WSZYSTKIE WYDANIA DO 30/09/2009 FORUM ZDJĘCIA NK     STATYSTYKI   KONTAKT

Szukaj z Google informacji na stronach GPI GOLDAP.INFO


statystyka
 

18 grudnia - 30 grudnia 2008, wydanie nr 25

   [27-12-2008 / nr art. 2536]

12 grudnia w SP3 klasa 0b pod opieką Sylwii Kurpios zaprezentowała dzieciom z Przedszkola Samorządowego przedstawienie teatralne pt. "Jesienne dary". Młodzi uczniowie w ciekawy sposób przedstawili zbliżającą się ku końcowi porę roku - jesień. Trzeba przyznać, że zrobili to prezentując bardzo wysoki poziom swojego aktorstwa. Dzieci mówiły wyraźnie, nie było widać po nich zdenerwowania lub tremy. To zapewne zasługa opiekunki Sylwii Kurpios. Jest pasjonatką teatru i stara się swoją pasją zarazić dzieci.

- Zajęcia teatralne prowadzę w czasie codziennych zajęć z dziećmi oraz dodatkowo na kółku teatralnym. Co roku staram się wystawić dwa duże przedstawienia. W miarę możliwości zapraszam na nie przedszkolaków. - mówi pani Sylwia. Zauważa też, że młodzi aktorzy po pół roku nauki pokazują wysoki poziom dyscypliny i odpowiedzialności. Ich atutem jest też to, że doskonale mówią bez mikrofonu.

- Na początku dzieci płakały i nie chciały występować. Coś je blokowało, bały się publiczności. Czuły jednak że jest to wspólne dzieło całej grupy i nie wolno nim zburzyć tylko dlatego, że one tak chcą. Teraz juz jest inaczej, dzieci są odważne. To najcenniejsze co udało mi się już uzyskać - podkreśla pani Sylwia.

Przedstawienie "Jesienne dary" kilka dni wcześniej obejrzeli też pozostali uczniowie szkoły podstawowej nr 3 oraz rodzice. Sylwia Kurpios serdecznie dziękuje rodzicom za przygotowanie dzieciom eleganckich strojów i wszelką pomoc przy organizacji tego przedstawienia.

młodzi aktorzy z lasy 0b:
Oliwia Banaś, Karol Brodowski, Kinga Dworakowska, Patrycja Grabowska, Adam Gregorczuk, Piotr Jabłoński, Piotr Jankowski, Urszula Jurgielewicz, Małgorzata Kizik, Kamila Modzelewska, Klaudiusz Nowiczenko, Anna Olbryś, Natalia Ołów, Marcin Orzechowski, Marita Romanowska, Julia Skrodzka, Dawid Szlempo, Matryna Turek Dariusz Wójtowicz, Marek Wójtowicz, Oskar Zawadzki, Maja Balcerzak

     

     

   [25-12-2008 / nr art. 2535]

19 grudnia około godziny 22 policjanci podczas patrolowania ulic zauważyli nietypowo wyglądającego szesnastolatka. Po sprawdzeniu okazało się, że był on pijany, miał ponad 1 promil alkoholu w wydychanym powietrzu. Za zgodą rodziców trafił do szpitala. O północy z 20 na 21 grudnia dyżurny policji otrzymał informację o pijanym małoletnim. Po przybyciu na wskazane w zgłoszeniu miejsce funkcjonariusze zastali czternastolatka, którego przebadali. Małoletni w wydychanym powietrzu miał około 1 promila. Jak powiedział opiekunom (w stosunku do których zachowywał się bardzo niemiło) pił wódkę.

Gołdapscy policjanci wyjaśniają, w jaki sposób dzieci weszły w posiadanie alkoholu. To kolejne w ostatnich tygodniach przypadki upojenia alkoholowego wśród dzieci. Apelujemy o baczne przyglądanie się dzieciom i młodzieży. Jeśli zauważymy pijącego nastolatka lub sprzedawcę podającego takiemu alkohol, nie bójmy się zareagować. Być może w ten sposób uratujemy mu zdrowie lub życie!   [25-12-2008 / nr art. 2534]

Okres świąteczno-noworoczny związany jest z używaniem fajerwerków i sztucznych ogni. Mieszkańcy powinni pamiętać, że są one szczególnym zagrożeniem dla dzieci i młodzieży. Nieostrożność i brak umiejętności posługiwania się materiałami piotechnicznymi prowadzi do niebezpiecznych sytuacji, które niejednokrotnie kończą się nieszczęśliwie. Prawo zabrania ich sprzedaży dzieciom i młodzieży do lat 18. Osobom, które nie przestrzegają tego przepisu, grozi kara grzywny lub pozbawienia wolności do lat 2. Policja przypomina również o zakazie używania fajerwerków w miejscach i obiektach publicznych. Za złamanie przepisu, który nie obowiązuje jedynie w Sylwestra i Nowy Rok, grozi kara grzywny.

   [25-12-2008 / nr art. 2533]

Burmistrz Gołdapi Marek Miros serdecznie zaprasza na pokaz sztucznych ogni, który odbędzie się 1 stycznia o godzinie 19:10 na Placu Zwycięstwa. Pokaz ten przygotowany zostanie przez firmę, która robi to corocznie w Gołdapi od kilku lat.

   [25-12-2008 / nr art. 2532]

W okresie 15-21 grudnia KP PSP w Gołdapi zanotowała łącznie 10 zdarzeń. Oto niektóre z ich:

16 grudnia, Babki. W jednym z domów paliły się sadze w kominie. Strażacy, którzy przyjechali na wezwanie domowników, zgasili pożar.

15 grudnia, Gołdap. Strażacy otrzymali informację pogotowia ratunkowego, że na ulicy Gumbińskiej w rowie leży samochód. Na miejscu stwierdzili między innymi wyciek paliwa z auta. Ze względu na ryzyko pożaru teren został zabezpieczony pianą. Sprawą zajęła sie policja.

17 grudnia, Tuniszki k/Dubeninek. Do przydrożnego rowu wpadł samochód dostawczy. Strażacy zabezpieczali miejsce zdarzenia do czasu przyjazdu lawety.

17 grudnia, Żytkiejmy. Straż otrzymała informację, że w przydrożnym rowie leży samochód dostawczy. Po przybyciu na miejsce zdarzenia strażacy z OSP w Żytkiejmach wyciągnęli pojazd z rowu i postawili go na kołach.

17 grudnia, Gołdap. Na ulicy Emilii Plater palił się kontener na śmieci. Przypuszczalną przyczyną pożaru było wyrzucenie do niego gorącego popiołu przez jednego mieszkańców pobliskich domów.

18 grudnia, Gołdap. W bloku na ulicy Szkolnej paliła się piwnica. Strażacy przypuszczają, że przyczyną tego pożaru mogła być wrzucona tam petarda. Straty oszacowano na 3000 złotych.

   [24-12-2008 / nr art. 2531]

29 grudnia (poniedziałek) o godz. 11:30 w sali nr 2 Starostwa Powiatowego w Gołdapi odbędzie się XXIV Sesja Rady Powiatu. Porządek obrad będzie nastepujący:

 1. Otwarcie sesji
 2. Przyjęcie protokołu z ostatniej sesji
 3. Informacja przewodniczącego Rady z prac Rady w okresie międzysesyjnym
 4. Informacja starosty z działalności zarządu w okresie międzysesyjnym oraz informacja z wykonania uchwał Rady Powiatu
 5. Zapytanie i interpelacje radnych
 6. Wnioski i oświadczenia radnych
 7. Wnioski i opinie komisji stałych Rady
 8. Sprawozdania komisji stałych Rady oraz komisji rewizyjnej z prac komisji w 2008 roku
 9. Podjęcie uchwał w sprawach:
  • budżetu powiatu na rok 2009
  • uchwalenia planu pracy Rady Powiatu w Gołdapi na 2009 rok
  • przyjęcia planów pracy komisji stałych Rady Powiatu w Gołdapi na 2009 rok
  • zatwierdzenia planu kontroli komisji rewizyjnej na 2009 rok
  • zmieniająca uchwałę w sprawie określenia zadań i wysokości środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w 2008 roku, przeznaczonych na te zadania
  • ustalenia regulaminu określającego wysokość oraz szczegółowe warunki przyznawania nauczycielom dodatków: motywacyjnego, funkcyjnego i za warunki pracy oraz niektórych innych składników wynagradzania oraz regulaminu przyznawania nagród szczególnie wyróżniającym się dyrektorom i nauczycielom szkół i placówek oświatowych prowadzonych przez powiat gołdapski
  • ustalenia wydatków budżetu powiatu, które nie wygasają z upływem roku budżetowego 2008
  • zmian budżetu powiatu na rok 2008
 10. Odpowiedzi na zgłoszone zapytania, interpelacje i wnioski radnych
 11. Odpowiedzi na zgłoszone wnioski komisji stałych Rady
 12. Sprawy różne
 13. Zamknięcie obrad
Przypominamy, że na sesję ma prawo przyjść KAŻDY mieszkaniec powiatu gołdapskiego. Jej posiedzenia są jawne.

   [24-12-2008 / nr art. 2530]

W ostatnich dniach gołdapscy strażnicy graniczni aktywnie włączyli się do corocznej akcji "Świąteczna pomoc najuboższym". Wzorem roku ubiegłego ze społecznością Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Pawła II w Gołdapi zbierali dary świąteczne, które tym razem przekazano na potrzeby dzieci ze Szkoły Podstawowej w miejscowości Galwiecie oraz mieszkańców Czarnowa Wielkiego.

W okresie 15-21 grudnia na drogowym przejściu granicznym w Gołdapi odprawiono 5618 osób i 2720 pojazdów. W toku przeprowadzanej odprawy funkcjonariusze straży granicznej dokonując kontroli stanu technicznego pojazdów stwierdzili 13 przypadków naruszeń przepisów w tym zakresie. Skutkowało to niedopuszczeniem do przekroczenia granicy państwa.

Przypominamy, że w obrębie drogowego przejścia granicznego również obowiązują przepisy o ruchu drogowym. Wszelkie uchybienia skutkują karą grzywny przewidzianą w Kodeksie Wykroczeń. Do przekroczenia granicy wymagane są: aktualny paszport, wiza, komplet dokumentów pojazdu - dowód rejestracyjny samochodu, ubezpieczenie międzynarodowe OC i prawo jazdy. Pojazd powinien spełniać także warunki techniczne określone w przepisach.

chor. S.G. Anna Mauch

   [24-12-2008 / nr art. 2529]

W piątek 19 grudnia o godzinie 13 odbyło się w liceum ogólnokształcącym wigilijne spotkanie pracowników szkoły. Na spotkanie przybyli również byli pracownicy oraz zaproszeni goście, między innymi: ks. biskup Jerzy Mazur, ks. Stanisław Gadomski, przewodnicząca Rady Rodziców Barbara Woźniak.

Spotkanie składało się z dwóch części. W pierwszej zgromadzeni obejrzeli przedstawienie w wykonaniu klasy 1c pod kierownictwem pani Urszuli Wrzosek. Następnie w sali nr 7 zebrani złożyli sobie życzenia, dzieląc się opłatkiem. Na zakończenie ks. biskup udzielił błogosławieństwa, po czym wszyscy wspólnie zasiedli przy wigilijnym barszczyku.

(PIT3R)

Zdjęcia z uroczystości znajdują się TUTAJ na stronach LO.

   [24-12-2008 / nr art. 2528]

Radni podczas XXIX posiedzenia Rady Miejskiej podjęli decyzję o podniesieniu stawek podatku od nieruchomości w roku 2009. Od nowego roku zapłacimy (w nawiasie stawki tegoroczne):

 • podatek od budynków lub ich części:
  • mieszkalnych: 62gr (59gr)
  • związanych z prowadzeniem działalności: 19,81zł (19,01zł)
  • zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie obrotu kwalifikowanym materiałem siewnym: 9,24zł (8,86zł)
  • zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie udzielania świadczeń zdrowotnych: 4,01zł (3,84zł)
  • pozostałych: 6,64zł (6,37zł)
 • podatek od gruntów:
  • związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej: 74gr (71gr)
  • pod jeziorami, zajętych na zbiorniki wodne retencyjne lub elektrowni wodnych: 3,90zł (3,74zł)
  • pozostałych: 30gr (0,27gr)
Wszystkie stawki poza podatkiem od gruntów pozostałych są w wysokościach maksymalnych przewidzianych przez prawo. Za uchwałą głosowało 13 radnych, 4 było przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu.

   [24-12-2008 / nr art. 2527]

Zbliżają się święta. W tym okresie na naszych drogach znacznie zwiększa się ruch samochodów, więcej jeździ też tzw. "niedzielnych" kierowców. Również piesi, zaganiani i myślący już o świętach są mniej rozważni niż zazwyczaj.

Funkcjonariusze w tych dniach nie mogą narzekać na brak pracy. By poznać kulisy ich przedświątecznej pracy oraz zachowania zmotoryzowanych i pieszych gołdapian, wybrałem się w dniach 17-18 grudnia z mł. asp. Tomaszem Rąbelem i sierż. Grzegorzem Jarockim na kilkugodzinny patrol. Okazuje się, że wielu kierowców pomimo że zna przepisy, świadomie je łamie. Jednym z częściej popełnianych wykroczeń jest parkowanie w miejscach niedozwolonych. Tłumaczenia kierowców są w takich sytuacjach zazwyczaj bardzo błahe.

- Zatrzymałem się tylko na chwilę, a tu było akurat miejsce. - mówi pan Zdzisław, który zatrzymał się przy podwójnej linii ciągłej, obok Toto Lotka przy Placu Zwycięstwa - Spieszyłem się do ubezpieczyciela, bo byłem z nim umówiony i się spóźniłem.

Tłumaczenie jednak nie przekonuje funkcjonariuszy. Kierowca zostaje ukarany mandatem karnym w kwocie 100zł i 1 punktem karnym.

- W tym miejscu kierowcy bardzo często łamią przepisy. - mówi mł. asp. Tomasz Rąbel. - Obok jest Plac Zwycięstwa, są tam wolne miejsca. Pan Zdzisław mógł bez problemu tam postawić samochód.

Chwilę późnej trafiamy na zaparkowanego na miejscu dla niepełnosprawnych niebieskiego forda. Sierż. Grzegorz Jarocki sprawdza, czy za szybą jest wymagana prawem karta parkingowa. To dokument, który uprawnia kierowcę do parkowania w miejscu dla inwalidy. Okazuje się, że dokumentu nie ma. W pobliżu nie ma również kierowcy. Policjanci dokumentują zdarzenie, ustalają kierowcę w inny sposób. Następnego dnia udaje się z nim skontaktować. Przyznaje się do wykroczenia, bez zbędnych dyskusji przyjmuje 500zł mandat.

Kolejny "klient" czekał na funkcjonariuszy obok sklepu "Smakosz". Policjanci zauważyli stojący w obrębie skrzyżowania samochód ciężarowy, stojący na awaryjnych światłach. Założyli że może to być krótki postój kierowcy i postanowili objechać jeszcze raz wokół Placu Zwycięstwa. Niestety, kierowca stał nadal w miejscu niedozwolonym. W momencie gdy policjanci postanowili skontrolować kierowcę, on ruszył do przodu i znalazł już poprawne miejsce zatrzymania. Mimo to został ukarany 100zł mandatem i 1 punktem karnym. Funkcjonariusze wytłumaczyli panu Krzysztofowi, że jego pierwotne zatrzymanie bardzo mocno ograniczało widoczność dla pieszych wchodzących przez przejście od strony sklepu "Smakosz". Kierowca przyjął mandat, choć nie zgadzał się ze słowami sierż. Grzegorza Jarockiego. Uważał, że policjanci powinni przeze wszystkim zająć się parkującymi na zakazie osobówkami.

Czy gołdapscy kierowcy to dobrzy kierowcy? Zdaniem policjantów nie. Zazwyczaj w przypadku wykroczenia zaczynają się tłumaczyć, że inni tez tak jeżdżą, tak samo parkują.

- Często zarzucają nam, że powinniśmy zająć się łapaniem złodziei i gwałcicieli, a nie na przykład karaniem kierowców jadących 70-80km/h przez teren zabudowany. - mówi mł. asp. Tomasz Rąbel. - Są nieświadomi, że takie wykroczenia mogą doprowadzić do niebezpiecznych sytuacji.

Podobnie jest z pieszymi gołdapianami. Dla wielu czymś normalnym jest przechodzenie w miejscach niedozwolonych, nawet gdy do przejścia jest zaledwie kilkanaście metrów. Jednym z takich miejsc jest ulica Wojska Polskiego obok Biedronki. Gdy policjanci zaparkowali na parkingu pod sklepem na pierwszego łamiącego przepisy czekali zaledwie kilak sekund.

- Jestem przeciwna przechodzeniu gdzie popadnie. Sama zawsze korzystam z przejść dla pieszych. Dziś sie spieszyłam i jakoś tak wyszło. - mówi pani Grażyna, pierwsza zatrzymana do kontroli. Choć zostaje ukarana 100 złotowym mandatem, nie jest zła na funkcjonariuszy. Jest świadoma, że źle zrobiła. Nieco inne zdanie ma pan Rafał. On problemu w takim przechodzeniu nie widzi. Zostaje także ukarany mandatem, który przyjmuje. W między czasie o mały włos pod samochód nie wpada starsza kobieta, która też przechodziła w miejscu niedozwolonym. Funkcjonariusze nie są jednak w stanie zareagować, gdyż w tym momencie zajmują się inną dwójką pieszych.

- Piesi często są tak bezczelni, że pomimo że widzą radiowóz i policjantów, łamią prawo. Choć to jest niewdzięczne zajęcie, musimy ich karać. - mówi sierż. Grzegorz Jarocki. Zwraca też uwagę na to, że część gołdapian nie potrafi prawidłowo korzystać z przejść dla pieszych. Wielu wchodzi na przejście bez sprawdzenia, czy nie nadjeżdża samochód.

- Szczególnie niebezpiecznie się robi, gdy tak się zachowuje osoba z wózkiem. Wówczas bowiem na jezdni pojawia się najpierw małe dziecko w wózku, dopiero potem rodzic. W starciu z samochodem takie dziecko nie ma szans. - mówi ze smutkiem mł. asp. Tomasz Rąbel.

Wielu wypadków, którym ulegają piesi i rowerzyści dałoby się uniknąć, gdyby poszkodowani byli lepiej widoczni. Szczególnie dotyczy to terenów poza miastem. Sposobem na poprawienie widoczności jest używanie elementów odblaskowych, w tym kamizelek i opasek na rękę. Komenda Wojewódzka Policji otrzymała od marszałka województwa 1800 kamizelek do rozdysponowania wśród niechronionych uczestników ruchu. Do Gołdapi trafiło ich około 100szt. Drogówka w przedświątecznym tygodniu przeprowadziła akcję ich rozdawania podczas patrolowania dróg. Rowerzyści i piesi różnie reagowali na ten podarunek. Jedni, jak pani Renata jadąca rowerem z Gołdapi do Pluszkiejm, podziękowała policjantom i bez zbędnej namowy ją założyła. Inni, jak pan Andrzej jadący z granicy, czynili to niezbyt chętnie. W jego przypadku pomogła dopiero groźba mandatu za brak oświetlenia roweru.

Policjanci gołdapskiej drogówki apelują do mieszkańców o nielekceważenie i przestrzeganie przepisów ruchu drogowego oraz życzą mieszkańcom wesołych świąt.


KOMENTARZE CZYTELNIKÓW:

Agnieszka: Jeżeli chodzi o parkowanie na zakazach chciałabym zauważyć, że już od kilku dni widzę zielone punto zaparkowane obok wspominanego sklepu Smakosz. Z tego co wiem tam jest zakaz parkowania do godziny 15. Jeżeli ktoś oczywiście zna się na przepisach i umie ja stosować to rozumie. Na dodatek za szybą tegoż auta umieszczona jest tabliczka "zaopatrzenie"! Dziwna sprawa, bo to jest auto pani która ma m.in szkołę jazdy. Taki przykład swoim kursantom godny pożałowania. :(

Monika: Nie zgodzę się z funkcjonariuszami, że gołdapscy kierowcy to źli kierowcy! A na pewno nie wszyscy! Sama jeżdżę od trzech lat i nigdy nie dostałam mandatu, co prawda miałam kilka kontroli ale na prawdę rutynowych. Co prawda niektórzy jeżdżą tragicznie i czasem zastanawiam się jak zdali egzamin na prawo jazdy?! Ale właśnie po to jest policja czy inne władze porządkowe, żeby kontrolować, sprawdzać i wlepiać mandaty. Ale bardzo często Ich nie ma, kiedy to kierowcy umyślnie łamią przepisy na przykład ścigaczami czy innymi szybszymi autami jeżdżą od ronda do skrzyżowania koło Magistratu z bardzo szybką prędkością albo "palą gumę" na Placu Zwycięstwa. Aż boję się pomyśleć, jakby na pasy w danym momencie weszło dziecko. Bardzo często wygląda to tak, że funkcjonariusze nie chcą "tego" widzieć. Może tak nie jest ale z boku tak to wygląda. A wracając do łamania przepisów myślę, że każdy z nas je kiedyś złamał, umyślnie czy nie. Jestem przekonana, że nawet nasi funkcjonariusze dlatego proszę, żeby czasem pomyśleli, wytłumaczyli a potem wlepiali mandat, bo przecież są jeszcze pouczenia!

     

Inne zdjęcia z przedświątecznej pracy policji znajdują się TUTAJ w fotogalerii NASZA GOŁDAP.

   [23-12-2008 / nr art. 2526]

Do dwóch tragedii doszło dziś na terenie powiatu gołdapskiego. Pierwsza miała miejsce w Barciach k/Dubeninek. W godzinach rannych kierowca autobusu zauważył mężczyznę leżącego na polu kilka metrów od drogi. Chwilę potem zatrzymał się też tu przejeżdżający akurat komendant OSP w Dubeninkach. Okazało się, że znaleziony 37-letni mężczyzna jest martwy. Komendant OSP w Dubeninkach wezwał swoich strażaków, by zabezpieczyli do czasu przyjazdu policji i pogotowia miejsce zdarzenia. Prawdopodobną przyczyna śmierci mężczyzny było wychłodzenie organizmu. Mężczyzna zmarł będąc już niedaleko domu. Niewykluczone, że znajdował się pod wpływem alkoholu.

Druga tragedia rozegrała się przed południem na ulicy Leśnej w Gołdapi. Do jednego z domów została wezwana najpierw karetka pogotowia. Obsługa na miejscu stwierdziła duże zadymienie w jednym z pomieszczeń na piętrze. Okazało się, że tlił się tam fotel i drewniana podłoga pod nim. Obok leżał 41-letni mężczyzna. Lekarz stwierdził jego zgon. Na miejsce wezwana została też straż pożarna, która dogasiła palące się elementy. Przyczyny pożaru i śmierci mieszkańca Gołdapi wyjaśniają policja i prokuratura. Mężczyzna najprawdopodobniej zmarł w wyniku zatrucia czadem. Potwierdzić to może jednak dopiero sekcja zwłok, która zostanie wkrótce przeprowadzona. Ogień - wg wstępnych ustaleń - pojawił się od leżącego na fotelu przegrzanego radioodbiornika.

   [23-12-2008 / nr art. 2525]

W piątek w szkole muzycznej w Gołdapi odbyło się IX Spotkanie Opłatkowe. Na uroczystości obecni byli m.in. ks. biskup Jerzy Mazur, ks. dziekan Stanisław Gadomski, burmistrz Marek Miros oraz gołdapscy notable. Na spotkaniu zabrakło starosty Jarosława Podziewskiego, pomimo iż to między innymi on podpisywał wysyłane na uroczystość zaproszenia. Starostwo reprezentowane było przez sekretarza powiatu Annę Rawinis.

Uczestnicy spotkania na początku wysłuchali przemówień ks. Stanisława Gadomskiego, burmistrza i sekretarza powiatu. Po nich uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej wystawili ciekawe Jasełka, na zakończenie których wszyscy wzięli się za ręce i utworzyli krąg pokoju, śpiewając jednocześnie kolędę "Pójdźmy wszyscy do stajenki". Kolejnym punktem było słowo pasterskie i życzenia, które wygłosił ks. biskup Jerzy Mazur. Na zakończenie wszyscy zgromadzeni przełamywali sie opłatkiem i składali sobie nawzajem życzenia.

Podczas spotkania na korytarzu Szkoły Muzycznej prowadzony był kiermasz rękodzieł wykonanych przez uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej w Gołdapi.

   

Inne zdjęcia z uroczystości znajdują się TUTAJ w fotogalerii NASZA GOŁDAP.

   [23-12-2008 / nr art. 2524]

Już trzeci rok z rzędu przeprowadzamy akcję mającą na celu zebranie funduszy na zakup sprzętu medycznego do szpitala dziecięcego w Gołdapi. Dotychczas udało nam się wyposażyć szpital w wagę do ważenia niemowląt, termometr dotykowy oraz zmywarkę. To, co w tym roku zakupimy zależy od kwoty, jaką uda nam się nam zebrać.

By zebrać fundusze, wykonujemy różnego rodzaju zakładki, koralikowe ozdoby świąteczne i kartki, Które następnie sprzedajemy. Przed samymi świętami Bożego Narodzenia serwowaliśmy też ciasteczka. W ten sposób udało nam się już w tym roku zgromadzić prawie 900zł. Oczywiście to nie koniec działań, do czerwca jeszcze daleko, a nasze dzieci nie tracą zapału do pracy. Ciągle mają mnóstwo pomysłów na pozyskanie pieniędzy.

Dziękujemy uczniom, nauczycielom oraz mieszkańcom Gołdapi, którzy wspierają nasze działania i kupują zrobione przez nas kartki, ozdoby, ciasteczka...

Izabela Wojtas oraz uczniowie klas szóstych i 5a
ze szkoły podstawowej nr 3

     

   [23-12-2008 / nr art. 2523]

Przy wjeździe do miejscowości Pogorzel od strony Gołdapi Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zamontowała stację meteorologiczną. Na dużym i czytelnym wyświetlaczu umieszczonym obok drogi wyświetlana jest informacja o bieżącej temperaturze powietrza i jezdni. Docelowo - jak informuje Leszek Cimochowski z GDDKiA w Ełku - będą też tam wyświetlane komunikaty o możliwych zagrożeniach drogowych (uwaga dzieci, uwaga ślisko itp.). Nie będzie za to żadnego radaru.

Za kilka dni uruchomiona zostanie też kamera, z której obraz trafi między innymi na stronę internetową GDDKiA. Wówczas każdy zainteresowany będzie mógł śledzić bieżącą sytuację na wyjeździe z Pogorzela.

   

   [22-12-2008 / nr art. 2522]

Szkolne Towarzystwo Wolontariatu działające w gołdapskim Liceum Ogólnokształcącym zakończyło zbiórkę darów przeznaczonych dla najuboższych rodzin na terenie gminy (pisaliśmy o tym TUTAJ). W szkole udało się zebrać około 30 60-litrowych worków ubrań (głownie dla dziewczynek w wieku 5-8 lat), 2 120-litrowe worki zabawek oraz gotówkę kwocie 200zł, za które kupiono słodycze, puzzle, oraz artykuły szkolne. Po informacji o akcji w mediach do organizatorów odezwało się też starostwo powiatowe, które przekazało dary zebrane w swoim urzędzie. Wśród nich znalazł się między innymi komputer.

- W tym roku udało się nam zebrać dużo więcej rzeczy niż w zeszłym roku. Akcję uważam za bardzo udaną. - mówi z zadowoleniem Grażyna Górko, nauczycielka i współorganizator zbiórki.

Organizatorzy dziękują również uczennicom klasy Id: Karolinie Jakubik, Urszuli Dziurdzikowskiej, Marlenie Dziobkowskiej, Klaudii Lenczewskiej i Katarzynie Kudryckiej zapomóc przy pakowaniu i segregowaniu rzeczy.

Zebrane dary zostały odebrane przez straż graniczną i przekazane dyrekcji szkoły podstawowej w Galwieciach. Tam zostaną one rozdysponowane wśród potrzebujących.

   

   

   

   [22-12-2008 / nr art. 2521]

Podobnie jak w latach ubiegłych Centrum Promocji Regionu Gołdap wydało kalendarz ścienny na kolejny rok. Tym razem jest ilustrowany fotografiami Tadeusza Krzywickiego. Liczy 13 stron. Kosztuje 13,50zł. Można go nabyć w biurze Centrum Promocji Regionu przy Placu Zwycięstwa 16.

Mieliśmy dla Państwa do rozdania 4 wymienione kalendarze (pisaliśmy o tym TUTAJ). Pierwszymi osobami, które się po nie zgłosiły byli Karina Komarowska, Mateusz Kreczko, Kamil Bernatowicz i Andrzej Stefański. Gratulujemy refeksu :)

Fundatorem kalendarzy było Centrum Promocji Regionu Gołdap.

   [22-12-2008 / nr art. 2520]

W ostatnich miesiącach policjanci z KPP w Gołdapi prowadzili postępowanie w sprawie włamania do baru KEBAB przy ulicy Wojska Polskiego. Okazało się, że jego sprawcą jest siedemnastoletni Mariusz M. Przy okazji, podczas prac nad umorzonymi sprawami wyszło też, że sprawca ten ma też na sumieniu inne przestępstwa. Policja ustaliła, że podejrzany razem z kolegą Rafałem K. w lipcu tego roku usiłowali dokonać włamania do samochodu zaparkowanego przy ulicy Jaćwieskiej i ukraść radioodtwarzacz. Nie udało nim się to . Postanowili więc uruchomić auto i nim pojeździć . Na szczęście zestali spłoszeni przez mieszkańców.

Mariusz M. i Rafał K. jednak nie dali za wygraną i z pobliskiego parkingu dokonali kradzieży VW passata na szkodę mieszkańca Gołdapi. Wobec podejrzanych policjanci wystąpili o areszt. Niestety, sąd i prokurator byli innego zdania i zastosowali wobec nich dozór policyjny.

Policja ustaliła, że skradziony VW passat kombi koloru czarnego opuścił teren Gołdapi. Niestety, dotychczas nie udało sie ustalić, gdzie sie znajduje. Jeśli ktoś czytelników zauważył porzucony takowy samochód, proszony jest o kontakt z gołdapską policją, tel. 087-615-54-00 lub 997.


Policjanci w mijającym tygodni przeprowadzili bardzo szczegółowe kontrole wszystkich gimbusów, jeżdżących na terenie naszego powiatu. Nie stwierdzili oni żadnych uchybień, zarówno w zakresie stany technicznego, jak i opieki nad dziećmi. Funkcjonariusze przypominają, że jeśli rodzice lub inne osoby zauważą coś niepokojącego przy przewozie dzieci, mogą poprosić policję o interwencję. Można to również uczynić telefonicznie dzwoniąc pod numer 087-615-54-40.


Informowaliśmy Państwa TUTAJ o pobiciu, jakie miało miejsce w nocy 20 grudnia. Nie było to jednak jedyne tego typu zdarzenie. Około 3 nad ranem na ulicy Paderewskiego trzech sprawców zaatakowało mieszkańca Gołdapi, którego bili rękoma i kopali. Spowodowali tym liczne obrażenia. Poszkodowany około godziny 9 powiadomił o zajściu policję. Okazało się, że rozpoznał on jednego ze sprawców. Po południu poszkodowany ponownie zgłosił się na komendę, tym razem właśnie z tym sprawcą. Mężczyzna przyznał się do pobicia, żałował też swojego zachowania i przeprosił ofiarę. Policjanci postawili mężczyźnie zarzut pobicia (poszkodowany nie może wycofać zawiadomienia nawet gdyby chciał). Pozostałej dwójce biorącej udział w zdarzeniu zarzuty zostaną postawione w najbliższym czasie.

   [22-12-2008 / nr art. 2519]

Podsumowanie policyjnej akcji "Zero Tolerancji", przeprowadzonej w nocy z 19 na 20 grudnia. Pisaliśmy o niej TUTAJ.

Funkcjonariusze w trakcie działań wylegitymowali łącznie 43 osoby. 14 z nich zostało pouczonych, 2 ukarano mandatem, w stosunku do jednego został sporządzony wniosek o ukaranie do sądu grodzkiego (odmówił przyjęcia mandatu za niezapięcie pasów).

Policjanci skontrolowali 25 pojazdów, podjęli 5 interwencji. Łącznie w działaniach na terenie powiatu brało udział 7 radiowozów i 10 funkcjonariuszy.

   [21-12-2008 / nr art. 2518]

W środę 17 grudnia w Zespole Szkół Zawodowych w Gołdapi odbył się wyjątkowy apel poświęcony Agacie Mróz-Olszewskiej, przygotowany przez nauczycieli: Stellę Kramkowską, Annę Białous oraz Piotra Bartoszuka, przy współpracy z Klubem Honorowych Dawców Krwi Polskiego Czerwonego Krzyża przy Urzędzie Miejskim w Gołdapi. Na spotkaniu oprócz dyrekcji szkoły uczestniczył też starosta gołdapski Jarosław Podziewski. Wśród uczestników byli uczniowie zarówno ZSZ jak również z LO. Nieprzypadkowo apel odbył się w tej szkole - to właśnie tutaj 17 kwietnia b.r. podczas akcji zorganizowanej przez gołdapski klub HDK, młodzież pomagała Agacie oddając krew.

Podczas spotkania wygłoszony został referat dotyczący szpiku oraz jego przeszczepów, przygotowany przez Emilię Osińską (sekretarza gołdapskiego klubu). Słuchacze wysłuchali też wzruszającej historii przedstawionej przez Agnieszkę Gromyko. Pokazane również zostały dwa filmy: "Lekcja Agaty" oraz "Życie dla życia". Każdy z przybyłych otrzymał na zakończenie informację o możliwości zarejestrowania się jako potencjalny dawca szpiku na akcji zorganizowanej przez Fundację Przeciwko Leukemii im. Agaty Mróz-Olszewskiej oraz klub HDK. Była to dla uczniów niezapomniana lekcja, która powinna być przeprowadzona w każdej szkole.

Należy podkreślić wielką świadomość ze strony nauczycieli z ZSZ w Gołdapi; osób, które na co dzień mają być wzorem do naśladowania przez uczniów. Czterech nauczycieli: Stella Kramkowska, Anna Białous, Potr Bartoszuk oraz Paweł Iwanowski są potencjalnymi dawcami szpiku. Jest to piękny przykład na to, że nauczyciele nie tylko edukują młodzież organizując apele mające na celu podniesienie świadomości młodzieży, ale także swoją wzorową postawą pokazują jaki powinien być prawdziwy nauczyciel.

Marcin Białous

     

     

     

   [21-12-2008 / nr art. 2517]

W dniach 24 listopada - 5 grudnia w Przedszkolu Samorządowym nr 1 w Gołdapi przeprowadzono akcję "Góra Grosza 2008". Brały w niej udział grupy w wieku od 3 do 5 lat. Łącznie zebrano 328,53zł. To dwukrotnie więcej w stosunku do poprzedniego roku. Celem akcji jest zebranie funduszy na programy pomocy dzieciom osieroconym oraz uświadomienie przedszkolakom, że najdrobniejsze monety zebrane w dużej liczbie mogą stworzyć fundusz, dzięki któremu udzielona zostanie pomoc wielu koleżankom i kolegom znajdującym się w trudnej sytuacji życiowej.

Prowadzące akcję w przedszkolu
Alina Trzasko, Marta Zajkowska

   [21-12-2008 / nr art. 2516]

Policjanci zatrzymali wszystkich podejrzanych o pobicie 26-letniego mieszkańca Gołdapi. Dwóch z nich wpadło chwilę po dokonaniu przestępstwa. Dwóch pozostałych dołączyło do wspólników dziś nad ranem. Wszyscy usłyszeli zarzuty skutkujące karą nawet do 3 lat pozbawienia wolności.

Wczoraj przy ul. Królewieckiej w Gołdapi doszło do pobicia 26-letniego mieszkańca Gołdapi. Około godziny 3 oficer dyżurny został poinformowany o tym, że czterech mężczyzn kopie człowieka. Wysłany na miejsce patrol zastał jedynie pokrzywdzonego. Policjanci wraz z nim przeszukiwali miasto, aby zatrzymać sprawców. Wśród młodych mężczyzn stojących na jednej z ulic Gołdapi poszkodowany rozpoznał dwóch napastników, których zatrzymano. Obaj podejrzani byli pijani. Mieli od 1,6 do ponad 2 promili alkoholu w organizmie.

Po wytrzeźwieniu 28-letniemu Kamilowi B. i 21-letniemu Tomaszowi S. przedstawiono zarzut pobicia. Dziś zatrzymano kolejnych podejrzanych do tej sprawy. 18-letni Wojciech S. i 22-letni Marcin S. także usłyszą zarzuty. Sprawcom grozi kara do 3 lat pozbawienia wolności.

KWP w Olsztynie

   [20-12-2008 / nr art. 2515]

Jutro rozegrana zostanie 4 kolejka Gołdapskiej Ligi Halowej w Piłce Nożnej. O godzinie 9:00 naprzeciw siebie staną Oldboje i Leśny Zakątek, o 9:30 Iryd i Budomex, o 10:00 Mat-Bud i Bostrak zaś o 10:30 Jednostka Wojskowa i Dubeninki.

Mecze rozgrywane są w hali sportowej w Kompleksie Sportowo-Rekreacyjnym. Wstęp na spotkania jest bezpłatny. Organizator gorąco zaprasza mieszkańców do przybycia i dopingowania zawodników.

   [20-12-2008 / nr art. 2514]

W nocy z piątku na sobotę policjanci przeprowadzili akcję "Zero tolerancji", polegającą na tropieniu i tępieniu najdrobniejszych nawet przejawów łamania prawa. Policjanci podczas takich działań zwracają uwagę między innymi na pijących alkohol, załatwiających swoje potrzeby lub używających wulgarnych słów w miejscach publicznych. Reagują też na najmniejsze nawet próby niszczenia mienia. W przypadku kierowców policjanci dokładnie kontrolują dokumenty, stan techniczny i obowiązkowe wyposażenie pojazdów oraz stan kierowcy. Zgodnie z nazwą akcji mandat bezdyskusyjnie jest wypisywany np. za przepaloną żarówkę, brak gaśnicy czy też niezapięte pasy.

To kolejne tego typu działania w tym roku. Podczas nich do pracy na terenie powiatu wysyłane są znacznie zwiększone siły policyjne. Wyniki z ostatniej akcji przedstawimy Państwu po weekendzie.

   

   

   [20-12-2008 / nr art. 2513]

Kompleks Sportowo-Rekreacyjny przygotował atrakcyjne oferty świąteczne dla swoich klientów. W ramach promocji "Świąteczno-Noworocznej" każdy, kto kupi bilet (lub doładuje karnet) na pływalnię, siłownię lub solarium, otrzyma jedną z trzech gratisowych wejściówek (z możliwością wyboru):

 • na siłownię (4 wejścia) lub solarium (20 min.)
 • na pływalnię (1 wejście maks. 4 osoby) lub solarium (20 min.)
 • na pływalnię (1 wejście maks. 4 osoby) lub siłownia (4 wejścia)
Dodatkowo klienci korzystajacy z usług Kompleksu w dniu 24 grudnia otrzymają świateczne upominki. Szczegóły ofert dostępne są na stronie internetowej www.hala-basen.goldap.pl.

W okresie świąteczno-noworocznym pływalnia będzie czynna następująco:

 • 24 grudnia w godz. 6-14
 • 25 grudnia nieczynna
 • 26 grudnia w godz. 6-22
 • 31 grudnia w godz. 6-14
 • 1 stycznia w godz. 14-22

   [20-12-2008 / nr art. 2512]

Czy zimą mieszkańcy i turyści będą mogli korzystać z Pięknej Góry? Nad odpowiedzią zastanawia się wiele osób. Na dzień dzisiejszy jest to wątpliwe. W bieżącym tygodniu miało miejsce spotkanie burmistrza Marka Mirosa z syndykiem przeprowadzającym postępowanie upadłościowe CSR "Piękna Góra". Syndyk jest zainteresowany wydzierżawieniem zarówno wyciągów jak i samego byłego Zajazdu. W ostatnich tygodniach "na mieście" pojawiały się informacje, że dzierżawą wyciągów w tym roku są zainteresowani Tomasz i Marek Słowikowscy. Niestety, gdy zapytaliśmy ich telefonicznie o to otrzymaliśmy odpowiedź, że nie będą oni w tym roku składać propozycji dzierżawy. Na przeszkodzie stanęły kwestie finansowe - zarządca CSR oczekuje zbyt wygórowanych opłat za dzierżawę.

Czy znajdzie się inny chętny na stoki i zajazd? Wszystko powinno się wyjaśnić w najbliższych dniach. Póki co wjazd na parking przy zajeździe ponownie został zagrodzony szlabanem.


KOMENTARZE CZYTELNIKÓW:

Czytelnik: Mam nadzieję, że w końcu znajdzie się inwestor, który "postawi to wszystko na nogi"! Chce mi się płakać, jak patrzę na Piękną Górę. To miejsce jest mi bardzo bliskie, gdyż przypomina mi całe dzieciństwo, a teraz gdy widzę jak to wszystko leży bez użytku... Po prostu brak słów! Zastanawiam się, po co została zrobiona kolejka krzesełkowa, która nie działa już od dawna; zalew, w którym jest brudna woda, a plaże porosły krzaki i trawa. Z drugiej strony na stoku jest pełno żwiru i kamieni, gdzie kiedyś było pięknie i zielono. Wiem, że Gołdap sie rozwija, chcemy promować nasze miasto w ciągu całego roku między innym przez Piękną Górę, ale zastanówmy się jakim kosztem i jak to teraz wygląda?!

   [20-12-2008 / nr art. 2511]

Na przełomie listopada i grudnia 2008 roku uczniowie Zespołu Szkół Zawodowych w Gołdapi przyłączyli się do akcji "Góra Grosza" - zbiórki pieniędzy organizowanej we wszystkich szkołach w Polsce na rzecz dzieci z domów dziecka.

W dniach 24 listopada - 5 grudnia w szkole zorganizowana została zbiórka pieniędzy. Jej przeprowadzeniem zajął się Samorząd Uczniowski ZSZ pod opieką Piotra Bartoszuka oraz przy współpracy pracowników biblioteki szkolnej: Magdaleny Pierzgalskiej i Agnieszki Urynowicz.

Oprócz zbiórki pieniędzy Samorząd Uczniowski zorganizował też turniej gier komputerowych na konsolach nowej generacji (Xbox 360 i Play Station3). Konkurs odbył się 15 grudnia. Wszyscy zgłoszeni zawodnicy za możliwość grania i spróbowania swoich sił w konfrontacji z innymi musieli ofiarować na "Górę Grosza" jedną złotówkę. Chętnych do gry podzielono na dwie grupy. Jedni mieli możliwość zmierzyć się w grze F1 Championship Edition, inni rywalizowali ze sobą w zawodach piłki nożnej w grze FIFA 2009. Rywalizację w F1 Championship Edition wygrał Adam Bielecki (klasa 3lt), a w piłce nożnej Piotr Rojek (klasa 3th). Łącznie w turnieju udział wzięło 35 osób, więc jak łatwo przeliczyć, suma pieniędzy zebranych na "Górę Grosza" powiększyła się o 35zł.

Samorząd Uczniowski ZSZ w Gołdapi

   

   

   

   [20-12-2008 / nr art. 2510]

Przytaczamy Państwu treść listu, jaki otrzymała redakcja Kuriera Gołdapskiego od mieszkanki Reszla. Pani Irena chwali w nim postawę gołdapskiech stróżów prawa.

Jestem mieszkanką Reszla. Postanowiłam napisać list do redakcji Kuriera Gołdapskiego, ponieważ chciałabym w ten sposób podziękować gołdapskiej policji oraz straży miejskiej za ich postawę wobec mnie i mojego syna. Otóż mój syn wracał do domu autobusem linii Olsztyn-Gołdap. Wysiadając w Reszlu zorientował się, że zgubił telefon komórkowy. Od razu więc przyszła mu do głowy myśl, iż telefon zgubił zapewne w autobusie. Niewiele myśląc zadzwoniłam na komendę policji w Gołdapi z prośbą o wysłanie patrolu na dworzec. Oficer dyżurny st. asp. Dariusz Kańgowski zrobił to. Chciałam podkreślić fakt, iż zadzwoniłam tuż przed godziną19, czyli na kilka minut przed przyjazdem tegoż autobusu na dworzec. Policjanci szybko dotarli na miejsce i okazało się, że rzeczywiście telefon znajdował się w autobusie. Był głęboko schowany między siedzeniami. Bardzo jestem wdzięczna policjantowi st. sierż. Piotrowi Morowi i strażnikowi miejskiemu insp. Zbigniewowi Zarzeckiemu za szybką reakcję i pomoc. Mieszkańcy Gołdapi powinni być dumni z postawy swoich obrońców prawa. Są to naprawdę porządni ludzie i jestem im bardzo wdzięczna za wzorową postawę.

Irena Drabent, mieszkanka Reszla


KOMENTARZE CZYTELNIKÓW:

Rafał Tomasiak: Faktycznie, akcja na miarę scenariusza do filmu o jednostkach specjalnych SWAT - wzorowa akcja :]

Monika: Czy my mieszkańcy Gołdapi jesteśmy dumni ze swoich służb porządkowych, to jest pytanie, na które znajdziemy wiele odpowiedzi pozytywnych jak i negatywnych. Na pewno akcja nie była niczym bardzo trudnym czy niebezpiecznym, ale na pewno możemy cieszyć się ze sprytu oraz szybkiej reakcji naszych funkcjonariuszy. Nie zbagatelizowali tak małej sprawy za co należy Im się PLUS! Mam nadzieję, że w wielu innych sytuacjach będą równie dobrzy i skuteczni!

   [20-12-2008 / nr art. 2509]

Podobnie jak w latach ubiegłych Centrum Promocji Regionu Gołdap wydało kalendarz ścienny na kolejny rok. Tym razem jest ilustrowany fotografiami Tadeusza Krzywickiego. Liczy 13 stron. Kosztuje 13,50zł. Można go nabyć w biurze Centrum Promocji Regionu przy Placu Zwycięstwa 16.

Pierwsze cztery osoby, które przyjdą w poniedziałek do naszej redakcji i podadzą hasło GOLDAP.INFO, otrzymają bezpłatnie w/w kalendarz.

Fundatorem kalendarzy jest Centrum Promocji Regionu Gołdap.

   [20-12-2008 / nr art. 2508]

W sobotę (13/12) o 19:30 w sali konferencyjnej sanatorium uzdrowiskowego "Wital" odbyła się msza święta w intencji osób internowanych i wszystkich ofiar stanu wojennego. Zorganizowała ją Solidarność.

Mszę koncelebrowało czworo księży, w tym ks. Stanisław Gadomski i ks. Aleksander Smędzik. Uczestniczyło w niej ponad 100 osób, w tym członkowie Solidarności, internowane tu w stanie wojennym kobiety oraz pensjonariusze sanatorium. Obecny był też burmistrz Gołdapi Marek Miros.

- Nie mogło mnie tu zabraknąć jako przedstawiciela lokalnych władz. Po pierwsze jestem emocjonalnie związany z ruchem Solidarności jako były szef komisji zakładowej w klubie sportowym Warszawianka i uczestnik wielu antykomunistycznych demonstracji. Drugim powodem jest to szczególne i magiczne miejsce. To tu władza ludowa podniosła dwadzieścia kilka lat temu na kobiety. Nie można o tym zapominać! Można wybaczyć, ale zapomnieć nie wolno. - uzasadniał swoja obecność burmistrz.

Kazanie do wiernych wygłosił ks. Stanisław Gadomski. Przedstawił on między innymi historię lat osiemdziesiątych, jak doszło do wprowadzenia stanu wojennego i jak byli represjonowani opozycjoniści. Padły również zaskakujące słowa dotyczące jednego z oskarżonych o wprowadzenie stanu wojennego.

- Dlaczego na tym procesie zasiada Stanisław Kania? Przecież on w Moskwie mówił, że załatwi sprawę politycznie, że niepotrzebny jest stan wojenny. I dlatego musiał być zmieniony! To jest ciekawy ewenement, że I sekretarz PZPR stanął w obronie narodu. - powiedział ks. Stanisław Gadomski przedstawiając swoją opinię. Uzasadniał ją rozmowami przeprowadzonymi z ówczesnym kierowcą Stanisława Kani, którego zna osobiście. Jego zdaniem tacy kierowcy maja "dobry słuch", bowiem dużo rozmów sie odbywa między ludźmi, którzy jadą razem autem.

- Mi jest żal tego Kani. On mówił "nie"! Najbardziej dopingował Jaruzelskiego generał Kiszczak. - powiedział ksiądz kanonik na zakończenie wątku dotyczący oskarżonych twórców stanu wojennego. Słowa te zaskoczyły wielu gości. Przez część z nich zostały odebrane jako próba "wybielenia" niektórych prominentnych osób.

- Choć znam osobiście ks. Stanisław Gadomskiego, to byłem zdziwiony wątkiem o Kani. Jeżeli drużyna przegrywa, to nie należy rozliczać jej zawodników, tylko drużynę. - powiedział nam chcący zachować anonimowość jeden z członków Solidarności.

Na zakończenie mszy głos zabrał burmistrz Marek Miros. Wyraził on wyrazy uznania inicjatorom tej uroczystości. Podziękował też doktorowi Jerzemu Kreczce za to, że dzięki jego zaangażowaniu w tym szczególnym miejscu odbywają się co tydzień msze święte, a raz na jakiś czas uroczystości ku pamięci lat stanu wojennego.

Po mszy członkowie Solidarności złożyli wieniec pod pomnikiem upamiętniającym internowanie polskich kobiet w ówczesnym ośrodku RTV.

     

     

     

   [19-12-2008 / nr art. 2507]

W wczoraj uczniowie klasy 3b ze szkoły podstawowej nr 3 w Gołdapi pod opieką wychowawcy Alicji Falińskiej przedstawiły swoim rówieśnikom i młodszym dzieciom swojej szkoły widowisko związane ze zbliżającym się świętem Bożego Narodzenia. Maluchy dowiedziały się z niego miedzy innymi skąd się wzięła wigilia, jak przebiegała w dawnych czasach i różnych krajach. Część słowna przedstawienia była przeplatana świątecznymi piosenkami i kolędami w bardzo ciekawych i rytmicznych aranżacjach. Na zakończenie młodzi aktorzy złożyli publiczności gorące życzenia świąteczne.

     

     

     

   [19-12-2008 / nr art. 2506]

W godzinach wieczornych w Gołdapi gościła ekipa TVN24. Z Placu Zwycięstwa na żywo emitowany był reportaż o problemach granicznych gołdapskich "mrówek". W spotkaniu na świeżym powietrzu uczestniczyło kilkanaście osób trudniących się na co dzień przygranicznym handlem, ze strony Służby Celnej w Olsztynie obecni byli Ryszard Chudy (zastępca Dyrektora IC) i Anna Hatała-Wanat (rzecznik prasowy IC).

To kolejna wizyta TVN24 związana z sytuacją na granicy polsko-rosyjskiej. Poprzedni reportaż nakręcony został na początku grudnia, obejrzeć można go TUTAJ.

   [18-12-2008 / nr art. 2505]

Pomiędzy świętami Bożego Narodzenia a sylwestrem odbywa się w Gołdapi jedyny w swoim rodzaju koncert. Jest on ewenementem w skali ogólnopolskiej i należy do imprez najpopularniejszych w powiecie gołdapskim. Nastrój liryczno-humorystyczny stwarzają występujące gołdapskie VIP-y: przedstawiciele samorządu (burmistrz, wiceburmistrz, przewodniczący Rady Miejskiej), księża, nauczyciele, policjanci, urzędnicy, dziennikarze, zespoły taneczne i muzyczne. Na czas koncertu przeistaczają się oni w piosenkarzy, komików, komentatorów życia lokalnego.

Celem koncertu jest wsparcie finansowe Gołdapskiego Funduszu Stypendialnego, który wspiera uzdolnioną, niezamożną młodzież z terenu powiatu gołdapskiego. Wsparcie co roku otrzymuje około 40 osób: młodzieży szkół średnich i studentów. Fundusz prowadzony jest przez Gołdapski Fundusz Lokalny i Fundację Rozwoju Regionu Gołdap.

Fundusz Stypendialny w roku szkolnym 2008/2009 dofinansowali: Gmina Gołdap, Fundacja Rozwoju Regionu Gołdap, Fundacja im. Stefana Batorego, Fundacja "Agora", Gołdapski Fundusz Lokalny, pracownicy Domu Kultury w Gołdapi, Gołdapianie, Akademia Rozwoju Filantropii w Polsce, Program "Moje Stypendium", Danuta Gąsiewska.

Tegoroczny , 10 już koncert odbędzie się w dniach 28 i 29 grudnia o godz. 18 w sali widowiskowej Domu Kultury. Bilet kosztuje 20zł. Ich przedsprzedaż prowadzona będzie w dniu 27 grudnia w godzinach 10-13 w biurze Domu Kultury.

Podczas koncertu na scenie wystąpią:

Artur Andrus, Mirosław Bobrowski, Edyta Bukowska, Remigiusz Chmiel, Andrzej Ciołek, Teresa Drozda, Ryszard Dudko, Andrzej Garackiewicz, Anna Gawza, Danuta Gąsiewska, Krzysztof Giedrojć, Anna Jaremus-Furtan, Halina Jasińska, Ada Karpińska, Remigiusz Karpiński, Arkadiusz Klisz, Mariusz Korotko, Marian Kulikowski, Norbert Łupiński, Patrycja Magielnicka, Robert Magielnicki, Zbigniew Mieruński, Marek Miros, Beata Otto, Krzysztof Pruszyński, Aleksandra Ratasiewicz, Bogusław Rawinis, Robert Skiba, Ewa Skierś, Jarosław Słoma, ks. Aleksander Smędzik, Marzena Sobolewska, Andrzej Sokołowski, Zygmunt Solarczyk, Anna Szułczyńska, Alicja Tynecka, Krystyna Trzasko, Robert Urynowicz, Barbara Woźniak, Fabula Squad, Gracja.

   [18-12-2008 / nr art. 2504]

Podczas drugiego czytania budżetu gminy na rok 2009 radni z komisji oświaty zgłosili wniosek o zabezpieczenie środków w przyszłym roku na powiększenie przedszkola. Poparło go również kilka innych osób z Rady Miejskiej. W miniony czwartek, podczas trzeciego czytania budżetu okazało się, że burmistrz go uwzględnił.

W piątek, 5 grudnia w Urzędzie Miejskim odbyło się spotkanie, na które zostali zaproszeni: szef komisji oświaty Marian Mioduszewski, dyrektor przedszkola Marzanna Wardziejewska i kierownictwo urzędu. Uzgodniono dwa możliwe warianty powiększenia przedszkola. 11 grudnia burmistrz przedstawił je radnym na wspólnym posiedzeniu komisji RM. Pierwszy sposób polegałby na zakupie nowych mieszkań dla trzech rodzin mieszkających w przedszkolu. Lokale miałyby powierzchnię taką samą, jaką teraz zajmują mieszkańcy. Jest to łącznie około 185 metrów kwadratowych. Burmistrz twierdzi, że w Gołdapi mieszkania w stanie surowym można nabyć za około 3 tys. zł za metr. Do tego należy doliczyć 500zł/m2 na koszty urządzenia mieszkania.

- Jeśli ktoś ma wyremontowany dom, przykładowo z kafelkami czy panelami, to trudno mu będzie podjąć decyzję o przeprowadzce - uzasadnia burmistrz Marek Miros. - Dodatkowe 500 zł do metra kwadratowego ma zapewnić środki na podstawowe wykończenie mieszkania.

Przekwaterowanie rodzin kosztowałoby gminę w sumie około 647 tysięcy złotych. Na adaptację pomieszczeń na potrzeby przedszkola planuje się przeznaczyć około 350 tysięcy złotych. Łącznie zatem za zastosowanie pierwszego wariantu gmina zapłaciłaby około jednego miliona złotych. Burmistrz zaznacza jednak, że te mieszkania nie spełniają wszystkich wymogów stawianym przedszkolom. Ich wysokość wynosi bowiem 250cm, przepisy wymagają wysokości minimum 270 cm.

- Nie jest to jednak przeszkoda nie do pokonania - twierdzi burmistrz. - Będziemy musieli się zwrócić do sanepidu i innych instytucji o pozwolenie na wykorzystanie pomieszczeń o obecnej wysokości. Jeśli taką zgodę dostaniemy, będzie można realizować przedstawione założenia.

Drugą opcją jest rozbudowa przedszkola o powierzchnię proponowaną przez Marzannę Wardziejewską. Koszt tego rozwiązania według wstępnych planów jest oszacowany również na jeden milion złotych. Burmistrz jednak wątpi, czy ta suma byłaby wystarczająca. Podając kwoty opiera się jednak na wyliczeniach swoich pracowników z UM. Pierwszy wariant rozwoju przedszkola z pewnymi wątpliwościami popiera dyrektor Marzanna Wardziejewska. Placówka stanowiłaby wówczas całość i zyskałaby w ten sposób ponad 200 metrów kwadratowych powierzchni, łącznie z korytarzami. Rozwiązany też byłby problem dwóch gospodarzy w jednym budynku. Zapytaliśmy mieszkańców przedszkola, co sądzą o pomyśle burmistrza i radnych. Jak zapewnili, są nim zainteresowani i gotowi do rozmów. Przedstawiają jednak swoje oczekiwania i oczekują ich spełnienia przez burmistrza.

- Inni użytkownicy mieszkań gminnych mogli wykupywać je na własność po preferencyjnych cenach, a nam nie dano takiej możliwości - twierdzi jedna z mieszkanek. - Chciałabym, by zapewniono nam możliwość wykupienia nowego mieszkania, właśnie po preferencyjnej cenie.

Inna lokatorka dodaje, że kolejnym warunkiem jest wysokość czynszu. Nie powinien być wyższy niż ten, który płacą obecnie.

Sesja RM, zatwierdzająca budżet gminy na rok 2009, odbędzie się w ostatnich dniach grudnia. Jest niemal pewne, że znajdą się w nim pieniądze na powiększenie przedszkola, dzięki czemu już za kilkanaście miesięcy wszystkie chętne dzieci będą do niego przyjęte.


   [18-12-2008 / nr art. 2503]

Placówce Straży Granicznej w Gołdapi trwają obecnie prace końcowe związane z zaorywaniem pasa drogi granicznej. Przyczynią się one do podniesienia stanu bezpieczeństwa i ochrony granicy państwa. Pas drogi granicznej - to obszar o szerokości 15 metrów, licząc w głąb kraju od linii granicy państwowej lub od brzegu wód granicznych albo brzegu morskiego. Na granicy z Obwodem Kaliningradzkim, zgodnie z rozporządzeniem wojewody warmińsko-mazurskiego, zabrania się przebywania na pasie drogi granicznej. W Gołdapi wyjątkiem jest tylko kąpielisko nad jeziorem Gołdap. Ponadto w pasie drogi granicznej zabrania się też bezpośredniego komunikowania się przez granicę oraz przerzucania lub przejmowania przez jej linię jakichkolwiek przedmiotów. Nie wolno też rozniecać otwartego ognia w odległości 150 metrów od granicy. Za naruszenie przepisów grozi kara grzywny.

W okresie 8-14 grudnia przez gołdapskie drogowe przejście graniczne przejechało 5219 osób oraz 2685 pojazdów. Podróżni 13 razy naruszyli przepisy prawa o ruchu drogowym w zakresie nieprawidłowości dotyczącym stanów technicznych pojazdów. Skutkowało to niedopuszczeniem ich do przekroczenia granicy państwa. W w/w okresie straż graniczna nałożyła za wszystkie wykroczenia 3 mandaty karne, w 4 przypadkach zastosowano pouczenie. Kary udzielone zostały za jazdę bez świateł oraz za niezastosowanie się do znaków drogowych. Najczęstszą nieprawidłowością przy przekraczaniu granicy jest niedostateczny stan wyposażenia pojazdu (zazwyczaj brak obowiązkowego wyposażenia) oraz niesprawne światła.

 

   [18-12-2008 / nr art. 2502]

Gołdap. 8 grudnia zadzwonił pod nr 998 jeden z mieszkańców osiedla pod lasem. Poinformował, że w budynku jego sąsiada palą się w sadze kominie. Wysłani na miejsce strażacy nie takiego nie stwierdzili. Nie znaleźli też nic, co mogłoby sugerować taki pożar. Alarm został uznany za fałszywy, sprawę przekazano policji.

Rogale. 13 grudnia w czasie jazdy zapalił sie samochód służący do przewozu drewna. Kierowca zdążył wyskoczyć z kabiny i nic mu się nie stało. Przybyli na miejsce strażacy-ochotnicy z Bań Mazurskich dogasili leżący w rowie palący się pojazd. Szczęściem w nieszczęściu jest fakt, że samochód jechał na pusto.

W okresie 8-14 grudnia straż pożarna zanotowała łącznie 13 zdarzeń. Wśród tych zdarzeń były 4 przypadki zapalenia się sadzy w kominach: 3 w Gołdapi i 1 w Baniach Mazurskich. Na szczęście nie spowodowały one większych strat. Straż pożarna przypomina o bieżącej konserwacji i czyszczeniu przewodów kominowych, szczególnie teraz w okresie zimowym.

   [18-12-2008 / nr art. 2501]

Żytkiejmy. 12 grudnia patrol policji zatrzymał do kontroli kierowcę forda. Po badaniu okazało się, że Był pijany, miał 1,7 promila alkoholu w wydychanym powietrzu. Kierowcy zatrzymano prawo jazdy, samochód zabezpieczono na parking w Jabramowie. 49 letni mężczyzna odpowie przed sądem za jazdę w stanie nietrzeźwości.

Gołdap. 13 grudnia zgłosił się do komendy policji emerytowany mieszkaniec Gołdapi. Poinformował dyżurnego, że skradziono mu cenną torbę. Będąc na poczcie zostawił ją bez nadzoru pod jednym z okienek i poszedł do drugiego załatwiać swoje sprawy. Gdy wrócił, torby już nie było. Nikt z obecnych wówczas w budynku poczty nic nie widział. Policja prowadzi postępowanie wyjaśniające.

Gołdap. 14 grudnia około godziny 3 policjanci tankujący na stacji benzynowej radiowóz zostali wyzwani wulgarnymi słowami przez jednego z grupy stojących tam mężczyzn. Funkcjonariusze chcieli wylegitymować pijanego i agresywnego 29 letniego Marcina M. , niestety nie miał on ochoty rozmawiać z nimi. Mężczyznę doprowadzono do komendy, gdzie został zatrzymany na noc do wyjaśnienia. Następnego dnia otrzymał zarzuty znieważenia, naruszenia nietykalności i wpływania przemocą na czynności służbowe. Marcin M. przyznał się i poddał dobrowolnie karze.


   
Gołdapski Portal Internetowy GOLDAP.INFO * ISSN 1899-7759
redakcja: 19-500 GOŁDAP, ul. PARTYZANTÓW 16F (sklep SPECJALISTA) * tel. 87-427-25-87, 504-475-522 * fax 22-349-25-25
wydawca: JACEK RAKOWSKI *** Wszelkie prawa zastrzeżone *** Copyright © 2002-2009