasie rozpoczęcia budowy nowej komendy powiatowej policji. Policjanci podsumowali też współpracę z gołdapskimi samorządami. W ubiegłym roku Urząd Miejski przekazał policji nieodpłatnie działkę o powierzchni dwóch hektarów pod budowę nowej komendy. Sfinansował też koszty wyżywienia i zakwaterowania funkcjonariuszy z olsztyńskich oddziałów prewencji w kwocie 43,9 tys. zł. Sfinansował też budowę monitoringu w mieście. Na zakończenie spotkania glos zabrali przybyli samorządowcy oraz wojewoda. Wszyscy podziękowali policjantom za pracę i wkład w jak najlepsze zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańcom naszego powiatu. Starosta Jarosław Podziewski poinformował również, że w tym roku KPP w Gołdapi nie ma raczej co liczyć na jakiekolwiek dofinansowanie z budżetu powiatu, jak to bywało w latach ubiegłych. Jego zdaniem ważniejszy jest bowiem wydatek na spłatę kolejnej raty szpitalnej pożyczki. Nieco inne podejście ma samorząd gminy Gołdap.

- Obiecuję, że nasz samorząd nie zaprzestanie pomocy policji i będziemy ją wspomagać, by patrole - szczególnie w okresie letnim - były widoczne i częste - mówi zastępca burmistrza Jacek Morzy. - Mam nadzieję, że nasza współpraca będzie się układać nieźle.

Na zakończenie spotkania policjanci zadawali pytania dla zastępcy komendanta wojewódzkiego policji. Dotyczyły one między innymi możliwych podwyżek poborów oraz zwiększenia liczby etatów w gołdapskiej komendzie. Po uroczystej odprawie, która trwała około półtorej godziny, policjanci wrócili do codziennych obowiązków.

   

   [12-02-2009 / nr art. 3203]

W okresie od 2 do 8 lutego na gołdapskim przejściu granicznym straż graniczna odprawiła 4240 osoby i 2212 pojazdy. Trzykrotnie funkcjonariusze nie zezwolili kierowcom aut na przekroczenie granicy. Powodem we wszystkich przypadkach były niesprawne światła w samochodach. W piątek, 6 lutego placówkę straży granicznej w Gołdapi odwiedził konsul generalny RP w Kaliningradzie. Zapoznał on się ze specyfiką służby granicznej oraz infrastrukturą gołdapskiego przejścia granicznego.


W niedzielę, 1 lutego weszło w życie postanowienie rządu Federacji Rosyjskiej z 24 grudnia 2008 r. w sprawie wprowadzenia opłat pobieranych za korzystanie z dróg na terytorium Rosji przez samochody zarejestrowane za granicą. Opłatom drogowym za korzystanie z tamtejszych dróg podlegają samochody ciężarowe o ładowności powyżej 3,5 tony. Przepis dotyczy przewoźników z państw członkowskich Unii Europejskiej, Szwajcarii i Turkmenistanu. Przypominamy, że przez przejście graniczne w Gołdapi przejeżdżać może ruch towarowy o dopuszczalnej masie całkowitej do 7,5 t.
Tryb przedłużania terminu ważności wiz reguluje Zarządzenie FSB Rosji nr 525 z 28 października 2008 roku. Zgodnie z nim wiza obcokrajowca, który przebywa na terytorium Rosji, może być przedłużona na przejściu granicznym nie więcej niż na trzy dni na podstawie pisemnego oświadczenia obcokrajowca. Odbiorcami usługi państwowej przedłużenia terminu ważności wiz są czasowo przebywający lub czasowo mieszkający w Federacji Rosyjskiej obcokrajowcy legalnie znajdujący się na jej terytorium. Za przedłużenie terminu ważności wizy ściąga się opłatę państwową (300 rubli), którą należy zapłacić do czasu podania odpowiednich dokumentów na przedłużenie wizy. Opłaty państwowej nie ściąga się z obcokrajowców: u których w ustalonym trybie wydana jest wiza dyplomatyczna lub służbowa; którzy przybyli do FR w celu działalności charytatywnej, dostawy humanitarnej pomocy lub w związku z okolicznościami, związanymi z koniecznością natychmiastowego leczenia, ciężką chorobą lub ze śmiercią bliskiego krewnego (w/w okoliczności powinny być potwierdzone dokumentami).

   [12-02-2009 / nr art. 3202]

GOŁDAP. We wtorek, 3 lutego w godzinach rannych na policję zgłosił się Łukasz G, który złożył zawiadomienie o tym, że został pobity przez dwóch nieznanych mu mężczyzn. Dodatkowo jeden ze sprawców przywłaszczył sobie jego portfel z dokumentami i pieniędzmi. Do zdarzenia doszło w poniedziałek w godzinach wieczornych przed lokalem gastronomicznym przy ulicy Mazurskiej. Działania podjęte przez policjantów z sekcji kryminalnej gołdapskiej komendy doprowadziły do ustalenia, a następnie zatrzymania obu sprawców przestępstwa. Do policyjnego aresztu trafili dwaj mieszkańcy Gołdapi: Kamil S. (lat 25) i Kamil J. (lat 28). Podczas przeszukania domu Kamila J. policjanci odnaleźli też ukryty pod ubraniami skradziony portfel wraz z zawartością. Funkcjonariusze doprowadzili sprawców do Prokuratury Rejonowej w Olecku, policjanci złożyli wniosek o zastosowanie wobec nich środków zapobiegawczych w postaci dozoru i poręczenia majątkowego. Grozi nim kara do trzech lat pozbawienia wolności.


GOŁDAP. W czwartek, 5 lutego, około godziny 10 kierująca VW Passatem Bożena P., wyjeżdżając z ulicy Polnej nie ustąpiła pierwszeństwa przejazdu prawidłowo jadącemu ulicą Warszawską kierowcy Opla Omegi i doszło do kolizji. Na szczęście, poza stratami w pojazdach nikomu nic się nie stało. Kierowcy obu aut byli trzeźwi. Sprawczyni dostała mandat za wykroczenie w wysokości 300 zł oraz sześć punktów karnych.
GALWIECIE. W niedzielę, 8 lutego, około godziny 19 policjanci zatrzymali do kontroli rowerzystę. Okazało się, że 21- letni Dawid K. miał ponad promil alkoholu w wydychanym powietrzu. Policjanci uniemożliwili mu dalszą jazdę, rower zabezpieczyła rodzina. Za popełnione przestępstwo mieszkańcowi Galwieci grozi do roku pozbawienia wolności.
GOŁDAP. W piątek, 6 lutego około godziny 15 nieznany sprawca ukradł 52 - letniej mieszkance Dubeninek, robiącej zakupy w Biedronce, portfel z dokumentami i pieniędzmi. Po kilku godzinach zguba się odnalazła, przyniósł ją do komendy policji jeden z mieszkańców Gołdapi. Niestety, pieniędzy nie udało się odzyskać.

   [12-02-2009 / nr art. 3201]

W ubiegłym tygodniu straż pożarna zanotowała tylko cztery zdarzenia. 3 lutego strażacy gasili palące się śmieci w kontenerze na ulicy Krzywej w Gołdapi. Dwa dni później usuwali z jezdni plamy oleju powstałe w wyniku kolizji samochodów na skrzyżowaniu ulic Polnej i Warszawskiej. W piątek, 6 lutego paliły się sadze w kominie w jednym z domów w Dunajku. Interweniowali miejscowi strażacy-ochotnicy, którzy ugasili pożar. Najgroźniejsze zdarzenie miało miejsce 8 lutego, około godziny 17 w Baniach Mazurskich. W jednym z domów przy ulicy Warmińskiej mieszkańcy nie zachowali ostrożności przy paleniu pieca i zaprószyli ogień na leżące obok papiery i szmaty. Na szczęście pożar szybko ugaszono i obyło się bez większych strat.


   
Gołdapski Portal Internetowy GOLDAP.INFO * ISSN 1899-7759
redakcja: 19-500 GOŁDAP, ul. PARTYZANTÓW 16F (sklep SPECJALISTA) * tel. 87-427-25-87, 504-475-522 * fax 22-349-25-25
wydawca: JACEK RAKOWSKI *** Wszelkie prawa zastrzeżone *** Copyright © 2002-2009