WSZYSTKIE WYDANIA DO 30/09/2009 FORUM ZDJĘCIA NK     STATYSTYKI   KONTAKT

Szukaj z Google informacji na stronach GPI GOLDAP.INFO


statystyka
 

5 luty 2009 - 11 luty 2009, wydanie nr 31

   [11-02-2009 / nr art. 3119]

Atak zimy w dniu dzisiejszym spowodował duże utrudnienia w ruchu na naszych drogach. Dodatkowo jazdę utrudnia temperatura wahająca się ciągle w okolicach zera, która wodę z mokrego śniegu zamienia w lód.

- Policjanci od rana mają dziś pełne ręce roboty. Do godziny 17 zanotowaliśmy łącznie 7 kolizji. Na szczęście nikt w nich nie zginął. - mówi asp. Ryszard Antolak, naczelnik Sekcji Prewencji i Ruchu Drogowego KPP w Gołdapi.

Jedną z kolizji było zderzenie opla calibry z autobusem PKS na wyjeździe z Gołdapi w kierunku Dubeninek, do którego doszło około godziny 16:30. Na łuku drogi jadący od strony Gołdapi kierowca opla calibry wpadł w poślizg i uderzył w prawidłowo jadący z przeciwka autobus PKS relacji Suwałki-Gołdap. W zdarzeniu ucierpiał kierowca samochodu osobowego, który został odwieziony do szpitala. Pasażerowi samochodu osobowego oraz kierowcy i 3 pasażerów autobusu nic się nie stało.

     

   [11-02-2009 / nr art. 3118]

GOLDAP.PL: Austriacy w Gołdapi

W dniach 7 i 8 lutego w Gołdapi przebywała czteroosobowa grupa Austriaków reprezentująca głównie firmy zajmujące się inwestycjami związanymi z energią ekologiczną - "Austrianwindpower" i "Raiffeisen Energy & Environment".

   [08-02-2009 / nr art. 3117]

Zbliżają się Walentynki, święto zakochanych. Wywodzi się ono z kultury anglosaskiej, ma ponad pięciowiekową tradycję. Święty Walenty patronuje mu od około XV wieku. Zapraszamy państwa do przekazywania życzeń swoim sympatiom za naszym pośrednictwem. Zostaną one umieszczone na stronach GOLDAP.INFO 14 lutego.


Wyślij SMS o treści TC.XSWQ.tresc_zyczen pod numer 71068. Koszt wiadomości to 1,22zł.


Przykład:
Jeśli chcesz, by Twoje życzenia wyglądały tak:

Kochana Aniu, bądź moją walentynką! Kocham cię! Twój Marek.
wyślij SMS o treści TC.XSWQ.Kochana Aniu, badz moja walentynka! Kocham cie! Twoj Marek..

Usługa jest dostępna w sieciach Orange, Plus, Era i Play. Obsługuje ją Dotpay.pl. Regulamin usługi znajduje się tutaj. Właścicielem serwisu jest GPI GOLDAP.INFO.

   [08-02-2009 / nr art. 3116]

Dziś o godzinie 9 rozpocznie się ostatnia kolejka rozgrywek Gołdapskiej Ligi Halowej w Piłce Nożnej. Zagrają:

  • godz. 9:00 Bostrak - Iryd
  • godz. 9:30 Dubeninki - Leśny Zakątek
  • godz. 10:00 Jednostka Wojskowa - Budomex
  • godz. 10:30 Mat-Bud - Oldboje.

Do fazy finałowej play-off, która zostanie rozegrana 22 lutego, awansują 4 najlepsze zespoły. Teoretyczne szanse na awans poza Bostrakiem mają obecnie wszystkie pozostałe drużyny.

Organizator - Gołdapska Rada Sportu - gorąco zaprasza do przybycia na halę sportową w Kompleksie Sportowo-Rekreacyjnym i dopingowania zawodników. Wstęp bezpłatny.

   [08-02-2009 / nr art. 3115]

W środę 28 stycznia w sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej nr 3 dzieci z klas 2C i 3A pod opieką Joanny Pień i Małgorzaty Chojnowskiej wystawiły przedstawienie zatytułowane "Zima i bezpieczne ferie". Inscenizację obejrzeli najmłodsi uczniowie ze szkoły oraz zaproszone dzieci z przedszkola samorządowego. Młodzi aktorzy pokazali, w jaki sposób należy spędzać ferie, by było to bezpieczne. Wyjaśniły rówieśnikom, że nie należy na przykład jeździć po nieznanych, zamarzniętych zbiornikach wodnych, że nie należy zjeżdżać na sankach wprost na jezdnię. Po występach młodych aktorów obecni na sali policjanci asp. Artur Matysiak i post. Marta Anuszkiewicz przeprowadzili pogadankę na temat właściwych zachowań w nietypowych sytuacjach. Dzieci z wielką uwagą słuchały, gdzie należy zadzwonić, gdy dzieje się coś niedobrego, jak należy sie przedstawić dyżurnemu policji i wytłumaczyć gdzie się mieszka. Okazało się, że wiele maluchów doskonale to wiedziało. Całemu spotkaniu przyglądał się , przeprowadzający w tym czasie kontrolę w szkole Marek Roszkowski, dyrektor Delegatury Kuratorium Oświaty w Ełku.

- To wy jesteście największym skarbem swoich rodziców. - mówił do dzieci. - Musicie zrobić wszystko, by ten skarb wrócił bezpiecznie po feriach do szkoły.

Marek Roszkowski uważa, że takie przedstawienia mają duże oddziaływanie na dzieci. Jego zdaniem klasy, które je przygotowały, dokładnie zapamiętają przekazywane treści. Również pozostałe dzieci z większą łatwością przyswajają zasady bezpiecznego zachowania, jeśli przekazują im tą wiedzę ich koledzy i koleżanki.

Wizyta w szkole policjantów ma też związek z prowadzoną obecnie przez funkcjonariuszy akcją "Bezpieczne ferie", która został podzielona na dwa etapy. Pierwszy polega właśnie na wizytach miedzy innymi w szkołach, podczas których przeprowadzane są pogadanki dotyczące form bezpiecznego wypoczynku, zasad korzystanie ze sprzętu zimowego na górkach i zamarzniętych zbiornikach wodnych. W drugim etapie obecnie prowadzonym kontrolowane są miejsca wypoczynku dzieci i młodzieży oraz środki lokomocji, którymi są one przewożone. Policjanci apelują, aby bez żadnych skrupułów informować ich o możliwych przypadkach zagrożenia zdrowia lub życia najmłodszych mieszkańców Gołdapi. Można to zrobić telefonicznie, dzwoniąc pod numer 087-615-54-00 lub 997.

     

Inne zdjęcia z uroczystości można obejrzeć TUTAJ w fotogalerii NASZA GOŁDAP

   [08-02-2009 / nr art. 3115]

3 lutego zarząd województwa warmińsko-mazurskiego podjął uchwałę w sprawie wyboru projektów do dofinansowania z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, Poddziałanie 5.1.6 Infrastruktura drogowa warunkująca rozwój regionalny. Na liście projektów wybranych do dofinansowania znalazł się projekt powiatu gołdapskiego dotyczący przebudowy drogi powiatowej na odcinku Gołdap-Skocze.

Projekt zakłada modernizację drogi na odcinku 6,04km, przebudowanych zostanie 10 skrzyżowań, 1,80km sieci kanalizacji deszczowej, powstanie ścieżka pieszo-rowerowa o długości 3,14 km i 4 zatoki autobusowe. W miejscowości Skocze przewidziana jest wymiana bruku na nawierzchnię asfaltową.

Wniosek o dofinansowanie przebudowy tej drogi został złożony 4 lipca 2008. Całkowita wartość inwestycji wyniesie 10.526.938,98 złotych, z czego środki pozyskane stanowić będą 7.158.318,50 złotych.

źródło: powiatgoldap.home.pl

   [08-02-2009 / nr art. 3114]

GOLDAP.PL: "...obwód kaliningradzki jest tak naprawdę twarzą Rosji"

W Gołdapi przebywał Marek Gołkowski, konsul RP w obwodzie kaliningradzkim FR, który niedawno przejął obowiązki po Jarosławie Czubińskim.   [07-02-2009 / nr art. 3113]

We wtorek w godzinach rannych na policję Gołdapi zgłosił się Łukasz G, który złożył zawiadomienie o tym, że został pobity przez dwóch nieznanych mu mężczyzn. Dodatkowo jeden ze sprawców przywłaszczył sobie jego portfel z dokumentami i pieniędzmi. Do zdarzenia doszło w poniedziałek w godzinach wieczornych przed lokalem gastronomicznym na ulicy Mazurskiej. Działania podjęte przez policjantów z sekcji kryminalnej gołdapskiej komendy doprowadziły do ustalenia, a następnie zatrzymania obu sprawców przestępstwa. Do policyjnego aresztu trafili dwaj mieszkańcy Gołdapi: Kamil S. (lat 25) i Kamil J. (lat 28). Podczas przeszukania miejsca zamieszkania Kamila J. policjanci odnaleźli też ukryty pod ubraniami skradziony portfel wraz z zawartością. Sprawcy zostali doprowadzeni do prokuratury rejonowej w Olecku, policjanci złożyli wniosek o zastosowanie wobec nich środków zapobiegawczych w postaci dozoru i poręczenia majątkowego. Grozi nim kara do trzech lat pozbawienia wolności.

   [07-02-2009 / nr art. 3112]

Styczeń to kolejny miesiąc zwiększania się liczby wejść czytelników na strony Gołdapskiego Portalu Internetowego GOLDAP.INFO. W ubiegłym miesiącu zanotowaliśmy ich 15.688 (w rekordowym dotychczas grudniu 10.939), podczas których odsłonięto 35.756 stron (w grudniu (24.717). Daje to dziennie średnio 506 wejść / 1153 odsłon poszczególnych stron (w grudniu odpowiednio 353/797). Dziękuję wszystkim za częste sięganie po pierwszą gołdapską prasę internetową!

Jednocześnie zapraszam właścicieli sklepów, klubów, barów i innych firm do skorzystania z możliwości zareklamowania się na stronach www.goldap.info. Polecam szczególnie ofertę "Artykuł sponsorowany", która pozwoli państwu na przedstawienie czytelnikom dużej ilości informacji za bardzo małe pieniądze. Szczegóły tej oferty oraz pozostałe możliwości reklamy przedstawione są TUTAJ.

Do profilu sympatyków GOLDAP.INFO na portalu nasza-klasa.pl dopisały się kolejne osoby, w chwili obecnej jest już 91 "znajomych". Zapraszam pozostałych czytelników do dopisywania się. Pozwoli to nam wszystkim wzajemnie się poznać. Dodatkowo "znajomi" dodani do tego profilu jako pierwsi mają możliwość poznać zapowiedzi kolejnych tematów i zdjęć, jakie ukażą się na stronach GOLDAP.INFO.

Dziękuję szefom i pracownikom lokalnych instytucji za wzorową współpracę i chętne udzielanie informacji dotyczących funkcjonowania ich placówek. Podziękowania te dotyczą w szczególności Komendy Powiatowej Policji, Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej, Straży Granicznej, Izby Celnej w Olsztynie, Powiatowego Urzędu Pracy, Szkoły Podstawowej nr 3, Liceum Ogólnokształcącego, Urzędu Miejskiego, Kompleksu Sportowo-Rekreacyjnego, klubu HDK oraz radnych miejskich i części powiatowych. Liczę na dalszą owocną współpracę dla dobra mieszkańców i tych instytucji.

   [07-02-2009 / nr art. 3111]

Po dość długim zastoju rekrutacyjnym, obecnie coraz wiecej osób stara się o miejsce pracy w Służbie Celnej. 27,5 osoby to średnia jaka przypada na jedno miejsce do pracy na przejściu granicznym w Bezledach. Na jedno miejsce pracy w Wydziale Egzekucji olsztyńskiej Izby wpłynęło aż 105 podań. Ale nie zawsze sytuacja wyglądała tak kolorowo. Od 2006 roku widoczna była tendencja spadkowa, wpływało coraz mniej podań o pracę. W ubiegłym roku podczas rekrutacji na kilka stanowisk na przejściu w Gołdapi wpłynęło jedynie 20 aplikacji. W związku z tym obsadzone zostało tylko jedno stanowisko na tym przejściu. Potrzeby kadrowe są tam znacznie większe. Dziś chętnych do pracy w Gołdapi jest więcej, na 5 wolnych etatów chętnych jest 70 osób. Tyle samo chce pełnić służbę w grupach mobilnych.

Na większe zainteresowanie pracą w Służbie Celnej złożyło się zapewne kilka czynników. Wszechobecny kryzys gospodarczy, tak widoczny i odczuwalny w sektorze prywatnym, pokazuje dobre strony pracy w państwowych agendach. Dobrą stroną pracy w Służbie Celnej jest m.in. jej stabilność. Praca celnika nie jest uwarunkowana notowaniami na giełdzie lub rynkiem zbytu, a pensja, co istotne w dzisiejszych realiach, wypłacana jest zawsze na czas. To właśnie przyciąga osoby poszukujące pracy. Większe zainteresowanie pracą celnika jest też prawdopodobnie spowodowane dynamicznym rozwojem tej formacji. Nowoczesny sprzęt i lepsza infrastruktura np. przejść granicznych zachęca do wstąpienia w szeregi celników. Sama rekrutacja rozpoczyna się od ogłoszenia oferty pracy (w prasie oraz na stronie internetowej Izby www.olsztyn.uc.gov.pl - w zakładce "Kariera"). Następnie dokumenty kandydatów są sprawdzane i kwalifikowane do kolejnego etapu, którym jest test z wiedzy ogólnej oraz test językowy. W przypadku naboru do specjalnych oddziałów, czyli grup mobilnych lub też do pracy na granicy, przeprowadzane są testy psychologiczne. Po otrzymaniu odpowiedniej ilości punktów, kandydat zapraszany jest na rozmowę kwalifikacyjną, po której następuje decyzja o ewentualnym zatrudnieniu. Nowo zatrudniony celnik otrzymuje 2160 zł brutto (około 1500 zł "na rękę").

Anna Hatała-Wanat
Rzecznik Prasowy Izby Celnej w Olsztynie

   [07-02-2009 / nr art. 3110]

Gołdap. W czwartek około godziny 10 kierująca VW passatem Bożena P. wyjeżdżając z ulicy Polnej nie ustąpiła pierwszeństwa przejazdu kierowcy opla omegi prawidłowo jadącemu ulicą Warszawską i doszło do kolizji. Na szczęście poza stratami w pojazdach nic nikomu się nie stało. Kierowcy oby aut byli trzeźwi. Sprawczyni została ukarana za wykroczenie mandatem karnym w wysokości 300zł, na jej konto dopisano również 6 punktów karnych.

   [07-02-2009 / nr art. 3109]

Już za kilka dni osoby i firmy, które zajmują pas drogowy dróg gminnych będą musieli za to płacić - tak zdecydowali radni miejscy. Uchwałę, której wykonanie powierzone zostało burmistrzowi Gołdapi, podjęta została jednogłośnie. I tak na przykład za umieszczenie reklamy w pasie drogowym zainteresowany będzie musiał zapłacić dziennie 1,50zł za metr kwadratowy jej powierzchni. W przypadku reklam dwustronnych opłatę trzeba będzie wnieść podwójnej wysokości. Za zajęcie gminnego chodnika w celu wykonania robót trzeba będzie zapłacić 3zł dziennie za metr kwadratowy, a za zajecie jezdni do 50 procent jej szerokości kwota ta będzie wynosić aż 6zł za metr kwadratowy. Jak przewiduje uchwała, płatny będzie każdy rodzaj zajęcia pasa drogowego.

- Do tej pory w naszej gminie było brak takiej uchwały. Należy ją podjąć, bo gmina ma obowiązek pobierania takich opłat. Stawki zostały określone na tym samym poziomie, jakie funkcjonują w Zarządzie Dróg Powiatowych. - twierdzi Krzysztof Kalinowski, zastępca kierownika wydziału infrastruktury i inwestycji komunalnych w Urzędzie Miejskim.

Jak dodał, w tym roku w budżecie są zabezpieczone środki na inwentaryzację dróg, co pozwoli również na spisanie umieszczonych w ich pasach urządzeń i łatwiejsze naliczanie opłat.

   [07-02-2009 / nr art. 3108]

Babcie i dziadkowie uczniów klas 3C i 3B ze szkoły podstawowej nr 3 byli bardzo zadowoleni po obejrzeniu przedstawienia, które przygotowali nim wnuczkowie pod kierownictwem nauczycieli Alicji Kłoczko i Alicji Falińskiej. Odbyło się ono 22 stycznia w szkole muzycznej. Pomimo, że wiele dzieci było nieobecnych z powodu grypy, inne ich zastąpiły i przedstawienie wypadło bardzo dobrze. Na początku uroczystości uczennice szkoły muzycznej zagrały seniorom dwa utwory, następnie pozostałe dzieci opowiadały wiersze oraz śpiewały piosenki o swoich dziadkach i babciach. Na zakończenie wszyscy seniorzy otrzymali drobne upominki, w przygotowaniu których pomagały trzecioklasistom koledzy i koleżanki ze starszych klas pod opieką Izabeli Wojtas.

Zdjęcia z uroczystości można obejrzeć TUTAJ w fotogalerii NASZA GOŁDAP

   [07-02-2009 / nr art. 3107]

Radni uchwalając budżet gminy na rok 2009 zdecydowali, że wynagrodzenie pracowników Urzędu Miejskiego w roku 2009 zwiększy się w stosunku do roku poprzedniego o 10 procent. O tyle samo postanowiono też podnieść wynagrodzenie burmistrza Marka Mirosa. Od stycznia 2009 zarabiać będzie 11.841,50zł brutto miesięcznie. Pensja ta składać się będzie z następujących składników: 6.000zł wynagrodzenia zasadniczego, 2.100zł dodatku funkcyjnego, 1.200zł dodatku stażowego i 2.541,50zł dodatku specjalnego. Decyzja o podwyżce wynagrodzenia nie została podjęta jednogłośnie. Przeciw zagłosował radny Marek Kalinowski. Dwoje innych wstrzymało się od głosu.

- Podobna sytuacja miała miejsce w zeszłym roku, wtedy byłem również przeciwny podniesieniu uposażenia burmistrza Gołdapi. Myślę, że suma, jaką burmistrz pobiera co miesiąc może dla wielu zawrócić głowie. Jak na sytuację większości naszego gołdapskiego społeczeństwa jest to bardzo ogromna kwota. Do tego dodam, że w tym roku wzrost zadłużenia gminy zwiększy się o 17 milionów, a z takowych funduszy wynagrodzenie to byłoby burmistrzowi podniesione. Wiem że 10 procent podwyżki to nie jest w stosunku do zadłużenia gminy wysoka kwota, jednak moim zdaniem należałoby przyhamować te coroczne podwyżki. W 2009 roku podwyżka wyniesie łącznie około 12 tysięcy złotych. Te pieniądze należałoby w inny sposób zagospodarować. - przekonywał innych radnych jeszcze przed głosowaniem Marek Kalinowski.

Radni zdecydowali również o przyznaniu burmistrzowi tzw. trzynastki za rok ubiegły. Wyniesie ona 8,5 procenta sumy wynagrodzenia otrzymanego przez Marka Mirosa w roku ubiegłym. Kwotowo daje to 10.980zł brutto. Warto jednak zaznaczyć, że do przyjęcia takiej uchwały radni są zobligowani przez ustawę. Jak poinformował bowiem radnych podczas dyskusji nad tą uchwałą komisjach radca prawny Urzędu Miejskiego Marek Kuskowski, w Polsce dotychczas żaden samorząd nie zdecydował się na jej nieprzyjęcie. Skutkowałoby to bowiem niemal pewnym skierowaniem przez burmistrza sprawy do sądu, który "trzynastkę" przyznałby i tak. Ostatecznie podczas głosowania tylko dwoje radnych wstrzymało się od głosu, pozostałych czternastu było za.

   [06-02-2009 / nr art. 3106]

W czwartek 29 stycznia w sali sportowej Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego miała miejsce sportowa impreza z udziałem wychowanków SOSW i Domu Św. Faustyny. Jest to kontynuacja corocznie odbywającej się "Sportowej Niedzieli z Dziećmi". W tym roku organizator postanowił przyspieszyć imprezę o kilka dni ze względu na ferie zimowe, ktore rozpoczęły się w piątek. Na początku zawodów dyrektor SOSW Stanisław Dzierwa podziękował obecnemu Stanisławowi Lutemu za prowadzenie imprez na rzecz ośrodka, po czym wychowankowie obu instytucji wzięli udział w rywalizacjach sportowych. Były to między innymi bieg z przeszkodami na czas i "sadzeniu ziemniaków". Na zakończenie wszyscy otrzymali paczki ufundowane przez gołdapskich sponsorów. Organizatorem sportowej rywalizacji była Gołdapska Rada Sportu, SOSW i Dom św. Faustyny.

Zdjęcia z imprezy można obejrzeć TUTAJ w fotogalerii NASZA GOŁDAP

   [06-02-2009 / nr art. 3105]

Dziś o godzinie 17 i w niedzielę o godzinie 15 w telewizji kablowej Multimedia zostanie wyemitowany film nakręcony podczas X Jubileuszowego Charytatywnego Koncertu Świąteczno-Noworocznego.

   [05-02-2009 / nr art. 3104]

W dniu 29 stycznia w sali nr 2 Starostwa Powiatowego w Gołdapi odbyła się XXV sesja Rady Powiatu. Podczas niej starosta poinformował, że w okresie międzysesyjnym (29 grudnia - 29 stycznia) odbyły się dwa posiedzenia zarządu powiatu. Podjął on między innymi decyzję o przyznaniu dofinansowania Szkole Podstawowej w Grabowie w wysokości 3 tys. zł z powiatowego funduszu ochrony środowiska i gospodarki wodnej. Pieniądze zostały przeznaczone na czynny wypoczynek dzieci z SP w Grabowie w ramach realizacji programu "Małe ojczyzny".

- Młodzież z naszych szkół często prowadzi działalność korzystając ze środków z tego funduszu - uzasadnia przewodniczący zarządu powiatu, starosta Jarosław Podziewski. - Staramy się dzielić te niewielkie środki na propagowanie czystości środowiska wśród dzieci oraz na inną różnego rodzaju ich działalność. Dotacje przyznajemy nie tylko dwóm szkołom zarządzanym przez nasz powiat. Dofinansowanie mogą otrzymać również inne, jeśli tylko realizują działania z zakresu ochrony środowiska, czego przykładem jest szkoła w Grabowie.

Pomoc w tej samej kwocie, z tego samego funduszu przyznana została również Katolickiemu Stowarzyszeniu Młodzieży Diecezji Ełckiej w Żytkiejmach. Te pieniądze mają być przeznaczone na realizację wyprawy krajoznawczej młodzieży w Beskid Sądecki.

- Opieka nad młodzieżą, jej wychowanie oraz ogólnie działalność ks. Czesława Króla, który jest dużym społecznikiem, zyskały duże uznanie zarówno lokalnej społeczności jak i naszym powiatowym - stwierdził Jarosław Podziewski.

Zarząd przyjął też informację z realizacji skarg i wniosków zgłaszanych do starostwa w 2008 roku. W okresie tym nie wpłynęła żadna skarga dotycząca bezpośrednio pracy tego urzędu, były za to skargi na inne urzędy i instytucje, które zostały przekazane właściwym organom. Zdaniem Jarosława Podziewskiego, w społeczeństwie pokutuje przekonanie, że można poskarżyć się do starosty na burmistrza czy wójta. Jest to niestety mylne twierdzenie. Zarząd zarezerwował też środki finansowe w kwocie 75 tysięcy złotych na spłatę raty kredytu za styczeń, zaciągniętego przez Samodzielny Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej.

- Używając skrótów oznacza to, że gołdapski szpital nie zebrał całości środków na bieżącą ratę i w związku z tym powiat jako poręczyciel musi sam zapłacić - twierdzi Jarosław Podziewski. - Przypominam jednak, że decyzje o poręczeniu kredytu dla SP ZOZ podjęła poprzednia rada powiatu. Zrobiła to z rozmysłem, biorąc na siebie odpowiedzialność. Gdybyśmy wówczas nie poręczyli, to trzeba byłoby zlikwidować ujemny wynik finansowy szpitala. Powiatu jednak nie stać było na wydatkowane na ten cel 11 milionów złotych. Łatwiej więc jest spłacać ratę roczną (powiat wyasygnował na to około 90 tys. zł) niż stawiać w stan likwidacji szpital. Po trzech latach bowiem sprzedając niewielki majątek szpitala moglibyśmy stanąć w sytuacji, że komornik zająłby konta powiatu.

W dalszej części sesji radni przyjęli m.in. sprawozdanie z działalności w roku ubiegłym Komisji Bezpieczeństwa i Porządku, które przedstawił Władysław Stecki, pełnomocnik ds. ochrony informacji niejawnych. Radni wysłuchali też przedstawionych przez inne osoby informacji za rok 2008 z realizacji programu współpracy powiatu gołdapskiego z organizacjami pożytku publicznego oraz realizacji zadań promocyjnych powiatu. Podjęte zostały też dwie uchwały. Pierwsza dotyczyła zasad przyznawania dotacji na prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane przy zabytku wpisanym do rejestru zabytków usytuowanym na terenie powiatu gołdapskiego. Druga dotyczyła zmian budżetu na rok 2009. Obie zostały przyjęte jednogłośnie, bez żadnej dyskusji. Obrady radnych trwały nieco ponad godzinę. Kolejna sesja odbędzie się pod koniec lutego.

     

   [05-02-2009 / nr art. 3103]

Granica polsko-litewska. 30 stycznia dwoje mieszkańców Gołdapi o drugiej w nocy postanowiło przejechać samochodami terenowymi granicę państwa polną drogą. Nie byłoby w tym nic rażącego gdyby nie fakt, iż poruszanie się po krajach członkowskich Strefy Schengen nie zwalnia z obowiązku posiadania dokumentów tożsamości. 22 letniemu Piotrowi i 27 letniemu Rafałowi został postawiony zarzut przekroczenia granicy RP wbrew przepisom, za co grozi kara grzywny.


Gołdap, przejście graniczne. W okresie od 26 stycznia do 1 lutego gołdapskie przejście przekroczyło 4227 osób, którzy poruszali się 2121 pojazdami. Straż graniczna nie zezwoliła na przejazd przez granicę ośmiu pojazdom. Powodem był ich zły stan techniczny (zazwyczaj niesprawne światła lub hamulce). Funkcjonariusze ukarali też mandatami 4 kierowców, między innymi za jazdę bez świateł, nie stosowanie się do znaków drogowych i rozmowę przez telefon komórkowy w czasie jazdy.

   [05-02-2009 / nr art. 3102]

Gołdap. 27 stycznia około godziny 14 policjanci zatrzymali na ulicy Wczasowej rowerzystę. 62letni Edward W. był trzeźwy, ale po sprawdzeniu jego personaliów w policyjnej bazie danych okazało się, że ma wydany sądowy zakaz prowadzeni pojazdów. Policjanci uniemożliwili mu dalszą jazdę, rower zabezpieczyła rodzina Edwarda W. Za popełnione przestępstwo grozi mu od roku pozbawienia wolności.


Gołdap. 27 stycznia najprawdopodobniej w godzinach rannych nieznany sprawca włamał się do VW passata, stojącego na parkingu pod blokiem przy ul. Armii krajowej 16. Z samochodu skradł radio. Policja prosi osoby, które były świadkami zdarzenia lub mające inne informacje pozwalające ustalić sprawcę przestępstwa o kontakt, tel. 87-615-54-00 lub 997.
Wronki. 28 stycznia parę minut przed godziną 9 jadąca samochodem mieszkanka Gołdapi nie dostosowała prędkości do panujących na drodze warunków, na łuku drogi wpadła w poślizg i uderzyła w drzewo. Na szczęście zarówno ona jak i pasażerowie nie odnieśli obrażeń. Za spowodowanie kolizji została ukarana 250zł mandatem.
Gołdap. 1 lutego około godziny 9.30 nieznany sprawca włamał się do stojącego na parkingu przy ulicy Szopena samochodu dostawczego VW LT35. Z auta zginął radioodtwarzacz oraz radio CB. Właściciel oszacował wartość swoich strat na 500zł. Policja prowadzi czynności mające na celu ustalenie sprawcy kradzieży.
Kozaki. 1 lutego kilkanaście minut po godzinie 17 na drodze krajowej K65 doszło do niebezpiecznego wypadku. Z nieznanych przyczyn idący poboczem piętnastolatek nagle wtargnął pod jadącego jezdną nissana. Ja się okazało, nastolatek był pijany. Został odwieziony do szpitala, na szczęście nie odniósł poważniejszych obrażeń. Policja prowadzi czynności mające na celu ukaranie sprawcy wykroczenia.

   [05-02-2009 / nr art. 3101]

Banie Mazurskie. 26 stycznia o godzinie 15:40 straż pożarna została powiadomiona, że z jednego z mieszkań na ulicy Topolowej wydobywa się dym. Po przybyciu na miejsce strażacy weszli do mieszkania. Okazało się, że palił się fotel. Ogień najprawdopodobniej zapruszył znajdujacy się w mieszkaniu mężczyzna. Strażacy udzelili mu pomocy stosując tlenoterapię, następnie przekazali go wezwanemu pogotowiu ratunkowemu.


Gołdap. Straż pożarna została wezwana do nietypowego zdarzenia. Mieszkaniec Gołapi zaalarmował, że na drzewie siedzi mały kot, który nie potrafi sam z niego zejść. Przy próbie pomocy wchodził on coraz wyżej. Strażacy po przybyciu na miejsce przy pomocy wysięgnika zdjęli kotka z wysokości około 12 m. Nie była jednak to jedyna inwerwencja zwiazana ze zwierzętami w tym okresie. W poprzednich dniach straż dwukrotnie pomagali łabędziom, które chodziło po naszym miejscie. Po konsultacjach z lekarzem weterynarii oba zostały złapane, a następnie wypuszczone nad rzeką Gołdapą.
Górne. 1 lutego mieszkańcy jednego z domów zawiadomili straż pożarną o pożarze sadzy w kominie. Przybyli na miejsce strażacy z OSP Górne i PSP w Gołdapi ugasili ogień i wygasili piec. Nadlapelniu uległa część więźby dachowej, eternitu i płyt kartonowo-gipsowych, którymi był obudowany komin. Na szczęście nic nikomu sienei stało. Na czas działaś straż ewakułowała z domu 2 osoby.
Powiat. W okresie od 26 stycznia do 1 lutego straż pożarna interweniowała w 12 zdarzeniach.

   
Gołdapski Portal Internetowy GOLDAP.INFO * ISSN 1899-7759
redakcja: 19-500 GOŁDAP, ul. PARTYZANTÓW 16F (sklep SPECJALISTA) * tel. 87-427-25-87, 504-475-522 * fax 22-349-25-25
wydawca: JACEK RAKOWSKI *** Wszelkie prawa zastrzeżone *** Copyright © 2002-2009