WSZYSTKIE WYDANIA DO 30/09/2009 FORUM ZDJĘCIA NK     STATYSTYKI   KONTAKT

Szukaj z Google informacji na stronach GPI GOLDAP.INFO


statystyka
 

16 września - 30 września 2008 wydanie nr 17

   [29-09-2008]

W ostatnią sobotę przed własną publicznością piłkarze Rominty Gołdap pokonali drużynę ZKS Olimpia Elbląg 3:0. Po tym zwycięstwie nasza drużyna zajmuje 8 miejsce w tabeli z dorobkiem 18 punktów (co ciekawe, stosunek bramek zdobytych/straconych to 18:18...) . Jednak w stosunku do całej czołówki przed nami mamy o jeden rozegrany mecz mniej.

Najbliższe spotkanie rozegrane zostanie 4 października na wyjeździe w Ełku. O 16 gołdapska drużyna zmierzy się z piłkarzami Płomienia Ełk.

   [27-09-2008]

Jeszcze tylko przez 3 dni można zgłosić swój udział w II Zjeździe Absolwentów gołdapskiego liceum ogólnokształcącego. Na liście osób zgłoszonych, wg informacji na stronie organizatora, jest obecnie 167 osób. Przypominamy, że zjazd rozpocznie się 18 października 2008 o godz. 17.00 uroczystą akademią. Na godzinę 19.30 organizatorzy zapraszają uczestników na Bal Absolwenta do CKiW OHP przy ul. Bocznej w Gołdapi. Następnego dnia o godz. 10.30 w szkolnych klasach odbędą się spotkania z kolegami i nauczycielami. Będzie to m.in. okazja do wspomnień, przeglądania archiwalnych dzienników lekcyjnych i kronik szkolnych. Zjazd zakończy się uroczystym obiadem w CKiW OHP. Organizator dla uczestników zjazdu przygotowuje pamiątki, biuletyn okolicznościowy i płytę CD ze zdjęciami.

Szczegółowe informacje o zjeździe dostępne są na stronie organizatora.

   [27-09-2008]

19 września o godzinie 15 klasy pierwsze z gołdapskiego Liceum Ogólnokształcącego wyruszyły na akcję "Sprzątanie Świata". Uczniowie za cel obrali sobie oczyszczenie części lasu Kumiecie. Przy budynku Nadleśnictwa młodzież otrzymała niezbędne wyposażenie, po czym podzieliła się na ekipy sprzątające. Choć po drodze zazwyczaj śmieci było niewiele, znalazły się jednak miejsca, gdzie leżały sterty plastikowych opakowań po różnych produktach. Jednej z grup zabrakło nawet worków do ich uprzątnięcia! Po skończonej akcji wszyscy uczestnicy zebrali się na ognisku.

W porównaniu do poprzednich, tegoroczne "Sprzątanie Świata" przez samych uczniów zostało zaliczone do bardzo udanych.

Magdalena Żukowska, klasa 1a (LO)

   [27-09-2008]

Z przyjemnością informujemy, że nasze czasopismo zostało zarejestrowane w systemie ISSN i otrzymało numer 1899-7759.

Międzynarodowy, znormalizowany numer wydawnictw ciągłych ISSN nadawany jest zasobom ciągłym (czasopismom, gazetom, seriom numerowanym, rocznikom itp.). Służy do jednoznacznej identyfikacji danego tytułu, wprowadzając go do światowego systemu informacji. Przynależność do systemu ISSN jest dobrowolna, jednak posiadanie tego numeru wskazuje m.in. na profesjonalizm i powagę wydawanego pisma.

   [26-09-2008]

W środę z Zespole Szkół Zawodowych odbyło się spotkanie uczniów ostatnich klas tej szkoły z przedstawicielami policji, straży granicznej, jednostki wojskowej i straży pożarnej. Zaproszeni goście przedstawili ofertę "swoich" szkół i możliwości pracy w wymienionych służbach. Uczniowie zadawali też pytania. Te głównie dotyczyły zarobków w poszczególnych formacjach i zasad przechodzenia na emeryturę.

Spotkanie zorganizowały nauczycielki z tutejszej szkoły, panie Stella Kramkowska i Dorota Malinowska. Jego celem była pomoc uczniom w podjęciu decyzji co do dalszej ich przyszłości naukowej i zawodowej. Spotkanie to - co najważniejsze - spotkało się z dużym zainteresowaniem młodzieży. Potwierdza to m.in. cisza na sali i ich skupienie podczas wystąpień kolejnych gości.

fot. Jacek Rakowski    fot. Jacek Rakowski    fot. Jacek Rakowski    fot. Jacek Rakowski

   [25-09-2008]

Dziś odbyła się XXI sesja Rady Powiatu Gołdapskiego. Udział w niej wzięło 12 radnych (na 15). Wśród widzów obecni byli m.in. uczniowie gołdapskiego LO, którzy w trakcie sesji zaprosili radnych na uroczystość nadania sztandaru swojej szkole (planowana na 18.10).

 

fot. Jacek Rakowski    fot. Jacek Rakowski    fot. Jacek Rakowski

fot. Jacek Rakowski    fot. Jacek Rakowski    fot. Jacek Rakowski

   [25-09-2008]

Nie możemy podjąć interwencji - mówi dyżurny powiadomiony o nietrzeźwym mężczyźnie, padającym na jezdnię. Co ma zatem zrobić świadek takiego zdarzenia? Tego już dyżurny policji nie wiedział.

Gołdap, centrum miasta, godziny popołudniowe we wtorek, 16 września. Mężczyzna idący chodnikiem przewraca się i pada na jezdnię. Widzący to sprzedawca z pobliskiego sklepu wychodzi i pomaga mu się podnieść. Mężczyzna jest wycieńczony, jest też najprawdopodobniej pod wpływem alkoholu. Wstaje jednak i próbuje iść dalej. Niestety, ponownie upada na jezdnię. Na szczęście w obu sytuacjach drogą nie jedzie żaden samochód. Sprzedawca ponownie wychodzi ze sklepu, pomaga mężczyźnie, po czym zawiadamia o sytuacji policję.

 

   [25-09-2008]

W Gołdapi w porze nocnej prawie niemożliwe jest skorzystanie z taksówki. W dzień również występują problemy z dodzwonieniem się na postój. Taksówkarze jednak nie czują się odpowiedzialni za taki stan rzeczy.

W mieście jest wydanych piętnaście licencji na prowadzenie przewozów TAXI. Zdaniem niektórych pasażerów, jest to jednak ilość niewystarczająca. Zdarza się bowiem, że mimo wykonania kilku telefonów celem zamówienia taksówki, nikt nie odbiera. Dlaczego tak się dzieje, zapytaliśmy bezpośrednio u taksówkarzy.

 

   [25-09-2008]

Wczoraj w gołdapskim Liceum Ogólnokształcącym odbyła się akcja honorowego oddawania krwi. W akcji udział wzięło 29 osób. Każda oddała jej 450ml. Łącznie zebrało sie więc ponad 13 litrów krwi, która z pewnością będzie bardzo przydatna. W akcji nie wziął udziału żaden nauczyciel.

Inicjatywa została zorganizowana dzięki zaangażowaniu Jakuba Skubicha (studenta odbywającego praktyki w szkole) przy współudziale nauczycieli Grażyny Górko oraz Kornelii Oczkowskiej. (PIT3R)

 

Zdjęcia z akcji można zobaczyć TUTAJ.

   [24-09-2008]

Jutro odbędzie się XXI sesja Rady Powiatu Gołdapskiego. Planowany porządek obrad jest następujący:

 1. Otwarcie sesji i przyjęcie porządku obrad.
 2. Przyjęcie protokołu z ostatniej sesji.
 3. Informacja przewodniczącego rady z prac rady w okresie międzysesyjnym.
 4. Informacja starosty z działalności zarządu w okresie międzysesyjnym oraz informacja z wykonania uchwał Rady Powiatu.
 5. Zapytania i interpelacje radnych.
 6. Wnioski i opinie komisji stałych.
 7. Zakończenie procesu likwidacji Domu Dziecka w Gołdapi, w tym podjecie uchwały w sprawie przejęcia należności i minia ruchomego.
 8. Informacje dotyczące zaawansowania realizacji inwestycji budowy nowych siedzib komendy powiatowej policji w Gołdapi oraz komendy powiatowej straży pożarnej w Gołdapi.
 9. Informacja z działalności Warsztatów Terapii Zajęciowej w I półroczu 2008.
 10. Przyjęcie projektów uchwał w sprawach:
  • zmieniająca uchwałę w sprawie określenia zadań i wysokości środków Państwowego funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w 2008 roku, przeznaczonych na te zadania,
  • zmian budżetu powiatu na 2008 rok.
 11. Odpowiedzi na zgłoszone zapytania, interpelacje i wnioski radnych.
 12. Odpowiedzi na zgłoszone wnioski komisji stałych.
 13. Sprawy różne.
 14. Zamknięcie obrad.

Sesja odbędzie się w sali nr Starostwa Powiatowego (ul. Krótka 1), początek o godzinie 11:30.

   [23-09-2008]

Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Gołdapi ogłasza nabór kandydatów do służby. Dokumenty można składać w komórce ds. kadr do dnia 25 września 2008 do godz. 10. Szczegółowe informacje można uzyskać telefonicznie u pani Wiesławy Skarżyńskiej (tel. 87-615-61-31).

źródło: PUP w Gołdapi (www)

   [23-09-2008]

Szkolny Klub Wolontariatu działający w gołdapskim liceum ogólnokształcącym zaprasza uczniów do honorowego oddania krwi. Będzie to można zrobić w szkole w dniu 24 września od godziny 8:30. W akcji uczestniczyć mogą pełnoletni uczniowie liceum. Krwiodawcy będą mieli usprawiedliwione nieobecności na zajęciach. (PIT3R)

   [23-09-2008]

Jak donosi wczorajsze wydanie Gazety Współczesnej (nr 185/16611), prokuratura rejonowa w Olecku ma już pierwsze ustalenia co do źródła skażenia wody w Gołdapi. Powodem najprawdopodobniej były resztki substancji chemicznych, znalezione w beczkach umieszczonych w wybetonowanym kanale. Są to pozostałości po pralni chemicznej, która kiedyś znajdowała się na ulicy Armii Krajowej. Obecnie zostały pobrane dodatkowe próbki gleby z okolic zbiornika, by była całkowita pewność. Wyniki mają być znane w tym tygodniu.

Pralnia, zlikwidowana 15 lat temu, była państwową firmą. Dziś nie żyje już ani jej kierownictwo, ani likwidator. Z tego też powodu prawdopodobnie nikt nie poniesie konsekwencji za skażenie środowiska.

   [23-09-2008]

Ostatni weekend był jednym z najspokojniejszych w tym roku - tak go ocenia p.o. rzecznika KPP w Gołdap Jerzy Kuprewicz. Być może przyczyniła się do tego akcja policji Zero Tolerancji, przeprowadzona w godzinach nocnych z soboty na niedzielę. W godzinach 22:00-2:00 do patrolowania powiatu zostało wysłanych 26 policjantów. Funkcjonariusze w tym czasie wylegitymowali 70 osób, ujawnili 21 wykroczeń (głównie porządkowych, np. spożywanie alkoholu w miejscu publicznym). Pouczono 17 osób, 4 ukarano mandatami. Policjanci skontrolowali też 14 pojazdów, zatrzymali jeden dowód rejestracyjny.

Policja zapewnia, że takie akcje organizowane będą częściej.

   [23-09-2008]

W dniu wczorajszym gołdapscy policjanci otrzymali zgłoszenie o zaginięciu młodego mężczyzny, mieszkańca naszego powiatu. Natychmiast zostały podjęte poszukiwania. Do akcji został zaangażowany cały stan osobowy policji. W poszukiwaniach uczestniczyli też strażacy z Gołdapi i Grabowa oraz Straż Graniczna.

Około 17 znaleziono zwłoki poszukiwanego. Mężczyzna najprawdopodobniej popełnił samobójstwo. Przyczyną skutecznego targnięcia się na swoje życie mogły być kłopoty rodzinne.

Postępowanie w sprawie przyczyn i śmierci poszukiwanego prowadzi KPP w Gołdapi pod nadzorem prokuratury w Olecku.

   [23-09-2008]

W niedzielę wieczorem na pływalni Kompleksu Edukacyjno-Sportowego przełożony ratowników zauważył, iż jeden z jego podwładnych może być pod wpływem alkoholu. Zawiadomiona policja po przybyciu potwierdziła jego obawy. Mężczyzna miał 2,8 promila alkoholu w wydychanym powietrzu.

- Ratownik pracował na basenie od około pół roku. Już wcześniej były podejrzenia, że mógł przychodzić do pracy pod wpływem alkoholu. Niestety, do tej pory nie udało sie tego udowodnić. - mówi Lech Kowalczyk, pełniący obecnie obowiązki dyrektora OSIR w Gołdapi. - W chwili obecnej czekamy na dokumenty z policji z informacją o wynikach badania ratownika.

W czasie pracy nietrzeźwego ratownika z pływalni korzystali mieszkańcy miasta. Gdyby doszło do jakiegoś nieprzewidzianego zdarzenia, mogło by być bardzo źle. Decyzję co do dalszej pracy ratownika podejmie dyrektor OSIR Marian Kulikowski. Do czwartku przebywa on na urlopie. Do tego też czasu nieodpowiedzialny mężczyzna został zawieszony w wykonywaniu swoich obowiązków.

   [20-09-2008]

Przedwczoraj w godzinach popołudniowych policjanci z Gołdapi zatrzymali trzech złodziei działających w okolicach Gołdapi. Mężczyźni już od dłuższego czasu podejrzewani byli o zatargi z prawem. 28-letniemu Cezaremu S.,37-letniemu Józefowi P. oraz 37-letniemu Dariuszowi M. przedstawiono zarzuty kradzieży i kradzieży włamaniem. Z ustaleń policjantów wynika, że grupa ta latem 2008 roku dokonała kilku włamań i kradzieży maszyn tartacznych, sprzętu elektromechanicznego oraz worków z ziemią ogrodniczą. Łączna suma strat wynosi ponad 30000 złotych. W większości skradziony sprzęt i maszyny po demontażu sprawcy sprzedawali na złom.

Dwóch z podejrzanych przyznało się do zarzucanych przestępstw. Wobec wszystkich zatrzymanych, policja z Gołdapi wystąpiła do prokuratury z wnioskiem o zastosowanie środka zapobiegawczego w postaci aresztu. W stosunku do jednego z mężczyzn funkcjonariusze wnioskują również o dozór policyjny. Mężczyznom grozi kara nawet do 10 lat pozbawienia wolności.

źródło: KWP w Olsztynie

   [18-09-2008]

W sobotę 27 września odbędzie się XVI Cross Gołdapski. Organizatorami biegu, mającego na celu popularyzację biegów masowych i wyłonienie najlepszych zawodników, są w tym roku: Urząd Miejski w Gołdapi, OSiR Gołdap, Jednostka Wojskowa 4808 oraz Gołdapski Szkolny Związek Sportowy.

Zawody odbędą się w podgołdapskim Lesie Kumiecie. Linia startu i mety znajdować się będzie na ul. Świerkowej przy Leśniczówce. Udział w zawodach może wziąć każda osoba, która złoży organizatorowi oświadczenie, że staruje na własną odpowiedzialność i posiada aktualne badania lekarskie.

 

   [18-09-2008]

Dzisiaj, w Centrum Dydaktyczno-Szkoleniowym przy ulicy Partyzantów 31A, odbyło się XXV posiedzenie sesji Rady Miejskiej w Gołdapi. Porządek obrad był następujący:

  część robocza

 1. Otwarcie posiedzenia
 2. Przyjęcie protokołu z poprzedniej sesji
 3. Informacja burmistrza na temat pracy Urzędu
 4. Informacja przewodniczącego Rady Miejskiej o pracach Rady
 5. Interpelacje i zapytania radnych
 6. Zapytania i wnioski sołtysów i przewodniczących organów osiedli
 7. Odpowiedzi na interpelacje (ten punkt został w części przełożony na kolejne posiedzenie)
 8. Przyjecie informacji o przebiegu wykonania budżetu gminy za I półrocze 2008 roku
 9. Podjecie uchwał w sprawach
  • udzielenia pomocy gminom Strzelce Opolskie i Ujazd
  • zmian budżetu na rok 2008
  • przyjęcia zmian w statucie Związku Międzygminnego "Gospodarka Komunalna"
  • zatwierdzenia taryfy dla zbiorowego odprowadzania ścieków w Gminie Gołdap
  • zwolnienia od opłat dotyczących zmiany wpisu do ewidencji działalności gospodarczej
  • wyrażenia zgody na zbyci przez gminę Gołdap akcji CSR "Piękna Góra" w Gołdapi poprzez ich sprzedaż
  • współpracy partnerskiej z miastem Dubna w Federacji Rosyjskiej
  • ustalenia trybu udzielania i rozliczania dotacji przedszkolom niepublicznym
 10. Wolne wnioski

  cześć uroczysta z udziałem zaproszonych gości

 11. Spotkanie z marszałkiem województwa warmińsko-mazurskiego Jackiem Protasem
 12. Spotkanie z delegacja miasta Stade z RFN
 13. Zamknięcie obrad sesji.

fot. Jacek Rakowski    fot. Jacek Rakowski    fot. Jacek Rakowski    fot. Jacek Rakowski

   [18-09-2008]

Na początku tego tygodnia Gołdap odwiedziło wiele osobistości znanych z telewizji i stron kolorowych czasopism. Powodem był ich udział w I Aktorskim Pucharze Leśnego Zakątka w Wędkarstwie Spiningowym.

Zaproszeni goście przybyli do Kompleksu Wypoczynkowego "Leśny Zakątek" już w niedzielę. O 20:30 odbyło sie uroczyste powitanie. Do zgromadzonych przemawiał m.in. burmistrz Gołdapi Marek Miros. Pokazana została też prezentacja multimedialna, promująca nasze miasto.

 

Zdjęcia z imprezy można zobaczyć TUTAJ w fotogalerii NASZA GOŁDAP

   [18-09-2008]

Po przeprowadzonej serii badań wody i ich pozytywnych wynikach, w dniu dzisiejszym burmistrz Gołdapi Marek Miros odwołał zakaz używania wody bieżącej do celów spożywczych. Informacje o odwołaniu zakazu będą umieszczone w miejscach publicznych, TV kablowej oraz będą ogłaszane za pomocą urządzęń głośnomówiacych.

   [17-09-2008]

Jest duża szansa, że problemy mieszkańców z wodą wkrótce się zakończą. Ostatnie badania wykazują, że woda w dwóch ujęciach podłączonych do sieci miejskiej nie zawiera już rozpuszczalników tri. Niestety, znajdują się one nadal w próbkach pobranych na zakończeniach sieci wodociągowej pod granicą i w jednym z budynków pokoszarowych. Ich stężenie chwili obecnej jest jednak już niższe niż dopuszczalna obecnie norma 10 jednostek.

Z nieoficjalnych informacji wynika, że już jutro po otrzymaniu oficjalnej informacji o wynikach badań przez sztab kryzysowy, zostanie zniesiony zakaz spożywania bieżącej wody do celów spożywczych.

   [16-09-2008]

Dzisiaj w nocy gołdapscy policjanci zatrzymali dwóch sprawców rozboju. 20-letni Karol D. oraz 23-letni Andrzej P. wiedząc, że jeden z mieszkańców Gołdapi ma przy sobie pieniądze, postanowili mu je zabrać. Wykorzystując fakt, że pokrzywdzony był nietrzeźwy, podbiegli do niego. Najpierw go pobili, a później z kieszeni spodni zabrali mu 200 złotych. Jednak długo nie cieszyli się skradzionym łupem. Obaj trafili do policyjnego aresztu. Karol D. i Andrzej P. usłyszeli zarzut rozboju. Dzisiaj policjanci wystąpili do prokuratury w Olecku z wnioskiem o tymczasowe aresztowanie.

Grozi im kara nawet do 12 lat pozbawienia wolności.

źródło: KWP w Olsztynie

   [16-09-2008]

Po kilkunastodniowej przerwie w wczoraj o godzinie 6 ponownie otwarta została pływalnia na terenie Kompleksu Edukacyjno-Sportowego. Przerwa w jej funkcjonowaniu była spowodowana pracami organizacyjnymi i konserwacyjnymi na terenie kompleksu.W czasie przerwy wymieniona została woda w basenie, posprzątano wszystkie pomieszczenia na terenie kompleksu, sanitariaty, szatnie, zaplecza. Wymieniono też lampy na solarium. Nie zmieniają się ceny biletów i karnetów.

   [16-09-2008]

Dom Kultury w Gołdapi zaprasza na Dni Kultury Ulicznej Street Fest. Impreza odbędzie się w dniach 27-28 września 2008 w sali widowiskowej D.K.

GOLDAP.PL: Kolejna skuteczna aplikacja
Gmina Gołdap uzyskała dofinansowanie projektu pod tytułem "Wsparcie na starcie". Projekt dotyczy Przedszkola Samorządowego i polega na utworzeniu dodatkowych grup przedszkolnych trzylatków oraz pięciolatków z terenu gminy Gołdap. Również w ramach projektu wytypowano grupę przedszkolaków, którzy zostaną objęci opieką logopedyczną.

GOLDAP.PL: Zarząd Województwa: niespodziewana dotacja dla Gołdapi
Zarząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego dokonał wyboru z listy rezerwowej projektów dofinansowanych z programu ZPORR. Wśród nich znalazła się budowa sali gimnastycznej przy Szkole Podstawowej nr 1 w Gołdapi.

GOLDAP.PL: Chodzi o to, by te kontakty miały duszę
Wizyta piętnastoosobowej delegacji z Stade była między innymi okazją do przypomnienia historii kontaktów Gołdapi ze swoim partnerskim miastem, bowiem w tym roku przypada dziesiąta rocznica podpisania partnerskiej umowy.

GOLDAP.PL: Kaliningrad: gołdapskie kartacze zrobiły furorę
Gołdapskie kartacze zrobiły furorę podczas szóstej edycji turystycznego workshopu, który odbywał się 11 i 12 września w Kaliningradzie, bowiem jednym z punktów programu warsztatów był pokaz kuchni z kilku krajów - Litwy, Rosji, Węgier i Polski.

GOLDAP.PL: Gołdapi przedłużono status uzdrowiska
Według nowej ustawy status uzdrowiska nie jest przyznawany raz na zawsze. W tej sytuacji gminy uzdrowiskowe co pewien okres muszą udowadniać, że spełniają odpowiednie warunki. Dotyczy to również Gołdapi i na szczęście Ministerstwo Zdrowia wydało decyzję o przedłużeniu na dalsze 10 lat statusu uzdrowiska naszej gminie. Gołdap jako druga po Konstancinie została ponownie uznana uzdrowiskiem na ten okres. W trakcie rozpatrywania są wnioski innych gmin.

W sklepach drożeje woda
Po wykryciu, że mamy skażoną wodę wszyscy rzucili się do sklepów na mineralną. Niektórzy właściciele sklepów wykorzystali to i podnieśli ceny nawet o 50%.

Powiat nie ma pieniędzy na budowę swoich dróg
Ulica Sosnowa jest jedną ze starszych dróg powiatowych w Gołdapi, która nie została zmodernizowana. Od 2002 roku o jej remont bezskutecznie proszą mieszkańcy. Interpelacje są odrzucane, bo powiat nie ma na modernizację pieniędzy.
   
Gołdapski Portal Internetowy GOLDAP.INFO * ISSN 1899-7759
redakcja: 19-500 GOŁDAP, ul. PARTYZANTÓW 16F (sklep SPECJALISTA) * tel. 87-427-25-87, 504-475-522 * fax 22-349-25-25
wydawca: JACEK RAKOWSKI *** Wszelkie prawa zastrzeżone *** Copyright © 2002-2009