WSZYSTKIE WYDANIA DO 30/09/2009 FORUM ZDJĘCIA NK     STATYSTYKI   KONTAKT

Szukaj z Google informacji na stronach GPI GOLDAP.INFO


statystyka
 

17-30 kwietnia 2008, wydanie nr 8

25 kwietnia 2008 roku w hali sportowej kompleksu Hala-Basen miało miejsce niecodzienne wydarzenie. W bardzo niezwykły sposób dyrekcja, nauczyciele i uczniowie Gimnazjum nr 1 podeszli do świętowania pierwszej rocznicy nadania imienia szkole.

Impreza zaczęła sie punktualnie o 10:00. Przybyli na nią liczni goście, władze samorządowe powiatu oraz gminne, rada rodziców, a także zaproszeni eksperci. Jak przystało wydarzenie rozpoczęło się kilkoma słowami wstępu na temat uroczystości, dyrektor szkoły pani Bożena Kalinowska wraz z wicedyrektorami wyjaśniła, że ta niezwykła rocznica przybrała formę targów, na których zostało ustawionych 21 stanowisk. Każde z nich dotyczyło innego realizowanego w szkole projektu. Jak się dowiedzieliśmy stanowisk musiałoby być wiele więcej, aby zaprezentować każdy projekt.

Po przemowach odbyło się zwiedzanie stanowisk przez zaproszonych gości, uczniowie w tym czasie mieli okazję usłyszeć czy zobaczyć swoich kolegów w rolach artystów, muzyków, tancerzy. Eksperci otrzymali przydział do konkretnych stanowisk, po czym mieli zapoznać się dokładnie z realizowanymi przez uczniów i ich opiekunów działaniami. Po "oględzinach" przez dorosłych, na dół zostali zaproszeni uczniowie. Każdy mógł obejrzeć znakomicie wykonane stanowiska, na których można było poczytać na temat projektów i zabawić się w małych "ekspertów" ;) Na wielu stanowiskach możliwe było obejrzenie prezentacji multimedialnych oraz filmów. Nie zabrakło także różnego rodzaju gadżetów, m.in. piramidy zdrowia na stanowisku projektów o zdrowym odżywianiu (przykładem jest inicjatywa "OWOC").

Jakie były tematy projektów? Bardzo różne, od sportowych poprzez językowe, polonistyczne, po biologiczne.

"Zbieraj makulaturę, kup lekturę" to projekt mający na celu uświadomienie młodzieży roli recyclingu, a także zachęcenie do zebrania jak największej ilości makulatury. Drugim celem jest zachęcenie młodzieży do czytania książek. Realizowane już od trzech lat przedsięwzięcie cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem. Uczniowie, którzy zbiorą największą ilość makulatury, otrzymują nagrody. Projekt o podobnej tematyce "SREBRNA PUSZKA, BATERIA I PET" dotyczy edukacji młodzieży pod kątem zbierania surowców wtórnych, za co mogą oni otrzymać nagrody (największa ilość). Klasa, która zbierze najwięcej odpadów wtórnych co roku wyjeżdża na dwudniową wycieczkę.

Ciekawym projektem związanym z przyrodą, ale i własnym zdrowiem jest Internetowy Projekt "OWOC". W ramach działań w projekcie uczniowie pozyskują wiedzę ekologiczną, z której później są sprawdzani za pomocą internetowych testów. Wykonali oni także i aktualizują stronę internetową promującą miasto, a także organizują lekcje ekologii w szkołach podstawowych, a także "akcję bez samochodu" - czyli wycieczkę rowerową. Wiedza uczestników projektu musi być ogromna, o czym świadczy chociażby zajęcie I miejsca w konkursie "Wiedza" i III miejsca w konkursie "Obserwacje". Do "Owoców" dojdzie jeszcze projekt "Trzymaj Formę (Yogurt, Witaminy & Rock'n' Roll)" propagujący zdrowe odżywianie poprzez lekcje zdrowego odżywiania, a także montaże słowno-muzyczne dla szkoły i miasta.

Przechodząc wzdłuż stanowisk można było natrafić na literackie i polonistyczne inicjatywy, w tym ORTOGRAFITI oraz PięknoGórski Magnes Ocalenia (LAP).

Pierwszy z nich ma na celu utrwalenie reguł ortograficznych poprzez specjalne podręczniki, które uczniowie wypełniają na lekcjach języka polskiego. Mogą dzięki temu nauczyć się poprawnej polszczyzny oraz zapobiec pomyłkom w przyszłej szkole.

Drugi projekt jest wspierany przez Centrum Edukacji Obywatelskiej i jest częścią ogólnopolskiego projektu Literacki Atlas Polski. W czasie trwania projektu uczniowie próbują stworzyć obraz twórcy oraz pokazać nasz region jako poezjotwórczy. Na koniec uczestnicy mogą przedstawić swoje wyniki pracy na ogólnopolskim forum projektów z różnych miast.

"Strzała Północy, czyli ciuchcią do Gołdapi" to projekt poświęcony poznawaniu przez uczniów naszej, nie działającej już kolei. W czasie działań uczestnicy otrzymują ogromny zasób wiedzy na temat kolei gołdapskich od roku jej powstania. Rezultatem aktywności grupy może być chociażby otworzenie odrębnego kawałka w gołdapskiej Izbie Muzealnej, poświęconego pociągom i kolejom gołdapskim.

Podczas sesji można było natknąć się również na stanowisko projektu "Kraje niemiecojęzyczne w prezentacjach multimedialnych". Polega on na zachęceniu do nauki języka niemieckiego uczniów, poprzez stworzenie wielu prezentacji poświęconych m.in. Austrii oraz innym krajom i zakątkom państw, używających języka niemieckiego.

Na koniec już można dowiedzieć się wiele o działaniach Samorządu Uczniowskiego, czyli między innymi pomocy w przygotowaniu wielu imprez szkolnych, a także konkursów; wspieranie akcji "Idzie zmiana - torba lniana. Idzie nowe-papierowe" oraz "Cyberprzemocowy falochron". Z bieżących działań Samorząd przygotowuje bal klas trzecich.

Prezentację szkoły, należy uznać za udaną. Nie daliśmy rade przedstawić tu każdego z projektów, bo jest ich na prawdę wiele, dlatego też zapraszamy na takie imprezy, to trzeba przeżyć. Jest to bardzo dobry przykład, jak w ciekawy sposób można pokazać placówkę i działania jej uczniów i pracowników.

(materiał przygotował i napisał: PIT3R)

fot. Jacek Rakowski Zbliżają się majowe świeta. Już niedługo miasto przyodzieje biało-czerwone barwy. Wiosenne porządki są też prowadzone na terenie miasta. We wtorek m.in. Straż Pożarna umyła pomnik na Placu Zwycięstwa.

25 kwietnia 2008 Dom Kultury w Gołdapi zorganizował drugą edycję spotkań z naturą i sztuką pt. "Nasze i nie nasze krajobrazy". Podczas nich otwarto wystawę obrazów Macieja Rakowskiego pt. "W mauretańskim słońcu...", zaprezentowano film Antoniego Danielewicza pt. "Puszcza Borecka. Zima.". Odbyła się też projekcja filmów TV Polonia z cyklu "Dzika Polska" oraz pokaz skajdów Tomasza Kłosowskiego pt. "Nadbiebrzańskie ptaki".


fot. Jacek Rakowski    fot. Jacek Rakowski    fot. Jacek Rakowski

fot. Jacek Rakowski    fot. Jacek Rakowski    fot. Jacek Rakowski

fot. Jacek Rakowski    fot. Jacek Rakowski    fot. Jacek Rakowski

GOLDAP.PL: Nowe szlaki w regionie
Jak poinformował marszałek Jarosław Słoma, Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego (jako lider projektu) przy współudziale powiatów regionu postanowił zgłosić do Regionalnego Programu Operacyjnego projekt dotyczący utworzenia czterech szlaków samochodowych.

GOLDAP.PL: Pożar strawił dorobek całego naszego życia
Nie mamy domu, dobytku, nie mamy zwierząt, które hodowaliśmy. Pozostały nam tylko zgliszcza. Ogarnia nas przygnębienie, niedowierzanie, wewnętrzny ból zadany przez okrutnego podpalacza. Pomaga nam gmina, okoliczni sąsiedzi, opieka społeczna, ma pomóc Kościół. Wiemy jednak, że mieszkańcy naszego mazurskiego, peryferyjnie położonego terenu są za biedni, aby nas wesprzeć finansowo przy zakupie podstawowych materiałów budowlanych, mebli, ubrań czy innych niezbędnych w domu artykułów. Dlatego też zwracamy się z gorącą prośbą...

GOLDAP.PL: Gołdapska podstrefa: Skok zatrudnienia
Gołdapska podstrefa Suwalskiej Strefy Ekonomicznej na początku nie rozwijała się tak szybko jak ełcka czy suwalska, jednakowoż zarówno rozbudowa przejścia granicznego, status uzdrowiska i inne gołdapskie inwestycje przyczyniły się do wzrostu zainteresowania inwestorów tym terenem.

GOLDAP.PL: Ćwiczenia strażaków ochotników z gminy Gołdap
W Górnem koło Gołdapi odbyły się ćwiczenia jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych z gminy Gołdap. Uczestniczyło 32. strażaków. Scenariusz zakładał gaszenie budynku nieczynnej stacji PKP oraz ewakuowanie poszkodowanych z pomieszczenia odciętego ogniem i dymem a następnie udzielenie pierwszej pomocy medycznej. Strażacy ratownicy działali w aparatach powietrznych.

Burzliwe dyskusje nad działalnością GOT
W czwartek, 17 kwietnia na Walnym Zgromadzeniu Gołdapskiej Organizacji Turystycznej zostało przedstawione sprawozdanie z działalności GOT za 2007 r. oraz sprawozdanie rzeczowe Komisji Rewizyjnej. Wiceprezes Dariusz Morsztyn złożył rezygnację z członkostwa w zarządzie.

List Gimnazjum nr 1 na temat artykułu o debacie oświatowej
Otrzymaliśmy list do redakcji na temat artykułu o debacie oświatowej z udziałem uczniów. Podpisało go 49 gimnazjalistów i opiekunowie Samorządu Uczniowskiego Gimnazjum nr 1. Po ukazaniu się w nr 14 "Kuriera Gołdapskiego" artykułu p. Julity Sztabińskiej na temat IV gołdapskiego forum oświatowego w Gimnazjum nr 1 im. Noblistów Polskich w Gołdapi rozgorzała dyskusja nad rzeczywistym poziomem bezpieczeństwa, ofertą edukacyjną i oczekiwaniami uczniów   
Gołdapski Portal Internetowy GOLDAP.INFO * ISSN 1899-7759
redakcja: 19-500 GOŁDAP, ul. PARTYZANTÓW 16F (sklep SPECJALISTA) * tel. 87-427-25-87, 504-475-522 * fax 22-349-25-25
wydawca: JACEK RAKOWSKI *** Wszelkie prawa zastrzeżone *** Copyright © 2002-2009