WSZYSTKIE WYDANIA DO 30/09/2009 FORUM ZDJĘCIA NK     STATYSTYKI   KONTAKT

Szukaj z Google informacji na stronach GPI GOLDAP.INFO


statystyka
 

Dnia 24.02.2008 zaginął
ARTUR FALTYN
Osoby, które go widziały lub mogą wskazać miejsce jego pobytu
są proszone o kontakt telefoniczny pod nr
087-562-55-07 (695-303-481, 507-747-880)
lub powiadomienie najbliższej jednostki policji.

27 marca - 2 kwietnia 2008, wydanie nr 5

fot. Jacek Rakowski W Gołdapi wypalanie traw rozpoczęło się w tym roku wyjątkowo wcześnie. Już 5 stycznia miało miejsce pierwsze tego typu zgłoszenie i interwencja gołdapskiej Straży Pożarnej. Problem ten nasilił się znacznie w ostatnich dniach. Jak informuje rzecznik PSP w Gołdapi, kpt. Grzegorz Jabłoński, w dniach 25/03-31/03 aż 15 razy miały miejsce interwencje spowodowane wypalaniem traw. Na szczęście na razie pożary te nie spowodowały znacznych strat materialnych ani ofiar w ludziach.

Wypalanie traw w Polsce jest niechlubną tradycją, z którą od lat zmagają się strażacy, służby leśne i ochrony środowiska, policjanci oraz strażnicy miejscy. Ekolodzy, naukowcy, przyrodnicy i leśnicy - wszyscy zdecydowanie apelują, że wypalanie nie jest efektywnym sposobem "odnawiania" gleby. Zostało, bowiem naukowo udowodnione wiele lat temu, że wypalanie suchej roślinności wpływa negatywnie na wiele elementów przyrodniczych. W wielkim skrócie: ziemia zostaje wyjałowiona, a nie użyźnia się; nie dochodzi do naturalnego rozkładu resztek roślinnych; przerywany jest proces formowania się próchnicy; do atmosfery przedostaje się szereg związków chemicznych będących truciznami zarówno dla ludzi, jak i zwierząt. Wypalanie traw skutkuje zabijaniem znacznej ilości organizmów żywych, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania przyrody.

fot. archiwum KP PSP w Gołdapi Mimo iż wypalanie traw jest szkodliwe, niedozwolone, kosztowne i bardzo niebezpieczne, to co roku setki nierozważnych i bezmyślnych osób właśnie w ten sposób "oczyszcza" swoje pola, łąki i trawniki.

Dlaczego gołdapianie wypalają trawy? Tłumaczenia potrafią być zadziwiające. Starsza kobieta przyłapana w ostatnich dniach na podpalaniu traw przy ul. Żeromskiego tłumaczyła to w ten sposób, że jeśli wypali trawy to spalą się też kleszcze w niej żyjące. A ona ma dość wyciągania kleszczy ze swojego psa, biegającego po tej trawie....

fot. archiwum KP PSP w Gołdapi Ilość pożarów spowodowanych podpalaniem traw w ogólnej statystyce ma znaczny odsetek. Jak informuje rzecznik PSP, w tym roku do dnia 1 kwietnia miały miejsce 52 pożary. Łatwo zatem zauważyć, że biorąc pod uwagę ilość pożarów traw tylko z ostatnich kilku dni, procent ten jest ogromny. Są to też ogromne koszty. Każdy wyjazd do nawet małego pożaru traw kosztuje ok. 1000zł. Pożar taki wymaga pracy 4-6 strażaków. A co, gdy w tym samym czasie będzie miało miejsce inne zdarzenie, gdzie strażacy będą musieli ratować np. czyjś dobytek całego życia? "Może być znaczne opóźnienie w dojeździe do takiego zdarzenia" - mówi Grzegorz Jabłoński.

Wypalanie traw jest w Polsce niedozwolone. Określają to odpowiednie zapisy prawne:

Ustawa z dnia 16 października 1991 r. o ochronie przyrody. (Dz. U. z 2001 r. Nr 99, poz. 1079 z późn. zm.)

Art. 45 "zabrania się wypalania roślinności na łąkach, pastwiskach, nieużytkach, rowach, pasach przydrożnych, szlakach kolejowych lub w strefie oczeretów i trzcin".
Art. 59. "Kto wypala roślinność na łąkach, pastwiskach, nieużytkach, rowach, pasach przydrożnych, szlakach kolejowych, w strefie oczeretów lub trzcin podlega karze aresztu lub grzywny".

Ustawa z dnia 28 września 1991 r. o lasach (Dz. U. z 2000 r. Nr 56, poz. 679 z późn. zm.).

Art. 30 ust. 3 pkt 3 mówi, że "w lasach oraz na terenach śródleśnych, jak również w odległości do 100 m od granicy lasu, zabrania się działań i czynności mogących wywołać niebezpieczeństwo, a w szczególności:
1. rozniecenia poza miejscami wyznaczonymi do tego celu przez właściciela lasu lub nadleśniczego
2. korzystania z otwartego płomienia
3. wypalania wierzchniej warstwy gleby i pozostałości roślinnych."

Kary za wypalanie traw, łąk i nieużytków:

Artykuł 59 rozdziału 8 ustawy o ochronie przyrody mówi, że "kto wypala roślinność na łąkach, pastwiskach, nieużytkach, rowach, pasach przydrożnych, szlakach kolejowych, w strefie oczeretów i trzcin, podlega karze aresztu lub grzywny".

Art. 82, § 1 Kodeksu wykroczeń mówi, że za wykroczenie tego typu grozi kara aresztu, grzywny lub nagany. Natomiast art. 24, § 1 w związku z art. 82 mówi jasno: "...grzywnę wymierza się w wysokości od 5 zł do 5000 zł, chyba że ustawa stanowi inaczej".

fot. Jacek Rakowski    fot. archiwum KP PSP w Gołdapi    fot. archiwum KP PSP w Gołdapi

fot. archiwum KP PSP w Gołdapi    fot. archiwum KP PSP w Gołdapi    fot. archiwum KP PSP w Gołdapi

fot. Jacek Rakowski    fot. Jacek Rakowski    fot. Jacek Rakowski

fot. Jacek Rakowski    fot. Jacek Rakowski    fot. Jacek Rakowski

fot. Jacek Rakowski    fot. Jacek Rakowski    fot. Jacek Rakowski

W artykule wykorzystano za zgodą autorów materiały ze strony:

Komentarze czytelników:
Warning: Undefined array key "tresc1" in /usr/home/goldap/domains/archiwum2009.goldap.info/public_html/_site/005wydanie.php on line 175 Warning: Undefined array key "autor1" in /usr/home/goldap/domains/archiwum2009.goldap.info/public_html/_site/005wydanie.php on line 175


ZIZU
Szkoda ślimaków


PIT3R
debilizm


knopek
dla mnie to debilizm i bym się nie dziwił, żeby to robili gówniarze. ale też robią to starsi ludzie lekkomyślność powinni być karani np. w taki sposób sasiewanie lasów za darmo może to czegoś by ich nauczyło
Warning: Undefined array key 1 in /usr/home/goldap/domains/archiwum2009.goldap.info/public_html/_site/005wydanie.php on line 190
fot. Jacek Rakowski 28 marca w Galerii K-2 otwarto wystawę twórczości Cecylii Buczyńskiej-Buzy. Uroczystość inauguracji miała sympatyczny, kameralny charakter. Przybyło bardzo wiele osób zarówno z terenu Gołdapi, jak i kraju. Podczas powitania twórczyni opowiedziała o swoim malarstwie, o drodze do sukcesów, o swoich zamiłowaniach. Od zgromadzonych gości przyjęła wiele gratulacji i kwiatów. Goście zostali poczęstowani "babcinym rogalikiem z sezamem" oraz dobrym winem o nazwie "Sama Natura", własnej produkcji małżonka pani Cecylii.

Cecylia Buczyńska-Buza urodziła się 1 sierpnia 1950 roku w Burniszkach koło Suwałk. Z wykształcenia jest technikiem rolnikiem, z zamiłowania pasjonatką natury i folkloru różnego rodzaju. Współtworzy i jest członkinią miejscowego zespołu muzycznego "ZORZA", działającego przy domu kultury w Gołdapi. Jak mówi, maluje od zawsze, na serio od 1978r. Zadebiutowała w 1981 roku wystawą zorganizowaną w "Klubie Twórców Amatorów", działającym przy Domu Kultury w Gołdapi. Obecnie jej prace prezentowane są na terenie kraju, jak i za granicą.

Wystawa będzie prezentowana w Galerii K-2 przez cały kwiecień.

fot. Jacek Rakowski    fot. Jacek Rakowski

fot. Jacek Rakowski    fot. Jacek Rakowski

fot. Jacek Rakowski    fot. Jacek Rakowski

fot. Jacek Rakowski    fot. Jacek Rakowski

Komentarze czytelników:
Warning: Undefined array key "tresc2" in /usr/home/goldap/domains/archiwum2009.goldap.info/public_html/_site/005wydanie.php on line 281 Warning: Undefined array key "autor2" in /usr/home/goldap/domains/archiwum2009.goldap.info/public_html/_site/005wydanie.php on line 281


knopek
ładne bardzo i tak trzymać:)
Warning: Undefined array key 1 in /usr/home/goldap/domains/archiwum2009.goldap.info/public_html/_site/005wydanie.php on line 296
Nie-oficjalna strona Gim.1 & LO w Gołdapi, Gołdapski Portal Internetowy GOLDAP.INFO oraz Kurier Gołdapski, zapraszają do udziału w Plebiscycie Nauczyciel 2008!

Trzecia edycja ma na celu wyłonienie przez uczniów najlepszych nauczycieli z powiatu gołdapskiego w trzech kategoriach: szkół podstawowych, gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych. Plebiscyt będzie pewnego rodzaju formą sprawdzenia nauczycieli, ale przede wszystkim dobrą zabawą zarówno dla nich, jak i uczniów. Nauczyciel wytypowany przez swoich wychowanków otrzyma zasłużony tytuł Super Nauczyciela. Pierwszy etap - zgłoszeniowy - potrwa do 15 kwietnia.

Do kolejnego etapu zakwalifikowanych zostanie trzech nauczycieli z każdej ze szkół w powiecie. W drugim etapie przedstawiona zostanie lista kandydatów do tytułu. Głosować będzie można na kuponie konkursowym drukowanym na łamach Kuriera Gołdapskiego oraz poprzez stronę internetową www.plebiscyt.goldap.net. Etap II potrwa do 13 czerwca.

Nauczycieli do konkursu można zgłaszać poprzez email plebiscyt-nauczyciel@o2.pl lub stronę internetową www.plebiscyt.goldap.net. Na podanej stronie www znajduje się także regulamin plebiscytu.

Zapraszamy do udziału w plebiscycie!

Film ze szkolenia grup FORCE RECON I RED DEVILS, działajacych przy Klubie Garnizonowym w Gołdapi. Jak widać, również gołdapianie bawią się w popularną na świecie formę "wojny".

Czym jest ASG? Poczytaj o tym TUTAJ


SPROSTOWANIE: Pierwotnie w informacji do filmu napisaliśmy, że należy on do grupy UJUG. Była to błędna informacja, po interwencji czytelnika została poprawiona. Za błąd zainteresowanych przepraszamy.
GOLDAP.PL: Marszałkowie u ministra Sikorskiego
W środę 26 marca w Warszawie odbyło się spotkanie Ministra Spraw Zagranicznych Radosława Sikorskiego z marszałkami województw. "W imieniu samorządu warmińsko-mazurskiego zwróciłem się do ministra w sprawie rozpoczęcia rozmów ze stroną rosyjską o w prowadzeniu małego ruchu granicznego na przejściach z Rosją" – poinformował marszałek Jarosław Słoma.

GOLDAP.PL: Dla przedsiębiorców z pogranicza
W ramach projektu "System informacji przedsiębiorczości w Euroregionie Szeszupa" 27-28 marca odbywała się wizyta studyjna Litwinów w powiecie gołdapskim. Grupa składała się głównie z przedsiębiorców, którzy zwiedzali gołdapskie i podgołdapskie zakłady, w tym także agroturystykę.

Gmina nie powinna nadużywać umorzeń
W czwartek, 20 marca na spotkaniu Komisji Rewizyjnej przedstawiono sprawozdanie z kontroli wykonania budżetu za rok 2007. Dużo uwagi poświęcono umorzeniom podatków od nieruchomości, rolnego i leśnego. Było ich 54 w ciągu roku, z czego 31dotyczyło kwot podatków większych niż 500 zł.

Z problemem można się zgłosić do zarządu
Napisali do nas pracownicy Irydu. Było w nim mnóstwo żalu i goryczy. Pracownicy skarżą się m.in. na nieregularne wypłaty wynagrodzeń i źle działający system wentylacji. Prezes firmy wyjaśnia sprawę.

"ellios" napisał(a):
Zastanawiam się nad zorganizowaniem wesela w Leśnym Zakątku. Moglibyście się podzielić swoimi doświadczeniami? Na co należy zwrócić szczególną uwagę, jak jedzenie, obsługa, klimatyzacja. Będę wdzięczna za wszelkie uwagi.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami czytelników. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, zastrzaga sobie jednak prawo do usuwania lub modyfikowania tych treści wg własnego uznania. Przypominamy, że osoby zamieszczające wypowiedzi sprzeczne z polskim prawem mogą ponieść za ich treść odpowiedzialność karną lub cywilną. Jeśli zauwazyłeś taki komentarz, poinformuj o tym Redakcję.


   
Gołdapski Portal Internetowy GOLDAP.INFO * ISSN 1899-7759
redakcja: 19-500 GOŁDAP, ul. PARTYZANTÓW 16F (sklep SPECJALISTA) * tel. 87-427-25-87, 504-475-522 * fax 22-349-25-25
wydawca: JACEK RAKOWSKI *** Wszelkie prawa zastrzeżone *** Copyright © 2002-2009